Προς το περιεχόμενο

Asus dsl-n14u, Γενική συζήτηση - απόψεις


Inuyasha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, GEOZN8 είπε

Καλημέρα παιδιά.. Μιας και με έπιασε αϋπνία για να περάσει η ώρα τσέκαρα και είδα ότι έχω αναβάθμιση από το 1.1.2.3_617 στο νέο 1.1.2.3_743 τι λέτε να το κάνω είμαι πολύ πίσω θα κερδίσω τίποτα? Υπόψιν είμαι με snr 7 (το system λέει 8.2) το οποίο το έβαλα εγώ έχω έχω καλύτερη ταχύτητα αλλά με κάμποσα crs errors μέσα σε 20 λεπτά από 44000 πήγε στα 60000 αλλά μετά από 40 λεπτά που ξαναμπηκα έλεγε 13000 είναι λογικό αυτό..? Μου προτείνετε κάποια αλλαγή για βελτίωση αλλά κυρίως σταθερότητα?? 

20191121_031815.jpg

20191121_032604.jpg

Screenshot_20191121-034821_Samsung Internet.jpg

20191121_031918.jpg

Εγώ με snr 6, έχω τόσα σε 10 ώρες.

Screenshot_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, HateMe είπε

Εγώ με snr 6, έχω τόσα σε 10 ώρες.

Screenshot_1.jpg

Προφανώς έχω πολλά.. Αλλά βλέπω ότι έχεις καλύτερη γραμμή εσύ βάση ταχύτητας.. Θα το κατεβάσω ξανά στο 6 που το είχα παλιά και βλέπουμε. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω να μειωθούν τα error η άμα είναι χάλια η γραμμή κλαφτα..? Με ποιο firmware είσαι εσύ πες σε παρακαλώ το 617 που έχω και εγώ ή το 743?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/11/2019 at 03:01, GEOZN8 said:

Καλημέρα παιδιά.. Μιας και με έπιασε αϋπνία για να περάσει η ώρα τσέκαρα και είδα ότι έχω αναβάθμιση από το 1.1.2.3_617 στο νέο 1.1.2.3_743 τι λέτε να το κάνω είμαι πολύ πίσω θα κερδίσω τίποτα? Υπόψιν είμαι με snr 7 (το system λέει 8.2) το οποίο το έβαλα εγώ έχω έχω καλύτερη ταχύτητα αλλά με κάμποσα crs errors μέσα σε 20 λεπτά από 44000 πήγε στα 60000 αλλά μετά από 40 λεπτά που ξαναμπηκα έλεγε 13000 είναι λογικό αυτό..? Μου προτείνετε κάποια αλλαγή για βελτίωση αλλά κυρίως σταθερότητα?? 

 

a.δεν χανεις κατι να δοκιμασεις το Firmware.σε πολλα ρουτερ γινεται και Downgrade.

β.οτι βαζεις Snr 7 για παραδειγμα δεν σημαινει οτι θα μεινει σταθερο εκει. +-1 δεν ειναι κατι το παραξενο.

γ.αν δεν εχεις θεματα με αποσυνδεσεις,με Corrupted downloads,με μειωμενη μεγιστη ταχυτητα κτλ αστο εκει που ειναι ασχετα με τα errors.errors θα μαζευεις οσο καλη γραμμη και αν εχεις. γενικως αν τα errors σου κανουν προβλημα θα το καταλαβαεις.θα ανεβαινουν αρκετα γρηγορα ακομα και αν κανεις Refresh ανα 10 δεπτερολεπτα, θα πεφτει το snr, κτλ. μαλλον εννοεις 130.000 και οχι 13000 .να μειωθηκαν δεν γινεται.

On 21/11/2019 at 05:06, HateMe said:

Εγώ με snr 6, έχω τόσα σε 10 ώρες.

Screenshot_1.jpg

η καθε γραμμη εχει διαφορα απο την αλλη.καποιοι παιζουν με προβληματα σε 10 snr margin ενω αλλοι παιζουν μια χαρα με 5. θεμα χαλκου και αποστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

a.δεν χανεις κατι να δοκιμασεις το Firmware.σε πολλα ρουτερ γινεται και Downgrade.

β.οτι βαζεις Snr 7 για παραδειγμα δεν σημαινει οτι θα μεινει σταθερο εκει. +-1 δεν ειναι κατι το παραξενο.

