Προς το περιεχόμενο

Asus dsl-n14u, Γενική συζήτηση - απόψεις


Inuyasha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 hours ago, Krusty said:

Είμαι τώρα στο 15,1Mbps και δεν πρέπει να έπεσα πάνω από 0,4Mbps, αν και δεν θυμάμαι ακριβώς πριν τί είχα πριν τις σταδιακές αυτές αλλαγές! Θυμάμαι ότι όταν άρχισαν οι αποσυνδέσεις έριξα κατά 1dB το stability adjustment και πήγε στο 6 και μετά έπαιξα και με αυτά τα δύο για να μειώσω ακόμα περισσότερο τα CRC.

αν εχασες 0,4 Mbit τοτε δεν ειναι πολυ.γενικοτερα πρεπει να δεις την χρυση τομή.μπορεις να παιξεις και να δεις αν τα Crc σου δημιουργουν προβλημα ή οχι.

αν μπορεις βεβαια να βαλεις vdsl αξιζει καθε ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε κανά χρόνο περίπου μου λήγει και η περίοδος με το χαμηλότερο πάγιο στην Wind ως νέος πελάτης και θα φεύγω για αλλού και θα μου μείνει και ο δρομολογητής με τις ρυθμίσεις του στο χέρι αφού αλλού έχουν VOIP! Τουλάχιστον έμαθα μερικά πράγματα.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Krusty said:

Σε κανά χρόνο περίπου μου λήγει και η περίοδος με το χαμηλότερο πάγιο στην Wind ως νέος πελάτης και θα φεύγω για αλλού και θα μου μείνει και ο δρομολογητής με τις ρυθμίσεις του στο χέρι! Τουλάχιστον έμαθα μερικά πράγματα.

σε ενα χρονο ελπιζω να εισαι με vdsl και να παιζεις κανα 50αρι και να το ευχαριστηθεις.και το asus να εχει γινει asus vdsl :P. αν πας σε αλλο παροχο μπορει να εχει αλλο snr margin οποτε θα ξαναπειραματιστεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Επειδή οι πάροχοι δεν δίνουν ρυθμίσεις για το VOIP  δεν θα αγοράσω δικό μου δρομολογητή (προφανώς και τα ξες αυτά). Είναι πολύ επικίνδυνο θεωρώ να αγοράσει κανείς αυτούς τους ακριβούς δρομολογητές με VIOP και μετά να πιστεύει ότι θα βγάλει άκρη. Μετά θα έχω ένα raspberry με θήκη που είναι και ψήκτρα και από εκεί με ssh θα το έχω κατεβαστήρι. Έτσι δεν θα χρειάζομαι και πολύ την VDSL. Kαι μιας και η Cyta εξαγοράστηκε από την Vodaphone, μου έμεινε μόνο η Vodaphone να πάω!

 

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/10/2019 at 01:28, Krusty said:

 Επειδή οι πάροχοι δεν δίνουν ρυθμίσεις για το VOIP  δεν θα αγοράσω δικό μου δρομολογητή (προφανώς και τα ξες αυτά). Είναι πολύ επικίνδυνο θεωρώ να αγοράσει κανείς αυτούς τους ακριβούς δρομολογητές με VIOP και μετά να πιστεύει ότι θα βγάλει άκρη. Μετά θα έχω ένα raspberry με θήκη που είναι και ψήκτρα και από εκεί με ssh θα το έχω κατεβαστήρι. Έτσι δεν θα χρειάζομαι και πολύ την VDSL. Kαι μιας και η Cyta εξαγοράστηκε από την Vodaphone, μου έμεινε μόνο η Vodaphone να πάω!

για την ωρα μονο ο οτε δινει τους κωδικους voip και μονο ο οτε σε αφηνει να βαλεις το speedport πισω απο δικο σου Modem/router για να σηκωσεις την τηλεφωνια .καποτε και η Cyta αν θυμαμαι καλα σου εκανε bridge το modem router για να κανεις κληση απο δικο σου router.επισης ο οτε αφηνει και pppoe passthrough

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μου χάρισε ένας φίλος εδώ απ το φορουμ το συγκεκριμένο ρούτερ.

Το έβαλα στη θέση του ZTE 108N (vodafone) στο οποιο κλειδωνα με fast path στα 17 mbps, με 20φεύγα ping, και με το ASUS κλειδώνω στα 20.6 και με 5 ping.

ΤΙ ΜΑΥΡΗ ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ; (Νταξ, το ξερω πως είναι σαβούρα το ZTE) 

Το interface επίσης είναι πανέμορφο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/10/2019 στις 1:55 ΜΜ, poulinos είπε

σε ενα χρονο ελπιζω να εισαι με vdsl και να παιζεις κανα 50αρι και να το ευχαριστηθεις.και το asus να εχει γινει asus vdsl :P. αν πας σε αλλο παροχο μπορει να εχει αλλο snr margin οποτε θα ξαναπειραματιστεις.

