Προς το περιεχόμενο

Asus dsl-n14u, Γενική συζήτηση - απόψεις


Inuyasha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 22/05/2019 at 23:28, Krusty said:

  Ένα διάστημα δεν είχα αποσυνδέσεις και πολλά λάθη αλλά μετά από καιρό έτσι της ήρθε της Wind και με φόρτωνε με CRC χωρίς να έχω αγγίξει το SNR margin. 

δεν σε φορτωνε η wind.ειναι θεμα χαλκου και δεν μπορουν ολες οι γραμμες να παιξουν με χαμηλο snr.ενας μπορει να εχει 6 και να εχει θεματα και ο αλλος να παιζει μια χαρα με 3 και με 2. συνηθως οι καλες γραμμες εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να παιξουν καλυτερα και να κερδισουν και παραπανω με χαμηλοτερο snr margin.σε μια χαλια γραμμη θα κερδισεις πολυ λιγοτερο.

πχ σε μια γραμμη 19 Mbit το να πας το Margin απο 8 σε 6 μπορει να σημαινει 21 mbit ενω σε μια γραμμη των 6 Mbit μπορει να σημαινει 6,2 Mbit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ήταν όμως μόνο θέμα χαλκού θα ήταν σταθερά περίπου τα CRC, γι΄ αυτό και έγραψα ότι ξαφνικά και χωρίς να πειράξω τίποτα μου έγινε αυτή η αλλαγή. Κάποιος άλλος ανέφερε νομίζω ότι τον χειμώνα χωρίς να πειράξει τίποτα παίζουν παραπάνω λάθη και άρα πρέπει να είναι πιο συντηρητικός. Ίσως και λόγω των βροχών τον χειμώνα να αυξάνει η παρασιτική χωρητικότητα χαλκού με γη. Επίσης δεν θα πειραχτεί το CRC μου αν αποφασίσει η Wind να παίξουν πολύ περισσότεροι συνδρομητές της στο DSLAM που είμαι κι εγώ ή ακόμα αν βλέπω το CRC μου σε ώρες αιχμής για την Wind;

Επίσης με το συμπάθιο, σε άλλα ρούτερς πειράζουμε το snr που κλειδώνει η γραμμή μας και σε άλλα το snr margin που προκύπτει από μία αφαίρεση του σταθερού-πραγματικού snr της γραμμής μας με αυτού του snr που τελικά θέλουμε να παίξει η σύνδεση μας. Οπότε δοκιμασμένα στο ASUS όσο ανέβαζα το margin τόσο ανέβαινε και η ταχύτητα που κλείδωνα αλλά και η αστάθεια και όχι το αντίστροφο. Το έγραψαν κι άλλοι χρήστες που το επιβεβαιώνουν αυτό.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 10/06/2019 at 15:19, Krusty said:

Αν ήταν όμως μόνο θέμα χαλκού θα ήταν σταθερά περίπου τα CRC, γι΄ αυτό και έγραψα ότι ξαφνικά και χωρίς να πειράξω τίποτα μου έγινε αυτή η αλλαγή. Κάποιος άλλος ανέφερε νομίζω ότι τον χειμώνα χωρίς να πειράξει τίποτα παίζουν παραπάνω λάθη και άρα πρέπει να είναι πιο συντηρητικός. Ίσως και λόγω των βροχών τον χειμώνα να αυξάνει η παρασιτική χωρητικότητα χαλκού με γη. Επίσης δεν θα πειραχτεί το CRC μου αν αποφασίσει η Wind να παίξουν πολύ περισσότεροι συνδρομητές της στο DSLAM που είμαι κι εγώ ή ακόμα αν βλέπω το CRC μου σε ώρες αιχμής για την Wind;

Επίσης με το συμπάθιο, σε άλλα ρούτερς πειράζουμε το snr που κλειδώνει η γραμμή μας και σε άλλα το snr margin που προκύπτει από μία αφαίρεση του σταθερού-πραγματικού snr της γραμμής μας με αυτού του snr που τελικά θέλουμε να παίξει η σύνδεση μας. Οπότε δοκιμασμένα στο ASUS όσο ανέβαζα το margin τόσο ανέβαινε και η ταχύτητα που κλείδωνα αλλά και η αστάθεια και όχι το αντίστροφο. Το έγραψαν κι άλλοι χρήστες που το επιβεβαιώνουν αυτό.

Παμε απο την αρχη.

