Προς το περιεχόμενο

Βαψιμο σπιτιου


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υψος * πλατος = τετραγωνικα, τα δικα σου βγαζουν 28

 

παντως απο οσο ξερω 'αντιμουχλικο' χρωμα εξωτερικου χωρου δεν υπαρχει. Τα 'αντιμουχλικα' ειναι πλαστικα = για εσωτερικους χωρους, για εξωτερικους βαζεις ακρυλικα.

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

υψος * πλατος = τετραγωνικα, τα δικα σου βγαζουν 28

παντως απο οσο ξερω 'αντιμουχλικο' χρωμα εξωτερικου χωρου δεν υπαρχει. Τα 'αντιμουχλικα' ειναι πλαστικα = για εσωτερικους χωρους, για εξωτερικους βαζεις ακρυλικα.

Ο πωλητης μου ειπε υαλοχαρτο, ασταρι κ μετα αντιμουχλικο.. Δεν ξερω κ πολλα, δυστυχως.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ελεγα ρωτα κι ενα δευτερο, χωρις να ειμαι μπογιατζης εχω την αισθηση οτι αν βαλεις πλαστικο χρωμα εξω σε κανα διμηνο θα ξαναβαφεις

νομιζω κατι τετοιο θελεις (προφανως απο οποια εταιρεια προτιμας)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλαστικό χρώμα διαλύεται με νερό το ακρυλικό με νέφτι . Αν βάψεις εξωτερική επιφάνεια με πλαστικό και πιάσουν οι βροχές φαντάζεσαι τι θα γίνει ?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε;;;; Και το ακρυλικό, υδατοδιαλυτό είναι. Γενικά το ακρυλικό χρώμα, πλαστικό είναι με επιπρόσθετες ρυτίνες για την αντοχή στις καιρικές και ατμοσφαιρικές συνθήκες, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο...

Το αστάρι για έξω ναι, αυτό είναι νεφτιού. :-)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και πάλι.

Τα κουφώματα απ' τις πόρτες εσωτερικές καθώς και τις ίδιες τις πόρτες,τα βάφουμε με ειδικό χρώμα για ξύλο;

Ή μπορούμε με το πλαστικό χρώμα που θα βάψουμε τοίχους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σίγουρα δεν σε αμφισβητώ μια και εσύ είσαι επαγγελματίας απλά θυμόμουν όποτε έβαφα μέσα να αραιώνω με νερό και όποτε έξω με νέφτι , ίσως για αυτό να μπερδεύτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα σήμερα το ξεκίνημα, πρώτο χέρι σε δύο δωμάτια...

Σχόλιο: "δύσκολη η καλογερική" ...

Να ρωτήσω κάτι:

Την αραίωση ,στο πλαστικό χρώμα εσωτερικής χρήσης βαψιματος τοίχων, την κάνουμε απευθείας στον κουβά χρώματος,σωστά;

Ή λίγο λίγο στο σκαφάκι μας;

Γιατί εγώ αραίωσα τον κουβά αλλά δε γινόταν ομοιόμορφη αραίωση,παρόλο ότι του δινα και καταλάβαινε σε ανακάτεμα.

Αύριο συνεχίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2018 στις 3:00 ΜΜ, Locke_John είπε

Γεια και πάλι.

Τα κουφώματα απ' τις πόρτες εσωτερικές καθώς και τις ίδιες τις πόρτες,τα βάφουμε με ειδικό χρώμα για ξύλο;

Ή μπορούμε με το πλαστικό χρώμα που θα βάψουμε τοίχους;

Φυσικά με ριπολινη ξύλου κ όχι με πλαστικό. 

Αν θες να κάνεις καλή δουλειά τρίψε τις λίγο με γυαλόχαρτο κ έπειτα τις περνάς. 

48 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Την αραίωση ,στο πλαστικό χρώμα εσωτερικής χρήσης βαψιματος τοίχων, την κάνουμε απευθείας στον κουβά χρώματος,σωστά;

Αν θες να το χρησιμοποιήσεις όλο ναι. 

