Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Μάλλον θα δω καμια μικρή GTX1070.

Εφόσον μιλάμε για FP32, η 1070 είναι η καλύτερη περίπτωση. Βρίσκεις με 350€ άνετα και καλές υλοποιήσεις. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά θέλω να αγοράσω την gtx 1060 3gb , που αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα η φθηνότερη κάνει 207 ευρώ

Από που να τσεκάρω μήπως τη βρω φθηνότερη; ( και Ελλάδα και εξωτερικό ) . Επίσης πρόκειται να κατέβει η τιμή της σύντομα; 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από ItsMeYourSelf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ItsMeYourSelf είπε

Παιδιά θέλω να αγοράσω την gtx 1060 3gb , που αυτή τι στιγμή στην Ελλάδα η φθηνότερη κάνει 207 ευρώ

Από που να τσεκάρω μήπως τη βρω φθηνότερη; ( και Ελλάδα και εξωτερικό ) . Επίσης πρόκειται να κατέβει η τιμή της τώρα; 

Ευχαριστώ

https://www.amazon.de/ZOTAC-GeForce-1060-Experience-Mini/dp/B01KKJAJM4/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1537640531&sr=8-3&keywords=gtx+1060+3gb

τσέκαρε και εδώ τις αγγελίες μπας και βρεις καμιά που να έχει και εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/13253436/Gainward-GeForce-GTX-1070-Ti-8GB-3989.html

Aυτη η καρτα αξιζει?  Να προτιμηθει καλυτερη υλοποιηση 1070 σκετο? περαν των τγιμων ρωταω τι  λεει σαν υλοποιηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, για ένα pc build που θέλω να κάνω και σε αναμονή για τους καινούριους intel επεξεργαστές αξίζει να επενδύσω από τώρα σε κάρτα γραφικών και τροφοδοτικό  από τα bundle της EVGA;

(EVGA GeForce GTX 1080 FTW GAMING + EVGA SuperNOVA 750 G3 Power Supply) 550 Euro.

Υπάρχει περίπτωση να δούμε σε χαμηλότερες τιμές την 1080 στο άμεσο μέλλον?

Επεξ/σία από giorgos_rom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα συνφορουμητες, εδω και κανα 5αμηνο μας αφησε χρονους η 6950 που ειχα και επειδη τοτε δεν ηταν καλη περιοδος για αγορα - αναβαθμιση καρτας ειπα να περιμενω και να παιζω κανα hearthstone στο λαπτοπ αναμενοντας τις rtx. Αλλα δε μπορω να περιμενω αλλο. Σε ενα budget των 300 ευρω πανω κατω η 1060 των 6 gb ειναι μονοδρομος;Θα καλυψει αναγκες για τουλαχιστον 1080p για μερικα χρονια; Το πακετακι που εχει η evga με τροφοδοτικο και την 1060 στα 320 με μεταφορικα λεει τιποτα; Ειναι πολυ θορυβωδης και ζεστη η καρτουλα;

το υπαρχον συστημα

 


cpu: 2500K
mobo:z68ma-d2h-b3 - gigabyte
psu: corsair cx600
οθονη: IPS231P LG ->θα αλλαχτει στο μελλον και θα χρησιμοποιηθει ως 2η
case: phanteks p400

Επεξ/σία από nrkmaiden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nrkmaiden είπε

Καλησπερα συνφορουμητες, εδω και κανα 5αμηνο μας αφησε χρονους η 6950 που ειχα και επειδη τοτε δεν ηταν καλη περιοδος για αγορα - αναβαθμιση καρτας ειπα να περιμενω και να παιζω κανα hearthstone στο λαπτοπ αναμενοντας τις rtx. Αλλα δε μπορω να περιμενω αλλο. Σε ενα budget των 300 ευρω πανω κατω η 1060 των 6 gb ειναι μονοδρομος;Θα καλυψει αναγκες για τουλαχιστον 1080p για μερικα χρονια; Το πακετακι που εχει η evga με τροφοδοτικο και την 1060 στα 320 με μεταφορικα λεει τιποτα; Ειναι πολυ θορυβωδης και ζεστη η καρτουλα;

το υπαρχον συστημα

  Απόκρυψη περιεχομένων


cpu: 2500K
mobo:z68ma-d2h-b3 - gigabyte
psu: corsair cx600
οθονη: IPS231P LG ->θα αλλαχτει στο μελλον και θα χρησιμοποιηθει ως 2η
case: phanteks p400

Μια χαρά θα είναι, αν δεν έχεις την απαίτηση να παίζεις τα πάντα σε max settings. Θα κάνεις και μια καλή αναβάθμιση τροφοδοτικού αν κρατήσεις το νέο και πουλήσεις το παλιό (εκτός αν το corsair είναι από τα πιο πρόσφατα, τα "γκρι").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NoiSy MaN είπε

Μια χαρά θα είναι, αν δεν έχεις την απαίτηση να παίζεις τα πάντα σε max settings. Θα κάνεις και μια καλή αναβάθμιση τροφοδοτικού αν κρατήσεις το νέο και πουλήσεις το παλιό (εκτός αν το corsair είναι από τα πιο πρόσφατα, τα "γκρι").

