Προς το περιεχόμενο

Asus dsl-n14u, Γενική συζήτηση - απόψεις


Inuyasha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά μου έκοψε και πάτησα ? πάνω στο "stability adjustment". Η απάντηση είναι ότι επιστημονικά ρυθμίζει το SNR margin offset και όσο το ανεβάζουμε όταν έχουμε καλή γραμμή τόσο κερδίζουμε σε επίδοση.

Να ρωτήσω κάτι σχετικό με το WiFi, όσο πιο κοντά και χωρίς εμπόδια είναι πχ το κινητό με τον δρομολογητή τόσο λιγότερη ακτινοβολία εκπέμπουν οι κεραίες τους; Επίσης μπορούμε να ρυθμίσουμε την μέγιστη ισχύ εκπομπής του δρομολογητή μας σχετικά με το WiFi;

SNR.thumb.jpg.b8a6dc0ef81435a3c91e7240932eb515.jpg

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την επιλογή VPN server - PPTP που έχει ο δρομολογητής μπορούμε να γλιτώσουμε τα πεντάευρα τον μήνα ή δίμηνο αν θυμάμαι καλά για τα πληρωμένα VPN; Εννοώ κάνει πάνω-κάτω την ίδια δουλειά; Το σκέφτομαι όχι για τώρα αλλά αν θα σφίξουν τα πράγματα και αρχίσουν και στην Ελλάδα να προστιμάρουν χρήστες που κατεβάζουν παράνομα. Κάπου είδα ότι τα κράτη μπορούν να σπάσουν το PPTP VPN, ισχύει; Αλλά αν είναι μαζικό σιγά μην ασχοληθεί το κράτος με τον κάθε έναν για να του σπάσει το VPN και να τον προστιμάρει.

Απ' όσο κατάλαβα από το βιντέακι μια χαρά την γλιτώνω την συνδρομή.

https://www.youtube.com/watch?v=O0EpPfkKdOI

Τελικά το VPN με τον παραπάνω τρόπο ισχύει από τον υπολογιστή μου μέχρι τον δρομολογητή οπότε άκυρη η προστασία από τον πάροχο και τα πρόστιμα... Το πολύ-πολύ να συνδεθώ από απομακρυσμένο υπολογιστή στον δρομολογητή μου οπότε δεν θα φάει ο απομακρυσμένος υπολογιστής το πρόστιμο αλλά ο χρήστης του δρομολογητή-VPN διακομιστή, δηλαδή εγώ!

image.thumb.jpeg.9ede37a91bce79ab0198ab23d50e2fb9.jpeg

 

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 09/07/2019 at 15:56, Mhlogiatros said:

Ok στο +9 πρέπει να πηγαίνει το snr στο 3 έτσι θερίζει σε καλή γραμμή και αφριζει ο πάροχος που μετράει και σου λέει έχεις13mbps εισαγωγή και έχεις 19-20 :P

o παροχος λιγο τον νοιαζει αν εσυ θα παιξεις στα 19 ή στα 15.αρκει να μην παρεις μετα τηλεφωνο οτι εχεις αποσυνδεσεις .:P ο παροχος θα μετρησει με το default snr που δινει και που δεν ειναι ποτε κατω απο 6.

On 10/07/2019 at 12:07, Krusty said:

Ναι, διαφέρουν πολύ και είχα δώσει και φώτο. Μάλιστα η φώτο είναι αλλουνού και τυχαίνει να βάζει 6db στο stability adjustment! To SNR margin βγαίνει τότε 9,6db και μάλιστα παίζει και λίγο με τον χρόνο.

https://cdn-bb-eu1.insomnia.gr/file/insomnia-s3/monthly_2018_08/20180814_141432.jpg.78ac54cd7016835daad904f91142213e.jpg

αρα λυθηκε το μυστηριο που τσακωνομασταν.δεν ειναι snr margin απευθειας.αλλα Offset.μου θυμισε Motherboard που αντι να πειραξω την ταση επαιζα με offset.(amd ryzen)

On 10/07/2019 at 12:26, Mhlogiatros said:

Το SRA seemless rate adaptation κόβει 

sra δεν εχω δει παροχο να λεει οτι το υποστηριζει.unofficial  εχει αναφερθει αλλη μια φορα στο Forum οτι κοβει ταχυτητα.στην πραξη προσαρμοζει δυναμικα το Data rate αντι να στο κλειδωνει με σκοπο να εχεις λιγοτερα errors και να μην κανει αποσυνδεσεις σε τυχον σκαμπανεβασματα της γραμμης.

