Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ Κεντρο ιπποδρομου και VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρίτη θα έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ να συνδέσει τη γραμμή, πάντως ρωτώντας την διαχειρίστρια μου είπε πως έχει Forthnet συγχρονίζει στα 8-10mbps και έχω αρχίσει να αφηνιάζω. Έφυγα από Χολαργό που συγχρόνιζα VDSL στα 50mbps, πήγα Κερατέα που έβαλα Satellite λόγω έλλειψης γραμμής και είπα επιτέλους πίσω στην τεχνολογία και τώρα περιμένω πάλι να συμβιβαστώ για 10mbps.... 

αν ο χαλκος εχει θεμα ειτε πας σε ote ειτε σε forthnet ειτε σε wind ιδια ταχυτητα θα παρεις.

Καλή χρονιά παίδες, αρχικά να αναφέρω πως το ραντεβού μου είχε μεταφερθεί από τις 3 στις 4 του μηνός και σήμερα ενώ περίμενα τον τεχνικό έμαθα πως ακυρώθηκε μετά από τηλεφώνημα μου στον ΟΤΕ εφόσον δεν τον έβλεπα να έρχεται χωρίς να με ενημερώσει κάποιος. Μετά από επικοινωνία με τον προϊστάμενο του τμήματος με ενημέρωσε πως έχω δίκιο(σοβαρά?) και πως υπήρξε πρόβλημα καθώς δεν έχει δεσμευθεί κάποια θύρα στην γραμμή μου καθώς και να δημιουργήσουμε ένα νέο ραντεβού για τις 10 του μηνός χωρίς να γνωρίζει εάν το θέμα θα έχει διευθετηθεί.

Και εγώ σας ρωτώ τι να κάνω εάν δεν ξέρει ο προϊστάμενος τότε ΠΟΙΟΣ? Έχω αγανακτήσει πραγματικά με την κατάσταση που επικρατεί... 

Ο προισταμενος θα σου πει οτι βλεπει στο συστημα.ποσες μερες μπορει να κανει ενα χ τμημα το λυσει σιγουρα δεν το ξερει.τελικα οτε εβαλες ή forthnet γιατι εχασα και εγω λιγο την μπαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 397
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο προισταμενος θα σου πει οτι βλεπει στο συστημα.ποσες μερες μπορει να κανει ενα χ τμημα το λυσει σιγουρα δεν το ξερει.τελικα οτε εβαλες ή forthnet γιατι εχασα και εγω λιγο την μπαλα.

ΟΤΕ έβαλα ή μάλλον προσπαθώ... Όπως διάβασα και σε άλλα ποστ σημερινά που είχαν το ίδιο πρόβλημα απλά με άλλο πάροχο που ωστόσο ευθυνόταν ο ΟΤΕ. Δηλαδή εγώ που έχω ΟΤΕ θα με γράψουν στα @@ τους εντελώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να μην υπαρχει port διαθεσιμο στο Dslam?Ποιος ξερει.τωρα για αλλο παροχο μπορει να ειναι διαφορα.rejects γινονται για πολλους λογους,.

ελλειψη ακραιου,ελλειψη κεντρικου,να μην εχει οριο ο παροχος,να μην εχει οριο ο οτε,να εισαι σε pcm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να μην υπαρχει port διαθεσιμο στο Dslam?Ποιος ξερει.τωρα για αλλο παροχο μπορει να ειναι διαφορα.rejects γινονται για πολλους λογους,.

ελλειψη ακραιου,ελλειψη κεντρικου,να μην εχει οριο ο παροχος,να μην εχει οριο ο οτε,να εισαι σε pcm.

Αυτό που μου είπε συγκεκριμένα ότι είναι το πρόβλημα είναι ότι "Δεν έχει δεσμευθεί θύρα στο τηλέφωνο μου".

Το θέμα μου είναι πότε θα ξέρω το χρειάζομαι για την δουλειά.

Εφόσον μου κλείνουν ραντεβού με τεχνικό μετά το ακυρώνουν χωρίς να με ενημερώσουν? Αν δεν έστελνα τον πατέρα μου να βρίσκεται στο σπίτι και είχα πάρει άδεια για να είμαι εγώ μετά τι? Δηλαδή καμία υπευθυνότητα?

