Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θελω τη βοηθεια σας...

Εχω τα εξης:

i5-2500K

P8Z77-V LX

και ψαχνω καρτα γραφικων.

Εχω βαλει στο ματι την GTX970 4GB G1 Gaming τωρα που εχει πεσει η τιμη της.

Το budget ειναι μεχρι τα 300 ευρω

Παιχνιδια δεν παιζω συχνα.

Το σκεπτικο ειναι οτι επειδη δεν κανω συχνα αναβαθμισεις προτιμω <καλες> καρτες ακομη και αν μπορω να κανω τη δουλεια μου με φτηνοτερη

Δεν παρακολουθω τις εξελιξεις στο χωρο οποτε αν υπαρχει αντιπροταση...

Οθονη θα παρω μια απο αυτες:

Dell E2316H

LG 24MP58VQ

 

ευχαριστω

 όπως σου είπαν τα παιδιά περίμενε να έρθει η 480 και να πέσει λίγο η τιμή της.

Επίσης αν και εκτός θέματος ΜΗΝ πάρεις την DELL E2316H  δεν είναι καλή οθόνη. καλύτερα την LG. Το ιδανικό θα ήταν να ρωτήσεις στο θέμα με τις οθόνες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι οριακά θες να πεις;

Ναι αυτο εννοω.Για την μνημη το εψαξα τελικα και μαλλον θα ειναι 2gb

Επεξ/σία από Νυσταγμένος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να σιγουρευτώ είναι αν θα έχω 4gb μνήμη. Δηλαδή 2 κάρτες Χ 2gb = 4gb

 

Έτσι πάει ή θα έχω πάλι 2gb μνήμη;

οχι καλα θα ηταν να ηταν ετσι αλλα δεν ειναι...εκτος τα χιλια μυρια θεματα που πεζει με το σλι ενα βασικο ειναι ακριβως αυτο

η μνημη ισχυει οτι εχει η μια καρτα οχι και η δυο....οποτε θα εχεις 2γιγα μνημη + καταναλωση + θερμοκρασιες κλπ κλπ...

με λιγα λογια το σλι το ξεχνας δεν αξιζει σε καμια περιπτωση..

Χαιρετε , εχω αποφασισει να αγορασω μια 750ti . Λογω budget , ελαχιστο gaming , απλα να αναβαθμισω το συστημα μου με μια καλυτερη απο αυτην που εχω . (ενσωματωμενη Radeon HD 8670D στον επεξεργαστη μου.)

 

Ειμαι αναμεσα σε αυτες:

 

https://www.skroutz.gr/s/4529758/MSI-GeForce-GTX750-Ti-2GB-Twin-Frozr-OC-Gaming-N750Ti-TF-2GD5-OC.html

 

https://www.skroutz.gr/s/4513802/Gigabyte-GeForce-GTX750-Ti-2GB-WindForce-2X-OC-GV-N75TOC-2GI.html 

 

Επειδη ειμαι ολιγον ασχετος στις λεπτομερειες που εχει η καθεμια , θα ηθελα την βοηθεια σας . (η αν υπαρχει καποια καλυτερη 750ti σε αυτο το ευρος τιμων)

 

Το pc που εχω περιλαμβανει :

 

mb: ASROCK FM2A88M EXTREME4+ RETAIL

cpu: AMD A10 6800K 4.10GHZ BOX

ram:  HyperX Fury Blue 8GB DDR3-1866MHz

hd: Seagate Barracuda 1TB SATA HDD

ssd: Samsung 840 Evo 120GB

psu: CORSAIR VS SERIES VS550 - 550W

case: CoolerMaster K280

case fan: CoolerMaster Silent Sl1

 

Θα ηθελα την γνωμη σας περι συμβατοτητας επεξεργαστη , τροφοδοτικου , κτλ . 

Η χρηση του υπολογιστη ειναι κυριως Illustrator - Photoshop , ταινιες , σερφαρισμα ,ελαχιστο gaming,. 

