Προς το περιεχόμενο

Βαψιμο σπιτιου


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bill999r είπε

Τώρα που το έκανες δεν νομίζω ότι έχει νόημα να το ξύσεις.

Άφησε το έτσι απλά δώσε του 1-2 μέρες να τραβήξει καλά. 

Επειτα ασταρωσε καλά κ την παρετινα κ έπειτα 2 χέρια χρώμα. 

Δεν είμαι επαγγελματίας απλά σου λέω τι θα έκανα εγώ. 

Φυσικά ο sargio κάτι θα ξέρει παραπάνω. 

 

1 ώρα πριν, sargio01 είπε

Για άλλη μια φορά σωστός ο bill(ειδικά εφόσον πρόκειται για μεμονομένα σημεία), το 'χεις φίλεB)

Προσωπικά όμως για να μπορώ να εγγυηθώ στον πελάτη, θα το 'τριβα με χοντρό πατόχαρτο(πχ no40) για να δημιουργήσω "γρατζουνιές" ώστε αυτές να λειτουργήσουν ως σύνδεσμοι στη θέση των πόρων που έκλεισαν με το αστάρωμα(σαν υποκατάστατο ένα πράγμα)...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Πάλι καλά που πρόλαβα και το είδα πριν φτάσω στο βάψιμο. Γιατί ήθελα να κάνω το ίδιο και στο μπάνιο... (το ξέρω θα σας πρήξω 😁, όρεξη και χρόνο να έχετε για να διαβάζετε😂) Στο μπάνιο προϋπήρχε υδρόχρωμα στο οποίο εγώ πέρσι πήγα και σπατούλαρα από πάνω του για να λειάνω την επιφάνεια (δεν γνώριζα τι εστί υδρόχρωμα πέρσι) με έτοιμο ακρυλικό στόκο και από πάνω από το στόκο έβαλα 2 χέρια από ένα αστάρι της ISOMAT που μου είπαν από το Πράκτικερ και τέλος 2 χέρια αντιμουχλική μπογιά της Vivechrom (Kitchen & Bathroom). ''Κάθησε'' καλά 1 χρόνο, μόνο που πάνω από την ντουζιέρα είχε σκάσει το χρώμα σε ένα σημείο (Υπόψιν, είναι μπάνιο χωρίς παράθυρο και με έναν εξαερισμό και κάποια κομμάτια της οροφής έχει ανθυγρή γυψοσανίδα, για να κλείνει τις εσοχές που δημιουργούν τα δοκάρια). Παίρνω λοιπόν φέτος έναν έτοιμο ακρυλικό στόκο της Vitex φέτος και το ξανασπατουλάρω (2 χέρια περίπου) όλο το μπάνιο για να διορθώσω το σκάσιμο και περσινές "ατέλειες" 😋. Πριν ασταρώσω, λοιπόν, λέω "κάτσε να τσεκάρω άμα είναι καλό το υπόστρωμα. Παίρνω τη γωνία της σπάτουλας και ξύνω ένα σημείο και το αποτέλεσμα ήταν, όσο προχωράω, να φύγουν σαν σεντόνι όλα τα υποστρώματα που είχα βάλει από πέρσι μαζί με τα φετινά σαν παχιές φλούδες οι οποίες περιείχαν αστάρια - στόκους - υδροχρώματα, (ειδικά στα σημεία που ήταν οι γυψοσανίδες εκεί δεν έμεινε τίποτα). Έτσι διαπίστωσα ότι και οι γυψοσανίδες μάλλον δεν ήταν ασταρωμένες (για να ξεκολλήσουν όλα έτσι). Τώρα αυτό που θα κάνω, γι' αυτό και σας παραθέτω τις σκέψεις μου να μου πείτε αν είναι σωστές, είναι αφού ξεφλούδισα και έχει μείνει ο "καθαρός" σοβάς, να ασταρώσω με το αστάρι γυψοσανίδων, τις γυψοσανίδες.. να περάσω 2 χέρια παρετίνα για να φέρω "πρόσωπο" τις γυψοσανίδες με το υπόλοιπο ταβάνι (που είναι τα δοκάρια), τρίψιμο με 100άρι γυαλόχαρτο, έπειτα 1 χέρι αστάρι VIVEDUR Multiprimer ECO (Vivechrom) όλα μαζί και τέλος 2 χέρια αντιμουχλική Vivechrom (Kitchen & Bathroom). Έτσι πιστεύω θα κρατήσει περισσότερο, αν και ορισμένοι επιμένουν στο υδρόχρωμα σε τέτοιους χώρους, εγώ θυμάμαι ότι ο Sargio το είχε ρίξει στην "πυρά" 😂. *Σημείωση: Το ίδιο λάθος με το αστάρωμα πριν την παρετίνα το έκανα και σε κάτι σημεία που έχει γυψοσανίδα. Πρέπει να κάνω και εκεί το ίδιο; (Δηλ. τρίψιμο με 40άρι πατόχαρτο και μετά 1-2 στρώσεις παρετίνα και έπειτα αστάρωμα;) Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας!