Στο δοχείο βάζεις ανάλογα το νερό που θες το ξανακαπακωνεις κ του δίνεις να καταλάβεις (κούνημα πάνω κάτω) ώστε να αναμιχθεί πιο ομοιόμορφα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Κάνω κάτι μαστορέματα στο σπίτι αυτό τον καιρό (καινούριο σχετικά 30τμ. - γκαρσονιέρα) και είμαι στη φάση που έχω ξεφλουδίσει το παλιό χρώμα από όλους τους τοίχους, διότι έφευγε σαν σεντόνι - σχετικά εύκολα (λογικά χαμηλής ποιότητας χρώμα + κακό αστάρωμα) και περνάω 1 στρώση παρετίνας σε όλους τους τοίχους για τις ατέλειες που δημιουργήθηκαν κατά την αφαίρεση του παλιού υποστρώματος (Υπόψιν, οι τοίχοι ήταν σπατουλαρισμένοι). Είχα διαβάσει πολλές συμβουλές από τον Sargio, ο οποίος είναι και επαγγελματίας ελαιοχρωματιστής, σε κάποια δημοσίευση ότι δεν πρέπει να βάζεις αστάρι σαν υπόστρωμα πριν από την παρετίνα, λόγω του ότι το αστάρι δημιουργεί αυτό το "φίλμ" και δεν αφήνει την παρετίνα να εισχωρήσει στην τοιχοποιία για να "κάτσει καλά" και σε βάθος χρόνου μπορεί να φύγει ο στόκος (αυτό κατάλαβα). Δεν πρόλαβα όμως να το διαβάσω νωρίτερα αυτό και σε κάποια σημεία που είχε φύγει το παλιό σπατουλάρισμα αστάρωσα γιατί είχα ακούσει ότι θέλει αστάρωμα και πριν το σπατουλάρισμα... Βασικά δεν ξέρω.. Άλλοι λένε βάλε... άλλοι πάλι όχι. Αλλά νομίζω ότι ο Sargio έχει απόλυτο δίκιο όπως το εξήγησε σε εκέινο το post. Τι προτείνετε να κάνω τώρα; Να ξύσω τους τοίχους στα σημεία που αστάρωσα και να τρίψω με άγριο γυαλόχαρτο (Νο 40-50) μπας και φύγει και το αστάρι ή να το αφήσω έτσι; Ευχαριστώ! (Συγνώμη αν κούρασα με το μεγάλο post, αλλά μου αρέσουν πολύ τέτοιες εργασίες 😁)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το έκανες δεν νομίζω ότι έχει νόημα να το ξύσεις.

Άφησε το έτσι απλά δώσε του 1-2 μέρες να τραβήξει καλά. 

Επειτα ασταρωσε καλά κ την παρετινα κ έπειτα 2 χέρια χρώμα. 

Δεν είμαι επαγγελματίας απλά σου λέω τι θα έκανα εγώ. 

Φυσικά ο sargio κάτι θα ξέρει παραπάνω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για άλλη μια φορά σωστός ο bill(το 'χεις φίλε B)), ειδικά εφόσον πρόκειται για μεμονομένα σημεία.

Προσωπικά όμως για να μπορώ να εγγυηθώ στον πελάτη, θα το 'τριβα με χοντρό πατόχαρτο(πχ no40) για να δημιουργήσω "γρατζουνιές" ώστε αυτές να λειτουργήσουν ως σύνδεσμοι στη θέση των πόρων που έκλεισαν με το αστάρωμα(σαν υποκατάστατο ένα πράγμα)...

Επεξ/σία από sargio01
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε sargio ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. 

Ασχολούμαι κ εγώ ερασιτεχνικά με διαφορά μαστορέματα αλλά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι ισχύει το έκαστος στο είδος του. 

Καμία ερασιτεχνική δουλειά δεν μπορεί να φτάσει το επαγγελματικό αποτέλεσμα ενός μερακλή επαγγελματία. 

Έχω σπατουλαρει, τρίψει, βάψει, έχω τραβήξει ηλεκτολογικες γραμμές, έχω τραβήξει σωληνώσεις σε μικρό μπάνιο κ.α. στο εξώχικο μου σε ορεινό χωριό. 

Ωστοσο η δουλειά του επαγγελματία είναι πάντα διαφορετική, πιο γρήγορη κ πιο σωστή. Κ το λέω διότι στο σπίτι μου που έφερα μάστορες μόνο καλά λόγια έχω να πω για το αποτέλεσμα. Το μόνο συνεργείο που ήταν απαράδεκτο ήταν δυστυχώς οι ελαιοχρωματιστες και τον πρώτο καιρό ήμουν με έναν αφροστοκο κ ένα πινελάκι στο χέρι να προσπαθώ να διορθώσω ότι μπορούσα. 

Επιπλέον αν κάποιος δεν το έχει, καλό είναι να πληρώσει κάτι παραπάνω σε έναν σωστό επαγγελματία πάρα να το κάνει χάλια κ μετά να πληρώνει τον επαγγελματία να του το διορθώσει. 

Άποψη μου πάντα, διότι λόγω οικονομικής κρίσης πολλοί αναγκάζονται να ρισκάρουν με το πιθανό αποτέλεσμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...