γ.αν δεν εχεις θεματα με αποσυνδεσεις,με Corrupted downloads,με μειωμενη μεγιστη ταχυτητα κτλ αστο εκει που ειναι ασχετα με τα errors.errors θα μαζευεις οσο καλη γραμμη και αν εχεις. γενικως αν τα errors σου κανουν προβλημα θα το καταλαβαεις.θα ανεβαινουν αρκετα γρηγορα ακομα και αν κανεις Refresh ανα 10 δεπτερολεπτα, θα πεφτει το snr, κτλ. μαλλον εννοεις 130.000 και οχι 13000 .να μειωθηκαν δεν γινεται.

η καθε γραμμη εχει διαφορα απο την αλλη.καποιοι παιζουν με προβληματα σε 10 snr margin ενω αλλοι παιζουν μια χαρα με 5. θεμα χαλκου και αποστασης.

Έβαλα 10ρι και κλειδώνω στα 24,5 χωρίς θέμα προς το παρόν :P 

http://prntscr.com/q0mas5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/11/2019 at 08:16, GEOZN8 said:

Προφανώς έχω πολλά.. Αλλά βλέπω ότι έχεις καλύτερη γραμμή εσύ βάση ταχύτητας.. Θα το κατεβάσω ξανά στο 6 που το είχα παλιά και βλέπουμε. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω να μειωθούν τα error η άμα είναι χάλια η γραμμή κλαφτα..? Με ποιο firmware είσαι εσύ πες σε παρακαλώ το 617 που έχω και εγώ ή το 743?? 

οσο πιο χαμηλα πας στο Snr margin τοσο μεγαλυτερο sync αλλα τοσο περισσοτερα errors και τοσο περισσοτερη ασταθεια. αν εισαι μακρυα αν ο χαλκος ειναι χαλια δεν μπορεις να κανεις πολλα περα απο το να εισαι σιγουρος οτι δεν φταιει κατι στην καλωδιωση σου.πχ μεγαλα σε μηκος τηλεφωνικα καλωδια.τηλεφωνα,συναγερμος χωρις splitter.γενικως η καλυτερη καλωδιωση ειναι αυτη εδω https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf ειτε εχεις adsl ειτε vdsl .αν το πας 6 και μιλαμε για το snr margin και οχι για καποια ρυθμιση μεσα στο router τοτε ζοριζεις πιο πολυ την γραμμη. το τονιζω το τελευταιο γιατι ειχαμε παλι μια τετοια κουβεντα σε αυτο το θεμα που εγω ελεγα για το snr margin ενω ο αλλος ελεγε για τις τιμες σε μια ρυθμιση στο Modem>οποτε αλλο ελεγα εγω αλλο αυτος. το snr margin οσο πεφτει τοσο η γραμμη εχει μεγαλυτερο sync.το router ομως μεσα εκει που πειραζεις τα margin οι τιμες που εχει δεν ειναι snr margin αλλα κατι αλλο και αν θυμαμαι δουλευει λιγο αναποδα με σχεση το snr margin.οτι για να ανεβει το snr margin κατεβαζεις την τιμη.

2 minutes ago, HateMe said:

Έβαλα 10ρι και κλειδώνω στα 24,5 χωρίς θέμα προς το παρόν :P 

http://prntscr.com/q0mas5

τερματισες.δεν παει αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, poulinos είπε

 

τερματισες.δεν παει αλλο.

To θέμα είναι πως άργησε πάρα πάρα πολύ να πάρει IP. 

Λύση γι'αυτό υπάρχει; 

Έβαλα φίλο μου με το ίδιο ρούτερ να βάλει έστω 7 snr (έχει ακριβώς ίδια γραμμή με μένα, ταχύτητα κλπ) αλλα δεν παίρνει ip με τίποτα ενώ συγχρονίζει αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, HateMe said:

To θέμα είναι πως άργησε πάρα πάρα πολύ να πάρει IP. 

Λύση γι'αυτό υπάρχει; 

Έβαλα φίλο μου με το ίδιο ρούτερ να βάλει έστω 7 snr (έχει ακριβώς ίδια γραμμή με μένα, ταχύτητα κλπ) αλλα δεν παίρνει ip με τίποτα ενώ συγχρονίζει αμέσως.

