Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω βλεπεις ακομα 7970 και 680 στα 180€ δυσκολα θα πωλουνται σε 1-2 μηνες στα 60€...Θα σου λενε προτιμω να τη δωσω στο σκυλο μου να παιζει...Τλς δεν βγαινει ακρη αν η 480 βγει στα 250€ η 980 πρεπει να παει 180€ και η 970 110€ κατι που δεν νομιζω να γινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η 960 δεν βλέπει πουθενά την απόδοση μιας 780 τα 4 gb για μια τόσο αδύναμη κάρτα δεν έχουν τόσο νόημα αφού και για 1080 θα ρίξεις την ποιότητα στα γραφικά, γιατί να σου έδινε κάποιος μια πολύ πιο γρήγορη κάρτα γραφικών ακόμα και στην τιμή που πήρες την 960 με πιό σκεπτικό, Χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας So?

Aν ψάχνεις εγγύηση και ολόκληρη τότε το καινούριο είναι μονόδρομος, αν αρκείσαι σε κάτι πολύ πιο αργο οκ είναι μια καθ' όλα σεβαστή επιλογή

Η gtx 960 είναι ακόμη πιο αργή και απο την 770 και συνεπώς απο την 680 για να έχεις μια εικόνα της απόδοσης της κάρτας σου σε σχέση με την τιμή που θεωρείς λογική να την έπειρνες, με ποιά λογική δηλαδή να σου χαρίσει κάποιος την κάρτα του σε τιμή μιας τόσο πιο αδύναμης vga??????

 

crysis3_1920_1080.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω ένα συστηματάκι με i5-4440 και 16GB RAM. Έχω μια 7770 που δεν βγάζει output στα 4Κ, μόνο 1080p. Η onboard κάρτα (μια 4600) βγάζει 4Κ στο HDMI αλλά σέρνεται τρελά. Παιχνίδια δεν παίζω, την θέλω μόνο για ταινίες σειρές κτλ σε 4Κ. Με ποιά κάρτα θα μπορώ να βλέπω χωρίς κολλήματα;;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλές γιορτές!

Έχω το παρακάτω σύστημα χωρ'ις την gpu που μας έχει αφήσεις ένα χρόνο περίπου.

Ψάχνω, λοιπόν, gpu γύρω στα 150€ ή και πιο πάνω αν υπάρχει κάτι καλό με 4 ή 2 gb.

 

Case (Κουτί): http://www.e-shop.gr/case-asus-vento-b-ta822-asus-black-atx-p-PER.911052

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): http://www.e-shop.gr/in-win-greenme-80plus-bronze-psu-750w-p-PER.911554

Motherboard (Μητρική): http://www.e-shop.gr/asus-p8h77-m-p-PER.522963

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): http://www.e-shop.gr/cpu-intel-core-i7-3770-340ghz-lga1155-box-p-PER.558354

RAM (Μνήμη συστήματος): 2x4gb  http://www.e-shop.gr/ram-mushkin-991769-4gb-ddr3-pc3-10666-1333mhz-essentials-series-p-PER.553419

GPU (Κάρτα γραφικών): http://www.e-shop.gr/asus-hd7850-dc2-2gd5-v2-2gb-pci-e-retail-p-PER.513571

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): http://www.e-shop.gr/lg-22en33s-b-215-led-monitor-full-hd-black-p-PER.169836

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): win 7 x64

 

 

Καλησπερα και σε σενα φιλε.Το συστημα σου γενικα μπορει να παρει μεχρι gtx 980 αλλα δεν ειναι για το budget σου.Το <<λιγοτερο που μπορεις να του βαλεις>> ειναι gtx 960 που παει στα 200€ ή μτχ εδω στα 170-180 με εγγυηση.Επισης μπορεις να βρεις εδω στα 200€ μτχ καποια amd radeon r9 380x.

 

Γεια σας και πάλι.

Μιας και δεν έχω αγοράσει ακόμα gpu, την rx 480 της AMD θα τη σηκώνει το σύστημα να την περιμένω?

Αξίζει πιστεύετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και πάλι.

Μιας και δεν έχω αγοράσει ακόμα gpu, την rx 480 της AMD θα τη σηκώνει το σύστημα να την περιμένω?

