Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

oraiustepe

 

η αγορά της 240 είναι ΠΕΤΑΜΕΝΑ λεφτά αφού τέτοιες επιδόσεις έχουν πλεον οι ενσωματωμένες gpu που έχουν οι επεξεργαστές.

σαν να αγοράζεις μηχανή που πιάνει 50χλμ ανα ώρα τελική όταν ήδη έχεις σκουτεράκι και ήδη τα πιάνεις.

http://www.game-debate.com/gpu/index.php?gid=1856&gid2=1793&compare=radeon-r7-240-vs-intel-hd-graphics-4400-desktop

δεν μιλάω για όλες τις ενσωματωμένες, για την 4400 του συγκεκριμένου i3 λέω. κι έχω και προσωπική εμπειρία με τον αδερφό μου που μετά τον celeron πήρε i5 hasswell με την 4600 και πάλι η gt430 που χει ήταν καλύτερη από αυτήν! η 430 του 2010, των 55 ευρώ! και ξαναλέω 15 χρόνια την έχω βγάλει με low-end gpu και δεν πρόκειτε να λλάξω τακτική ( geforce 4 το '01,  FX 5200 μετ/σμένη το '06, 8500GT το '08 και από το '11 μια 6570). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://www.game-debate.com/gpu/index.php?gid=1856&gid2=1793&compare=radeon-r7-240-vs-intel-hd-graphics-4400-desktop

δεν μιλάω για όλες τις ενσωματωμένες, για την 4400 του συγκεκριμένου i3 λέω. κι έχω και προσωπική εμπειρία με τον αδερφό μου που μετά τον celeron πήρε i5 hasswell με την 4600 και πάλι η gt430 που χει ήταν καλύτερη από αυτήν! η 430 του 2010, των 55 ευρώ! και ξαναλέω 15 χρόνια την έχω βγάλει με low-end gpu και δεν πρόκειτε να λλάξω τακτική ( geforce 4 το '01,  FX 5200 μετ/σμένη το '06, 8500GT το '08 και από το '11 μια 6570). 

σε τι αναλυσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα καλυτερη δεν ειναι.. μηπως επαιζες κανενα game που ειχε απαιτησει με μνημη?διοτι μονο ετσι φανταζομαι να ετρεχε καλυτερα η 430 η και κανενα ο/c..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε 1280χ1024 οι 4600 και 430. εγώ με την 6570 εδώ και 1.5 χρόνο σε 1080p παίζοντας tomb raider toy 2013 medium 35fps, bf3 low 30fps, sleepings dogs medium 30fps, pes2016 high, lol high, wrc 3 high, cs go medium 60-70fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν φταίει κανένας άλλος, εγώ φταίω που ασχολούμαι και γράφω αναλυτικά σε σημείο αηδίας να εξηγήσω τα αυτονόητα, αφού το χω ζήσει το εργάκι σ' αυτό το φόρουμ κι αλλού... χέστο, έχεις δίκιο και συ και οι άλλοι, πεταμένα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θεωρω πως αν εισαι gamer και θες κατι να σου μεινει καποιον καιρο στην καρτα γραφικων δινεις κατι παραπανω....αποψη μου!
ο @oraiustepe απο εδω απο οτι καταλαβαινω εχει αλλη "αποψη ζωης" πως να το κανουμε....νομιζω πως ο περισσοτερος κοσμος δεν συμφωνει μαζι του παντως!
Στην τελικο ο OP λεει "εχω μεχρι τοσα λεφτα να διαθεσω πειτε μου την καλυτερη σε αυτα τα λέφτα"!
Τωρα αν το καλυτερο που μπορει καποιος να διαθεσει ειναι 50 ευρω μηπως να επαναπροσδιορισει λιγο τους στοχους στην ζωη σου? δεν νομιζω πως το gaming ειναι πρωταρχικο μελημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο σεπτεμβρη μας βλεπω... 

 

δεν πιστευω οτι σε 2 βδομαδες θα εχει καλη τιμη η 480.

 

εμεινα κι εγω χωρις καρτα γτι πουλησα τη δικη μου, αλλα μιας και ο ιουλιος και ο αυγουστος θα εχει πολλη παραλια ειπα καλυτερα να αφησω την αγορα καρτας τον σεπτεμβρη που θα εχει περισσοτερες επιλογες και καλυτερες τιμες..