και οταν το αφησει free χωρις να πειραξει την γραμμη τοτε παιζει μια χαρα?το λεω διοτι αν παιζεις πχ στα 10mbit και εισαι Online και πειραξεις την ρυθμιση και κανεις disconnect για να κανει ξανα training η γραμμη ωστε να συγχρονισεις παραπανω τοτε πρεπει να περασουν 2-3 λεπτα για να παρει Ip.αυτο γινεται διοτι οταν κανεις disconnect με "παραξενο" τρόπο το Username σου φαινεται Online για αλλα 2-3 λεπτα οποτε μπορει να μην σε αφησει να ξανασυνδεθεις μεχρι να πεσει. σε logs στο ρουτερ βλεπεις bad password ενω στον παροχο βγαζει οτι προσπαθει να μπει δευτερος χρηστης με το ιδιο Username (αφου ο πρωτος φαινεται ακομα Online).μπορει να δοκιμασει να κανει τις αλλαγες να κλεισει το ρουτερ να περιμενει 5-10 λεπτα για δοκιμη και μετα να το ανοιξει και να δει αν θα παρει Ip.γιατι κανονικα δεν θα πρεπε να εχεις θεμα εκτος αν το κατεβασε τοσο και εχει συνεχεια errors που παλι θα του εκανε disconnect παρα να μην παιρνει Ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

και οταν το αφησει free χωρις να πειραξει την γραμμη τοτε παιζει μια χαρα?το λεω διοτι αν παιζεις πχ στα 10mbit και εισαι Online και πειραξεις την ρυθμιση και κανεις disconnect για να κανει ξανα training η γραμμη ωστε να συγχρονισεις παραπανω τοτε πρεπει να περασουν 2-3 λεπτα για να παρει Ip.αυτο γινεται διοτι οταν κανεις disconnect με "παραξενο" τρόπο το Username σου φαινεται Online για αλλα 2-3 λεπτα οποτε μπορει να μην σε αφησει να ξανασυνδεθεις μεχρι να πεσει. σε logs στο ρουτερ βλεπεις bad password ενω στον παροχο βγαζει οτι προσπαθει να μπει δευτερος χρηστης με το ιδιο Username (αφου ο πρωτος φαινεται ακομα Online).μπορει να δοκιμασει να κανει τις αλλαγες να κλεισει το ρουτερ να περιμενει 5-10 λεπτα για δοκιμη και μετα να το ανοιξει και να δει αν θα παρει Ip.γιατι κανονικα δεν θα πρεπε να εχεις θεμα εκτος αν το κατεβασε τοσο και εχει συνεχεια errors που παλι θα του εκανε disconnect παρα να μην παιρνει Ip.

Α ναι, δεν το σκέφτηκα αυτό.

Θα το μεταφέρω :P  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, HateMe said:

Α ναι, δεν το σκέφτηκα αυτό.

Θα το μεταφέρω :P  

καντο δοκιμη γιατι να καταφερε να συγχρονισει και ναμην παιρνει Ip δεν μου στεκει.το πιο πιθανο θα ηταν ασταθεια sync παρα να μην παρει Ip.

εκτος αν εχει dc's ανα μισο λεπτο οποτε δεν προλαβαινει να παρει ip:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

καντο δοκιμη γιατι να καταφερε να συγχρονισει και ναμην παιρνει Ip δεν μου στεκει.το πιο πιθανο θα ηταν ασταθεια sync παρα να μην παρει Ip.

εκτος αν εχει dc's ανα μισο λεπτο οποτε δεν προλαβαινει να παρει ip:P

Έπαιξε έτσι τελικά. 

Τώρα του είπα να το παρακολουθήσει να δει τι errors θα έχει κλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, HateMe said:

Έπαιξε έτσι τελικά. 

Τώρα του είπα να το παρακολουθήσει να δει τι errors θα έχει κλπ

μια χαρα.απλα το ποση ωρα χρειαζεται για να μπορεσει να ξαναμπει εχει να κανει με τον παροχο.σε forthnet ειναι κανα δυο λεπτα.λιγο παραπανω ηταν σε οτε αν θυμαμαι σωστα γιατι πανε και πολλα χρονια.μετα υπαρχουν και διαφοροι αλλοι περιορισμοι αλλα καποιοι ισχυουν οταν αλλαζεις cpe που βλεπει αλλη mac address οποτε εκει μπορει να μην συνδεεται καν και δεν λαμβανεις bad password ουτε απο την πλευρα του παροχου οτι DefaultSimultaneousUse of 1 exceeded. εκει μπορει να δεις πχ σε technicolor να βγαζει concentrator not reachable.

ας δει πως παιζει η γραμμη και αν ειναι σταθερος κατεβαζει και αλλο το snr margin για να κανει sync ακομα πιο ψηλα.οπως ειπα μερικοι παιζουν οκ και με 3-4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά το πρόβλημα που κλείδωνε το log in του διαχειριστικού του ρούτερ όταν συνέδεα κινητό μέσω wifi, μπορεί να οφείλεται στο ότι είχα κλειστό το UPnP; Δοκίμασα με ανοιχτό το UPnP τώρα και μπαίνω χωρίς πρόβλημα....