A high SNR margin will mean a reduced maximum throughput, but greater reliability and stability of the connection. A low SNR margin will mean high speeds, provided the noise level does not increase too much; otherwise, the connection will have to be dropped and renegotiated (resynced). ADSL2+ can better accommodate such circumstances, offering a feature termed seamless rate adaptation (SRA), which can accommodate changes in total link capacity with less disruption to communications

~ Seamless Rate Adaption (SRA)

Seamless Rate Adaption (SRA) is a method which dynamically adapts your line rate /sync speed on the fly depending upon the current condition of your line without having to perform a full retrain or resync.Normally when your SNR Margin falls too low for your router to 'hear' the signal from the exchange your connection will drop and you lose synchronisation with the exchange. The router then has to re-negotiate a lower sync speed causing a small period of time without connectivity.
With SRA, line conditions are constantly monitored and any increases/decreases in SNR result in an increase/decrease in the line connection speed without having to go through the initialisation process.
Line speed will always be at the highest possible rate depending upon your set target SNR, which is particularly useful if you have had a low synch and line conditions later improve, as SRA will ensure that your line speed will increase in line with the better conditions.
Both the router and DSLAM need to be able to support SRA.
Presently the only ISP in the UK that supports SRA is UKOnline on their adsl 2+ LLU exchanges.

On 12/07/2019 at 00:13, Krusty said:

Τελικά μου έκοψε και πάτησα ? πάνω στο "stability adjustment". Η απάντηση είναι ότι επιστημονικά ρυθμίζει το SNR margin offset και όσο το ανεβάζουμε όταν έχουμε καλή γραμμή τόσο κερδίζουμε σε επίδοση.

Να ρωτήσω κάτι σχετικό με το WiFi, όσο πιο κοντά και χωρίς εμπόδια είναι πχ το κινητό με τον δρομολογητή τόσο λιγότερη ακτινοβολία εκπέμπουν οι κεραίες τους; Επίσης μπορούμε να ρυθμίσουμε την μέγιστη ισχύ εκπομπής του δρομολογητή μας σχετικά με το WiFi;

 

τελικα βγηκε ακρη.οποτε μια χαρα τα ειπαμε και συνεννοηθηκαμε:P .σε μερικα router μπορει να ρυθμιστει το ποσο δυνατα θα εκπεμπει το ρουτερ σε High,medium ,low ή σε ποσοστο επι τις εκατο. για το αν εκπεμπει λιγοτερο οταν ειναι κοντα νομιζω ισχυει αλλα δεν ειμαι σιγουρος.σιγουρα το κανουν τα eco+ τα dect (ασυρματα τηλεφωνα).

On 13/07/2019 at 13:14, Krusty said:

Με την επιλογή VPN server - PPTP που έχει ο δρομολογητής μπορούμε να γλιτώσουμε τα πεντάευρα τον μήνα ή δίμηνο αν θυμάμαι καλά για τα πληρωμένα VPN; Εννοώ κάνει πάνω-κάτω την ίδια δουλειά; Το σκέφτομαι όχι για τώρα αλλά αν θα σφίξουν τα πράγματα και αρχίσουν και στην Ελλάδα να προστιμάρουν χρήστες που κατεβάζουν παράνομα. Κάπου είδα ότι τα κράτη μπορούν να σπάσουν το PPTP VPN, ισχύει; Αλλά αν είναι μαζικό σιγά μην ασχοληθεί το κράτος με τον κάθε έναν για να του σπάσει το VPN και να τον προστιμάρει.

Απ' όσο κατάλαβα από το βιντέακι μια χαρά την γλιτώνω την συνδρομή.

https://www.youtube.com/watch?v=O0EpPfkKdOI

Τελικά το VPN με τον παραπάνω τρόπο ισχύει από τον υπολογιστή μου μέχρι τον δρομολογητή οπότε άκυρη η προστασία από τον πάροχο και τα πρόστιμα... Το πολύ-πολύ να συνδεθώ από απομακρυσμένο υπολογιστή στον δρομολογητή μου οπότε δεν θα φάει ο απομακρυσμένος υπολογιστής το πρόστιμο αλλά ο χρήστης του δρομολογητή-VPN διακομιστή, δηλαδή εγώ!

