Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Έχω πρόσφατα αγοράσει το nvdia shield tv 2017. Βλέπω πως για να γίνει streaming PC games to SHIELD θέλει μια απο τις κάρτες που αναφέρει  εδώ  και εδώ. Το δικό μου σύστημα είναι αρχαίο:

 Operating System
    Windows 10 Pro 64-bit
CPU
    Intel Core i5 750 @ 2.67GHz   
    Lynnfield 45nm Technology
RAM
    12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 666MHz (9-9-9-24)
Motherboard
    Gigabyte Technology Co. Ltd. P55M-UD2 (Socket 1156)    45 °C
Graphics
    W1943 (1360x768@60Hz)
    2048MB ATI Radeon RX 460 Graphics (XFX Pine Group)    57 °C

Βαση του περιορισμού της μητρικής  βλέπω οτι πρέπει να ψάξω για κάρτα  GeForce GTX 660 και πανω εως GeForce GTX 690. Ειναι ετσι ή τα καταλαβαινω λαθος; Υπαρχει περιπτωση να βρω τιποτα καινουργιο ή μεταχειρισμενο σε λογικη τιμη(αν μπορειται να προτεινεται κατι με λινκ) ή ξεχναω το streaming PC games to SHIELD( για τα  παιδια μου προοριζεται φυσικα).

Ευχαριστω.

Edit: Επειδή είμαι και άσχετος με το θέμα όταν λέμε συμβατή κάρτα με streaming PC games to SHIELD  η καρτα πρεπει να ειναι μονο απο την nvdia  ή το chipset να ειναι nvdia ανεξαρτητα απο την εταιρια που φτιαχνει την καρτα. π.χ. βλεπω : EVGA GeForce GTX 660 , ASUS NVIDIA GeForce GTX 660, 2Gb, MSI Nvidia Geforce GTX 650 2GB DDR5, ειναι αυτες καταλληλες για αυτα που ψαχνω;

Επεξ/σία από tsigpan
Edit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2018 στις 1:17 ΜΜ, noFEARgr είπε

Καλησπερα , σκεφτομαι να παρω την 1080 ποια υλοποιηση προτεινετε ; Προσωπικα κλεινω προς την asus strix αλλα θα ηθελα και αλλες γνωμες. μεχρι 550. 

620 έχει η strix 1080. Χίλιες φορές την 1080ti στα 599 είναι σαν να τη χαρίζουν. 35% πάνω επιδόσεις από 1080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αν δεν είναι καλή υλοποίηση όμως;

Εκεί τα ζυγισεις. Προτιμάς μια πολύ χειρότερη κάρτα σε επιδόσεις αλλά με καλή ψύξη η χάλια ψύξη με τουμπανες επιδόσεις. Για μένα το δεύτερο μετράει οι επιδόσεις η ψύξη θα την παλέψεις κάπως καλύτερους ανεμιστήρες στο κουτί λίγο παραπάνω θόρυβο και όλα λύνονται. Οι επιδόσεις όμως δεν φτιάχνονται όσο oc και να κάνεις. Η 1080ti είναι σκύλος στα 600 δεν έχει αντίπαλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

620 έχει η strix 1080. Χίλιες φορές την 1080ti στα 599 είναι σαν να τη χαρίζουν. 35% πάνω επιδόσεις από 1080.

+1 για την 1080ti ! στα 600 ευρω ειναι καλη ευκαιρια ,αμφιβαλω αν οι τιμες τους πεσουν πιο κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

+1 για την 1080ti ! στα 600 ευρω ειναι καλη ευκαιρια ,αμφιβαλω αν οι τιμες τους πεσουν πιο κατω

Με τις τιμές των Turing δεν πρόκειται. 1080ti στα 600 για όποιον ψάχνετε τώρα για καλή κάρτα και αργότερα αλλαγή στα 7nm με πραγματικές επιδόσεις όχι σαν τις Turing. Με έχει δελεάσει πολύ η συγκεκριμένη αλλά δεν ξέρω πόσο να δώσω την 1070ti για να πάρω την gigabyte. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα κάπου μου βρωμάει το πράγμα, δεν ξέρω.

