Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/8/2018 στις 9:42 ΜΜ, Wayward είπε

Έχει έρθει ο καιρός να αλλάξω την 770 που έχω και ενώ σκεφτόμουν να περιμένω λίγο τώρα που ανακοινώθηκαν οι 20xx για πιθανή πτώση τιμής της 1080 είδα την παρακάτω απλά επειδή δεν είμαι εντελώς up to date δεν ξέρω αν είναι καλή υλοποίηση

https://www.kotsovolos.gr/site/computing/desktops-and-upgrade-tools/vga/184304-asus-vga-geforce-gtx-1080-blower-8gb-ddr5

Γνώμες?

PS. Ξέρω πως οι blower ίσως ανεβάζουν λίγο παραπάνω θερμοκρασία και κάνουν περισσότερο θόρυβο, τόσο όσο να αποτρέπουν την αγορά της όμως?

 

Καμιά δεύτερη γνώμη βρε παιδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Wayward είπε

Καμιά δεύτερη γνώμη βρε παιδιά?

Η 2070 θα έχει καλύτερη απόδοση από 1080 και θα κυμαίνεται σε αυτές τις τιμές, οπότε καλό θα ήταν να περιμένεις κατά τη γνώμη μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς θα κυμαίνεται σε αυτές τις τιμές;

Αν είναι να περιμένει κανά χρόνο πάσο, αν και είδαμε τι έγινε και με τη σειρά 10 και όσους περίμεναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pinkakos είπε

Η 2070 θα έχει καλύτερη απόδοση από 1080 και θα κυμαίνεται σε αυτές τις τιμές, οπότε καλό θα ήταν να περιμένεις κατά τη γνώμη μου .

Kappa. Παιδιά κάπου φτάνει με την παραπληροφόρηση ο καθένας γράφει ο,τι του κατέβει. Με αρχική τιμή τα 630 στην FE μόνο εκεί δε θα κυμαίνεται σε τιμή η 2070. Το πιο VFM ειναι το bundle της EVGA 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/8/2018 στις 9:25 ΜΜ, powerblade είπε

  Απλά βλέπω πάρα πολύ αρνητικά σχόλια για τις νέες κάρτες που θα βγούνε 

Εύχομαι να μην εινε χάλια οι επιδόσεις τους

οι επιδοσεις τους ειναι κορυφαιες και σαφως αξιζει να περιμενεις για 2070-2080. τωρα μη δινεις και πολυ βαση στο τι λεει ο καθε πικραμενος που κλαιγεται γιατι η amd δεν εχει βγαλει δυνατες καρτες, οποτε θαβει την πρασινη και το αντιθετο βεβαια. τοσα χρονια ακουγαμε οτι οι ιντελ λεει δεν αξιζαν τα λεφτα τους και αξιζαν οι παιλντραιβερ. τωρα εχουν βρει το παραμυθι οτι δεν εχουν καλες επιδοσεις, οτι το rt δεν αξιζει, οτι ειναι πανακριβες - που ειναι βεβαια, κ.α. της κοντης ....... οι τριχες φταινε. :lol: εδω ειχαμε φτασει να πωλειται η σαβουρο rx580 600+ ευρω. η 2070 ειναι στα γνωστα leaks του 3dmark 8% πανω απο 1080. εσυ τι λες να μη αξιζει?

 

Στις 25/8/2018 στις 7:56 ΜΜ, takinio είπε

Καλησπερα ,

υπαρχει αυτη η 580  8 gb στα 257 ευρω με μεταφορικα και φορους ,στο θεμα με τις προσφορες,

αλλα δεν γνωριζω σαν υλοποιηση ,ξερει κανεις αν αξιζει ?

απο αμερικη ειναι αυτη. στο mindfactory την εχει 280 και καμια 30αρα μεταφορικα 310. πως θα αποφυγεις το τελωνειο απο αμερικη?

Επεξ/σία από james rod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Pinkakos είπε

Η 2070 θα έχει καλύτερη απόδοση από 1080 και θα κυμαίνεται σε αυτές τις τιμές, οπότε καλό θα ήταν να περιμένεις κατά τη γνώμη μου .

 

Πιθανώς να έχει καλύτερη απόδοση ναι (δεν είμαι ειδικός περιμένω τα benchmarks) αλλά πολύ φοβάμαι στην Ελλαδάρα οι πιο φθηνές υλοποιήσεις που θα δούμε να είναι στα 700€

Συμφωνώ πως τα bundles της EVGA είναι πολύ καλά, απλά όπως είπα δε μπορώ να διαθέσω άμεσα 550€ χωρίς δόσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν ξέρω αν έχει νόημα να περιμένω μήπως πέσει η 1080 Ti ή πετύχω καμιά μετάχειρη, απ' τη στιγμή που είμαι με 3770Κ @4.5GHz και 1440p, ή να πάω σε 1080 να τελειώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Εγώ δεν ξέρω αν έχει νόημα να περιμένω μήπως πέσει η 1080 Ti ή πετύχω καμιά μετάχειρη, απ' τη στιγμή που είμαι με 3770Κ @4.5GHz και 1440p, ή να πάω σε 1080 να τελειώνω.