 

παλια ελεγαν οτι μπορεις απο τον τορρεντ Client να περασεις encrypted την κινηση.να περναει ομως μονο encrypted ενω τωρα νομιζω περνανε και τα δυο.δεν το εχω δοκιμασει.δεν ξερω αν παιζει ή οχι.εχω δει να στηνουν vpn μεσα απο το ρουτερ με αλλο σημειο που ομως και εκεινο υποστηριζε vpn στο απο εκει router>δεν το εχω ψαξει παραπανω δεν εχω αποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για torrent μέσω δικτύου Tor μπορεί κάποιος λέει να μην ρυθμίσει σωστά όλη την κίνηση και κάπου να μην το καταλάβει ότι είναι φανερωμένος. Επίσης είναι χαμηλές οι ταχύτητες στο Tor.

https://www.best-bittorrent-vpn.com/tor-for-torrents.html

 

Για την ερώτηση που έκανα σχετικά με την ρύθμιση ισχύος του WiFi στον δρομολογητή, βρήκα την ρύθμιση στο Advanced Settings/Wireless/Professional

Tx Power Adjustment: 100% (Tx Power Adjustment for TCP (Transmit Power Control) and power saving)

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Krusty said:

Για torrent μέσω δικτύου Tor μπορεί κάποιος λέει να μην ρυθμίσει σωστά όλη την κίνηση και κάπου να μην το καταλάβει ότι είναι φανερωμένος. Επίσης είναι χαμηλές οι ταχύτητες στο Tor.

https://www.best-bittorrent-vpn.com/tor-for-torrents.html

Για την ερώτηση που έκανα σχετικά με την ρύθμιση ισχύος του WiFi στον δρομολογητή, βρήκα την ρύθμιση στο Advanced Settings/Wireless/Professional

Tx Power Adjustment: 100% (Tx Power Adjustment for TCP (Transmit Power Control) and power saving)

απλα αν το βαλεις πολυ χαμηλα θα εχεις και μειωμενη ταχυτητα.(για το wifi)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O δρομολογητής μου γράφει τουλάχιστον  30 εκ απόσταση από άνθρωπο όταν λειτουργεί το wifi. Οι υπόλοιποι φόβοι μου για το ασύρματο δεν είναι και πολύ επιστημονικοί, αλλά δεν περίμενα όταν δεν μεταδίδονται δεδομένα μέσω wifi αλλά "είναι αδρανές", και ακόμα όταν έχει βάλει το καλώδιο ethernet ο άνθρωπος, ο δρομολογητής του να δίνει τα μέγιστα στην ακτινοβολία στο wifi συνεχώς!

https://www.youtube.com/watch?time_continue=14&v=ICA19oKPi5I
Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/07/2019 at 01:35, Krusty said:

O δρομολογητής μου γράφει τουλάχιστον  30 εκ απόσταση από άνθρωπο όταν λειτουργεί το wifi. Οι υπόλοιποι φόβοι μου για το ασύρματο δεν είναι και πολύ επιστημονικοί, αλλά δεν περίμενα όταν δεν μεταδίδονται δεδομένα μέσω wifi αλλά "είναι αδρανές", και ακόμα όταν έχει βάλει το καλώδιο ethernet ο άνθρωπος, ο δρομολογητής του να δίνει τα μέγιστα στην ακτινοβολία στο wifi συνεχώς!


https://www.youtube.com/watch?time_continue=14&v=ICA19oKPi5I

Οτι εχεις βαλει το καλωδιο δεν σημαινει οτι σταματαει το wifi να παιζει.αν δεν το θελει καποιος απλα το κλεινει:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι εντάξει, αλλά δεν περίμενα τέτοια ακτινοβολία σε αδράνεια που το πολύ-πολύ να σαρώνει για τυχόν νέες συνδέσεις. Το κινητό τηλέφωνο εκπέμπει πολύ λιγότερο στην αδράνεια, για σύνδεση με τον πύργο αλλά και πάλι επικοινωνεί με τον πύργο σχεδόν πάντα (με χαμηλή ισχύ) για καθιέρωση σύνδεσης. Ελπίζω το ασύρματο πληκτρολόγιο μου που πατάω λίγα κουμπιά κάθε τόσο να μην εκπέμπει συνέχεια.