Αξίζει πιστεύετε?

φυσικα και την σηκωνει ...εχει πολυ λιγοτερη καταναλωση σε σχεση με την 3 σειρα...

και ναι αν θες να παρεις καινουργια καρτα σιγουρα θα αξιζει ....αλλα οχι στα λεφτα που λες ποιο πανω...

αυτη υπολογισε κανα 250 και πανω...

αλλιως πας για 470 τπτ τετοιο....αλλα ειναι νωρις ακομα για σιγουρα πραγματα...

Καλησπέρα, έχω ένα συστηματάκι με i5-4440 και 16GB RAM. Έχω μια 7770 που δεν βγάζει output στα 4Κ, μόνο 1080p. Η onboard κάρτα (μια 4600) βγάζει 4Κ στο HDMI αλλά σέρνεται τρελά. Παιχνίδια δεν παίζω, την θέλω μόνο για ταινίες σειρές κτλ σε 4Κ. Με ποιά κάρτα θα μπορώ να βλέπω χωρίς κολλήματα;;

 

Ευχαριστώ.

 δεν ειμαι και σιγουρος αλλα νομιζω το οτι σερνεται δεν εχει να κανει με την καρτα ...γενικα το βαρος στα βιντεο αυτα το σηκωνει ο επεξεργαστης.... αλλα δεν ειμαι και απολυτος...μηπως φταιει το hdmi και θελει κανα display port καλυτερα...

τεσπα η ποιο φτηνη καρτα νομιζω που ειναι οκ για αυτη τη δουλεια ειναι καμια 750τι ....προτιμοτερο καμια μεταχειρισμενη με εγγυηση κλπ με κανα 70-80ε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα , σκεφτομαι να αγορασω την msi r9 390 8gb σε τιμη των 300ευρω(καινουρια) και να τη βαλω σε συστημα:
i5 4570

CM 700W bronze

asus h87 plus

16gb ram 1600

ssd128 n' hd 1tb

zalman z11 with 6 case fans

 θελω να  αντικαταστησω μια gtx 660 palit 2gb

ηθελα να ρωτησω, τι τροφοδοσια θελει η ρ9 390 και τι πιν θελει για να συνδεθει?

ΕΠΙΣΗΣ και κυριοτερο, ακουω για τις θερμοκρασιες αυτης της καρτας οτι ειναι υψηλες και οτι ισως ειναι προβλημα.

σκεφτομαι να περιμενω για τις καινουριες σειρες της  AMD οπως την rx 480 αλλα οπως καταλαβα αυτη η τιμη θα βγει περιπου σαν την r9 390 η οποια ρ9 προβλεπεται καλυτερη απο την  rx

τι με συμβουλευετε??

ευχαριστω !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και λιγότερο ρεύμα και η ΑΜΔ θα την υποστηρίζει σωστά με drivers περισσότερα χρόνια. Κανένας δεν μας εγγυάται ότι AMD , NVIDIA μετά την κυκλοφορία της νέας γενιάς δεν θα μας τα μασάνε για την παλιά γενιά που δεν υποστηρίζει πλήρως DX12 και δεν δέχονται επιπλέον βελτιστοποίηση και διάφορα τέτοια που έχουν συμβεί συχνά στο παρελθον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να περιμένεις μερικές εβδομάδες και να πάρεις μια Radeon480 που θα καταναλώνει αρκετά λιγότερο ρεύμα.

μα θα κανει τα ιδια λεφτα με την ρ9 και το ρευμα δεν ειναι θεμα νμζω... δε θα το δω στη δεη

 

και λιγότερο ρεύμα και η ΑΜΔ θα την υποστηρίζει σωστά με drivers περισσότερα χρόνια. Κανένας δεν μας εγγυάται ότι AMD , NVIDIA μετά την κυκλοφορία της νέας γενιάς δεν θα μας τα μασάνε για την παλιά γενιά που δεν υποστηρίζει πλήρως DX12 και δεν δέχονται επιπλέον βελτιστοποίηση και διάφορα τέτοια που έχουν συμβεί συχνά στο παρελθον