 Τελικά πέρασαν δυο παιδιά στην πολυκατοικία μας να πλασάρουν "αναβάθμιση" από Wind. Αν και δεν εμπιστεύομαι τις προφορικές προωθήσεις δέχτηκα. Μου έδωσαν το Wind double play fiber 50Μbps plus στα 25 ευρώ πάγιο τον μήνα με απεριόριστες αστικές και υπεραστικές, 1500' προς κινητά Wind/Q και 300' εθνικά κινητά δηλαδή καλύτερη προσφορά από την ιστοσελίδα τους εδώ αλλά τυχαίνει να μένω σε περιοχή όπου η Wind έβαλε δικιά της οπτική ίνα.

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play-50-plus

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/11/2019 at 11:46, HateMe said:

Μου χάρισε ένας φίλος εδώ απ το φορουμ το συγκεκριμένο ρούτερ.

Το έβαλα στη θέση του ZTE 108N (vodafone) στο οποιο κλειδωνα με fast path στα 17 mbps, με 20φεύγα ping, και με το ASUS κλειδώνω στα 20.6 και με 5 ping.

ΤΙ ΜΑΥΡΗ ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ; (Νταξ, το ξερω πως είναι σαβούρα το ZTE) 

Το interface επίσης είναι πανέμορφο.

το 108 zte ειναι σαβουρα.επισης στο asus μπορεις να πειραξεις το snr margin.αν το ειχε πειραξει αυτος μπορει για αυτο να συγχρονιζεις παραπανω. αν θες να το δεις default κανε firmware update και factory defaults>και μετα μπορεις να πειραματιστεις για τα μεγιστα.

On 14/11/2019 at 13:08, Krusty said:

 Τελικά πέρασαν δυο παιδιά στην πολυκατοικία μας να πλασάρουν "αναβάθμιση" από Wind. Αν και δεν εμπιστεύομαι τις προφορικές προωθήσεις δέχτηκα. Μου έδωσαν το Wind double play fiber 50Μbps plus στα 25 ευρώ πάγιο τον μήνα με απεριόριστες αστικές και υπεραστικές, 1500' προς κινητά Wind/Q και 300' εθνικά κινητά δηλαδή καλύτερη προσφορά από την ιστοσελίδα τους εδώ αλλά τυχαίνει να μένω σε περιοχή όπου η Wind έβαλε δικιά της οπτική ίνα.

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play-50-plus

vdsl θα παρεις. οτι το λενε fiber δεν λεει κατι.αν ηταν Fiber θα πρεπει να σου ανεβασουν ινα μεχρι πανω το σπιτι το οποιο θα παρει αρκετο καιρο.και επισης θα περασουν σε ολη την πολυκατοικια συνηθως και θα αφησουν αναμονες. απλα η wind δινει vdsl εκει είτε απο δικα της Kv αν εχει παρει αυτη την περιοχη που μενεις ειτε σου δινει vdsl απο Kv του οτε ή της vodafone.

ολοι οι παροχοι μπορουν να δωσουν vdsl ασχετα ποιος παροχος εχει το Kv.δηλαδη το Kv αν ειναι του οτε μπορει να δωσει και η vodafone και ο οτε και η Forthnet και η wind.

ο ενας δινει στον αλλον απλα το Kv ανηκει σε εναν. τα περισσοτερα Kv ειναι του οτε βεβαια και μετα εχει Kv η vodafone και η wind.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, poulinos είπε

το 108 zte ειναι σαβουρα.επισης στο asus μπορεις να πειραξεις το snr margin.αν το ειχε πειραξει αυτος μπορει για αυτο να συγχρονιζεις παραπανω. αν θες να το δεις default κανε firmware update και factory defaults>και μετα μπορεις να πειραματιστεις για τα μεγιστα.

vdsl θα παρεις. οτι το λενε fiber δεν λεει κατι.αν ηταν Fiber θα πρεπει να σου ανεβασουν ινα μεχρι πανω το σπιτι το οποιο θα παρει αρκετο καιρο.και επισης θα περασουν σε ολη την πολυκατοικια συνηθως και θα αφησουν αναμονες. απλα η wind δινει vdsl εκει είτε απο δικα της Kv αν εχει παρει αυτη την περιοχη που μενεις ειτε σου δινει vdsl απο Kv του οτε ή της vodafone.

ολοι οι παροχοι μπορουν να δωσουν vdsl ασχετα ποιος παροχος εχει το Kv.δηλαδη το Kv αν ειναι του οτε μπορει να δωσει και η vodafone και ο οτε και η Forthnet και η wind.