εχεις ενα χαλκο που παιζει πχ 20mbit με ελαχιστα errors.οσο δεν αλλαζει τιποτα στον χαλκο ειτε λεγεται ποιοτικα ειτε λεγεται Crosstalk παιζεις ετσι.αν αυξηθουν οι συνδρομητες πανω στο κεντρικο και στο απερχομενο καλωδιο σου(ασχετως παροχου αφου ολοι περνανε απο τα ιδια καλωδια) τοτε εσυ μπορει να εχεις παραπανω errors ή μπορει να εχεις μικροτερο συγχρονισμο. δεν ειναι οτι καποιος βαζει errors στην γραμμη σου. επισης το χειμωνα λογω υγρασιας κτλ ειναι πιο ευκολο ειδικα σε ενωσεις σε χωνευτες ή σε κατανεμητες που ειναι σε παραξενα μερη να εχεις παραπανω errors οποτε και αυτο αυτοματως σημαινει οτι δεν μπορεις να ζορισεις παραπανω την γραμμη. το καθε dslam παιρνει χ συνδρομητες πανω. ας παρουμε το παραδειγμα οτι μια καρτα στο dslam ειναι 72 πελατων.οι 72 αυτοι πελατες μπορει να περνανε απο δυο πολυζευγα ζευγαρια των 36 ζευγων. μετα ο οτε εχει το κεντρικο καλωδιο στο οποιο μπορει να περνανε 500 συνδρομητες.οποτε το Crosstalk αυξανεται γενικοτερα οσο αυξανονται οι συνδρομητες ανεξαρτητος παροχου διοτι πανω απο το χ κεντρικο μπορει να περνανε γραμμες 10 διαφορετικων παροχων. για αυτο και πιο παλια ειχαμε καλυτερες ταχυτητεςπου επαιζαν 10 συνδρομητες adsl και οχι τωρα που παιζουν 100.τα νουμερα ειναι τυχαια. για αυτο και στο vdsl βγηκε το vectoring για να αντιμετωπιστει αυτο το φαινομενο.

ωραια για να μιλαμε την ιδια γλωσσα ας παρουμε την περιπτωση που πειραζεις το snr margin γιατι σε καθε modem router μπορεις να δεις διαφορετικο τροπο για να πειραζεις το Snr margin. και δεν θυμαμαι πως ειναι συγκεκριμενα το asus για να το παμε με βαση το asus.

οσο ανεβαζεις το snr margin τοσο σταθεροποιειται η γραμμη και πεφτει η ταχυτητα.οσο το μειωνεις τοσο ανεβαινει η ταχυτητα και πεφτει η σταθεροτητα και ανεβαινουν τα errors. σε αυτο ελπιζω να συμφωνουμε.

αν παρουμε μια γραμμη που παιζει στα 15 mbit με 6 snr margin και την πας στο 2 snr margin τοτε θα ανεβει στα 18mbit. τωρα το καθε router μπορει να εχει διαφορετικα την ρυθμιση και οχι απλα να σου λεει snr margin>επειδη δεν ξερω πως την εχει δεν μπορω να σου πω αν θα ανεβασεις αυτο που εχει για να ανεβει η ταχυτητα σου η θα το μειωσεις.

Παραθετω μια εικονα απο το αρθρο που ειχα γραψει για να μιλαμε τα ιδια. οσο ανεβαζουμε το snr μειωνεται η ταχυτητα και σταθεροποιειται η γραμμη.επισης βλεπουμε οτι στην ουσια οταν ανεβαζουμε το snr κοβουμε bits per tones ή και tones ολοκληρα.

και ξαναγυρναμε στο αρχικο θεμα.οτι καποτε επαιζες με 2 snr margin για παραδειγμα δεν σημαινει οτι θα γινεται για παντα.αν τοτε ηταν 10 ατομα στο καλωδιο σου και τωρα 200 σιγουρα θα χασεις και σε ταχυτητα sync και παραπανω errors θα εχεις αλλα και λιγοτερο θα μπορεις να στρεσαρις την γραμμη σου.για αυτο και το Minimum που δινουν οι παροχοι ειναι 6snr margin και πιο παλια η Hol εδινε 11 και με τα 1000ζορια στο πηγαινε 9.ο οτε ακομα και σημερα δινει 9 στο adsl και οχι 6 .

