Προς το περιεχόμενο

Asus dsl-n14u, Γενική συζήτηση - απόψεις


Inuyasha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν έκατσα και έγραψα στα Αγγλικά ένα ολόκληρο κατεβατό με τα bugs που προανέφερα για την διαμάχη ασύρματων και ενσύρματων συνδέσεων, το λεντάκι του wifi που δεν ανταποκρίνεται στο κουμπί WPS όταν λειτουργεί ως διακόπτης wifi και αφού μεράκλωσα και σκέφτηκα ότι θα τα εκτιμήσουν αυτά, αφού έκατσα και τους τα ανέφερα σαν beta tester, τους έγραψα και για την wget να έχει πρόσβαση στο φλασάκι και αφού είναι linux kernel το firmware να μας δίνουν το δικαίωμα να εγκαθιστούμε το transmission ή/και να φτιάξουν το DownloadMaster.

H απάντηση σε όλα μου τα προβλήματα ήταν εξαιρετικά γελοία από μία Ελληνίδα νομίζω, που και η ίδια δεν αναφέρει το επώνυμο της. Την κάνει πιο γελοία την απάντηση το γεγονός ότι της είχα ήδη  αναφέρει ότι όλα αυτά γίνονται με το τελευταίο firmware!

Ευτυχώς που υπάρχει και το open source και το free software και οι άνθρωποι ασχολούνται με μεράκι...

Dear Asus Valued Customer,
                                     
Thank you for contacting Asus, my name is Evangelia and I will try my best to assist you with your current situation.
 
Regarding the below described case, we kindly request you to backup the configuration of your product through

Administration >> Save and restore

and attempt to perform a firmware restoration at the latest firmware version following the below steps

https://www.asus.com/gr/Networking/DSLN14U/HelpDesk_Download/

1. Unplug the wireless router from its power source.
While holding down the Reset button at the back of the wireless router, plug the wireless router into a power source.
Release the Reset button when the Power LED at the front panel begins to flash slowly, which indicates that the wireless router is in rescue mode.

2. Having the Power LED flashing, connect your pc with your router via Ethernet cable and launch at the pc the utility firmware restoration you can download from the below link

ASUS Firmware Restoration version 2.0.0.0
https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/wireless/DSL-AC68R/Rescue_2000.zip?_ga=2.8477809.557933961.1567404445-165671158.1561446370
 
For further information, please also contact us directly on the Asus Greek support department on the numbers  800-848-1322 (TOLL-FREE) and  2111985051 (landline) - (09am to 13pm - 14pm to 18pm). ( From Cyprus: 800 92491 ) Email: [email protected]

Kind regards,
Evangelia P.
Asus Customer Service
Asus Technical Support Site: 
http://support.asus.com
By sending emails to ASUS, you agree that ASUS may collect your email address, name of email account and
other information included in your emails to ASUS to fulfill your request for customer support service, and also agree to the “
ASUS Privacy Policy”.


Is the answer helpful to your question? YES

If not, please tell us the reason.
1. The solution is not specific or detailed
2. The agent asked me to do unreasonable tests
3. The agent provided me wrong information
4. My product needs to be repaired
5. Other

 

 Επειδή είδα ότι δεν παραπονιέται πολύς κόσμος για τo "You cannot log in unless you log out another user first", έψαξα και βρήκα ότι το αυτοματοποιημένο log out λειτουργεί μέσω script και εγώ έχω το noscript σαν πρόσθετο. Είχα επιτρέψει προφανώς την ip του διαχειριστικού του δρομολογητή στο noscript αλλά αν πάμε στο administration να τσεκάρουμε το  Idle Timeout,  τότε στο noscript εμφανίζεται και η πηγή asus.com την οποία πρέπει να επιτρέψουμε για να λειτουργήσει το auto log out. (Ευχαριστώ και τον Poulino που ανέφερε ότι αυτή η λειτουργία με το αυτόματο log off κανονικά έπρεπε να με απέτρεπε από αυτό το πρόβλημα μου).

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Mhlogiatros Μιας και ανέφερες ότι σου έπεσε η ταχύτητα μετά την αναβάθμιση του firmware, συνειδητοποίησα ότι και σε μένα το γεγονός ότι πήγα από 13Μbps στα 10,5Μbps έγινε μετά την αναβάθμιση αλλά εγώ νόμιζα ότι έφταιγε πάλι η Wind....