Ένα bug που έχει ο συγκεκριμένος δρομολογητής είναι ότι όταν το κουμπί πίσω είναι για ρυθμισμένο για wifi on and off toggle switch και όχι για wps, τότε το λεντάκι του δρομολογητή για το wifi μένει πάντα φωτεινό, εκτός και κλείσουμε το wifi μέσα από την ιστοσελίδα του δρομολογητή και πατήσουμε save. Kαι αναμμένο όμως να είναι το λεντάκι, το wifi μπορεί να έχει κλείσει στην πραγματικότητα.

 

Και μερικές επιστημονικές έρευνες για ασύρματα δίκτυα:

https://www.youtube.com/watch?v=BwyDCHf5iCY

Την θήκη κινητού με ασπίδα ακτινοβολίας προς το σώμα μας κατά την μεταφορά την έχω δει να την προτείνει και ένας Έλληνας καθηγητής πανεπιστημίου στο Βιολογικό Αθήνας νομίζω.

https://www.ebay.com/itm/Cell-Phone-Signal-Blocker-Jammer-Bag-Case-Pouch-Anti-Radiation-Shield-phone-JB/254211604526?_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D1%26asc%3D57921%26meid%3D5aa2e2650d224400852e690a6d7de3da%26pid%3D100005%26rk%3D4%26rkt%3D11%26sd%3D202534053132%26itm%3D254211604526%26pg%3D2047675&_trksid=p2047675.c100005.m1851

Και επειδή στα Andoid κινητά η αφύπνιση δεν λειτουργεί όταν έχουμε κλειστό το τηλέφωνο (σε αντίθεση με τα dump phones), καλό είναι να τα βάζουμε σε λειτουργία πτήσης το βράδυ αν τα έχουμε κοντά στο κεφάλι μας για ξυπνητήρι (για όποιον ανησυχεί για την ακτινοβολία. Επίσης σε νήπια καλό είναι αν τα δίνουμε tablets να βλέπουν πχ παιδικά καλό είναι επίσης να είναι σε λειτουργία πτήσης που εκπέμπουν μηδενική ακτινοβολία.

Τέλος αν βάλουμε ένα φίλτρο φερρίτη πάνω στο καλώδιο των hands free , η ακτινοβολία που περνά στο σύρμα των ακουστικών είναι πολύ μικρή σε σχέση με το να βάζουμε το κινητό κολλητά στο αυτί μας.

 

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 02/08/2019 at 00:36, Krusty said:

Ναι εντάξει, αλλά δεν περίμενα τέτοια ακτινοβολία σε αδράνεια που το πολύ-πολύ να σαρώνει για τυχόν νέες συνδέσεις. Το κινητό τηλέφωνο εκπέμπει πολύ λιγότερο στην αδράνεια, για σύνδεση με τον πύργο αλλά και πάλι επικοινωνεί με τον πύργο σχεδόν πάντα (με χαμηλή ισχύ) για καθιέρωση σύνδεσης. Ελπίζω το ασύρματο πληκτρολόγιο μου που πατάω λίγα κουμπιά κάθε τόσο να μην εκπέμπει συνέχεια.

Ένα bug που έχει ο συγκεκριμένος δρομολογητής είναι ότι όταν το κουμπί πίσω είναι για ρυθμισμένο για wifi on and off toggle switch και όχι για wps, τότε το λεντάκι του δρομολογητή για το wifi μένει πάντα φωτεινό, εκτός και κλείσουμε το wifi μέσα από την ιστοσελίδα του δρομολογητή και πατήσουμε save. Kαι αναμμένο όμως να είναι το λεντάκι, το wifi μπορεί να έχει κλείσει στην πραγματικότητα.

