Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α καλαα εχεις δικιο,που τωρα   ειδα για τι διαφορα μιλαμε μεταξυ τους...!οκ ευχαριστω για την ενημερωση θα δω! αν και ελπιζω να ειναι οντως καπου εκει η τιμη της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην χειροτερη αν ειναι πολυ μεγαλυτερη θα υπαρξει μειωση στην προηγουμενη γενια καρτων . Κερδισμενος θα βγεις οπως και να χει αν περιμενεις λιγο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό συγνώμη για το off topic αλλά θα πρέπει να γίνει pinned με τεράστια μαύρα bold γράμματα μπάς και ο κόσμος σταματήσει το σκεπτικό ''ειναι πιο φτηνή αλλά θα τα πληρώσω σε ρεύμα αυτά που γλυτώνω'' που είναι πάντα σε βάρος της amd και σε cpu/gpu.

Προφανός και δεν παίζει καμμία ουσιαστική σημασία και το χρόνο μιλάμε για ενα δεκάευρω περισσότερο.

 

 

Δεν ήταν ούτε θα είναι ποτέ ο λογαριασμός του ηλεκτρικού το θέμα, αλλά η επάρκεια η οποία κατά ένα περίεργο τρόπο μετριέται ενίοτε και με σχέσεις απόδοσης/κατανάλωσης ρεύματος. Προσωπικά χωρίς δεύτερη σκέψη θα προτιμούσα ΠΑΝΤΑ μια λύση που καταναλώνει σχεδόν το μισό ρεύμα με εφάμιλλες αποδόσεις, αλλά προφανώς είμαι η εξαίρεση που έχει παρκάρει διαγώνια σε παράλληλο σύμπαν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν ούτε θα είναι ποτέ ο λογαριασμός του ηλεκτρικού το θέμα, αλλά η επάρκεια η οποία κατά ένα περίεργο τρόπο μετριέται ενίοτε και με σχέσεις απόδοσης/κατανάλωσης ρεύματος. Προσωπικά χωρίς δεύτερη σκέψη θα προτιμούσα ΠΑΝΤΑ μια λύση που καταναλώνει σχεδόν το μισό ρεύμα με εφάμιλλες αποδόσεις, αλλά προφανώς είμαι η εξαίρεση που έχει παρκάρει διαγώνια σε παράλληλο σύμπαν. 

Νομίζω όλοι θα το προτιμούσαν.Εγώ το λέω για τις περιπτώσεις που το Α προιόν έχει σαφώς καλύτερη απόδοση στην ίδια τιμή με το προιόν Β,  απλά μεγαλύτερη κατανάλωση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H RX480 θα έχει σε μέσο όρο εφάμιλλες επιδόσεις με μια R9 390 αλλά τουλάχιστον κατά 80% λιγότερη κατανάλωση σε πραγματικό χρόνο με τιμές πάλι εφάμιλλες για τις εκδόσεις των 8 γίγα μνήμης. Αυτό εννοούσα όταν πρότεινα στον χρήστη αν μπορεί να περιμένει μερικές βδομάδες ακόμα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 480 θα είναι game changer και θα σπρώξει την ΑΜΔ δυνατά στην μεσαία κατηγόρια αφού η φθηνότερη στην νέα γενιά της NVIDIA είναι η 1070.

 

βάλτε την χαμηλή κατανάλωση , βάλτε την δυναμική λόγω νέας γενιάς , υποσχόμενης απόδοσης σε μελλοντικά παιχνίδια κτλ , λογικά η NVIDIA πρέπει να κάνει γενναία μείωση στην 970 για να κλέψει κάποιο κομμάτι από την 480.

 

Ηδη σήμερα παρήγγειλα φθηνή υλοποίηση με 6% oc απο reference 970 με 240ευρώ από Γερμανία που συμπεριλαμβάνει 19% φπα. Νομίζω ότι σε 1 μήνα οι 970 στο σκρουτζ θα παίζουν σε αυτή την τιμή περίπου , γύρω στο 250αρι αν η 480 σταθεροποιηθεί στα 300.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν ούτε θα είναι ποτέ ο λογαριασμός του ηλεκτρικού το θέμα, αλλά η επάρκεια η οποία κατά ένα περίεργο τρόπο μετριέται ενίοτε και με σχέσεις απόδοσης/κατανάλωσης ρεύματος. Προσωπικά χωρίς δεύτερη σκέψη θα προτιμούσα ΠΑΝΤΑ μια λύση που καταναλώνει σχεδόν το μισό ρεύμα με εφάμιλλες αποδόσεις, αλλά προφανώς είμαι η εξαίρεση που έχει παρκάρει διαγώνια σε παράλληλο σύμπαν.

 

Οχι δεν εισαι η εξαιρεση.Κι εγω θα ηθελα οσο το δυνατον λιγοτερη καταναλωση σε οσο το δυνατον περισσοτερη αποδωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

 

Χρειάζομαι την βοήθεια σας.  Μετά από αρκετά χρόνια κουτσά στραβά μπόρεσα και άλλαξα το main pc μου.

Ο τίμιος δεινόσαυρος μου – λόγο ηλικίας όχι δύναμης-  τίναξε τα πέταλα.

Πλέον έχω ένα pcακι που έχει έναν  Q8400 μια gigabyte GA-73PVM-S2H 3GB Ram και μια gpu της ati 10ετιας.