 

post-52399-0-26793800-1355532732.jpg

Οπως θα δεις πολλα ατομα να παιζουν πχ 15 mbit και οταν γινει διακοπη ρευματος και πεσουν ολοι οι πελατες μετα βλεπεις να συγχρονιζουν για λιγο στα 17 18 επειδη πολλοι δεν εχουν συγχρονισει.μολις συγχρονισουν ολοι τοτε θα πεσει τοσο χαμηλα το snr margin που θα φαει αποσυνδεση απο τα πολλα errors και θα ξανασυγχρονισει στα 15.

εδω το θεμα που ειχα γραψει καποτε για τα profiles.

 

επισης ενα προβλημα στον χαλκο δεν σημαινει οτι θα βγαζει και Crc ταυτοχρονα.μπορει να εχεις πολλα crc και αποσυνδεσεις αλλα μπορει απλα να παιζεις σταθερα αλλα σε μκροτερη ταχυτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, poulinos είπε

Παμε απο την αρχη.

εχεις ενα χαλκο που παιζει πχ 20mbit με ελαχιστα errors.οσο δεν αλλαζει τιποτα στον χαλκο ειτε λεγεται ποιοτικα ειτε λεγεται Crosstalk παιζεις ετσι.αν αυξηθουν οι συνδρομητες πανω στο κεντρικο και στο απερχομενο καλωδιο σου(ασχετως παροχου αφου ολοι περνανε απο τα ιδια καλωδια) τοτε εσυ μπορει να εχεις παραπανω errors ή μπορει να εχεις μικροτερο συγχρονισμο. δεν ειναι οτι καποιος βαζει errors στην γραμμη σου...

ωραια για να μιλαμε την ιδια γλωσσα ας παρουμε την περιπτωση που πειραζεις το snr margin γιατι σε καθε modem router μπορεις να δεις διαφορετικο τροπο για να πειραζεις το Snr margin. και δεν θυμαμαι πως ειναι συγκεκριμενα το asus για να το παμε με βαση το asus.

οσο ανεβαζεις το snr margin τοσο σταθεροποιειται η γραμμη και πεφτει η ταχυτητα.οσο το μειωνεις τοσο ανεβαινει η ταχυτητα και πεφτει η σταθεροτητα και ανεβαινουν τα errors. σε αυτο ελπιζω να συμφωνουμε.

 

Ευχαριστώ για την ανάλυση. Βλέπω ότι συμφωνούμε ότι στα καλά καθούμενα με τον ίδιο αγωγό χαλκού και χωρίς καμία αλλαγή παραμέτρου στον δρομολογητή μας μπορούν να ανέβουν τα CRC ή να έχω μικρότερο συγχρονισμό. Και όταν αναφερόμουν ότι η Wind με φορτώνει στα καλά καθούμενα CRC, αυτό εννούσα και μάλιστα σωστά έγραψες ότι και η κυκλοφορία και από άλλους πάροχους μπορείς να μου ανεβάσουν τα CRC αφού είναι κοινό το δίκτυο αγωγών. Επιμένω γιατί πόσους μήνες στην Wind στην αρχή συμβολαίου μου κλείδωνα στα 17mbps και τώρα στα 12,5mbps χωρίς κανένα πείραγμα παραμέτρου και με τις ρυθμίσεις του δρομολογητή by default!!! Εννοείται όλες οι ρυθμίσεις μου και δοκιμές του SNR margin πάνε στράφι με αυτήν την αλλαγή και το χάος από πλευράς της γραμμής αγωγού που μπορεί να προκαλέσει ο συνωστισμός χρηστών ακόμα και διαφορετικών παρόχων...

Στον συγκεκριμένο δρομολογητή μιας και δεν είσαι σίγουρος παραθέτω φώτο όπου φαίνεται ότι πειράζουμε το SNR margin (δείχνει την ρύθμιση μας η φώτο ή την ρύθμιση που έχει κάνει ο αλγόρυθμο DLA και το τρέχων SNR margin μετρημένο από τον δρομολογητή)

https://cdn-bb-eu1.insomnia.gr/file/insomnia-s3/monthly_2018_08/20180814_141432.jpg.78ac54cd7016835daad904f91142213e.jpg

Τέλος αφού αναφέρω ότι έμαθα αρκετά παραπάνω από την παραπάνω ανάρτηση σου, επαναλαμβάνω χωρίς να θέλω να γίνομαι εριστικός ότι ανεβάζοντας το SNR margin (stability adjustment δηλαδή) πετύχαινα μεγαλύτερες ταχύτητες συγχρονισμού αλλά και CRC δυστυχώς και αποσυνδέσεις. Το ίδιο ακριβώς αναφέρει και ο isay

https://www.insomnia.gr/forums/topic/605737-asus-dsl-n14u-γενική-συζήτηση-απόψεις/?do=findComment&comment=56627460