Και μερικές επιστημονικές έρευνες για ασύρματα δίκτυα:

https://www.youtube.com/watch?v=BwyDCHf5iCY

Την θήκη κινητού με ασπίδα ακτινοβολίας προς το σώμα μας κατά την μεταφορά την έχω δει να την προτείνει και ένας Έλληνας καθηγητής πανεπιστημίου στο Βιολογικό Αθήνας νομίζω.

https://www.ebay.com/itm/Cell-Phone-Signal-Blocker-Jammer-Bag-Case-Pouch-Anti-Radiation-Shield-phone-JB/254211604526?_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D1%26asc%3D57921%26meid%3D5aa2e2650d224400852e690a6d7de3da%26pid%3D100005%26rk%3D4%26rkt%3D11%26sd%3D202534053132%26itm%3D254211604526%26pg%3D2047675&_trksid=p2047675.c100005.m1851

Και επειδή στα Andoid κινητά η αφύπνιση δεν λειτουργεί όταν έχουμε κλειστό το τηλέφωνο (σε αντίθεση με τα dump phones), καλό είναι να τα βάζουμε σε λειτουργία πτήσης το βράδυ αν τα έχουμε κοντά στο κεφάλι μας για ξυπνητήρι (για όποιον ανησυχεί για την ακτινοβολία. Επίσης σε νήπια καλό είναι αν τα δίνουμε tablets να βλέπουν πχ παιδικά καλό είναι επίσης να είναι σε λειτουργία πτήσης που εκπέμπουν μηδενική ακτινοβολία.

Τέλος αν βάλουμε ένα φίλτρο φερρίτη πάνω στο καλώδιο των hands free , η ακτινοβολία που περνά στο σύρμα των ακουστικών είναι πολύ μικρή σε σχέση με το να βάζουμε το κινητό κολλητά στο αυτί μας.

τα πληκτρολογια τα ποντικια και τα bluetooth εχουν παρα πολυ λιγα mw.το bluetooth μπορει να ειναι 1 ή 10.
μπορει να ειναι bug αλλα εχω πετυχει σε thomson που το κουμπι στην αρχη ηταν για wifi on/off αλλα μετα το εκαναν wps.αν εκλεινες το wps τοτε ξαναγινοταν On/off.τωρα στο δικο σου εξοπλισμο αν κλεινει και απλα μενει το λαμπακι ανοιχτο ή δεν κλεινει τι να σου πω.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο bug του δρομολογητή μάλλον, είναι ότι όταν συνδέω ασύρματα το android κινητό μου τότε αν θέλω να μπω στην ιστοσελίδα του δρομολογητή από οποιαδήποτε άλλη συσκευή, ακόμα και αν έχω κλείσει μετά το wifi μου βγαίνει το μήνυμα  ASUS Router Cannot Login Unless Logout Another User First. Ο δρομολογητής δεν αφήνει ταυτόχρονα δύο συνδέσεις στο διαχειριστικό του αλλά ακόμα και αν δεν έχω μπει στην gateway IP με το κινητό μου βγάζει αυτό το κόλλημα. Οι λύσεις είναι είτε να μπω κανονικά στο διαχειριστικό του δρομολογητή από το κινητό και να κάνω log off. Είτε να πατήσω δύο φορές το κουμπάκι τροφοδοσίας στον δρομολογητή. Είτε να ενεργοποιήσω το SSH στο administration του δρομολογητή και να δώσω μέσω του Putty τις παρακάτω εντολές:

unset login_ip_str
unset login_timestamp
unset login_ip

για να κάνω reset στις πληροφορίες login session στην μνήμη του δρομολογητή.

Πλάκα-πλάκα αφού το firmware της ASUS είναι πυρήνας linux και επιτρέπει SSH θα μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα αλλά δεν τα κάνει σε αντίθεση με το openwrt firmware.