Επεξ/σία από Spyr92al
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να μην άσταρωσεις τίποτα. 

Αφαίρεσε τα όλα κ ειδικά το υδροχρωμα.

Αν δεν φύγει το υδροχρωμα δεν θα κάνεις σωστή δουλειά. 

Μετά σπατουλαρισε με παρετινα όλο το ταβάνι κ τις γυψοσανιδες. 

Περνά αστάρι κ μετά το kitchen n bath. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πρόκειται να βάψω το σπίτι που νοικιάζω. Κάποιες συμβουλές/tips? 

Είναι 50τμ και θα χρησιμοποιήσω 10l πλαστικού eco χρώματος. Το ταβάνι (ίσως το κάνω άλλη στιγμή) είναι υδροχρωμα. 

Δεν έχω ξαναβάψει όποτε η οποία συμβουλή δεκτή! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, txcellas είπε

Πρόκειται να βάψω το σπίτι που νοικιάζω. Κάποιες συμβουλές/tips? 

Είναι 50τμ και θα χρησιμοποιήσω 10l πλαστικού eco χρώματος. Το ταβάνι (ίσως το κάνω άλλη στιγμή) είναι υδροχρωμα. 

Δεν έχω ξαναβάψει όποτε η οποία συμβουλή δεκτή! :)

Υδρόχρωμα σε όλο το σπίτι γιατί;;;; Συνιστάται για μπάνια κουζίνες κ.λ.π. αν και εγώ ούτε εκεί θα το χρησιμοποιούσα το συγκεκριμένο. Ενα φτηνιάρικο άσπρο χρώμα είναι.Αν δεν έβαψες πρότασή μου άστο στην άκρη και πάρε ένα πλαστικό χρώμα  εσωτερικού χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις ξαναβαψει και πας κατευθείαν να βάψεις 50τμ θα φας κούραση :)

 

+ Ότι πρέπει να πάρεις πινέλα,ρόλο,κοντάρι και διάφορα άλλα.

Σε συμφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, txcellas είπε

Πρόκειται να βάψω το σπίτι που νοικιάζω. Κάποιες συμβουλές/tips? 

Είναι 50τμ και θα χρησιμοποιήσω 10l πλαστικού eco χρώματος. Το ταβάνι (ίσως το κάνω άλλη στιγμή) είναι υδροχρωμα. 

Δεν έχω ξαναβάψει όποτε η οποία συμβουλή δεκτή! :)

Λίγο δύσκολο να φτάσουν 10 λτ για 50 τμ κ μάλιστα για 2 χερια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Αν δεν έχεις ξαναβαψει και πας κατευθείαν να βάψεις 50τμ θα φας κούραση :)

+ Ότι πρέπει να πάρεις πινέλα,ρόλο,κοντάρι και διάφορα άλλα.

