Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για 4κ μεχρι 200  ευρο τι εχουμε παιδια?

τιποτα.... σε extra low settings και κατι παρακατω gtx960. Αν εχεις υπομονη περιμενε την καινουρια rx 480

 

CPU : i3 540

 

MEMORY : 8GB RAM

 

MB: Assus P7P55D

 

PSU : Thermaltake 450W

 

Μέχρι 150 ευρώ καμία πρόταση?

 

μη παρεις PSU. Μπορεις να γλυτωσεις χρηματα αγοραζοντας μια 750ti. (την εχω σε PSU 400w) Και αμα τη βρεις και μεταχειρισμενη πιο οικονομικα ακομα καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για 4κ μεχρι 200  ευρο τι εχουμε παιδια?

Γενικά και αόριστα,τίποτα.

Aν όμως παίζεις παιχνίδια όπως lol,dota,CS,Starcraft,wow κλπ ιδίου στύλ τότε μια r9 380 αυτή τη στιγμή θα σου κάνει δουλειά.Αρκεί και το υπόλοιπο σύστημα (κυρίως cpu) να είναι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εμπειρια παιδια ποσο λετε να παιζει μεταχειρισμενη η τιμη της gtx980 το σεπτεμβρη? Τωρα που θα βγει και η rx480 γι αυτο ρωταω και δε ξερω τι κινηση να κανω.(τελος Σεπτεβρη θα χρειαστω οπωσδηποτε καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εμπειρια παιδια ποσο λετε να παιζει μεταχειρισμενη η τιμη της gtx980 το σεπτεμβρη? Τωρα που θα βγει και η rx480 γι αυτο ρωταω και δε ξερω τι κινηση να κανω.(τελος Σεπτεβρη θα χρειαστω οπωσδηποτε καρτα

 

Aν οπως λενε η rx480 παιξει στα 200 ευρω και ειναι περιπου ισαξια με την gtx980, τοτε 150 ευρω θα μου φαινοταν λογικη τιμη.

 

Γενικα η rx480 θα ριξει πολυ τις τιμες των μεταχειρισμενων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εμπειρια παιδια ποσο λετε να παιζει μεταχειρισμενη η τιμη της gtx980 το σεπτεμβρη? Τωρα που θα βγει και η rx480 γι αυτο ρωταω και δε ξερω τι κινηση να κανω.(τελος Σεπτεβρη θα χρειαστω οπωσδηποτε καρτα

off topic είμαστε

 

 

Aναφορικά να πω πως η r9 380 είχε msrp για την 2GB έκδοση στα 199 δολλάρια (το ίδιο δηλαδή με την RX 480 4gb) αλλά έφτασε εδώ στα 250 ευρώ η 2gb και 280+ ευρώ η 4GB.Ακόμα και την στιγμή που μιλάμε η τιμή της πάιζει απο 190-250 ευρώ νέα σκρουτζ.

 

Όποιος περιμένει την rx 480 4gb κάτω απο 260 και την 8gb κάτω απο 300 θα απογοητευτεί κατά την γνώμη μου πάντα.Μέχρι Σεπτέμβρη ζήτημα να έχει χάσει ένα 20ρικο στην τιμή έκαστη.

 

Οπότε μια 980 αν φυσικά είναι στα ίδια επίπεδα και με εγγύηση λογικά θα αγοράζεται για κάνα 180ρι ευρώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic είμαστε

 

 

Aναφορικά να πω πως η r9 380 είχε msrp για την 2GB έκδοση στα 199 δολλάρια (το ίδιο δηλαδή με την RX 480 4gb) αλλά έφτασε εδώ στα 250 ευρώ η 2gb και 280+ ευρώ η 4GB.Ακόμα και την στιγμή που μιλάμε η τιμή της πάιζει απο 190-250 ευρώ νέα σκρουτζ.

 

Όποιος περιμένει την rx 480 4gb κάτω απο 260 και την 8gb κάτω απο 300 θα απογοητευτεί κατά την γνώμη μου πάντα.Μέχρι Σεπτέμβρη ζήτημα να έχει χάσει ένα 20ρικο στην τιμή έκαστη.

 

Οπότε μια 980 αν φυσικά είναι στα ίδια επίπεδα και με εγγύηση λογικά θα αγοράζεται για κάνα 180ρι ευρώ.