Θέλω να αλλάξω την κάρτα για να παίζω κάνα παιχνίδι γιατί με την υπάρχουσα δεν μπορώ να κανω πολλά.

Το budget μου είναι 80-90 ε και λόγο ενός πιστωτικού που έχω από το eshop θα ήθελα αν γινόταν οι προτάσεις να είναι από το συγκεκριμένο κατάστημα.

Δεν ζητώ τρέλες αναλύσεις φυσικά η full high setting. Η ανάλυση της οθόνης μου είναι 1680χ1050 (Samsung syncmaster 226bw).

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

750ΤΙ που "ταιριάζει" για πολλούς λόγους με παλιά μηχανήματα.

μόνο που θα πρέπει να ανεβάσεις 20-30ευρώ πάνω το μπατζετ σου

 

σε οθόνη 1680χ1050 θα σου πηγαίνει πολύ σφαίρα σε high stettings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

750ΤΙ που "ταιριάζει" για πολλούς λόγους με παλιά μηχανήματα.

μόνο που θα πρέπει να ανεβάσεις 20-30ευρώ πάνω το μπατζετ σου

 

σε οθόνη 1680χ1050 θα σου πηγαίνει πολύ σφαίρα σε high stettings

Ευχαριστώ για την απάντηση

 http://www.e-shop.gr/vga-gainward-3071-nvidia-geforce-gtx750-ti-golden-sample-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.512866

http://www.e-shop.gr/vga-gainward-3538-nvidia-geforce-gtx750-golden-sample-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.512867

http://www.e-shop.gr/vga-gainward-3545-nvidia-geforce-gtx750-golden-sample-1gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.512868

 

κάποια από αυτές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η TI golden sample είναι o/ced  , θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος από απόδοση (η πρώτη/ακριβότερη απο αυτές)

 

μην πάρεις σκέτο 750 , να είναι ΤΙ έχει έχει διαφορά μεγάλη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

 

Χρειάζομαι την βοήθεια σας.  Μετά από αρκετά χρόνια κουτσά στραβά μπόρεσα και άλλαξα το main pc μου.

Ο τίμιος δεινόσαυρος μου – λόγο ηλικίας όχι δύναμης-  τίναξε τα πέταλα.

Πλέον έχω ένα pcακι που έχει έναν  Q8400 μια gigabyte GA-73PVM-S2H 3GB Ram και μια gpu της ati 10ετιας.

Θέλω να αλλάξω την κάρτα για να παίζω κάνα παιχνίδι γιατί με την υπάρχουσα δεν μπορώ να κανω πολλά.

Το budget μου είναι 80-90 ε και λόγο ενός πιστωτικού που έχω από το eshop θα ήθελα αν γινόταν οι προτάσεις να είναι από το συγκεκριμένο κατάστημα.

Δεν ζητώ τρέλες αναλύσεις φυσικά η full high setting. Η ανάλυση της οθόνης μου είναι 1680χ1050 (Samsung syncmaster 226bw).

 

Ευχαριστώ

εγώ θα περίμενα να βγει η amd rx460 στη θέση σου. πιστεύω ότι θα χει περίπου ίδια τιμή με την 750ti και ίσως καλύτερες επιδόσεις. και παίζει κι αυτή να βγαίνει 29/6. γενικά δεν είναι καλή εποχή για gpu αυτό το καλοκαίρι για όλες τις κατηγορίες gpu, rx460/470/480 μετά η 490, επίσης έρχεται από σεπτέμβρη/οκτωβρη gtx1060 και ίσως πιο μετά μια gtx1050. ήδη η nvidia ανακοίνωσε μειώσεις σε κάποιες gpu της γτ ήρθε η νέα γενιά. προσωπικά την έχω πάθει παλιά που πήρα ιούνιο την nvidia 8500GT και σεπτέμβρη ένας φίλος μου πήρε την 9500GT... έτσι κι αλλιώς καλοκαιράκι είναι, δεν πολυπαίζουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

 

Χρειάζομαι την βοήθεια σας.  Μετά από αρκετά χρόνια κουτσά στραβά μπόρεσα και άλλαξα το main pc μου.

Ο τίμιος δεινόσαυρος μου – λόγο ηλικίας όχι δύναμης-  τίναξε τα πέταλα.

Πλέον έχω ένα pcακι που έχει έναν  Q8400 μια gigabyte GA-73PVM-S2H 3GB Ram και μια gpu της ati 10ετιας.

Θέλω να αλλάξω την κάρτα για να παίζω κάνα παιχνίδι γιατί με την υπάρχουσα δεν μπορώ να κανω πολλά.

Το budget μου είναι 80-90 ε και λόγο ενός πιστωτικού που έχω από το eshop θα ήθελα αν γινόταν οι προτάσεις να είναι από το συγκεκριμένο κατάστημα.

Δεν ζητώ τρέλες αναλύσεις φυσικά η full high setting. Η ανάλυση της οθόνης μου είναι 1680χ1050 (Samsung syncmaster 226bw).

 

Ευχαριστώ

κοιτα σε αυτα τα λεφτα και για αυτο το μηχανημα δε προτεινεται καμια καινουργια καρτα ...ακομα και η 750τι ειναι πλεον πολυ παλια και δεν αξιζει τα λεφτα της σαν καινουργια..και ιδικα απο το eshop...

εγω θα προτεινα να παρεις καμια 650τι μεταχειρισμενη κανα 50-60ε να κανεις δουλεια σου..

και με το πιστωτικο απο το eshop να παρεις κατι αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...