Οι παραπάνω αναρτήσεις μου είναι για να αναφέρω ότι το ότι είναι πραγματοποιήσιμος αυτός ο δρομολογητής μπορεί να μας βάλει σε μπελάδες ακόμα και για άτομα που ξέρουν τί κάνουν και ότι είναι μάταιο να ακυρώνουμε τον αλγόριθμο Dynamic Line Adjustment όταν ο συνωστισμός στην γραμμή μας ακόμα και από χρήστες άλλων παρόχων μπορεί να προκαλέσει στην γραμμή μας χάος ακόμα και αν ξοδέψαμε πόσο χρόνο για να βρούμε το ιδανικό SNR margin. Ίσως εγώ βέβαια να ήμουν παραπάνω άτυχος με αυτό που μου έγινε να πέσει γενικά τόσο πολύ η ταχύτητα της σύνδεσης μου από μέρους της Wind. Επίσης έχω ακούσει ότι ρυθμίζοντας το SNR margin σε χαμηλές τιμές έχουν σώσει άτομα που είναι πολύ μακριά από το dslam. Ίσως εκεί έχει αξία.

 

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Krusty said:

Ευχαριστώ για την ανάλυση. Βλέπω ότι συμφωνούμε ότι στα καλά καθούμενα με τον ίδιο αγωγό χαλκού και χωρίς καμία αλλαγή παραμέτρου στον δρομολογητή μας μπορούν να ανέβουν τα CRC ή να έχω μικρότερο συγχρονισμό. Και όταν αναφερόμουν ότι η Wind με φορτώνει στα καλά καθούμενα CRC, αυτό εννούσα και μάλιστα σωστά έγραψες ότι και η κυκλοφορία και από άλλους πάροχους μπορείς να μου ανεβάσουν τα CRC αφού είναι κοινό το δίκτυο αγωγών. Επιμένω γιατί πόσους μήνες στην Wind στην αρχή συμβολαίου μου κλείδωνα στα 17mbps και τώρα στα 12,5mbps χωρίς κανένα πείραγμα παραμέτρου και με τις ρυθμίσεις του δρομολογητή by default!!! Εννοείται όλες οι ρυθμίσεις μου και δοκιμές του SNR margin πάνε στράφι με αυτήν την αλλαγή και το χάος από πλευράς της γραμμής αγωγού που μπορεί να προκαλέσει ο συνωστισμός χρηστών ακόμα και διαφορετικών παρόχων...

Στον συγκεκριμένο δρομολογητή μιας και δεν είσαι σίγουρος παραθέτω φώτο όπου φαίνεται ότι πειράζουμε το SNR margin (δείχνει την ρύθμιση μας η φώτο ή την ρύθμιση που έχει κάνει ο αλγόρυθμο DLA και το τρέχων SNR margin μετρημένο από τον δρομολογητή)

https://cdn-bb-eu1.insomnia.gr/file/insomnia-s3/monthly_2018_08/20180814_141432.jpg.78ac54cd7016835daad904f91142213e.jpg

Τέλος αφού αναφέρω ότι έμαθα αρκετά παραπάνω από την παραπάνω ανάρτηση σου, επαναλαμβάνω χωρίς να θέλω να γίνομαι εριστικός ότι ανεβάζοντας το SNR margin (stability adjustment δηλαδή) πετύχαινα μεγαλύτερες ταχύτητες συγχρονισμού αλλά και CRC δυστυχώς και αποσυνδέσεις. Το ίδιο ακριβώς αναφέρει και ο isay

https://www.insomnia.gr/forums/topic/605737-asus-dsl-n14u-γενική-συζήτηση-απόψεις/?do=findComment&comment=56627460

Οι παραπάνω αναρτήσεις μου είναι για να αναφέρω ότι το ότι είναι πραγματοποιήσιμος αυτός ο δρομολογητής μπορεί να μας βάλει σε μπελάδες ακόμα και για άτομα που ξέρουν τί κάνουν και ότι είναι μάταιο να ακυρώνουμε τον αλγόριθμο Dynamic Line Adjustment όταν ο συνωστισμός στην γραμμή μας ακόμα και από χρήστες άλλων παρόχων μπορεί να προκαλέσει στην γραμμή μας χάος ακόμα και αν ξοδέψαμε πόσο χρόνο για να βρούμε το ιδανικό SNR margin. Ίσως εγώ βέβαια να ήμουν παραπάνω άτυχος με αυτό που μου έγινε να πέσει γενικά τόσο πολύ η ταχύτητα της σύνδεσης μου από μέρους της Wind. Επίσης έχω ακούσει ότι ρυθμίζοντας το SNR margin σε χαμηλές τιμές έχουν σώσει άτομα που είναι πολύ μακριά από το dslam. Ίσως εκεί έχει αξία.

