Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ Κεντρο ιπποδρομου και VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ισως και αυτην την εβδομαδα να σε ενεργοποιοησουν.εξαρτατε ποσο γρηγορα θα παει και η αιτηση στον οτε.αλλιως Next week το αργοτερο υπο νορμαλ συνθηκες.ναι και το μεγαλυτερο Upload ειναι καλη φαση

Στα 30. Εμένα μου φτάνουν και μου περισεύουν και τα 24, βρε άντε και τα 18 αν τα έπιανα με DSL, οπότε μια χαρά είναι και τα 30.

Σε πόσο καιρό μετά την αίτηση σε ενεργοποιήσανε? 

Εγώ την έκανα Τρίτη 3 Ιανουαρίου και Πέμπτη 5 Ιανουαρίου μου ήρθε το modem. Περίμενα να κάνουν καμμιά βδομάδα, αλλά μάλλον ...βιάζομαι :)


 

Πολύ σωστό αυτό και συνήθως το ξεχνάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 397
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχώς που το έκανα capture.

Μπορεί να είναι τυχαίο αλλά μετά απο τόσα χρόνια με μέγιστο 4Mbps και κάτι τρελά attenuation απόψε βλέπω αυτο:

post-239939-0-06544300-1484173239_thumb.png

 

16db attenuation??? wow!!! ονειρο ζω μην με ξυπνάτεεεεε

Τι να πω.... άν ήταν έτσι, να κάνω την αίτηση υπαναχώρησης :)

 

Αλλά μάλλον τυχαίο είναι... Αλλωστε έχει τρελά λάθη 

 
FEC Down/Up :44211 / 291
 
CRC Down/Up :2226 / 7
 
HEC Down/Up :39693 / 0
 
τις τελευταίες 12 ώρες που έχει uptime...
 
Edit: τα FEC είναι τόσα πολλά που μηδενιζουν κάθε 65000 περίπου... (μάλλον βάλανε uint8_t για να αποθηκεύουν τον αριθμο των FEC :) :)
Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 30. Εμένα μου φτάνουν και μου περισεύουν και τα 24, βρε άντε και τα 18 αν τα έπιανα με DSL, οπότε μια χαρά είναι και τα 30.

Σε πόσο καιρό μετά την αίτηση σε ενεργοποιήσανε? 

Εγώ την έκανα Τρίτη 3 Ιανουαρίου και Πέμπτη 5 Ιανουαρίου μου ήρθε το modem. Περίμενα να κάνουν καμμιά βδομάδα, αλλά μάλλον ...βιάζομαι :)

 

Πολύ σωστό αυτό και συνήθως το ξεχνάμε...

Την αιτηση την ειχα κανει 6 Δεκεμβριου αν θυμαμαι καλα, και ενεργοποιηθηκα στης 6. Εκανα την υπερβαση βεβαια στα 50Mbit και δεν το εχω μετανοιωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευτυχώς που το έκανα capture.

Μπορεί να είναι τυχαίο αλλά μετά απο τόσα χρόνια με μέγιστο 4Mbps και κάτι τρελά attenuation απόψε βλέπω αυτο:

attachicon.gifCapture.PNG

 

16db attenuation??? wow!!! ονειρο ζω μην με ξυπνάτεεεεε

Τι να πω.... άν ήταν έτσι, να κάνω την αίτηση υπαναχώρησης :)

Αλλά μάλλον τυχαίο είναι... Αλλωστε έχει τρελά λάθη 

FEC Down/Up :44211 / 291
CRC Down/Up :2226 / 7
HEC Down/Up :39693 / 0
τις τελευταίες 12 ώρες που έχει uptime...
Edit: τα FEC είναι τόσα πολλά που μηδενιζουν κάθε 65000 περίπου... (μάλλον βάλανε uint8_t για να αποθηκεύουν τον αριθμο των FEC :) :)

 

μηπως σε γυρισαν στο kv και απλα δεν εχεις βαλει πανω τον αλλον εξοπλισμο?γιατι αν μειωθηκε το attenuatiojn τοτε κατι αλλαξαν.ή δεν σε εχουν γυρισει σε vdsl ακομα ειτε δεν εχεις αλλαξει εξοπλισμο.δεν ειναι και πολυ τρελλα τα errors.

Την αιτηση την ειχα κανει 6 Δεκεμβριου αν θυμαμαι καλα, και ενεργοποιηθηκα στης 6. Εκανα την υπερβαση βεβαια στα 50Mbit και δεν το εχω μετανοιωσει

εχει αρκετη διαφορα η 30 με την 50.σχεδον διπλο Down και διπλο Upload.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως σε γυρισαν στο kv και απλα δεν εχεις βαλει πανω τον αλλον εξοπλισμο?γιατι αν μειωθηκε το attenuatiojn τοτε κατι αλλαξαν.ή δεν σε εχουν γυρισει σε vdsl ακομα ειτε δεν εχεις αλλαξει εξοπλισμο.δεν ειναι και πολυ τρελλα τα errors.