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Dear valued customer, Regarding the problems you mentioned us on Asus DSL-N14U with SN: HBIWDZ000092, please inform us if the rest of the problems persist after the firmware restoration to the latest firmware procedure."   ASUS

Τους παραπονέθηκα αν ήταν αστείο η απάντηση τους, μου απάντησαν ότι δεν το είδαν και αλλού αυτό το πρόβλημα και τελικά τα παραπάνω. Δεν έχουν ντροπή εκτός αν είναι από bot η απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν το θέμα μου "You cannot login unless logout another user first" δεν λύθηκε με το να επιτρέπω το σκριπτάκι auto log out όπως έγραψα παραπάνω. Kαι πρέπει να έγραψα και πατάτα γιατί το τί θα κάνει ο δρομολογητής με το εγγενές script του δεν έχει σχέση με το noscript στον υπολογιστή μου. Το πρόβλημα το έχουν και άλλοι στους δρομολογητές ASUS και ένας στο forum adsl.gr πρότεινε το hard reset. Με λίγη βοήθεια και τύχη επινόησα το παρακάτω τέχνασμα. Έχοντας το αυτόματο συμπλήρωμα των κωδικών μας ενεργοποιημένο στον φυλλομετρητή μας, στην οθόνη του log in πατάμε το F5 συνεχώς χωρίς παύση. Τότε ο φυλλομμετρητής  μπορεί να μπερδευτεί και στα λίγα ms που δείχνει την οθόνη log in προτού κλειδώσει, να την δείχνει για πάντα αλλά για λίγα ms σε επανάληψη κάθε φορά. Εμείς δεν ανησυχούμε και κουνάμε το ποντίκι μας να πατήσουμε log in έχοντας παράλληλα πατημένο το F5, εκμεταλευόμενοι το παράθυρο των λίγων ms μέχρι να βγει το μήνυμα "You cannot login unless logout another user first". Αν δεν κολλήσει η οθόνη στο log in αλλά στο μήνυμα λάθους ξαναδοκιμάζουμε με F5.  

(f@ck asus)

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/09/2019 at 01:44, Krusty said:

Λοιπόν έκατσα και έγραψα στα Αγγλικά ένα ολόκληρο κατεβατό με τα bugs που προανέφερα για την διαμάχη ασύρματων και ενσύρματων συνδέσεων, το λεντάκι του wifi που δεν ανταποκρίνεται στο κουμπί WPS όταν λειτουργεί ως διακόπτης wifi και αφού μεράκλωσα και σκέφτηκα ότι θα τα εκτιμήσουν αυτά, αφού έκατσα και τους τα ανέφερα σαν beta tester, τους έγραψα και για την wget να έχει πρόσβαση στο φλασάκι και αφού είναι linux kernel το firmware να μας δίνουν το δικαίωμα να εγκαθιστούμε το transmission ή/και να φτιάξουν το DownloadMaster.

H απάντηση σε όλα μου τα προβλήματα ήταν εξαιρετικά γελοία από μία Ελληνίδα νομίζω, που και η ίδια δεν αναφέρει το επώνυμο της. Την κάνει πιο γελοία την απάντηση το γεγονός ότι της είχα ήδη  αναφέρει ότι όλα αυτά γίνονται με το τελευταίο firmware!

Ευτυχώς που υπάρχει και το open source και το free software και οι άνθρωποι ασχολούνται με μεράκι...

Dear Asus Valued Customer,
                                     
Thank you for contacting Asus, my name is Evangelia and I will try my best to assist you with your current situation.
 
Regarding the below described case, we kindly request you to backup the configuration of your product through

Administration >> Save and restore

and attempt to perform a firmware restoration at the latest firmware version following the below steps

https://www.asus.com/gr/Networking/DSLN14U/HelpDesk_Download/

1. Unplug the wireless router from its power source.
While holding down the Reset button at the back of the wireless router, plug the wireless router into a power source.
Release the Reset button when the Power LED at the front panel begins to flash slowly, which indicates that the wireless router is in rescue mode.