 

 

Μονο 180€ για μια 980?? Λιγο μου φαινεται.Και οι 970 και 960 στα ποσα θα πανε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο 180€ για μια 980?? Λιγο μου φαινεται.Και οι 970 και 960 στα ποσα θα πανε??

Μα το έγραψα αν φυσικά είναι στα ίδια επίπεδα με την 480.

Με το σκεπτικό πως αν μια 480 έχει 250 ευρώ και μια πιο παλιά κάρτα(980) με μεγαλύτερη κατανάλωση,ίδιες επιδόσεις και μεταχειρησμένη πόσο να πάει....να την δώσεις 200-210.? λογικα για 40 ευρώ δεν θα πάει σε νέα κάρτα ο άλλος.?

Ενώ για ένα 70ευρω διαφορά απο την νέα ισσοδύναμη κάρτα είναι οκ.

 

Τώρα το πόσο θα πάνε οι 970-60....Πολύ χαμηλά φαντάζομαι.110 960 και κανα 150ρι 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο 180€ για μια 980?? Λιγο μου φαινεται.Και οι 970 και 960 στα ποσα θα πανε??

 

 

180€ ζητάνε σήμερα για 770 και 960 2gb μεταχειρισμένες ... για να καταλάβεις ...

180€ θα προτείνουν το Σεπτέμβριο να πουλήσουν οι άλλοι τις δικές τους 980

αυτοί που πουλάνε τις δικές τους 970 280€ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

180€ ζητάνε σήμερα για 770 και 960 2gb μεταχειρισμένες ... για να καταλάβεις ...

180€ θα προτείνουν το Σεπτέμβριο να πουλήσουν οι άλλοι τις δικές τους 980

αυτοί που πουλάνε τις δικές τους 970 280€ ...

 

 

Για όλα υπάρχει σωστό timing.Απο αυτή τη στιγμή(ή μάλλον απο πρίν 10 μέρες) και μετά , 980-970 σε ένα λογικό άτομο δεν πουλιέται πάνω απο 200.Δηλαδή μόνο αν είναι άχετος ο αγοραστής ή απλά δεν μπορεί να περιμένει μέχρι το τέλος του μήνα μπορείς να πουλήσεις τις εν λόγω κάρτες σε τιμές 250-300+ ευρώ.

Εγώ προσπωικά έδωσα την 970 μου πρίν κάν ανακοινωθούν specs για 1070 πόσο μάλλον rx480 γιατί φοβόμουν αυτό το πράγμα την τεράστια πτώση τιμών που είναι πραγματικότητα πλέον.

Αρέσει ή όχι εκτός και αν η 480 κοστίζει 300+ ευρώ , οι 970-980 θα πέσουν κάτω απο 200 μεταχειρησμένες άνετα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή , δεν ξέρω τι λέτε, δεν υπάρχει 970 κάτω από 260€.

Και δεν είναι 2 μηνών ...

 

Να σχολιάσω πόσο πωλούνται οι 780 και 680 ;

Φλερτάρουν καινούργια 960.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το ότι τισ βλέπεις σε τέτοια τιμή δεν σημαίνει πως πουλιούνται σε αυτήν την τιμή.

Όπως είπα όμως,μόνο άσχετος θα αγοράσει πλέον σε αυτές τις τιμές.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε ... το ότι δεν πουλάει κανείς φθηνότερα , σημαίνει ότι δεν βρίσκει κανείς να αγοράσει μεταχειρισμένη στις τιμές που λες.

Ακόμη κι αν ήταν οι σωστές.

 

Τι σημασία έχει , αν η σωστή τιμής, που προτείνεις με γνώση της αγοράς , επιχειρήματα κτλ

για μία π.χ. 780 είναι 150€ ;

 

Κανείς δεν πουλάει 780 στα 150€.

Οπότε κανείς δεν αγοράζει μτχ 780 στα 150€.

Αγοράζει κάποια άλλη καινούργια.

 

Έψαχνα κάρτα για ένα παλιό pc . Σκεφτόμουν για 680 , 770 ή 780.

Στις τιμές που έλεγες.

Χαράμισα ένα μήνα , από κανά μισάωρο την ημέρα, να διαβάζω αηδίες.

Πήρα μία 960 4gb windforce 2X OC , καινούργια , στα 222€.

Θα αισθανόμουν ηλίθιος να έδινα τα ίδια για μια 780 , που μπορεί σε ένα μήνα να με χαιρέταγε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...