Σε συμφέρει;

Θα έχω βοηθεια στο βάψιμο όποτε θα μοιραστεί η κούραση!! ;)

17 λεπτά πριν, bill999r είπε

Λίγο δύσκολο να φτάσουν 10 λτ για 50 τμ κ μάλιστα για 2 χερια

Το πολύ 13 για 2 χέρια από ότι μ είπαν στο κατάστημα. Τα 3lt μπορεί να μν τα χρειαστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολόγισε πως το λίτρο(Α' ή Β' ποιότητας) καλύπτει με δυο χέρια γύρω στα 4-5τμ οπότε το 10λιτρο φτάνει(άντε το πολύ πολύ να πάρεις άλλο ένα μονόλιτρο για καλού-κακού).

Για να γυρίσεις το υδρόχρωμα του ταβανιού σε πλαστικό, αρκεί να ασταρώσεις με αστάρι νεφτιού dur(πχ vivedur της Βίβεχρωμ), μετά-απο ~10-16 ώρες-απλώς βάφεις με πλαστικό χρώμα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

α) Να μην "φοβάσαι" να βάζεις χρώμα, μην πέσεις στην παγίδα δηλαδή να "στεγνώνεις" τον κύλινδρο πρίν τον ξαναπεράσεις απο το σκαφάκι και β) Αφού περνάς κάμποσο κομμάτι, να γυρνάς στην αρχή του ξαναρολάροντας χωρίς να βάλεις χρώμα στον κύλινδρο, δημιουργείται έτσι πιο λεία επιφάνεια.

γ) Τα ταβάνια τα σταυρώνουμε με το δεύτερο χέρι να περνιέται στην ίδια φορά με του φυσικού φωτός(κάθετα δηλαδή στις μπαλκονόπορτες ας πούμε)..:-)

Επεξ/σία από sargio01
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά τιπς που ζήτησες

Πριν ξεκινήσεις περνάς με χαρτοταινίες όλα τα κουφώματα γύρω γύρω

Πλένεις τους τοίχους με ένα σφουγγάρι και τους αφήνεις να στεγνώσουν

Διορθώνεις τις ατέλειες των τοίχων με λίγο στόκο

Κόβεις πρώτα με το πινέλο τα γύρω-γύρω και μετά πιάνεις το ρόλο.

Επαναλαμβάνεις το ίδιο σκηνικο τη επόμενη μέρα

 

 

Ξεχασα Μονώνεις το πάτωμα νε χαρτιά

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 1/10/2018 στις 6:01 ΠΜ, txcellas είπε

Το ταβάνι είναι υδροχρωμα. Το υπόλοιπο σπίτι πλαστικό χρωμα!

το ταβάνι είναι υδρόχρωμα και καλά κάνει! 

αν δεν θες να δεις ποτέ μούχλα στα ταβάνια σου μην το αλαλάξεις ποτέ... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εφτασε η ωρα για το βαψιμο καινουργιας οικοδομης.

Η προσφορα που πηρα απο γνωστο μας και δοκιμασμενο ελαιοχρωματιστη ειναι:

"πλαστικο επι τοιχου,ξυσιμο,ασταρομα,δυο στρωσεις,πλαστιο με 7 ευρω/τμ"

αν θελω σπατουλαριστο ειναι 12 ευρω/τμ.

Αν εχω καταλαβει καλα το πλεονεκτημα του σπατουλαριστου ειναι μονο στην εμφανιση?

Στην τιμη περιλαμβανονται σκαλωσιες,υλικα κτλ. Το σπιτι ειναι 115 τμ.Καταλαβα σωστα οτι χοντρικα ειναι επι 3?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βάψιμο δεν πάει με τα τετραγωνικά του σπιτιού, αλλά με τα τετραγωνικά των τοίχων που είναι πολλαπλάσια των 115, πρέπει να μετρήσεις και από τις δύο πλευρες τους τοίχους και να τους πολλαπλασιάσεις επί τρια+

Και βέβαια θα τους κάνεις σπατουλαριστους

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...