Προς το περιεχόμενο

Asus dsl-n14u, Γενική συζήτηση - απόψεις


Inuyasha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 hours ago, Krusty said:

Το πρώτο, δεν μπαίνω ποτέ με το κινητό αλλά με το που κάνω την σύνδεση wifi με το κινητό γίνεται αυτό το κλείδωμα. Και όντως υπάρχει και στο ASUS ρύθμιση για αυτόματο log off μετά από κάποια προκαθορισμένα λεπτά και μάλιστα είναι ενεργή αυτή η ρύθμιση από προεπιλογή και την έχω και εγώ ενεργή! Αυτό γίνεται μόνο στο κινητό, στον δεύτερο υπολογιστή που τον έχω με linux και συνδέεται κι αυτός, δεν μου κάνει ποτέ πρόβλημα.

αυτο ναι ειναι bug.και οι λογοι ειναι δυο.

α.,δεν κανεις Login αλλα σου κλειδωνει το μενου λες και κανει αυτοματα login στο ρουτερ απο οτι καταλαβα.

β.στο κλειδωνει που στο κλειδωνει μετα ειναι σαν να μην παιζει καν το auto log off.σαν να το κολλαει.με αλλο κινητο απο περιεργεια?μπορεις να το στειλεις στην asus σαν bug.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τους ενσύρματους υπολογιστές μου λειτουργεί μια χαρά το auto log off.

Βγήκε νέο firmware.

Όντως θα το έκανα αναφορά το bug μαζί με την πρόταση μου να τρέχει η wget και για το φλασάκι ως αποθηκευτικό χώρο, αλλά μου ζήτησε η ASUS μέχρι και τον σειριακό αριθμό της συσκευής! Όταν έχω χρόνο να αναποδογυρίσω τον δρομολογητή μου εκεί που τον έχω, θα το κάνω!

Αν θέλει ας μου δώσει κανείς τον σειριακό αριθμό της συσκευής γιατί εκεί που τον έχω τον δρομολογητή είναι δύσκολο να τον αναποδογυρίσω.

Η λύση με ssh που έγραψα πριν για το ξεμπλοκάρισμα δεν πιάνει στο ASUS γιατί έχει μπλοκαριστεί και η ssh επικοινωνία όταν συμβαίνει αυτό. Σίγουρα θα το αναφέρω στην ASUS.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/08/2019 at 00:41, Krusty said:

Με τους ενσύρματους υπολογιστές μου λειτουργεί μια χαρά το auto log off.

Βγήκε νέο firmware.

Όντως θα το έκανα αναφορά το bug μαζί με την πρόταση μου να τρέχει η wget και για το φλασάκι ως αποθηκευτικό χώρο, αλλά μου ζήτησε η ASUS μέχρι και τον σειριακό αριθμό της συσκευής! Όταν έχω χρόνο να αναποδογυρίσω τον δρομολογητή μου εκεί που τον έχω, θα το κάνω!

Αν θέλει ας μου δώσει κανείς τον σειριακό αριθμό της συσκευής γιατί εκεί που τον έχω τον δρομολογητή είναι δύσκολο να τον αναποδογυρίσω.

Η λύση με ssh που έγραψα πριν για το ξεμπλοκάρισμα δεν πιάνει στο ASUS γιατί έχει μπλοκαριστεί και η ssh επικοινωνία όταν συμβαίνει αυτό. Σίγουρα θα το αναφέρω στην ASUS.

ουτε στο νεο firmware δεν το εχουν διορθωσει?το Serial number παιζει να το βλεπεις και απο το Web interface αλλιως αστο κενο.αλλωστε το bug ειναι γενικο.

On 24/08/2019 at 03:03, Krusty said:

Στην Wind με το Dynamic Line Adjustment: On μου δίνει SNR margin 9,2dB οπότε με παίρνει να παίξω λίγο με το stability adjustment.