Μόλις βρήκα ότι η "κυριότερη εντολή" είναι ενεργή και σ' αυτόν τον δρομολογητή. Δηλαδή μπορούμε να δώσουμε την wget μέσω ssh και να αφήσουμε τον δρομολογητή να κατεβάζει οποιοδήποτε αρχείο στο διαδίκτυο. Προσοχή όμως στο να ορίσουμε το σωστό directory. Απο προεπιλογή δίνει για την wget και γενικά μόλις μπούμε μέσω ssh ως current woriking directory το /tmp/home/root που μας δίνει λίγα MB χωριτηκότατα, αν όμως βάλουμε κανένα φλασάκι στον δρομολογητή, τότε το firmware κάνει swap μνήμη στο φλασάκι (at sda1 αρχείο) και στην διαδρομή /tmp/mnt/sda1 (που πρέπει να είναι μεγάλο κομμάτι της flash μνήμης του δρομολογητή) έχουμε τότε αρκετά MB διαθέσιμα για κατέβασμα αρχείων... Τελικά έφαγα permission denied στην προσπάθεια μου να σώσω σε άλλο directory. Όποιος μπορεί να μου πει πως να σώζω στο φλασάκι με wget θα του είμαι ευγνώμων! Προφανώς εκεί πάνε και τα αρχεία torrent. Δεν ξέρω αν κάνει swap αυτόματα στο φλασάκι αν υπερχειλίσω την /tmp/home/root  -->“Short write” error message with wget!

Τουλάχιστον το downloadmaster (που βγήκε αναβάθμιση πριν λίγο) μπορεί και διαχειρίζεται και τα ftp αρχεία και μερικά μέσω http.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Krusty said:

Άλλο bug του δρομολογητή μάλλον, είναι ότι όταν συνδέω ασύρματα το android κινητό μου τότε αν θέλω να μπω στην ιστοσελίδα του δρομολογητή από οποιαδήποτε άλλη συσκευή, ακόμα και αν έχω κλείσει μετά το wifi μου βγαίνει το μήνυμα  ASUS Router Cannot Login Unless Logout Another User First. Ο δρομολογητής δεν αφήνει ταυτόχρονα δύο συνδέσεις στο διαχειριστικό του αλλά ακόμα και αν δεν έχω μπει στην gateway IP με το κινητό μου βγάζει αυτό το κόλλημα. Οι λύσεις είναι είτε να μπω κανονικά στο διαχειριστικό του δρομολογητή από το κινητό και να κάνω log off. Είτε να πατήσω δύο φορές το κουμπάκι τροφοδοσίας στον δρομολογητή. Είτε να ενεργοποιήσω το SSH στο administration του δρομολογητή και να δώσω μέσω του Putty τις παρακάτω εντολές:


unset login_ip_str
unset login_timestamp
unset login_ip

για να κάνω reset στις πληροφορίες login session στην μνήμη του δρομολογητή.

Πλάκα-πλάκα αφού το firmware της ASUS είναι πυρήνας linux και επιτρέπει SSH θα μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα αλλά δεν τα κάνει σε αντίθεση με το openwrt firmware.

Μόλις βρήκα ότι η "κυριότερη εντολή" είναι ενεργή και σ' αυτόν τον δρομολογητή. Δηλαδή μπορούμε να δώσουμε την wget μέσω ssh και να αφήσουμε τον δρομολογητή να κατεβάζει οποιοδήποτε αρχείο στο διαδίκτυο. Προσοχή όμως στο να ορίσουμε το σωστό directory. Απο προεπιλογή δίνει για την wget και γενικά μόλις μπούμε μέσω ssh ως current woriking directory το /tmp/home/root που μας δίνει λίγα MB χωριτηκότατα, αν όμως βάλουμε κανένα φλασάκι στον δρομολογητή, τότε το firmware κάνει swap μνήμη στο φλασάκι (at sda1 αρχείο) και στην διαδρομή /tmp/mnt/sda1 (που πρέπει να είναι μεγάλο κομμάτι της flash μνήμης του δρομολογητή) έχουμε τότε αρκετά MB διαθέσιμα για κατέβασμα αρχείων... Τελικά έφαγα permission denied στην προσπάθεια μου να σώσω σε άλλο directory. Όποιος μπορεί να μου πει πως να σώζω στο φλασάκι με wget θα του είμαι ευγνώμων! Προφανώς εκεί πάνε και τα αρχεία torrent. Δεν ξέρω αν κάνει swap αυτόματα στο φλασάκι αν υπερχειλίσω την /tmp/home/root  -->“Short write” error message with wget!

Τουλάχιστον το downloadmaster (που βγήκε αναβάθμιση πριν λίγο) μπορεί και διαχειρίζεται και τα ftp αρχεία και μερικά μέσω http.