 

 

Δουλεύει το παλιό ADSL modem (που έχω ακόμα εγκατεστημένο), αν με είχαν γυρίσει σε DSLAM στο KV? αν ναι, μαλλον αυτό έχει γίνει και απλά δεν μου έχουν στείλει ακόμα το SMS στο κινητό για να εγκαταστήσω το νέο μόντεμ...

Attenuation είχα κοντά στο 39 με 40 πριν... και τώρα 16... Και πάλι πολύ δεν είναι για 200 μέτρα που απέχω απο το KV? 

Θα αλλάξει άραγε με το νέο modem?

 

Πάντως απο θέμα ταχύτητας την διαφορά απο 4 που είχα πριν με τα 15 που έχω τώρα, στο browsing δεν την κατάλαβα καθόλου. Τρώει κάτι κολλήματα κάθε 2-3 λετπά και δεν ανοίγει τίποτα. Σε speedtest απο FTP του Cosmote πίάνει μια χαρά γκάζια, αλλά σε κανονικό browsing τρώει κάτι σκαλώματα ξεγυρισμένα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει το παλιό ADSL modem (που έχω ακόμα εγκατεστημένο), αν με είχαν γυρίσει σε DSLAM στο KV? αν ναι, μαλλον αυτό έχει γίνει και απλά δεν μου έχουν στείλει ακόμα το SMS στο κινητό για να εγκαταστήσω το νέο μόντεμ...

Attenuation είχα κοντά στο 39 με 40 πριν... και τώρα 16... Και πάλι πολύ δεν είναι για 200 μέτρα που απέχω απο το KV? 

Θα αλλάξει άραγε με το νέο modem?

 

Πάντως απο θέμα ταχύτητας την διαφορά απο 4 που είχα πριν με τα 15 που έχω τώρα, στο browsing δεν την κατάλαβα καθόλου. Τρώει κάτι κολλήματα κάθε 2-3 λετπά και δεν ανοίγει τίποτα. Σε speedtest απο FTP του Cosmote πίάνει μια χαρά γκάζια, αλλά σε κανονικό browsing τρώει κάτι σκαλώματα ξεγυρισμένα....

ναι δουλευει κανονικα.τα ορια στοkv και γενικα στο vdsl παιζουν και adsl.στον οτε παιζουν αυτοματα χωρις να πειραξει κανεις κατι.οποτε βαλε πανω το vdsl.εγω θα το ειχα βαλει απο πριν πανω πριν γυρισει η γραμμη:P

σε εχουν παει στο kv δεν γινεται αλλιως να εισαι σε 16 attenuation απο 40.ναι πολυ ειναι κανονικα αλλα θα δειξει.

στο vdsl θα δεις αλλο attenuation και συγκεκριμενα υπαρχουν 3 attenuation ενα για καθε  φασμα  συχνοτητων.στο browsing Μην περιμενεις κατι παραπανω.μπορει θεμα browser θεμα plugins θεμα Firewall κτλ.οταν βαλεις vdsl router πανω και παιξεις vdsl μετα ζητα και Fast path για λιγο καλυτερο browsing αλλα καλυτερο gaming καλυτερο Streaming.συνηθως το να ζητησεις fast path οταν εισαι απο Kv και το Kv ειναι κοντα δεν θα αλλαξει κατι στην ταχυτητα συγχρονισμου σου οπως γινοταν με το adsl οποτε δεν εχεις κατι να χασεις.δες και με αλλο λαπτοπ για τα κολληματα ή απο κανα κινητο.

Βαλε το Speedport και δες παλι. Εμενα με ειχαν γυρισει και το μηνυμα ηρθε μετα απο μια βδομαδα :-D

o τεχνικος μπορει να τον εχει γυρισει απλα για χ ψ λογο να μην εχουν κλεισει ακομα οι εντολες για να σταλει και το sms οτι γυρισε.κατα 99,9 τις 100 ειναι ετοιμος.οτι τον εχουν παει kv τον εχουν παει σιγουρα αλλιως δεν θα επεφτε το attenuation.απλα το βασικο ειναι να εχουν αλλαξει και το account σε vdsl για το Policy για αυτο και λεω 99,9 ειναι ετοιμος.αλλα και το account να μην εχει αλλαξει παλι θα συγχρονισει σε vdsl κανονικα απλα ισως κατεβαζει μαξ 24(αν ο οτε εχει policy στα account του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

16 attenuation se adsl απο καμπινα μπολικο μου φαινεται  ναι, και με vdsl θα αυξηθει σε κανα 25αρι

οχι οτι δεν θα πιανεις ανετα 30 η 50, αλλα ειναι  πιθανον κατι δεν ειναι σωστο.

παντως αμα μετρας τα  200 μ στην ευθεια, παιζει το καλωδιο να ειναι αρκετα μακρυτερο.

σιγουρα θα κοιτουσα στατιστικα χωρις συσκευες και με αλλα καλωδια, που ειναι σχετικα απλο θεμα, μηπως φταει καποιο φιλτρο,καλωδιο κτλ.