Δε με απασχολεί τόσο αν θα είναι λίγο πιο ζεστή, όσο τι γίνεται με τα VRM και αν το σύστημα ψύξης θα είναι έστω επαρκές.

Γιατί αν είναι να έχει σοβαρά ελαττώματα και να δημιουργήσει προβλήματα, τι να το κάνεις;

Εν τω μεταξύ είναι η πιο φθηνή 1080 Ti στο skroutz στα 700€.

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3381690/avoid-gigabyte-1080-gaming.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εμένα κάπου μου βρωμάει το πράγμα, δεν ξέρω.

Δε με απασχολεί τόσο αν θα είναι λίγο πιο ζεστή, όσο τι γίνεται με τα VRM και αν το σύστημα ψύξης θα είναι έστω επαρκές.

Γιατί αν είναι να έχει σοβαρά ελαττώματα και να δημιουργήσει προβλήματα, τι να το κάνεις;

Εν τω μεταξύ είναι η πιο φθηνή 1080 Ti στο skroutz στα 700€.

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3381690/avoid-gigabyte-1080-gaming.html

Καλύτερες επιδόσεις και περισσότερο θόρυβο η το αντίθετο? Για να είναι τόσο φθηνή σίγουρα η ψύξη δεν είναι καλή. Ναι αλλά και 1080 στα 600 με τούμπανη ψύξη χανεις πάρα πολύ σε επιδόσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να τις κάνω τις επιδόσεις αν έχω throttle ή αν μου καεί γρήγορα;

Όχι ότι διάβασα για throttle ακριβώς, όπως και αν καεί έχεις την εγγύηση.

Απλά αναρωτιέμαι πόσο αξίζει απλά για να έχεις 20-30% παραπάνω επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, phanispal είπε

Τι να τις κάνω τις επιδόσεις αν έχω throttle ή αν μου καεί γρήγορα;

Όχι ότι διάβασα για throttle ακριβώς, όπως και αν καεί έχεις την εγγύηση.

Απλά αναρωτιέμαι πόσο αξίζει απλά για να έχεις 20-30% παραπάνω επιδόσεις.

Κοίτα με 63% ανεμιστήρες και 75c δεν είναι άσχημα. Το 30% επιδόσεις από 1080 είναι τεράστια διαφορά όταν μιλάμε για ίδια τιμή. Το σκέφτομαι αν φύγει 400 450 η 1070ti με 1080ti είσαι απλα παντού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, κι εγώ με 2560*1440 λογικά η 1080 Ti είναι καλύτερη επιλογή, αλλά ξέρω 'γω..

Απ' τη μία είναι να κάνω λίγη υπομονή ακόμα μπας και σκάσει τίποτ' άλλο, κι απ' την άλλη δεν ξέρω μήπως αρχίσει πάλι η άνοδος τιμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εντάξει, κι εγώ με 2560*1440 λογικά η 1080 Ti είναι καλύτερη επιλογή, αλλά ξέρω 'γω..

Απ' τη μία είναι να κάνω λίγη υπομονή ακόμα μπας και σκάσει τίποτ' άλλο, κι απ' την άλλη δεν ξέρω μήπως αρχίσει πάλι η άνοδος τιμών.

Σε 1440p έφυγες για 1080ti η 1080 οριακή στα νέα παιχνίδια. Στα 600 μετράει. Εκτός αν θες να σου δώσω 1070ti strix και να τσιμπήσω την 1080ti. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

550 θα πάρω την strix που είναι από τις κορυφαίες 1080 ενώ η 1080ti βγαίνει 620 με μεταφορικά και είναι η χειρότερη υλοποίηση . Για ultrawide 1080p φτάνει και περισσεύει η 1080 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα λίγο αλλά δεν είδα κανα review για rtx2080 πως βγάλατε το συμπέρασμα ότι δεν αξίζει; Δεν διάβασα όλες τις τελευταίες σελίδες, οκ το RT μπορεί τώρα να είναι λίγο άπιαστο προς το παρόν, εκτός αν αλλάξει κάτι από drivers ή το μέγεθος του αλλά το άλλο με την τεχνητή νοημοσύνη είναι πάρα πολύ καλό, μακάρι να το έχει και η GTX2060.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...