Δεν ξερω αν θα δω τεραστια διαφορα στην χρηση που κανω με την καινουρια καρτα αλλα θεωρω θα ειναι προφανως καλυτερη απο την προηγουμενη που εχω (διορθωστε με αν κανω λαθος) 

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

κοιτα δεν ειμαι σιγουρος αν τα προγραμματα που χρησιμοποιεις θελουν καρτα η μονο επεξεργαστη...οποτε δε ξερω κατα ποσο θα δεις βελτιωση στο ολο θεμα...μονο στα παιχνιδια μπορω να πω σιγουρα αλλα οπως λες δεν ασχολησε και ιδιαιτερα...

απο εκει και περα καρτες του τυπου 750τι κλπ δε προτεινονται σαν καινουργια αγορα πλεον γιατι ειναι παλιες καρτες 2χρονων 

πολυ συντομα θα βγει η σειρα 4 της ατι σε καλες τιμες και αποδοση γενικοτερα..θα ελεγα να περιμενεις κατι απο εκει..

αλλιως κοιτα για καμια μεταχειρισμενη 650τι - 750τι -660 απλη - απο 50 εως 80ε μαξ αναλογως ....

θεμα συμβατοτητας δεν εχεις και το τροφοδοτικο σου ειναι οκ για αυτες της καρτες...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει ολα τα parts για νεο pc μου και καθομαι και περιμενω για καρτα γραφικων..Συγκεκριμενα μου χει γιαλισει ασχημα η strix αλλα δεν βλεπω να την φερνει κανενας συντομα,υπαρχει ομως για παραγγελια και η g1 gaming 1070. Τι να κανω να παω να την παρω την g1 τωρα η να περιμενω για την asus strix.Πειτε καμια γνωμη.Παραθετω και 1 φωτο με ta πρωτα parts που μου ηρθανε καθως θελω να ευχαριστισω το forum που χωρις την υπαρξη του δεν θα ξερα αρκετα πραγματα απο hardware.Φτυστε τα..... xD

post-384259-0-14986900-1466677177_thumb.jpg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει ολα τα parts για νεο pc μου και καθομαι και περιμενω για καρτα γραφικων..Συγκεκριμενα μου χει γιαλισει ασχημα η strix αλλα δεν βλεπω να την φερνει κανενας συντομα,υπαρχει ομως για παραγγελια και η g1 gaming 1070. Τι να κανω να παω να την παρω την g1 τωρα η να περιμενω για την asus strix.Πειτε καμια γνωμη.Παραθετω και 1 φωτο με ta πρωτα parts που μου ηρθανε καθως θελω να ευχαριστισω το forum που χωρις την υπαρξη του δεν θα ξερα αρκετα πραγματα απο hardware.Φτυστε τα..... xD

 

Φτου φτου φτου....δεν βλέπω λόγο γιατί θα πρέπει να αλλάξεις την G1 αργότερα. Αν θα σου έλεγα να περιμένεις θα ήταν μόνο να ισορροπήσουν οι τιμές. Προφανώς δεν υπάρχει πρόβλημα οικονομικό οπότε στην θέση σου δεν θα κρατιόμουν για καινούργια GPU.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτου φτου φτου....δεν βλέπω λόγο γιατί θα πρέπει να αλλάξεις την G1 αργότερα. Αν θα σου έλεγα να περιμένεις θα ήταν μόνο να ισορροπήσουν οι τιμές. Προφανώς δεν υπάρχει πρόβλημα οικονομικό οπότε στην θέση σου δεν θα κρατιόμουν για καινούργια GPU.

Θα περιμενω και λιγο την αλλη βδομαδα μπας και εμφανιστει η strix διοτι περιμενω κουτι και τροφοδοτικο ακομα να ερθουν,αλλιως παω για την g1 gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει ολα τα parts για νεο pc μου και καθομαι και περιμενω για καρτα γραφικων..Συγκεκριμενα μου χει γιαλισει ασχημα η strix αλλα δεν βλεπω να την φερνει κανενας συντομα,υπαρχει ομως για παραγγελια και η g1 gaming 1070. Τι να κανω να παω να την παρω την g1 τωρα η να περιμενω για την asus strix.Πειτε καμια γνωμη.Παραθετω και 1 φωτο με ta πρωτα parts που μου ηρθανε καθως θελω να ευχαριστισω το forum που χωρις την υπαρξη του δεν θα ξερα αρκετα πραγματα απο hardware.Φτυστε τα..... xD

Ωραία πράματα..απορία, εφόσον βλέπω καλό μπάτζετ γτ δε πας σε 1080;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

650 ευρω μου μενουν...

