Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

oraiustepe

 

η αγορά της 240 είναι ΠΕΤΑΜΕΝΑ λεφτά αφού τέτοιες επιδόσεις έχουν πλεον οι ενσωματωμένες gpu που έχουν οι επεξεργαστές.

σαν να αγοράζεις μηχανή που πιάνει 50χλμ ανα ώρα τελική όταν ήδη έχεις σκουτεράκι και ήδη τα πιάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μα είπε ότι πιο οικονομικό, η 750ti δεν είναι οικονομική για φιφα,προ. "ναι αλλά θα την έχει και για μετά που μπορεί να παίξει και τπτ άλλο", μα δεν έχει σαν κριτήριο αυτό, αλλά να κάνει τη δουλειά του με ότι πιο φτηνό γίνεται. εδώ η 6570 μου την κάνει την δουλειά της και σε 1080p και είναι και 5.5 χρονών! δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που όλες οι προτάσεις πρέπει να ξεκινάνε με βάση μια 750ti των 110-120 ευρώ. οι τιμές 30-70 ευρώ gpu γτ υπάρχουν; πάντα τέτοιες έπαιρνα γω και κανα μια χαρά τη δουλειά με ου...

μα είπε ότι πιο οικονομικό, η 750ti δεν είναι οικονομική για φιφα,προ. "ναι αλλά θα την έχει και για μετά που μπορεί να παίξει και τπτ άλλο", μα δεν έχει σαν κριτήριο αυτό, αλλά να κάνει τη δουλειά του με ότι πιο φτηνό γίνεται. εδώ η 6570 μου την κάνει την δουλειά της και σε 1080p και είναι και 5.5 χρονών! δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που όλες οι προτάσεις πρέπει να ξεκινάνε με βάση μια 750ti των 110-120 ευρώ. οι τιμές 30-70 ευρώ gpu γτ υπάρχουν; πάντα τέτοιες έπαιρνα γω και κανα μια χαρά τη δουλειά μου...

ε ας μας πει Budget τότε.. Αντε να πάει στην τελική σε καμία 730gt. Που για μένα προσωπικά η 750ti είναι στην χειρότερη περίπτωση. Πολύ low η 730για τα λεφτά της. Και στην τελική τι περιμένεις; να προτείνω κάρτα 5αετιας;και η 750τι μεταχειρισμενη κάνα 80αρι έχει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο amazon.de σε οποια καρτα γραφικων και να παω μου δειχνει οτι δεν στελνει Ελλαδα.Θελει ενας φιλος να παρει καρτα γραφικων και πρωτη φορα το βλεπω αυτο το πραγμα.Εχει παντα σε καθε προ'ι'ον:This item does not ship to Greece.

Δεν ηξερα που αλλου να το γραψω το συγκεκριμενο και γι'αυτο το εγραψα εδω.

Αν συμβαινει και σε κανεναν αλλον ας μου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω σαν htpc στο σαλόνι την παρακατω συνθεση

Case htpc + psu 300w turbo x (sfx)

Amd a6 5400k

Asrock mobo fm2a88m hd+ r2.0

4gb ram 1333

Wd 500gb hdd

 

Η συνθεση τα καταφέρνει αψογα σε ταινίες μουσικη και YouTube που με ενδιαφέρει, αλλα που και που θελω να παιζω pro με παρέα και στο σαλόνι. Το pro16 το παιζει στα low σε 1080 αναλυση.

Επειδή θελω να παιζω τα μελλοντικά 2-3 pro η fifa που θα βγούνε , τιμου προτεινετε να κανω ?

Α) να παω σε μια καρτα γραφικων μεχρι 80 ευρω που θα πρέπει να ειναι αποκλειστικά low profile

Ή

Β) να παω σε αλλαγή cpu a8 7600 4 cores ή κανα μεταχειρισμένο a10, οι οποίοι εχουν και καλύτερη ενσωματωμένη κάρτα?

 

*δεν ήξερα που έπρεπε να το δημοσιευσω, αν είμαι off-topic πειτε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η APU είναι ΕΣΦΑΛΜΕΝΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ για 1080 gamming γιατί έχει και αδύναμο επεξεργαστή και αδύναμη gpu.

(διπλό πρόβλημα αφού ο Ι3 στην ίδια τιμή είναι πολύ ποιο γρήγορος στο gaming αν προσθέσουμε την ίδια κάρτα γραφικών)

 

ΑΝ θες να κρατήσεις μητρική/επεξεργαστή πας σε κάρτα γραφικών μόνο και λόγω κουτιου/τροφοδοτικού πας σε 750ΤΙ/2 υποχρεωτικά

η gigabyte έχει μια half height εκδοση , που δουλεύει ΑΝΕΤΑ σε μικρα τροφοδοτικά/κουτιά

 

η επόμενη λύση σου είναι "ριζική" ανακαίνηση αλλά εκεί χωράει μεγάλη συζήτηση

οι μεγαλύτερες APU (π.χ. Α10) είναι ΕΛΑΦΡΩΣ καλύτερες οπότε παλι ΔΕΝ παίζουν 1080 και θα δώσεις τζάμπα λεφτά! , ελάχιστο για 1080 είναι 750ΤΙ/2 ή 370/2 αλλά λόγω περιορισμών του pc μπορείς να πας μέχρι την 750ΤΙ