πχ κουμπωσα τις προαλλες ενα αχρησιμοποιητο καλωδιο τηλεφωνου απο παλιο ρουτερ, πιο κοντο να μην παταει στο πατωμα, και μου εστειλε  το att απο 3 στο 30 something ^^

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά!

Είμαι νέος κάτοικος Μοσχάτου και μένω μεταξύ Μακρυγιάννη & Πίνδου, χαμηλά προς παραλία. Έχω και εγώ το γνωστό θέμα με την ταχύτητα. Ενώ η σύνδεση (ADSL cosmote) είναι έως 24Mbps, κλειδώνει στα 1,8 Mbps download και 0,5 με 0,6 upload. Παρατήρησα ότι οι δρόμοι πέριξ έχουν όλοι σκαφτεί και έχουν περαστεί οπτικές ίνες, πλην όμως η ταχύτητα παραμένει εξαιρετικά χαμηλή. Παρατήρησα από τα γραφόμενά σας ότι στο παρελθόν ολόκληρη η περιοχή αντιμετώπιζε πρόβλημα αλλά λύνεται σιγά σιγά. Έχει κάποιος καμία πρόταση πως να κινηθώ? (Υ.Γ. είμαι ελαφρώς ατζαμής με τις τεχνολογικές λεπτομέρειες).

Σας ευχαριστώ εκ  των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά!

Είμαι νέος κάτοικος Μοσχάτου και μένω μεταξύ Μακρυγιάννη & Πίνδου, χαμηλά προς παραλία. Έχω και εγώ το γνωστό θέμα με την ταχύτητα. Ενώ η σύνδεση (ADSL cosmote) είναι έως 24Mbps, κλειδώνει στα 1,8 Mbps download και 0,5 με 0,6 upload. Παρατήρησα ότι οι δρόμοι πέριξ έχουν όλοι σκαφτεί και έχουν περαστεί οπτικές ίνες, πλην όμως η ταχύτητα παραμένει εξαιρετικά χαμηλή. Παρατήρησα από τα γραφόμενά σας ότι στο παρελθόν ολόκληρη η περιοχή αντιμετώπιζε πρόβλημα αλλά λύνεται σιγά σιγά. Έχει κάποιος καμία πρόταση πως να κινηθώ? (Υ.Γ. είμαι ελαφρώς ατζαμής με τις τεχνολογικές λεπτομέρειες).

Σας ευχαριστώ εκ  των προτέρων.

Το οτι μπαίνουν οπτικες ινες και νεα καφαο δεν σημαινει οτι θα ανέβει αυτοματα και η ταχύτητα της σύνδεσης που εχεις, για να ανέβει πρεπει να πας σε vdsl. δες αν εχεις διαθεσιμότητα

 

https://www.cosmote.gr/fixed/check-availability?redir=1&p_l_id=44064&p_v_l_s_g_id=0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε vdsl 30, μπορει  και να πληρωνεις 3-4 ευρω παραπανω το μηνα , αλλα θα εχεις 30 mbps.

και 50αρι αμα δεν σε ενοχλει η οικονομικη διαφορα, μια χαρα θα το σηκωνεις.

με adsl σε αφηνουν οπως ησουν, δεν σου δινουν net απο τα νεα καφαο, οποτε μην περιμενεις να αλλαξει κατι.

 

http://imgur.com/a/ZUYas

 

γειτονες ειμαστε οποτε μπορεις να περιμενεις κατι αναλογο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι μπαίνουν οπτικες ινες και νεα καφαο δεν σημαινει οτι θα ανέβει αυτοματα και η ταχύτητα της σύνδεσης που εχεις, για να ανέβει πρεπει να πας σε vdsl. δες αν εχεις διαθεσιμότητα

 

https://www.cosmote.gr/fixed/check-availability?redir=1&p_l_id=44064&p_v_l_s_g_id=0

Το τσέκαρα μόλις! Έχω! Ευχαριστώ πολύ!

βαλε vdsl 30, μπορει  και να πληρωνεις 3-4 ευρω παραπανω το μηνα , αλλα θα εχεις 30 mbps.

και 50αρι αμα δεν σε ενοχλει η οικονομικη διαφορα, μια χαρα θα το σηκωνεις.

με adsl σε αφηνουν οπως ησουν, δεν σου δινουν net απο τα νεα καφαο, οποτε μην περιμενεις να αλλαξει κατι.

 

http://imgur.com/a/ZUYas

 

γειτονες ειμαστε οποτε μπορεις να περιμενεις κατι αναλογο

Θα βάλω! Το 30άρι με καλύπτει πλήρως εμένα για τις ανάγκες μου! Πριν 2 βδομάδες δεν υπήρχε διαθεσιμότητα. Μέρες πρέπει να έχει που το ενεργοποίησαν. Ευχαριστώ και πάλι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εδω στο γυπεδο του Mοσχατου ( μεσα στο στενο της Μιαουλη βασικα) δεν δινει VDSL :(.

 

οι δε ταχυτητες adsl κλειδωνουν καπου στα 10 αντε το πολυ 11.

 

περιμενω κ γω να δω ασπρη μερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...