και εγω θα ελεγα λιγο υπομονη και στο θεμα τιμης αλλα και να δουμε και τι μοντελα ακριβως και ποσο θα βγουνε...

αν π.χ η gigabyte η extreme  βγει εντος του budget σου και κανα 30-50ε διαφορα μαξ...εγω θα τσιμπαγα αυτη...

αλλα οκ οποια και να παρεις στο τελος μια χαρα θα ειναι τουμπανακι ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει ολα τα parts για νεο pc μου και καθομαι και περιμενω για καρτα γραφικων..Συγκεκριμενα μου χει γιαλισει ασχημα η strix αλλα δεν βλεπω να την φερνει κανενας συντομα,υπαρχει ομως για παραγγελια και η g1 gaming 1070. Τι να κανω να παω να την παρω την g1 τωρα η να περιμενω για την asus strix.Πειτε καμια γνωμη.Παραθετω και 1 φωτο με ta πρωτα parts που μου ηρθανε καθως θελω να ευχαριστισω το forum που χωρις την υπαρξη του δεν θα ξερα αρκετα πραγματα απο hardware.Φτυστε τα..... xD

 

Μεγιες φιλε μου, δυνατο συστημα.

 

Απο που εχεις παραγγειλει την 1070 G1?

 

και εγω θα ελεγα λιγο υπομονη και στο θεμα τιμης αλλα και να δουμε και τι μοντελα ακριβως και ποσο θα βγουνε...

αν π.χ η gigabyte η extreme  βγει εντος του budget σου και κανα 30-50ε διαφορα μαξ...εγω θα τσιμπαγα αυτη...

αλλα οκ οποια και να παρεις στο τελος μια χαρα θα ειναι τουμπανακι ..

 

 

Απ' οτι εχω ακουσει οι 1070 δεν εχουν τοσο μεγαλο overclocking headroom συγκριτικα με τις Maxwell καρτες οποτε λογικα δε θα εχει μεγαλη διαφορα, σωστα? (Εκτος και αν κανει extreme overlocking, LN2/νερο κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγιες φιλε μου, δυνατο συστημα.

 

Απο που εχεις παραγγειλει την 1070 G1?

 

 

Απ' οτι εχω ακουσει οι 1070 δεν εχουν τοσο μεγαλο overclocking headroom συγκριτικα με τις Maxwell καρτες οποτε λογικα δε θα εχει μεγαλη διαφορα, σωστα? (Εκτος και αν κανει extreme overlocking, LN2/νερο κτλ).

Δεν εχω παραγγειλει καρτα γραφικων ακομα,αναμενω. Οι 1070 ερχονται αρκετα Overclocked απτο εργοστασιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

650 ευρω μου μενουν...

Αν μπορεις να κανεις αγορες απο εξωτερικο και μπορει να διαθεσεις ενα 50 ακομα πας εδω:

http://www.mindfactory.de/product_info.php/8192MB-KFA2-GeForce-GTX-1080-EX-OC-Edition-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail-_1063005.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις να κανεις αγορες απο εξωτερικο και μπορει να διαθεσεις ενα 50 ακομα πας εδω:

http://www.mindfactory.de/product_info.php/8192MB-KFA2-GeForce-GTX-1080-EX-OC-Edition-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail-_1063005.html

Οχι δεν μπορω διοτι θελω να αγορασω sleeved cables και κανα 2-3 καλα fans. Παντως ηθελα να παραγγειλω απτο mindfactory την strix 1070 αλλα ετσι που ειναι ολα γερμανικα δεν καταλαβαινω τιποτα, και με αυτοματη μεταφραση της σελιδας μου κολαει και παταω κλικ και δεν προχωραει στην επομενη σελιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...