Όχι δεν είναι το πρόσφατο :P :P . Λογικά δε θα έχω θέμα bottleneck με τον 2500k και την 1060? Αξιζει να σκεφτω να ασχοληθω με OC για να ισορροπησει λιγο?

Επεξ/σία από nrkmaiden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, nrkmaiden είπε

Όχι δεν είναι το πρόσφατο :P :P . Λογικά δε θα έχω θέμα bottleneck με τον 2500k και την 1060? Αξιζει να σκεφτω να ασχοληθω με OC για να ισορροπησει λιγο?

Φυσικά και αξίζει, είναι τζάμπα performance. Δε θα χεις θέμα με bottleneck στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, αν και οι τετραπύρηνοι (χωρίς ht) γενικά τα χουν φάει τα ψωμιά τους.

Επεξ/σία από NoiSy MaN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και απο εμενα. 

Ψάχνω 2 εβδομάδες για κάρτα γραφικών και συγκεκριμένα μεταχειρισμένη. 

Δεν ξέρω γιατί όλοι έχουν τις τιμες στον θεό. 

Βλέπω αγγελίες με 1060 6gb 280,260 ευρώ μεταχειρισμένη ενώ με 262 πέρνεις καινούργια. 

Μπορώ να δώσω max 250 ευρώ. 

ή ανταλλαγή playstation 3+250 ευρώ για καμία 1070.

Αν έχει κανείς καμία, να μου στείλει μήνυμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Πήρα το μόνιτορ lg 34ub88-b και θα ήθελα να πάρω και μια κάρτα γραφικών που να σηκώνει την ανάλυση της οθόνης. Δε με ενδιαφέρουν τα τρελά fps και να παίζω τα πάντα ultra.

Σκέφτομαι να πάω σε rx 480 8gb ή στην 580 8gb. Τι λέτε;
Επίσης ποια η άποψη σας γι' αυτό το μοντέλο της 580 : Powercolor Radeon RX580 8GB Red Dragon V2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η ώρα να πάρω κάρτα γραφικών καλή και για μελλοντική επένδυση να με βγάλει για τα επόμενα 4 χρόνια τουλάχιστον , το ψάχνω από πολλές πλευρές εδώ και καιρό οπότε θέλω λίγη περισσότερη βοήθεια ώστε να πάρω την τελική απόφαση μου.

Καταρχάς το σύστημα που θα μπει είναι της υπογραφής και θα αναφέρω μερικά παιχνίδια που παίζω κυρίως , metro , assasins creed , tomb raider , fallout , bioshock , dishonored , world of warcraft , diablo , call of duty και στο τσακίρ κέφι και κανα pubg αν και δεν είναι και πολύ του γούστου μου.

Το budget είναι 1000 euro αλλά αγορά αναγκαστικά από Ελλάδα καθώς η αγορά θα γίνει με δόσεις οπότε ξεχνάμε τις αγγελίες για μεταχειρισμένα ή καινούργια , μόνο από κατάστημα.

Πρώτη μου σκέψη είναι να κάνω την υπέρβαση να πάρω μια καλή κάρτα όπως την 2080 και να παίζω στο monitor της υπογραφής και μελλοντικά μέχρι τις γιορτές να επενδύσω σε ένα καλό monitor για να μην πηγαίνει και στράφι η δύναμη της κάρτα , από την άλλη όμως λέω μήπως είναι καλύτερα να επενδύσω αυτά τα 1000 euro σε κάτι από την προηγούμενη γενιά όπως την 1070ti και να πάρω και ένα καλό monitor από τώρα ώστε να έχω παρόμοια αποτελέσματα ίσως και καλύτερα , αλλά από την άλλη σκέφτομαι να ΄δώσω πχ 500 euro για την 1070 ti με ναι μεν καλό monitor ( σχετικά ) και μετά να ξανά αλλάξω κάρτα οπότε θα έχω δώσει ήδη 500 euro .... θα μου πεις γιατι δεν αγοράζει μια 1080 ti δεν αξίζει η 2080 αφού είναι κοντά σε performance , σύμφωνοι αλλά η 1080 ti μια καλή υλοποίηση έχει κοντά στα 800 euro και η 2080 είναι περίπου 200 euro ακόμα οπότε δεν νομίζω οτι αξίζει να πάω σε παλιά τεχνολογία ενώ η άλλη έχει 200 euro ακόμα και πάλι θα είμαι χωρίς monitor ....

Αυτά είναι τα διλήμματα μου όποτε όποιος θέλει ας βοηθήσει και να κάνει τις προτάσεις του , απλά παρακαλώ μην μπούμε στην διαδικασία σάπιες κάρτες η μεν σάπιες η δε , το ray tracing δεν είναι ώριμο και ο πέτσινος μας τρώει τα λεφτά κλπ  , θέλω ουσιαστική βοήθεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...