ναι στο πρωτο συμφωνουμε.οι λογοι που μπορει να γινει αυτο ειναι:
α.οξειδωση σε καποια ενωση πχ σε box,εσκαλιτ,χωνευτη
β.crosstalk απο αλλες γραμμες ή πχ να επεσε κοντα σου καποια isdn.
γ.προβλημα του ιδιου του χαλκου δηλαδη να παιρνει εξωτερικη ταση απο αλλο ζευγαρι,να εχει ενωθει με αλλο ζευγαρι,να γειωνεται καπου κτλ μετα απο καποια βλαβη στο δρομο ή απο οτιδηποτε μπορει να εχει γινει εξω στο δικτυο.μεχρι και να ειχε γινει καλωδιακη και να μην φτιαχτηκε σωστα.
οποτε οι παραπανω λογοι ειναι ικανοι να σου ριξουν το sync οποτε και μετα αν πειραξεις το snr margin να μην μπορεις να πιεσεις την γραμμη τοσο πολυ οσο πριν.
παμε τωρα στο asus. επειδη δεν ξερω πως το εχει κανει η asus να δουλευει το stability adjustment θα σου πω το απλο.
διαλεξε οποια τιμη θες ασχετα αν θα ειναι μεγαλυτερη η μικροτερη. μετα πηγαινε στο status του router και δες αν ανεβηκε/μμειωθηκε η ταχυτητα και τι εγινε το snr margin.
αν εχει ανεβει η ταχυτητα θα πρεπει το snr margin σου να εχει μειωθει.αν δηλαδη ηταν 6 θα πρεπει να εχει παει 4.
αν εχει πεσει η ταχυτητα σου τοτε θα πρεπει να εχει ανεβει το snr margin σου.το λεω με βαση την καρτελα status για να βγαλουμε εκτος την ρυθμιση που κανεις και που δεν ξερω πως την εχει βαλει να δουλευει η asus γιατι και με βαση αυτο που εχει γραφει ο isay το Line adjustment δεν ειναι το target snr margin.
επισης στο asus αν πραγματι στο Line adjustment αυτο που πειραζεις ειναι το snr margin και οχι κατι αλλο τοτε θα πρεπει αν βαλεις πχ 6 να εχεις και διπλα current snr margin το ιδιο πχ 6 που μαλλον δεν ειναι ετσι. επισης αλλο το snr margin αλλο το snr σκετο.παραθετω αρθρο.
https://www.speedguide.net/faq/what-is-considered-good-dsl-noise-margin-snr-355

αν εσυ το βαλεις 8 το Line adjustment και διπλα γραφει πχ 6 τοτε ναι δεν ειναι snr margin αυτο που πειραζεις αλλα καποια αλλη μεταβλητη που απλα αλλαζει το snr margin.το λεω γιατι και σε αλλα router δεν πειραζεις το snr margin απευθειας αλλα κατι αλλο που δεν ξερω τι ειναι. πχ tp link modem routers.


επισης οπως θα δεις στο θεμα που εβαλα και στην εικονα εγω ριχνω το snr margin και ανεβαινει η ταχυτητα οπως και παραπανω bits per tone.αλλα εγω το εχω κανει οχι μεσα απο το router αλλα απο το dslam που εκει πειραζεις απευθειας το snr margin.

απο την στιγμη που θα αποφασισεις να πειραξεις την γραμμη το ξερεις οτι δεν θα ειναι ευκολο και οτι μια ρυθμιση μπορει να παιζει τωρα αλλα οχι αυριο.για αυτο και οι παροχοι δεν πανω κατω απο 6 snr margin. οτι κατι επαιζε τοσο καιρο δεν σημαινει οτι θα παιζει για παντα. στο vdsl το snr margin ειναι 9 ακομα πιο μεγαλο δηλαδη απο το 6 του adsl που δινουν οι περισσοτεροι παροχοι.