το να μην αφηνει πολλαπλα account να κανουν Login δεν ειναι bug.και αλλοι κατασκευαστες το κανουν.απλα μερικοι σου δινουν την επιλογη οταν μπει ο δευτερος να κανει Log out ο πρωτος αυτόματα ενω σε αλλα απλα σου λεει να κανεις Log out υποχρεωτικα αλλιως δεν μπαινεις.σε πολλα ρυθμιζεις και μετα απο ποσα λεπτα of inactivity θα κανει Logout αυτοματα τον συνδεδεμενο χρηστη. απλα στην asus οπως φαινεται δεν το εφτιαξαν σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, δεν είναι bug, αλλά να το γράψω πιο ξεκάθαρα δεν μπαίνω καν στην διαχειριστική ιστοσελίδα του δρομολογητή απ' το android κινητό και μου εμφανίζει αυτό το πρόβλημα ακόμα και μία μέρα μετά που έχω κλείσει και το wifi!!! Τώρα αν το Xiaomi κινητό κάνει τίποτα αυτοματισμούς και μπαίνει μόνο του στην ip του δρομολογητή δεν ξέρω, αλλά και πάλι πρέπει να ξέρει και τους κωδικούς log in!

Αν δίνανε ένα δικαίωμα για εγγραφή και ανάγνωση στο φλασάκι για την wget θα είχαμε ένα τρομερό εργαλείο χωρίς καν GUI. Kαι τώρα παιδευόμαστε με τον DownloadMaster που στο http είναι άθλιος και ακόμα και στα torrents κολλάει αρκετά, ακόμα και αν διαχειρίζεται ένα αρχείο. Για πολλά αρχεία δεν το συζητώ. Ίσως φταίει και το χαμηλό hardware. Για το transmission του openwrt δεν το συζητώ, καμία σύγκριση.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Krusty said:

Ναι, δεν είναι bug, αλλά να το γράψω πιο ξεκάθαρα δεν μπαίνω καν στην διαχειριστική ιστοσελίδα του δρομολογητή απ' το android κινητό και μου εμφανίζει αυτό το πρόβλημα ακόμα και μία μέρα μετά που έχω κλείσει και το wifi!!! Τώρα αν το Xiaomi κινητό κάνει τίποτα αυτοματισμούς και μπαίνει μόνο του στην ip του δρομολογητή δεν ξέρω, αλλά και πάλι πρέπει να ξέρει και τους κωδικούς log in!

Αν δίνανε ένα δικαίωμα για εγγραφή και ανάγνωση στο φλασάκι για την wget θα είχαμε ένα τρομερό εργαλείο χωρίς καν GUI. Kαι τώρα παιδευόμαστε με τον DownloadMaster που στο http είναι άθλιος και ακόμα και στα torrents κολλάει αρκετά, ακόμα και αν διαχειρίζεται ένα αρχείο. Για πολλά αρχεία δεν το συζητώ. Ίσως φταίει και το χαμηλό hardware. Για το transmission του openwrt δεν το συζητώ, καμία σύγκριση.

απο το κινητο δεν μπαινεις ποτε ή δεν μπαινεις αν πιο πριν εχεις μπει απο το pc και δεν εχεις κανει Logout?αν ειναι το πρωτο ειναι bug,αν ειναι το δευτερο σημαινει οτι δενεχουν βαλει timer στο ποτε να κανει Logout Λογω Inactivity οποτε και δυο μερες μετα να μπεις μεσα αυτο θεωρει οτι ειναι μεσα το λαπτοπ.το οποιο επισης ειναι χαζο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρώτο, δεν μπαίνω ποτέ με το κινητό αλλά με το που κάνω την σύνδεση wifi με το κινητό γίνεται αυτό το κλείδωμα. Και όντως υπάρχει και στο ASUS ρύθμιση για αυτόματο log off μετά από κάποια προκαθορισμένα λεπτά και μάλιστα είναι ενεργή αυτή η ρύθμιση από προεπιλογή και την έχω και εγώ ενεργή! Αυτό γίνεται μόνο στο κινητό, στον δεύτερο υπολογιστή που τον έχω με linux και συνδέεται κι αυτός, δεν μου κάνει ποτέ πρόβλημα.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...