9 snr margin ακουγεται σαν το Default του παροχου.οποτε εσυ το ριχνεις με σκοπο να το φτασεις στα 6.αν εκει παιζεις σταθερα τοτε μια χαρα.μπορεις μετα να δοκιμασεις και σε 5 ή 4.αλλα σε μια νορμαλ γραμμη το 6 θα παιξει μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω την αλήθεια ξαναάρχισα να παίζω με το stability adjustment, γιατί με το dynamic line adjustment: οn η Wind με έριξε χαμηλότερα και από 13,5 στα 10,5Μpbs. Λίγο ακόμα αν έπεφτε θα έπρεπε να πάρω κανένα τηλέφωνο για παράπονα. Τελικά με πείραγμα του stability adjustment έφτασα στα 14,2Mpbs και CRC μαζεύω περίπου στα 1500 την ημέρα οπότε πιστεύω είμαι κοντά στο να αρχίσουν και οι αποσυνδέσεις. Το current SNR margin μου το δείχνει σχεδόν σταθερό στα 9 αν και αύξησα αρκετές μονάδες dBτο stability adjustment.

Παλιά ήμουν στα 17,5Mbps στην Wind με κανένα πείραγμα.

Δεν το διόρθωσαν στον νέο firmware το bug. Θα βρω τον σειριακό αριθμό στο κουτί του ή στην απόδειξη και θα τους ενημερώσω γιατί είναι υποχρεωτικός ο αριθμός για να συνεχίσω στην φόρμα

https://www.asus.com/support/Product/ContactUs/Services/questionform/?lang=en

 

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Krusty said:

Να πω την αλήθεια ξαναάρχισα να παίζω με το stability adjustment, γιατί με το dynamic line adjustment: οn η Wind με έριξε χαμηλότερα και από 13,5 στα 10,5Μpbs. Λίγο ακόμα αν έπεφτε θα έπρεπε να πάρω κανένα τηλέφωνο για παράπονα. Τελικά με πείραγμα του stability adjustment έφτασα στα 14,2Mpbs και CRC μαζεύω περίπου στα 1500 την ημέρα οπότε πιστεύω είμαι κοντά στο να αρχίσουν και οι αποσυνδέσεις. Το current SNR margin μου το δείχνει σχεδόν σταθερό στα 9 αν και αύξησα αρκετές μονάδες dBτο stability adjustment.

Παλιά ήμουν στα 17,5Mbps στην Wind με κανένα πείραγμα.

Δεν το διόρθωσαν στον νέο firmware το bug. Θα βρω τον σειριακό αριθμό στο κουτί του ή στην απόδειξη και θα τους ενημερώσω γιατί είναι υποχρεωτικός ο αριθμός για να συνεχίσω στην φόρμα

https://www.asus.com/support/Product/ContactUs/Services/questionform/?lang=en

α.προσπαθησε να ριξεις το snr margin στο 6.το 9 ειναι πολυ μεγαλο.επισης τα 1500 crc για μια ημερα δεν ειναι τιποτα.το Serial number πρεπει να υπαρχει (ισως) και μεσα στο web interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Αυτό προσπαθούσα να κάνω αφού είχα δει μια προηγούμενη σου ανάρτηση σχετικά με το τί κάνει η κάθε εταιρία. Τελικά έχω 4500 crc σε μία μέρα και 0 αποσυνδέσεις, λάθος έκανα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Krusty said:

α) Αυτό προσπαθούσα να κάνω αφού είχα δει μια προηγούμενη σου ανάρτηση σχετικά με το τί κάνει η κάθε εταιρία. Τελικά έχω 4500 crc σε μία μέρα και 0 αποσυνδέσεις, λάθος έκανα πριν.

χαμηλωσε το στο 6 και μπορεις και πιο χαμηλα.αν εχεις θεμα τοτε

α.θα σου κανει αποσυνδεσεις.