τωρα για το τελευταιο που λες:
Επίσης έχω ακούσει ότι ρυθμίζοντας το SNR margin σε χαμηλές τιμές έχουν σώσει άτομα που είναι πολύ μακριά από το dslam. Ίσως εκεί έχει αξία

οπως θα δεις απο την εικονα οσο ριχνεις το snr margin τοσο ανεβαινει η ταχυτητα οποτε αν καποιος ειναι πολυ μακρια δεν θα τον βοηθησεις αλλα θα τον κανεις χειροτερα. εξαιρεση αν εννοεις οχι το snr margin αλλα το Line adjustment που οπως ειπα κατι αλλο ειναι και οχι snr margin.

αυτο που δεν καταλαβαινουν μερικοι ειναι οτι το κερδος ή το χασιμο απο την αλλαγη του snr margin δεν ειναι σταθερο.αν μια γραμμη παιζει 10mbit με 10 snr margin και το ριξεις στο 8 μπορει να παει 11 Mbit δηλαδη κερδιζεις ενα mbit. αντιθετα αν μια γραμμη παιζει 15 mbit με 10 snr margin και το ριξεις στα 8 μπορει να παει στα 17 δηλαδη να κερδισεις 2 mbit.οπως φαινεται στο σχεδιαγραμμα οταν σου αλλαζει Profile ο παροχος σου κοβει τα tones προς το τελος του γραφηματος.αν εσυ παιζεις ηδη πολυ χαμηλα σε ταχυτητα τοτε αυτα τα tones δεν τα χρησιμοποιεις ετσι και αλλιως οποτε δεν θα κερδισεις/χασεις πολυ σε ταχυτητα.αντιθετα αν παιζεις σε μεγαλη ταχυτητα τοτε τα χρησιμοποιεις οποτε και η διαφορα στο αποτελεσμα θα ειναι μεγαλυτερη.

επισης και στα Fritz μπορεις να κανεις αλλαγες για πιο σταθερη γραμμη αλλα εκει ειναι με μπαρες που απλα μετακινεις τον δεικτη δεξια και αριστερα.δεν το εχω δοκιμασει αλλα δεν ειχα δει επιλογη για να δωσεις αριθμους.
επισης το snr margin δεν ειναι ο μονος τροπος για να πειραξεις μια γραμμη.υπαρχει και το inp το οποιο μπορει να σου κανει πιο stable την γραμμη χωρις ομως να βλεπεις να εχει αλλαξει το snr margin.

αλλα κατα 99 τις 100 το Line adjustment δεν αναφερεται στο snr margin που θες να βαλεις.καντο δοκιμη.βαλε πχ 9 και δες ποσο snr margin εχεις.μετα δοκιμασε πχ να το βαλεις 10.ετσι θα δουμε πως ακριβως παιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορω να κερδισω max 3 mbps ετσι αλλα εχει σοβαρα προβληματα θορυβου καθε βραδυ δε κραταει . Ζευγος δε θελουν να αλλαξουν γιατι ειναι nova και τους κοστιζει να πληρωσουν τον οτε , τα δικα τους modem ειναι τρις χειροτερα οποτε το μονο που μου μενει ειναι μια μουτζα και να φυγω απο αυτους . Btw μετρησα παλι και το προβλημα ειναι το power που δινει το ζευγος δε φτανει . Εχουν λυσαξει να χαλανε τα 6ρια profile τωρα πραγματικα σκ@τα αντιμετωπιση να παιρνεις συνεχεια τηλεφωνο γιατι σε ριχνουν συνεχως .Ο χαλκος επεζε max 23.6 mbit μετρημενο σε blackout οποτε υποθετω τα υπολοιπα προβληματα ειναι απο το crosstalk .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Mhlogiatros said:

Μπορω να κερδισω max 3 mbps ετσι αλλα εχει σοβαρα προβληματα θορυβου καθε βραδυ δε κραταει . Ζευγος δε θελουν να αλλαξουν γιατι ειναι nova και τους κοστιζει να πληρωσουν τον οτε , τα δικα τους modem ειναι τρις χειροτερα οποτε το μονο που μου μενει ειναι μια μουτζα και να φυγω απο αυτους . Btw μετρησα παλι και το προβλημα ειναι το power που δινει το ζευγος δε φτανει .