 

 

ΥΓ

Φωνάζουμε εδώ και καιρό ότι οι APU είναι πεταμένα λεφτά όταν θέλουμε να παίξουν παιχνίδια , μόνο 720 παιζουν σε ικανοποιητική ποιότητα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω σαν htpc στο σαλόνι την παρακατω συνθεση

Case htpc + psu 300w turbo x (sfx)

Amd a6 5400k

Asrock mobo fm2a88m hd+ r2.0

4gb ram 1333

Wd 500gb hdd

Η συνθεση τα καταφέρνει αψογα σε ταινίες μουσικη και YouTube που με ενδιαφέρει, αλλα που και που θελω να παιζω pro με παρέα και στο σαλόνι. Το pro16 το παιζει στα low σε 1080 αναλυση.

Επειδή θελω να παιζω τα μελλοντικά 2-3 pro η fifa που θα βγούνε , τιμου προτεινετε να κανω ?

Α) να παω σε μια καρτα γραφικων μεχρι 80 ευρω που θα πρέπει να ειναι αποκλειστικά low profile

Ή

Β) να παω σε αλλαγή cpu a8 7600 4 cores ή κανα μεταχειρισμένο a10, οι οποίοι εχουν και καλύτερη ενσωματωμένη κάρτα?

*δεν ήξερα που έπρεπε να το δημοσιευσω, αν είμαι off-topic πειτε το

να συμφωνήσω κι εγώ.. Πας Σίγουρα σε καμία 750ti και αν μπορείς όσο πιο γρήγορα άλλαξε τροφοδοτικό.. Τωρα μιας και έχεις και low cpu πάρε τουλάχιστον τον 7890κ, αρκετά δυνατός και το πιο δυνατό single Core σε AMD που είναι ιδανικό για games.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kostas.karras

 

ο 7890Κ δεν κάνει για τέτοιο τροφοδοτικό και τέτοιο κουτί. Αυτό δεν θα είναι υπολογιστής θα είναι ωρολογιακή βόμβα και επιπλέον πάλι στο 1080 δεν θα παίξει παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kostas.karras

 

ο 7890Κ δεν κάνει για τέτοιο τροφοδοτικό και τέτοιο κουτί. Αυτό δεν θα είναι υπολογιστής θα είναι ωρολογιακή βόμβα και επιπλέον πάλι στο 1080 δεν θα παίξει παιχνίδια.

Πολυ περιορισμος σε τροφοδοτικό λογο sfx.

 

Μάλλον καλύτερα να μην χαλασω λεφτά σε αυτό το build. Ταινίες και YouTube, τι να κάνουμε? Και αν είμαι τυχερος θα παιξω στο σαλόνι το pro17 στα low. Αλλιώς στο δωμάτιο μεσα στον κυρίως υπολογιστή, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iced07

 

αν αποφασίσεις να παίξεις εκεί παιχνίδι καλύτερα να κατεβάσεις την ανάλυση σε 720 και να παίζεις με καλύτερες ρυθμίσεις παρά σε 1080 με πολύ χαμηλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iced07

 

αν αποφασίσεις να παίξεις εκεί παιχνίδι καλύτερα να κατεβάσεις την ανάλυση σε 720 και να παίζεις με καλύτερες ρυθμίσεις παρά σε 1080 με πολύ χαμηλές.

Ναι αλλά μου τι σπάει οτι η τηλεόραση αφήνει μαυρα περιθώρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kostas.karrasο 7890Κ δεν κάνει για τέτοιο τροφοδοτικό και τέτοιο κουτί. Αυτό δεν θα είναι υπολογιστής θα είναι ωρολογιακή βόμβα και επιπλέον πάλι στο 1080 δεν θα παίξει παιχνίδια.

ναι εννοείται αν αλλάξει τροφοδοτικό. Το ανέφερα.. Αυτό που έχει κάνει μόνο να λειτουργεί με την βοήθεια του Θεού και της Παναγίας όπως είναι..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το που βγουν οι καινουργιες καρτες σε 3-4 μερες θα αξιζει η αγορα?η δεν ειμαστε ακομα σιγουροι για το αν θα ειναι καλες..βασικα σε σχεση με την τιμη τους..γιατι εχω λιγοτερο απο δυο βδομαδες μεχρι να αγορασω μια εως 250 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο σεπτεμβρη μας βλεπω... 

 

δεν πιστευω οτι σε 2 βδομαδες θα εχει καλη τιμη η 480.

 

εμεινα κι εγω χωρις καρτα γτι πουλησα τη δικη μου, αλλα μιας και ο ιουλιος και ο αυγουστος θα εχει πολλη παραλια ειπα καλυτερα να αφησω την αγορα καρτας τον σεπτεμβρη που θα εχει περισσοτερες επιλογες και καλυτερες τιμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω να ασχοληθώ με sli-crossfire 3-4 χρόνια. Σε τί κατάσταση βρίσκονται; Micro-stater και κακή υποστήριξη παιχνιδιών όταν βγαίνουν ισχύουν ακόμα με geforce 1080-1070;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...