Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, splanis είπε

εξαλλου με την 1050ti στα 160 ελαχιστη στο σκρουτζ τα 120-130 για την 960 που θα ναι εκτος εγγυησης να πω την αληθεια μου φαινται πολλα.

Αυτό εννοείται.Όσο ανεβαίνεις ,πλησιάζεις σε διαφορετικές λύσεις που είναι μακράν καλύτερες όπως αυτή που περιγράφεις. 

Δυστυχώς όμως οι τιμές των used αυτη τη στιγμή έτσι είναι. Διαλέγεις και παίρνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα εαν  παρω το Bundle της Evga gia 1080 θα μπορεσω να χρησιμοποιεισω τo Step Up για να παω σε 2070?και γενικα αξιζει ειναι ευκολη διαδικασια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ένα παλιο Dell workstation το οποίο έχει το τροφοδοτικό αυτό: https://ibb.co/cMfMN9 Ήθελα να μου προτείνετε μια κάρτα γραφικών να παίξω κανα παιχνιδάκι καλύτερα (CS GO, War Thunder) γιατί έχει μια χάλια Quadro 600. Δυστυχώς δεν μπορώ να πειράξω τροφοδοτικά κτλ, και θέλω κάτι φτηνό (κανα 100άρικο η και όσο λιγότερο καλύτερα ) ώσπου να αγοράσω καινούργιο μηχάνημα του χρόνου.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από billyg599
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα δεν έχω αποφασίσει, είμαι ανάμεσα σε 1080 και 1080 Ti. Για 1440p 60Hz υπενθυμίζω.

Έχουν διαφορά ~200€ στα μεταχειρισμένα, και λίγο παραπάνω οι καινούργιες, που δεν είναι μικρή.

Αλλά δεν ξέρω και τι μεταπωλητική αξία θα έχουν σε 2-3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ψάχνω GPU για να τρέχω computational work (και ψάχνω compute capability >=3.0 (άρα Kepler και νεότερες). Ποια κάρτα μου επιτρέπει να έχω το μεγαλύτερο frame buffer με την μικρότερη τιμή; Υποθέτω η GTX1050ti με 4GB είναι πάνω στην χρυσή τομή, μετά 1060 6GB και 1070 8GB (ή αντίστοιχες νέες). Μήπως γίνεται ευκολότερα δουλειά με κάποια παλιά Tesla ή Quadro; Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ η επεξεργαστική ισχύς, όσο το frame buffer (να χωράνε τα δεδομένα των νευρωνικών).

Θα μπει σε eGPU box στο λάπτοπ οπότε ψάχνω TDP <250Watt, ενώ η ψύξη δεν με απασχολεί (μου κάνουν και οι "passive" Tesla), Ποια μοντέλα να ψάξω;

Είχα βρει κάτι Quadro Fermi με 6GB και <100 ευρώ, αλλά δεν μου κάνουν λόγω compute capability.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα,

Ψάχνω GPU για να τρέχω computational work (και ψάχνω compute capability >=3.0 (άρα Kepler και νεότερες). Ποια κάρτα μου επιτρέπει να έχω το μεγαλύτερο frame buffer με την μικρότερη τιμή; Υποθέτω η GTX1050ti με 4GB είναι πάνω στην χρυσή τομή, μετά 1060 6GB και 1070 8GB (ή αντίστοιχες νέες). Μήπως γίνεται ευκολότερα δουλειά με κάποια παλιά Tesla ή Quadro; Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ η επεξεργαστική ισχύς, όσο το frame buffer (να χωράνε τα δεδομένα των νευρωνικών).

Θα μπει σε eGPU box στο λάπτοπ οπότε ψάχνω TDP <250Watt, ενώ η ψύξη δεν με απασχολεί (μου κάνουν και οι "passive" Tesla), Ποια μοντέλα να ψάξω;

Είχα βρει κάτι Quadro Fermi με 6GB και <100 ευρώ, αλλά δεν μου κάνουν λόγω compute capability.

Εξαρτάται αν οι υπολογισμοί σου θέλουν fp32 ή 64 (double precision). Αναλόγως κινείσαι. Αν θέλεις single  μόνο, πάρε την geforce που επιτρέπουν τα οικονομικά σου με την μεγαλύτερη vram. Ειδάλλως κοιτάς σε άλλη κατηγορία (quadro, tesla, όπως ανέφερες ήδη).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2018 στις 7:31 ΜΜ, Sheogorath είπε

Καλησπέρα,

Ψάχνω GPU για να τρέχω computational work (και ψάχνω compute capability >=3.0 (άρα Kepler και νεότερες). Ποια κάρτα μου επιτρέπει να έχω το μεγαλύτερο frame buffer με την μικρότερη τιμή; Υποθέτω η GTX1050ti με 4GB είναι πάνω στην χρυσή τομή, μετά 1060 6GB και 1070 8GB (ή αντίστοιχες νέες). Μήπως γίνεται ευκολότερα δουλειά με κάποια παλιά Tesla ή Quadro; Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ η επεξεργαστική ισχύς, όσο το frame buffer (να χωράνε τα δεδομένα των νευρωνικών).

Θα μπει σε eGPU box στο λάπτοπ οπότε ψάχνω TDP <250Watt, ενώ η ψύξη δεν με απασχολεί (μου κάνουν και οι "passive" Tesla), Ποια μοντέλα να ψάξω;

Είχα βρει κάτι Quadro Fermi με 6GB και <100 ευρώ, αλλά δεν μου κάνουν λόγω compute capability.

Είναι single ή double precision υπολογισμοί? Νομίζω οι παλιές titan υποστήριζαν double precision μετά το κόψανε και αυτό....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Είναι single ή double precision υπολογισμοί? Νομίζω οι παλιές titan υποστήριζαν double precision μετά το κόψανε και αυτό....

Single precision είναι, και ναι έχω την 1η Titan, αλλά δεν την βγάζω απο τον σταθερό. :P Να βρω άλλη δύσκολα, αλλά με 6GB στα ~200-250 είναι αρκετά καλή περίπτωση.

Μάλλον θα δω καμια μικρή GTX1070.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...