δεν γινεται οποιος χανει 2-3 mbit να ζητανε αλλο ζευγαρι απο τον οτε.και οικονομικα δεν συμφερει και δεν σημαινει οτι θα παρεις καλυτερο ζευγαρι.αν το εκαναν παντου θα πρεπε ο οτε να αλλαξει ολα τα ζευγαρια.εχω δει βλαβες να κλεινουν με αιτιολογια οτι δεν υπαρχει καλυτερο ζευγαρι παροτι ο παροχος ζητησε αλλο.οτι δηλαδη ειτε δεν υπαρχει ελευθερο ειτε δεν παιζει καλυτερα απο τα αλλα.αν εννοεις το Output power αυτο ρυθμιζεται απο το dslam και ειναι συγκεκριμενο.δεν βαζεις οσο θες.κατι -19 νομιζω ειναι το Max.

https://www.adslgr.com/forum/threads/923335-FEC-CRC-HEC-ERRORS-Thomson-TG585-v8-Wind

και ισχυει για ολους τους παροχους οπως πχ σε wind αμα δεις την παραπανω εικονα.εκτος βεβαια αν το αναφερει λαθος το modem router.και βεβαια παρα πολλοι παροχοι εχουν ιδια dslam.πχ alcatel χρησιμοποιει η wind,η cyta,η forthnet

αν μπορεις να βαλεις vdsl εκει που εισαι καντο.ασχετα σε ποιον παροχο θα πας.αλλωστε αν εχεις kv θα ειναι ενος παροχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το Output power μου κανει βυθισεις καθε βραδυ το μετρησα και με 3 αλλα . Αλλα οχι αρκετα να κοπει τελειως για να το δεχτουν σα βλαβη .... Φυσικα μαθαινω πολλα ακομα απο ολα αυτα που γραφεις thanks !

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Mhlogiatros said:

το Output power μου κανει βυθισεις καθε βραδυ το μετρησα και με 3 αλλα . Αλλα οχι αρκετα να κοπει τελειως για να το δεχτουν σα βλαβη .... Φυσικα μαθαινω πολλα ακομα απο ολα αυτα που γραφεις thanks !

το Output power δεν νομιζω οτι αλλαζει χωρις λογο.κατι αλλαζει και δεν νομιζω οτι ειναι στο dslam. κατι γινεται σε χαλκο το πιο πιθανο και αυτο επηρεαζει ισως και το Output power.εχω δει αρκετες βλαβες που τα ατομα εχουν προβλημα συγκεκριμενες ωρες.

ενα που μου εχει μεινει κιολας ηταν ενας πελατης που καθε μερα στις 9 με 10 η ωρα εχανε sync και ξανασυγχρονιζε χαμηλα.αυτο μεχρι τις 13:00.μετα ξανα Full ταχυτητα.καθε μερα ακριβως το ιδιο.κατι γινοταν αυτην την ωρα και του εκανε αυτο το προβλημα. αυτο που γινοταν δεν ηταν βεβαια μεσα στο σπιτι γιατι η δοκιμη εγινε και εξω στη χωνευτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερσί για τον κόπο σου poulinos. To γεγονός ότι βάζουμε μια τιμή στο stability adjustment και δίπλα βλέπουμε μια τιμή να παίζει λίγο με τον χρόνο, το current SNR margin, ίσως θα πρέπει να σκεφτούμε ότι δεν πειράζουμε και κρατάμε σταθερό το SNR margin αλλά κάτι άλλο σχετικό και να έχεις δίκιο στην αναφορά σου πριν για το πως επηρεάζει το SNR margin την σταθερότητα και τα λάθη CRC της γραμμής. Ακόμα και όταν έχουμε την επιλογή το DLA να καθορίζει την τιμή του stability adjustment, πάλι μας βγάζει δίπλα το current SNR margin! Δεν είναι πολύ ξεκάθαρα τα πράγματα στον δρομολογητή της ASUS αφού χρησιμοποιεί μάλλον δικό της όρο το "stability adjustment".