β.θα ανεβαζει αποτομα errors,

γ.θα βλεπεις αργες ταχυτητες λογω πολλων errors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάει το stability adjustment από -2db σιγά-σιγά σε +4db και το current SNR margin παραμένει σχεδόν σταθερό στο 9db! Moυ έχει ανέβει πολύ η ταχύτητα που κλειδώνει (14,5Mbps από 10,5Μbps) και τα CRC στον βαθμό που έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκει να εισαι και σε καλουτσικο ζευγος δε μενα δεν ανεβαινει τοσο . stability adjustment σε +6 . Maxαρει στο +8 μετα κλαταρει . Περασα και το τελευταιο firmware μαλον επεσε παρα εφτιαξε

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 31/08/2019 at 18:11, Krusty said:

Έχω πάει το stability adjustment από -2db σιγά-σιγά σε +4db και το current SNR margin παραμένει σχεδόν σταθερό στο 9db! Moυ έχει ανέβει πολύ η ταχύτητα που κλειδώνει (14,5Mbps από 10,5Μbps) και τα CRC στον βαθμό που έγραψα.

Κανονικα θα πρεπε το Margin να πεφτει οσο ανεβαινει η ταχυτητα.εκτος αν το κανει με διαφορετικο τροπο.δεν το εχω για να κανω δοκιμη και να δω πως το κανει.

On 31/08/2019 at 19:53, Mhlogiatros said:

Αρκει να εισαι και σε καλουτσικο ζευγος δε μενα δεν ανεβαινει τοσο . stability adjustment σε +6 . Maxαρει στο +8 μετα κλαταρει . Περασα και το τελευταιο firmware μαλον επεσε παρα εφτιαξε

εννοειται οσο πιο καλο χαλκο εχεις και οσο πιο μικροτερο attenuation τοσο πιο πολυ μπορεις να τσιτωσεις την γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήγα από +4 σε +5 το stability adjustment και επιτέλους είδα να πέφτε το SNR margin σε 7,1 από 9dB. CRC έχω 13316 σε 4 μέρες και 11 ώρες.  Moυ φαίνεται κι εγώ θα φτάσω μέγιστο στο +8dB όπως ανέφερε ο Mhlogiatros.

Tην ίδια διαδικασία είχα κάνει και παλιά όταν η Wind με κλείδωνε σε μεγάλες ταχύτητες χωρίς πείραγμα, είχα φτάσει με το stability adjustment στο +8dB σε σχεδόν 21Mbpps και μετά ήρθε το χάος από την Wind και με το Dynamic Line Adjustment: on μου έβγαζε το stability adjustment στο -2dB και ταχύτητα 13,5Μbps για να μην έχω αποσυνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Krusty said:

Το πήγα από +4 σε +5 το stability adjustment και επιτέλους είδα να πέφτε το SNR margin σε 7,1 από 9dB. CRC έχω 13316 σε 4 μέρες και 11 ώρες.  Moυ φαίνεται κι εγώ θα φτάσω μέγιστο στο +8dB όπως ανέφερε ο Mhlogiatros.

Tην ίδια διαδικασία είχα κάνει και παλιά όταν η Wind με κλείδωνε σε μεγάλες ταχύτητες χωρίς πείραγμα, είχα φτάσει με το stability adjustment στο +8dB σε σχεδόν 21Mbpps και μετά ήρθε το χάος από την Wind και με το Dynamic Line Adjustment: on μου έβγαζε το stability adjustment στο -2dB και ταχύτητα 13,5Μbps για να μην έχω αποσυνδέσεις.

γενικως το snr Margin σου σε μια νορμαλ γραμμη μπορει να παιξει στο 5-6 χωρις θεμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O σειριακός αριθμός της συσκευής (που τον είδα στο κουτί της) είναι: HBIWDZ000092. Πάω στην ιστοσελίδα της ASUS να ενημερώσω για τα bugs.

Ως τώρα από την ASUS: " We have received your mail and are now working on it. We will do our best to resolve your problem within 48 hours. If you don’t receive any reply after 48 hours, please check our response at the link below, or your Technical Inbox by logging your ASUS account. Thank you. "

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Krusty said:

O σειριακός αριθμός της συσκευής (που τον είδα στο κουτί της) είναι: HBIWDZ000092. Πάω στην ιστοσελίδα της ASUS να ενημερώσω για τα bugs.

ελπιζω να το φτιαξουν :0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...