Αντί να μου πει ότι θα διευθετηθεί άμεσα το πρόβλημα με παρέπεμψε σε 6 μέρες μετά με την "ελπίδα" ότι θα το έχουν λύσει το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δηλαδή καμία υπευθυνότητα?

 

αυτο ειναι που διακατεχει πολλες εταιρειες και δεν ειναι μονο ο οτε.σιγουρα μπορει να υπαρχουν τεχνικα προβληματα αλλα η αντιμετωπιση ειναι ...:(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μήπως δεν ήταν ο δήμαρχος αλλά η ολιγωρία του ΟΤΕ; Όχι ότι έχω καμιά διάθεση να τον υπερασπιστώ (δεν τον εκτιμώ και καθόλου) ωστόσο αν ο οτε περνάει στην Καλλιθέα προς παραλία (ΑΚ Ιπποδρόμου) και όχι στην Καλλιθέα που υπάγεται στο Α/Κ Δαβάκη, δεν βλέπω πώς μπορεί να ήταν ο δήμος που σήκωνε εμπόδια. Ίδιος δήμος είναι.

 

Μου φαίνεται ότι σε κάθε περιοχή με άθλιες συνδέσεις όπου ο ΟΤΕ σφυρίζει αδιάφορα για τις υποδομές πέφτει το μοττο "οι δημαρχοι δεν αφηνουν" (παλιά ήταν "η ΕΕΤΤ δεν αφήνει" θυμάμαι) για να μην παραπονούνται οι πελάτες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και είναι ο ΟΤΕ. Στον Ταύρο που είναι ίδιος δήμος με Μοσχάτο δεν έχει VDSL. Ούτε καν 24άρι DSL δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την αλλη ειναι ο πιο ευκολος δημος για σκαψιμο με τη ρυμοτομια που εχει.

δε μπορω να καταλαβω γιατι με οτε ειναι τοσο χαμηλες οι ταχυτητες, ειμαι 500μ πιο κοντα στο κεντρο και κλειδωνω στα 10-11 ενω με forthnet πιο μακρια χτυπαγα 14-15

γιατι διαθεσιμοτητα για να σου παρεχει vdsl η φορθνετ μπορει να μην εχει αλλα το δικτυο της ειναι οπτικη στο 80% πανελλαδικα. δουλευα στην τεχνικη υπηρεσια. επισης πλεον η φορθνετ εχει 300.000 λιγοτερους συνδρομητες απο τον οτε. σε λιγα χρονια πιστευω οτε μπαι μπαι ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μήπως δεν ήταν ο δήμαρχος αλλά η ολιγωρία του ΟΤΕ; Όχι ότι έχω καμιά διάθεση να τον υπερασπιστώ (δεν τον εκτιμώ και καθόλου) ωστόσο αν ο οτε περνάει στην Καλλιθέα προς παραλία (ΑΚ Ιπποδρόμου) και όχι στην Καλλιθέα που υπάγεται στο Α/Κ Δαβάκη, δεν βλέπω πώς μπορεί να ήταν ο δήμος που σήκωνε εμπόδια. Ίδιος δήμος είναι.

 

Μου φαίνεται ότι σε κάθε περιοχή με άθλιες συνδέσεις όπου ο ΟΤΕ σφυρίζει αδιάφορα για τις υποδομές πέφτει το μοττο "οι δημαρχοι δεν αφηνουν" (παλιά ήταν "η ΕΕΤΤ δεν αφήνει" θυμάμαι) για να μην παραπονούνται οι πελάτες..

και ο δημαρχος μπορει να ζηταει πολλα και ο οτε μπορει να το καθυστερει για 1002 λογους ή επειδη προηγουνται και αλλες περιοχες.και αδειες μπορει να μην δινονται ευκολα για να σκαφτει δρομος να περαστει ινα ειδικα αμα ειναι και κεντρικο σημειο.γενικως δεν βγαζεις ακρη ασε που δεν μπορουμε να κανουμε κατι και σε αυτο.

 

Προφανώς και είναι ο ΟΤΕ. Στον Ταύρο που είναι ίδιος δήμος με Μοσχάτο δεν έχει VDSL. Ούτε καν 24άρι DSL δεν έχει.