Και για εκείνο που έγραψα για όποιον βρίσκετε μακρυά από το DSLAM, όντως όπως τα γράφεις πρέπει να είναι καθώς είχα δει αναφορά για το stability adjustment της ASUS και όχι SNR margin.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/07/2019 at 12:26, Krusty said:

Μερσί για τον κόπο σου poulinos. To γεγονός ότι βάζουμε μια τιμή στο stability adjustment και δίπλα βλέπουμε μια τιμή να παίζει λίγο με τον χρόνο, το current SNR margin, ίσως θα πρέπει να σκεφτούμε ότι δεν πειράζουμε και κρατάμε σταθερό το SNR margin αλλά κάτι άλλο σχετικό και να έχεις δίκιο στην αναφορά σου πριν για το πως επηρεάζει το SNR margin την σταθερότητα και τα λάθη CRC της γραμμής. Ακόμα και όταν έχουμε την επιλογή το DLA να καθορίζει την τιμή του stability adjustment, πάλι μας βγάζει δίπλα το current SNR margin! Δεν είναι πολύ ξεκάθαρα τα πράγματα στον δρομολογητή της ASUS αφού χρησιμοποιεί μάλλον δικό της όρο το "stability adjustment".

Και για εκείνο που έγραψα για όποιον βρίσκετε μακρυά από το DSLAM, όντως όπως τα γράφεις πρέπει να είναι καθώς είχα δει αναφορά για το stability adjustment της ASUS και όχι SNR margin.

για αυτο ειπα να δουμε αν αλλαξεις το stability adjustment και βαλεις ενα νουμερο 6 αν και το snr margin διπλα θα παει 6.αν οχι τοτε σημαινει οτι η asus πειραζει κατι που δεν ξερουμε τι ειναι και απλα διπλα για να σε βοηθησει σου δειχνει ποσο πηγε σε snr margin. to idio γινοταν και σε αλλα ρουτερ.εβαζες πχ την τιμη +5 και το snr margin σου πηγαινε -2 απο αυτο που ειχες (τυχαιο το παραδειγμα). αλλα ναι το ευκολο ειναι να κανεις δοκιμες με διαφορες τιμες και να δεις πως αλλαζει.

On 08/07/2019 at 12:36, Mhlogiatros said:

Η πλάκα είναι ότι μπορεί να ανέβει σε fastpath 4+ mbit παραπάνω συγχρονισμό από του παρόχου που λένε ότι δε γίνεται 

a.to fastpath μειωνει sync δεν το αυξανει.

β.ο παροχος σου δινει 6 snr margin στην καλυτερη.απο εκει και περα ναι μπορεις να κερδισεις +4 mbit αν εχεις καλη γραμμη και ριξεις και αλλο το snr margin αλλα κανεις παροχος δεν το κανει ουτε στην ελλαδα ουτε στο εξωτερικο διοτι θεωρειται χαμηλη τιμη.δεν μπορεις να παρεις το ρισκο να ριξεις τον αλλον στο 5 και στο 4.και υπαρχουν και αλλοι λογοι που δεν το κανουν.

θα σου πω απλο παραδειγμα για να καταλαβεις.

συνδρομητης α με default snr margin 6 συγχρονιζει στα 15 Mbit για παραδειγμα. 

συνδρομητης β με default snr margin 9(Πχ οτε) συγχρονιζει στα 12,5 mbit.

ο συνδρομητης β παιζει απο την αρχη που ενεργοποιηθηκε στα 12,5 και παιζει σταθερα και ολα ειναι μια χαρα. ο συνδρομητης α παιζει απο την αρχη στα 15.αργοτερα κατι γινεται στην γραμμη και αναγκαζεται ο παροχος να τον βαλει οπως ο ο οτε με 9 Margin και να τον ριξει στο 12,5 οπως ακριβως ο συδρομητης β.

το αποτελεσμα ξερεις ποιο ειναι?

ο συνδρομητης β.δεν κανει κανενα παραπονο γιατι ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ παιζει 12,5 mbit ενω ο συνδρομητης α θα κανει παραπονα και οτι θα διακοψει διοτι ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ επαιζε 15 και ο κακος παροχος τον εριξε στα 12,5.

φαντασου οτι η Hol εδινε Noise margin 11 και δεν εβαζε καν Fast path.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok στο +9 πρέπει να πηγαίνει το snr στο 3 έτσι θερίζει σε καλή γραμμή και αφριζει ο πάροχος που μετράει και σου λέει έχεις13mbps εισαγωγή και έχεις 19-20 :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, διαφέρουν πολύ και είχα δώσει και φώτο. Μάλιστα η φώτο είναι αλλουνού και τυχαίνει να βάζει 6db στο stability adjustment! To SNR margin βγαίνει τότε 9,6db και μάλιστα παίζει και λίγο με τον χρόνο.

https://cdn-bb-eu1.insomnia.gr/file/insomnia-s3/monthly_2018_08/20180814_141432.jpg.78ac54cd7016835daad904f91142213e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...