αα δλδ παιζει αυτο το σκηνικο? αν ειναι μολις βγει η καινουρια γενια να παρατησουν τη βελτιστοπιηση των driver  για την παλια καλυτερα να περιμενω τοτε, το ρευμα παλι δε νμζω να μ ειναι προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα θα κανει τα ιδια λεφτα με την ρ9 και το ρευμα δεν ειναι θεμα νμζω... δε θα το δω στη δεη

 

 

Aυτό συγνώμη για το off topic αλλά θα πρέπει να γίνει pinned με τεράστια μαύρα bold γράμματα μπάς και ο κόσμος σταματήσει το σκεπτικό ''ειναι πιο φτηνή αλλά θα τα πληρώσω σε ρεύμα αυτά που γλυτώνω'' που είναι πάντα σε βάρος της amd και σε cpu/gpu.

Προφανός και δεν παίζει καμμία ουσιαστική σημασία και το χρόνο μιλάμε για ενα δεκάευρω περισσότερο.

 

Στο θέμα σου τώρα η rx 480 περιμένουμε να είναι καλύτερη απο την 390 , σε επίπεδα 390Χ/980 με αρκετά λιγότερη κατανάλωση(που δεν έχει και πολύ σημασία πέραν του ότι ίσως έχεις μικρό τροφοδοτικό) και λογικά και θερμοκρασίες οπότε αξίζει να περιμένεις λιγάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό συγνώμη για το off topic αλλά θα πρέπει να γίνει pinned με τεράστια μαύρα bold γράμματα μπάς και ο κόσμος σταματήσει το σκεπτικό ''ειναι πιο φτηνή αλλά θα τα πληρώσω σε ρεύμα αυτά που γλυτώνω'' που είναι πάντα σε βάρος της amd και σε cpu/gpu.

Προφανός και δεν παίζει καμμία ουσιαστική σημασία και το χρόνο μιλάμε για ενα δεκάευρω περισσότερο.

 

Στο θέμα σου τώρα η rx 480 περιμένουμε να είναι καλύτερη απο την 390 , σε επίπεδα 390Χ/980 με αρκετά λιγότερη κατανάλωση(που δεν έχει και πολύ σημασία πέραν του ότι ίσως έχεις μικρό τροφοδοτικό) και λογικά και θερμοκρασίες οπότε αξίζει να περιμένεις λιγάκι.

εγω διαβασα σε οτι φορουμ π εψαξα οτι η ρχ 480 θα ειναι 10-15% χειροτερη απο την ρ9 390 γιαυτο ανεπτυξα και αυτο το θεμα!! αν οντως οπως λές την περιμενουμε να εχει καλυτερες αποδωσεις τοτε πασο, εχεις δικιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω διαβασα σε οτι φορουμ π εψαξα οτι η ρχ 480 θα ειναι 10-15% χειροτερη απο την ρ9 390 γιαυτο ανεπτυξα και αυτο το θεμα!! αν οντως οπως λές την περιμενουμε να εχει καλυτερες αποδωσεις τοτε πασο, εχεις δικιο

Ναι θα είναι καλύτερη.Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την απόδοση της εδώ(βλέπε τελευταιες σελίδες)

http://www.insomnia.gr/topic/580573-amd-arctic-islands-greenlandvega-baffin-ellesmerepolaris/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kimonas121

 

η χαμηλότερη κατανάλωση είναι πλεονέκτημα όχι μονο γιατί πιθανώς πληρώνουμε το 10ευρω το χρόνο παραπάνω αλλα γιατί θέλουμε καλύτερη ψύξη cpu/κουτι-αιρφλοου/τροφοδοτικό κτλ.

 

αν συμπαθείς την  AMD πλέον δεν πρέπει να σε ενοχλεί ότι πολλοί δίνουμε σημασία στην κατανάλωση γιατί πλέον και η AMD κατεβαίνει στα 14 και οι διαφορές με την NVIDIA αν θα υπάρχουν θα είναι μικρές.Σημασία έχει η προοπτική και πλέον η AMD έχει πολλές πιθανότητες να κερδίσει παραπάνω μερίδιο αφού θα μπορεί να κοντράρει την πράσινη στα ίσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...