2. Having the Power LED flashing, connect your pc with your router via Ethernet cable and launch at the pc the utility firmware restoration you can download from the below link

ASUS Firmware Restoration version 2.0.0.0
https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/wireless/DSL-AC68R/Rescue_2000.zip?_ga=2.8477809.557933961.1567404445-165671158.1561446370
 
For further information, please also contact us directly on the Asus Greek support department on the numbers  800-848-1322 (TOLL-FREE) and  2111985051 (landline) - (09am to 13pm - 14pm to 18pm). ( From Cyprus: 800 92491 ) Email: [email protected]

Kind regards,
Evangelia P.
Asus Customer Service
Asus Technical Support Site: 
http://support.asus.com
By sending emails to ASUS, you agree that ASUS may collect your email address, name of email account and
other information included in your emails to ASUS to fulfill your request for customer support service, and also agree to the “
ASUS Privacy Policy”.


Is the answer helpful to your question? YES

If not, please tell us the reason.
1. The solution is not specific or detailed
2. The agent asked me to do unreasonable tests
3. The agent provided me wrong information
4. My product needs to be repaired
5. Other

 Επειδή είδα ότι δεν παραπονιέται πολύς κόσμος για τo "You cannot log in unless you log out another user first", έψαξα και βρήκα ότι το αυτοματοποιημένο log out λειτουργεί μέσω script και εγώ έχω το noscript σαν πρόσθετο. Είχα επιτρέψει προφανώς την ip του διαχειριστικού του δρομολογητή στο noscript αλλά αν πάμε στο administration να τσεκάρουμε το  Idle Timeout,  τότε στο noscript εμφανίζεται και η πηγή asus.com την οποία πρέπει να επιτρέψουμε για να λειτουργήσει το auto log out. (Ευχαριστώ και τον Poulino που ανέφερε ότι αυτή η λειτουργία με το αυτόματο log off κανονικά έπρεπε να με απέτρεπε από αυτό το πρόβλημα μου).

αυτη στην ουσια σε βαζει να ξαναπερασεις το τελευταιο Firmware με Restoration σαν να σου λεει οτι μπορει να μην εχει περαστει καλα.γενικως απο First level support μην περιμενεις πολλα.το εχω δει σε πολλες εταιρειες.μου ετυχε προσφατα.οι απαντησεις ειναι οτι να νε τελειως. βγαλε τα script και αυτα και καντο παλι δοκιμη. αλλα ναι αν καταλαβα σωστα εσυ απο το κινητο μπαινεις απλα ιντερνετ χωρις να μπει στο web interface και οταν πας να μπεις απο αλλη συσκευη σου βγαζει να κανεις Log out ενω δεν εκανες ποτε Login.οποτε ή το xiaomi για καποιο λογο κατι παει να κανει στην Login σελιδα και την κολλαει ή το Pc βγαζει αυτο το μυνημα χωρις λογο.οποτε το πρωτο θα ηταν να μπω στο web interface απο αλλο Pc ή αλλο κινητο και το δευτερο στην θεση του xiaomi να βαλω κατι αλλο.επισης θα αλλαζα τα admin στοιχεια και δεν θα τα εσωζα στο κινητο(xiaomi) για να δω αν παλι θα κανει το ιδιο. αν εχει auto log off τοτε εφοσον εχεις κλεισει το wifi θα πρεπε να μπεις απο το Pc μετα απο χ ωρα εκτος αν φταιει το Pc.

On 06/09/2019 at 06:29, Mhlogiatros said:

Ακομα δε καταλαβα σε τι χρησιμευει η αναβαθμιση στο νεο μπαχαλοfirmware το εκανα στο 1 απο τα 2 μηχανηματα.

συνηθως υπαρχει αρχειο που λεει τι διορθωνει.υπαρχουν και εταιρειες που δεν σου λενε τιποτα σχετικα με τις αλλαγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει δικιο που φωναζει και για το user logout ειναι μλκια να μη το φτιαχνουν 10 χρονια στα asus κατι τοσο απλο . Σιγα μη κανουμε firmware restoration  πες στη Evangelia P. τη κινεζα . Firmware downgrade στα παλια που δουλευαν και τον πουλο  στα asus .Και στο DSL-AC52U ιδιο firmware τα ιδια χαλια . Μη πω και για τα Netgear Nighthawk ακριβα μηχανηματα με σκουπιδια firmware και ιδιες κινεζικες απαντησεις στο χαζοsupport .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/09/2019 at 11:48, Krusty said:

@Mhlogiatros Μιας και ανέφερες ότι σου έπεσε η ταχύτητα μετά την αναβάθμιση του firmware, συνειδητοποίησα ότι και σε μένα το γεγονός ότι πήγα από 13Μbps στα 10,5Μbps έγινε μετά την αναβάθμιση αλλά εγώ νόμιζα ότι έφταιγε πάλι η Wind....