και εγω για σεπτεμβρη ελεγα να παρω καρτα που θα ειναι καλυτερα εκεινη την περιοδο αλλα τωρα μεχρι να τελειωσει το καλοκαιρι χωρις καρτα ουτε counter θα μπορω να παιζω ουτε να βλεπω καμια ταινια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,θέλω την γνώμη σας για αναβάθμιση gpu...Είχα την amd radeon hd 7850 και σκεφτόμουν για την gtx 1070 αλλα ειναι ακόμα ακριβή...Ενας φίλος πουλάει την gtx 770 oc 150ευρώ τη λέει σαν κάρτα?παίζω σε 43 4κ tv θα δω μεγάλη διαφορά απο hd 7850?Εσείς τι θα προτείνεται?Να πάω για της καινούργιες να πάρω του φίλου η κάποια αλλη φτηνή και να περιμένω τον χειμώνα?Το συστημά μου ειναι:

 

CPU:i5-3450

RAM: 8 gb ram  Dual-Channel DDR3

Motherboard:Gigabyte H77M-D3H

τροφοδοτικό:corsair tx650

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να δεις "μεγαλη" διαφορά θες τουλάχιστον 970/4GB

 

σε 1 εβδομάδα θα πιεστεί η τιμή και των μεταχειρισμένων και των καινουριων 970 γιατί θα βγει η AMD480

 

κατα την άποψη μου πάρε καινούρια 480 ή 970 αν διαθέτεις εως 300ευρώ

η 770 είναι παλιά!

 

όσον αφορά το 4Κ gaming , μόνο με 1080 και πάλι όχι στο μαξ οι ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 770 ειναι παλια. Αν την παρεις παρακατω ναι, στα 150 ομως οχι. Τοσο εχουν μεταχειρισμενες οι 960 με εγγυηση, κατα καιρους βγαινουν και τετοιες αγγελιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ πιο Γρηγόρη καρτα η770 απο την 960 οποτε λογική εώς χαμηλή η τιμη αντίθετα για 4 κ ουτε λόγος απο 980 ti Titan x 1080 η sli αλλιως δεν αξίζει τον κοπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ πιο Γρηγόρη καρτα η770 απο την 960 οποτε λογική εώς χαμηλή η τιμη αντίθετα για 4 κ ουτε λόγος απο 980 ti Titan x 1080 η sli αλλιως δεν αξίζει τον κοπο

 

δε νομιζω οτι ισχυει αυτο, οτι ειναι λογικη ή χαμηλη η τιμη στα 150.

 

 

http://www.tomshardware.com/reviews/nvidia-geforce-gtx-960,4038-4.html?_ga=1.222352859.1175818092.1458695602

 

http://www.videocardbenchmark.net/compare.php?cmp%5B%5D=2531&cmp%5B%5D=3114

 

οι διαφορες τους στην αποδοση ειναι αμελητεες οποτε και δεν εχει νοημα να παρει με 150€ μεταχ 770. Καιει τα διπλα απο την 960 και σιγουρα ειναι παλαιοτερη, περισσοτερο μεταχειρισμενη και σιγουρα με λιγοτερη ή ανυπαρκτη εγγυηση σε σχεση με την 960. 150€ για gtx770 δεν αξιζουν, μην τρελαθουμε

 

επισης δε μας ειπε αν ειναι η εκδοση με 4gb...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.techpowerup.com/reviews/Zotac/GeForce_GTX_770/13.html

https://www.techpowerup.com/reviews/Gigabyte/GTX_960_OC/14.html

Παντού έιναι πιο γρήγορη η 770 και σε οριακές καταστάσεις 30fps τα 5-10 fps διαφορά σίγουρα είναι σημαντικά, απο εκεί και πέρα εφ' όσον είναι κάτι γρηγορότερο απο την 960 με την τελευταία να πωλείται περίπου στα 220€, τα 150€ για μια γρήγορη κάρτα όπως η 770 εμένα μου φαίνεται λογικότατη τιμή, σαφώς και ο καθένας κρίνει ανάλογα με την ανάγκη του αλλά εαν πούλαγα εγώ μια 770 σίγουρα δεν θα την χάριζα όπως πολύ θέλουν στις αγγελίες των μτχ, 

Και το έχρψα και πιό πάνω οτι και οι δύο προορίζονται για 1080 gaming

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...