ο ενας δινει στον αλλον απλα το Kv ανηκει σε εναν. τα περισσοτερα Kv ειναι του οτε βεβαια και μετα εχει Kv η vodafone και η wind.

Τα έχω κάνει ήδη όλα αυτά. Με reset προφανώς το έβαλα πάνω και έκανα την παραμετροποίηση μόνος μου.

Με snr στο 6 κλειδώνω στα 23. 

Το έχω αφήσει εκεί και είναι σταθερό εδώ και μέρες χωρίς αποσύνδεση και τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, HateMe said:

Τα έχω κάνει ήδη όλα αυτά. Με reset προφανώς το έβαλα πάνω και έκανα την παραμετροποίηση μόνος μου.

Με snr στο 6 κλειδώνω στα 23. 

Το έχω αφήσει εκεί και είναι σταθερό εδώ και μέρες χωρίς αποσύνδεση και τίποτα 

το 6 snr το δινει απο default Η forthnet και αν εχεις καλη γραμμη παιζει πολυ μια χαρα.αλλοι το εχουν παει και 5 και 4 και 3 και παιζουν Ok. kai Η wind και η cyta παλια αν ζηταγες 6 το εδιναν.και στην Hol αν και λιγο δυσκολα.H vodafone δεν ξερω αν το κανει .ο οτε δινει 9 υποχρεωτικα.αν μπορεις βεβαια να ζητησεις απο τον παροχο 6αρι καντο για να παιζει με οποιοδηποτε cpe απο Default στα 6 και απλα μετα ριξτο στα 5 και καντο δοκιμη.αν παιζεις σταθερα στο 6 λογικα και στο 5 θα εισαι καλα.δες απλα να μην ανεβαζει τρελα errors.θα κερδισεις κανα mbit ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, poulinos είπε

το 6 snr το δινει απο default Η forthnet και αν εχεις καλη γραμμη παιζει πολυ μια χαρα.αλλοι το εχουν παει και 5 και 4 και 3 και παιζουν Ok. kai Η wind και η cyta παλια αν ζηταγες 6 το εδιναν.και στην Hol αν και λιγο δυσκολα.H vodafone δεν ξερω αν το κανει .ο οτε δινει 9 υποχρεωτικα.αν μπορεις βεβαια να ζητησεις απο τον παροχο 6αρι καντο για να παιζει με οποιοδηποτε cpe απο Default στα 6 και απλα μετα ριξτο στα 5 και καντο δοκιμη.αν παιζεις σταθερα στο 6 λογικα και στο 5 θα εισαι καλα.δες απλα να μην ανεβαζει τρελα errors.θα κερδισεις κανα mbit ακομα.

Vodafone έχω. Πάντα συγχρόνιζα καλά (χωρίς fast path στα 21) 

Με το asus τερματίζει κυριολεκτικά. χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, HateMe said:

Vodafone έχω. Πάντα συγχρόνιζα καλά (χωρίς fast path στα 21) 

Με το asus τερματίζει κυριολεκτικά. χαχαχαχα

λογικα δεν σου δινουν 6 αρι αλλα μπορεις να το ζητησεις αν δεν θες να το ριχνεις απο το asus.δοκιμασε και 5 .πιστευω οτι θα εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, poulinos είπε

λογικα δεν σου δινουν 6 αρι αλλα μπορεις να το ζητησεις αν δεν θες να το ριχνεις απο το asus.δοκιμασε και 5 .πιστευω οτι θα εισαι οκ.

Ναι θα το δοκιμάσω κάποια στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, HateMe said:

Ναι θα το δοκιμάσω κάποια στιγμη

δεν χανεις κατι.αν δεν παιξει το ξαναβαζεις 6.τωρα σε μια δυο μερες θα δεις αν εχεις θεμα /αν παιζει σταθερα ή οχι/ή αν ανεβαζεις πολλα errors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά.. Μιας και με έπιασε αϋπνία για να περάσει η ώρα τσέκαρα και είδα ότι έχω αναβάθμιση από το 1.1.2.3_617 στο νέο 1.1.2.3_743 τι λέτε να το κάνω είμαι πολύ πίσω θα κερδίσω τίποτα? Υπόψιν είμαι με snr 7 (το system λέει 8.2) το οποίο το έβαλα εγώ έχω έχω καλύτερη ταχύτητα αλλά με κάμποσα crs errors μέσα σε 20 λεπτά από 44000 πήγε στα 60000 αλλά μετά από 40 λεπτά που ξαναμπηκα έλεγε 13000 είναι λογικό αυτό..? Μου προτείνετε κάποια αλλαγή για βελτίωση αλλά κυρίως σταθερότητα?? 

 

20191121_031815.jpg

 

20191121_032604.jpg

 

Screenshot_20191121-034821_Samsung Internet.jpg

20191121_031918.jpg

Επεξ/σία από GEOZN8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...