πολλα μπορει να ειναι .δενειναι παντα ο οτε δεν ειναι παντα ο δημαρχος.ο ταυρος δεν εχει αστικο κεντρο ταυρου παιρνει απο κεραμεικο και κατι νεο φαληρο αν θυμαμαι σωστα οποτε ναι μην περιμενεις μεγαλες ταχυτητες.

γιατι διαθεσιμοτητα για να σου παρεχει vdsl η φορθνετ μπορει να μην εχει αλλα το δικτυο της ειναι οπτικη στο 80% πανελλαδικα. δουλευα στην τεχνικη υπηρεσια. επισης πλεον η φορθνετ εχει 300.000 λιγοτερους συνδρομητες απο τον οτε. σε λιγα χρονια πιστευω οτε μπαι μπαι ;)

το δικτυο ολον τον παροχων ειναι οπτικη υποχρεωτικα.ο χαλκος ανηκει στον οτε απο το αστικο κεντρο μεχρι τον πελατη. αν δινει ο οτε vdsl απο το Kv τοτε αργα ή γρηγορα δινουν και οι παροχοι.

πολλες φορες τωρα σε μια περιοχη που δεν υπαρχουν Kv και ο ενας παροχος βγαζει διαθεσιμοτητα vdsl ενω ο αλλος οχι μπορει να οφειλεται σε 2 λογους.ο ενας ειναι ο ενας παροχος να εχει βαλει στο dslam vdsl καρτα/καρτες οποτε να δινει και vdsl ενω ο αλλος να μην εχει βαλει ή ο 2ος λογος ειναι η αποσταση.μπορει ο ενας παροχος να θεωρει οτι στα 1000 μετρα μπορει να δωσει vdsl ενω ο αλλος να θεωρει οτι δεν δινεις vdsl στα 1000 μετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δούμε πόσα απίδια βάζει ο σάκος... Θα δούμε καμμιά άσπρη μέρα τελικά? που δεν θα χρειάζετε να σταματήσει όλη η δραστηριότητα στο σπίτι για να μπω στο VPN και να δουλέψω?

Εκανα αίτηση την περασμένη Τρίτη, πήρα το modem την Πέμπτη και περιμένω το μήνυμα της ενεργοποίησης... 

Για να δούμε τώρα είμαι στα 4.9Mmps down με SNR Margin όμως στα 4... εχτές το έβγαλα και screenshot να το έχω να το θυμάμαι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δούμε πόσα απίδια βάζει ο σάκος... Θα δούμε καμμιά άσπρη μέρα τελικά? που δεν θα χρειάζετε να σταματήσει όλη η δραστηριότητα στο σπίτι για να μπω στο VPN και να δουλέψω?

Εκανα αίτηση την περασμένη Τρίτη, πήρα το modem την Πέμπτη και περιμένω το μήνυμα της ενεργοποίησης... 

Για να δούμε τώρα είμαι στα 4.9Mmps down με SNR Margin όμως στα 4... εχτές το έβγαλα και screenshot να το έχω να το θυμάμαι :)

Φιλε μου υπομονη λιγες μερες και θα δεις το φως το αληθινο! Πηγες για 30 η 50;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου υπομονη λιγες μερες και θα δεις το φως το αληθινο! Πηγες για 30 η 50;

 

Στα 30. Εμένα μου φτάνουν και μου περισεύουν και τα 24, βρε άντε και τα 18 αν τα έπιανα με DSL, οπότε μια χαρά είναι και τα 30.

Σε πόσο καιρό μετά την αίτηση σε ενεργοποιήσανε? 

Εγώ την έκανα Τρίτη 3 Ιανουαρίου και Πέμπτη 5 Ιανουαρίου μου ήρθε το modem. Περίμενα να κάνουν καμμιά βδομάδα, αλλά μάλλον ...βιάζομαι :)

δεν ειναι μονο το down που οκ απο τα 4 ειναι μεγαλη διαφορα ειναι και το Upload ειτε 2,5 ειτε 5:)

 

Πολύ σωστό αυτό και συνήθως το ξεχνάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...