 

Ας πούμε ότι έχω άλλο modem-router που λειτουργεί και ως modem αλλά και ως ρούτερ (δηλαδή δεν έχω bridge mode) αλλά θέλω να συνδέσω επάνω του και το asus dsl-n14u για να το έχω ως κατεβαστήρι ή ως switch για παραπάνω θύρες ethernet. Προφανώς θα συνδέσω το asus στην θύρα wan. Πρέπει να απενεργοποιήσω στο ASUS το dhcp; Πρέπει να πειράξω τίποτα στο LAN route -enable static routes; Πώς θα μπαίνω πλέον στο διαχειριστικό του ASUS;

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/12/2019 at 01:27, Krusty said:

Τελικά το πρόβλημα που κλείδωνε το log in του διαχειριστικού του ρούτερ όταν συνέδεα κινητό μέσω wifi, μπορεί να οφείλεται στο ότι είχα κλειστό το UPnP; Δοκίμασα με ανοιχτό το UPnP τώρα και μπαίνω χωρίς πρόβλημα....

Ας πούμε ότι έχω άλλο modem-router που λειτουργεί και ως modem αλλά και ως ρούτερ (δηλαδή δεν έχω bridge mode) αλλά θέλω να συνδέσω επάνω του και το asus dsl-n14u για να το έχω ως κατεβαστήρι ή ως switch για παραπάνω θύρες ethernet. Προφανώς θα συνδέσω το asus στην θύρα wan. Πρέπει να απενεργοποιήσω στο ASUS το dhcp; Πρέπει να πειράξω τίποτα στο LAN route -enable static routes; Πώς θα μπαίνω πλέον στο διαχειριστικό του ASUS;

Κανονικα δεν θα πρεπε να επαιζε ρολο το Upnp εκτος αν ετυχε.δοκιμασε να το ξανακλεισεις.το Upnp ειναι για να ας το πουμε ανοιγει Ports αυτοματα χωρις Port forward αν χρειαστει και το υποστηριζει και η εφαρμογή.

για την δευτερη περιπτωση.εχεις πχ ενα fritz μπροστα που παιζει ως Modem router και θες το asus για κατεβαστηρι και για Switch.η μια λυση ειναι να ενεργοποιησεις την Wan>το κακο ειναι οτι εχεις 2 nat αρα και διπλα Port forward(εκτος αν εκανες one to one nat) και επισης θελει λιγο πατεντα(καποια Rules) για να μπεις και στα 2 interface. δεν σε πειραζει αν θα εχεις και τους 2 dhcp αφου ετσι και αλλιως το ενα θα ειναι 192.168.1.1 και το αλλο 192.168.2.1 .η αλλη λυση κλεινεις Dhcp στο asus του δινεις μια Ip στο ιδιο δικτυο με το αρχικο Modem router πχ Fritz(εκτος ευρους Dhcp του fritz βεβαια) kai ta κουμπωνεις Lan to lan>ετσι το asus θα ειναι σαν ενα Switch και access point.δεν ξερω σχετικα με αυτο που λες για κατεβαστηρι.αν εννοεις οτι εχει τορρεντ client δεν ξερω αν θα παιξει με αυτον τον τροπο. ετσι μπαινεις για πλακα στο διαχειριστικο.πχ το Fritz 192.168.1.1 και το asus 192.168.1.254.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, torrent client έχει. Μερσί για την απάντηση. Μπορεί να κάνει το UPnP αυτά που έγραψες, αλλά δες αν θες και τί γράφει η ASUS για αυτό και εμπλέκει και τις IP των κινητών συσκευών, πράγμα που μου μπλόκαρε το διαχειριστικό επειδή έλεγε κάποια άλλη IP είναι ήδη μέσα στο διαχειριστικό.

 

UPnP.png

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους σας.

Λοιπόν πήρα το N14U πριν λίγες ώρες στα χέρια μου, από χέρι, είναι της wind και δυστυχώς ενώ δοκίμασα σχεδόν τα πάντα δεν μπορώ να μπω στο interface με τίποτε.
Το admin-admin δεν το δέχεται. Ούτε με τα utilities απ το συνοδευτικό cd παίζει. Hard reset έκανα τίποτε.

Προφανώς κάτι δεν κάνω καλά ή κάτι άλλο χρειάζεται που δεν το γνωρίζω.

Την βοήθειά σας ώστε να μπω να κάνω αναβάθμιση να ξηλωθούν τα πειράγματα της wind και να το λειτουργήσω.

Ευχαριστώ και αναμένω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...