 

Από τα  bundles της EVGA η FTW 2 βγαίνει στα 450 περίπου αν βγάλεις το τροφοδοτικό. Δεν νομίζω η 1080 να πέσει κάτω από τα 450. Στα 550 θα εξαφανιστεί από τα ράφια όπως και όλη η σειρά μέχρι τέλος του χρόνου (εκτός και αν έχουν τεράστια αποθέματα). Προσωπικά πήρα το πακέτο με την 1080 Ti και έχω και την δυνατότητα του step up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.mindfactory.de/product_info.php/11GB-Gigabyte-GeForce-GTX-1080-Ti-Gaming-OC-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail-_1165796.html

Το ψυχολογικό όριο έσπασε..

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MoviemakerGr είπε

Όντως, καλό βήμα αλλά κακή υλοποίηση. Από τις χειρότερες custom σε ψύξη και επίσης κοροιδία τοσα λεφτά gpu να μην έχει backplate..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Vasilis 07 είπε

Από τα  bundles της EVGA η FTW 2 βγαίνει στα 450 περίπου αν βγάλεις το τροφοδοτικό. Δεν νομίζω η 1080 να πέσει κάτω από τα 450. Στα 550 θα εξαφανιστεί από τα ράφια όπως και όλη η σειρά μέχρι τέλος του χρόνου (εκτός και αν έχουν τεράστια αποθέματα). Προσωπικά πήρα το πακέτο με την 1080 Ti και έχω και την δυνατότητα του step up.

Αυτό που δεν ξέρω, είναι πώς κόβεται το τιμολόγιο από την EVGA. Κόβει ξεχωριστά την κάρτα και το τροφοδοτικό; Αν ναι, κάνει ανάλυση τιμών;

Και αν θελήσεις να κάνεις step up, με ποια τιμή θα σου «πιάσει» την 1080 Ti ώστε να υπολογιστεί η διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αυτό που δεν ξέρω, είναι πώς κόβεται το τιμολόγιο από την EVGA. Κόβει ξεχωριστά την κάρτα και το τροφοδοτικό; Αν ναι, κάνει ανάλυση τιμών;

Και αν θελήσεις να κάνεις step up, με ποια τιμή θα σου «πιάσει» την 1080 Ti ώστε να υπολογιστεί η διαφορά;

Στα χρεώνει ξεχωριστά και άρα για 2080 θα χρειαστείς 200ευρω παραπάνω από 1080ti αν δεν κάνω λάθος.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, james rod είπε

οι επιδοσεις τους ειναι κορυφαιες και σαφως αξιζει να περιμενεις για 2070-2080. τωρα μη δινεις και πολυ βαση στο τι λεει ο καθε πικραμενος που κλαιγεται γιατι η amd δεν εχει βγαλει δυνατες καρτες, οποτε θαβει την πρασινη και το αντιθετο βεβαια. τοσα χρονια ακουγαμε οτι οι ιντελ λεει δεν αξιζαν τα λεφτα τους και αξιζαν οι παιλντραιβερ. τωρα εχουν βρει το παραμυθι οτι δεν εχουν καλες επιδοσεις, οτι το rt δεν αξιζει, οτι ειναι πανακριβες - που ειναι βεβαια, κ.α. της κοντης ....... οι τριχες φταινε. :lol: εδω ειχαμε φτασει να πωλειται η σαβουρο rx580 600+ ευρω. η 2070 ειναι στα γνωστα leaks του 3dmark 8% πανω απο 1080. εσυ τι λες να μη αξιζει?

απο αμερικη ειναι αυτη. στο mindfactory την εχει 280 και καμια 30αρα μεταφορικα 310. πως θα αποφυγεις το τελωνειο απο αμερικη?

αρχικα απο αμαζον αμερικης ειναι μαζι με τα μεταφορικα και τυχον τελωνειακοι φοροι οποτε ειναι σεταρισμενη η τιμη. δεν ανησυχεις για τιποτα. και δευτερον το mindfactory δεν στελνει ελλαδα σε μη επαγγελματιες καθως θελει ΑΦΜ που ειναι καταχωρημενο για ενδοκοινοτικες συναλλαγες. επομενως απευθυνεται στους λιγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimitrisp13 είπε

αρχικα απο αμαζον αμερικης ειναι μαζι με τα μεταφορικα και τυχον τελωνειακοι φοροι οποτε ειναι σεταρισμενη η τιμη. δεν ανησυχεις για τιποτα. και δευτερον το mindfactory δεν στελνει ελλαδα σε μη επαγγελματιες καθως θελει ΑΦΜ που ειναι καταχωρημενο για ενδοκοινοτικες συναλλαγες. επομενως απευθυνεται στους λιγους

κανονικα στελνουν και σε μη επαγγελματιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...