χωρις να παιξεις με Line adjustment και ολα αυτα βλεπεις ποσο κανεις sync με το παλιο firmware και ποσο με το νεο.και βλεπεις βεβαια αν και στα δυο Firmware ειναι οι ιδιες επιλογες απο default.και συγκρινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@poulinos

Ευχαριστώ που ασχολείσαι και πάλι. Φυσικά και έχω το auto log out αυτόματα σε 20 λεπτά όπως μου ανέφερες την λειτουργία του και πάλι τα ίδια προβλήματα. Ένα γνώστης ανέφερε να μπει στο 0 και ίσως διορθωθεί το πρόβλημα. Η Ευαγγελία Π. μου έδωσε και δεύτερο επίπεδο επικοινωνίας (μάλλον τεχνικοί;) στο [email protected] και η απάντηση τους ήταν ακριβώς η ίδια στο τί να κάνω. Σε ότι αφορά ότι το καινούργιο firmware μου έριξε κάπως την ταχύτητα όντως η καλύτερη δοκιμή είναι αυτό μου ανέφερες αλλά μόλις είδα το σχόλιο του Mhlogiatrou συνειδητοποίησα και εγώ ότι πριν λίγο καιρό είχα βάλει το καινούργιο firmware. Βέβαια μετά άρχισα να παίζω με το stability adjustment, κέρδισα αρκετά και δεν ασχολήθηκα με το παλιό firmware. Επίσης και με άλλη κινητή συσκευή έχω το ίδιο κόλλημα και μάλιστα μπορώ να μπω όταν υπάρχει το κόλλημα στο διαχειριστικό μέσω wifi από την 2η ασύρματη συσκευή και να κάνω log off! Δηλαδή υπάρχουν δύο στρατόπεδα, οι ενσύρματες συσκευές και το wifi όπου μόνο οι δεύτερες κολλάνε το διαχειριστικό μόνο στις πρώτες!!!

 

@Mhlogiatros 

Ούτε στο μυαλό μου να ήσουν. Στο adslgr.com βρήκα πολλούς χρήστες να παραπονιούνται για το άλλο μοντέλο της ASUS που ανέφερες, με το ίδιο ή παρόμοια κολλήματα στο log in του διαχειριστικού! Μπορεί το μήνυμα λάθους (ότι είναι κάποιος άλλος μέσα) να είναι και αυτό παραπλανητικό και απλώς κάπου να κολλάει το wifi το διαχειριστικό και να εμφανίζει αυτό το μήνυμα λάθους. Αλλιώς δεν πιστεύω ότι με τις σχεδόν άπειρες ανανεώσεις (F5) να μπορούσα να λύσω το κόλλημα.  Άλλοι παραπονιούνται ότι απλώς τρώει κόλλημα στο log in με μήνυμα ότι ο χρόνος log in έληξε ή άλλα κολλήματα.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/09/2019 at 16:09, Krusty said:

@poulinos

Ευχαριστώ που ασχολείσαι και πάλι. Φυσικά και έχω το auto log out αυτόματα σε 20 λεπτά όπως μου ανέφερες την λειτουργία του και πάλι τα ίδια προβλήματα. Ένα γνώστης ανέφερε να μπει στο 0 και ίσως διορθωθεί το πρόβλημα. Η Ευαγγελία Π. μου έδωσε και δεύτερο επίπεδο επικοινωνίας (μάλλον τεχνικοί;) στο [email protected] και η απάντηση τους ήταν ακριβώς η ίδια στο τί να κάνω. Σε ότι αφορά ότι το καινούργιο firmware μου έριξε κάπως την ταχύτητα όντως η καλύτερη δοκιμή είναι αυτό μου ανέφερες αλλά μόλις είδα το σχόλιο του Mhlogiatrou συνειδητοποίησα και εγώ ότι πριν λίγο καιρό είχα βάλει το καινούργιο firmware. Βέβαια μετά άρχισα να παίζω με το stability adjustment, κέρδισα αρκετά και δεν ασχολήθηκα με το παλιό firmware. Επίσης και με άλλη κινητή συσκευή έχω το ίδιο κόλλημα και μάλιστα μπορώ να μπω όταν υπάρχει το κόλλημα στο διαχειριστικό μέσω wifi από την 2η ασύρματη συσκευή και να κάνω log off! Δηλαδή υπάρχουν δύο στρατόπεδα, οι ενσύρματες συσκευές και το wifi όπου μόνο οι δεύτερες κολλάνε το διαχειριστικό μόνο στις πρώτες!!!

 

το 0 δεν ξερω πως το αντιλαμβανεται.μπορει να το θεωρει απειρο κοινως να μην κανει ποτε.ναιτο Second level θεωρητικα ειναι πιο advanced τεχνικοι υποστηριξη.αλλα μαλλον δεν μπηκαν καν στον κοπο να το δοκιμασουν ή να δουν τι φταιει.τι πρωτοτυπο.μου θυμιζει λαπτοπ τις Lenovo με προβλημα στο bios και εναμιση μηνα μετα ακομα σου λεει να περασεις το προβληματικο bios>ουτε το εφτιαξαν ουτε το κατεβασαν. ναι πρεπει να παιξεις με το νεο Firmware.αν πειραζοντας το Stability φτανεις στο ιδιο επιπεδο με πριν τοτε ειμαστε οκ.αρκει να το φτανεις με τις ιδιες ρυθμισεις που ειχες κανει και στο παλιο.γιατι αμα ειναι στο παλιο να εχεις 10Mbit Με 5 snr και στο νεο 10Mbit Με 3 snr ναι κατι δεν παει καλα.αν καποιος εχει Cosmote adsl να ξετσεκαρει το annex m αλλιως μπορει να χασει ταχυτητα απο εκει.ειχα αναφερει σε καποιο θεμα το γιατι αλλα δυσκολο να το βρω.οποτε αν για καποιο λογο στο νεο Firmware εχουν ενεργοποιημενο το annex m ενω στο παλιο οχι και εχετε cosmote δεν ειναι παραξενο αυτο που γινεται.αρα σιγουρα δεν φταιει η συσκευη σου. καποιο bug σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά η επιλογήRx AGC GAIN Adjustment στο stable είναι πολύ σημαντική στην πτώση των CRC. Πριν την ενεργοποίηση του είχα 554,49 CRC/ώρα και μετά 245,86 CRC/ώρα.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
14 minutes ago, Krusty said:

Αφότου έβαλα το Rx AGC GAIN Adjustment στο stable, έβαλα και το ESPN στο stable και από 245,86 CRC/ώρα πήγε στο 150,2 CRC/ώρα.

θελει και τεστ αρκετες ωρες μερες για να δεις και στην πραξη τι γινεται.γιατι μπορει και να "ετυχε" . βεβαια οσο πιο πολυ πιεζεις μια γραμμη να παιξει πιο πολυ τοσο πιο πολλα errors.αν την εχεις στο stable και μπορει να εχει μεγαλυτερο snr margin τοτε λιγοτερα errors>το ιδιο και μεταξυ fast path και Interleave. πρεπει να βρεις μετα την χρυση τομη για την χρηση που θες την γραμμη

On 21/09/2019 at 01:45, Krusty said:

Τελικά η επιλογήRx AGC GAIN Adjustment στο stable είναι πολύ σημαντική στην πτώση των CRC. Πριν την ενεργοποίηση του είχα 554,49 CRC/ώρα και μετά 245,86 CRC/ώρα.

Με βαση οτι η δοκιμη αυτη εγινε πριν ενα μηνα και τωρα εκανες την δευτερη τοτε μαλλον εχεις κανει ηδη αρκετα τεστ.μια χαρα αφου τα εριξες.ελπιζω να μην εχασες πολυ σε ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι τώρα στο 15,1Mbps και δεν πρέπει να έπεσα πάνω από 0,4Mbps, αν και δεν θυμάμαι ακριβώς πριν τί είχα πριν τις σταδιακές αυτές αλλαγές! Θυμάμαι ότι όταν άρχισαν οι αποσυνδέσεις έριξα κατά 1dB το stability adjustment και πήγε στο 6 και μετά έπαιξα και με αυτά τα δύο για να μειώσω ακόμα περισσότερο τα CRC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...