Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Ακόμα και για 1080P /144hz θέλεις δύναμη από 1080ti / 2080 .....οπότε ότι βρείς σίγουρα πιο κοντά στα χρήματα που διαθέτεις αλλά και στην προτίμηση για την υλοποίηση που σου αρέσει.....

Η πρώτη μου σκέψη και αυτή που επικρατεί ακόμη με βάση τα χρήματα και τις δόσεις κλπ είναι ακόμη να επενδύσω στην 2080 και αργότερα μετά τις γιορτές να βάλω στόχο και για ένα αντίστοιχο καλό monitor , γιατί από ότι βλέπω με βάση όλα τα παραπάνω δεν βγαίνει ο συνδυασμός 1080ti kai 144 hz στην παρούσα φάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εχει γραψει πιο πισω οτι θα παει σε 144hz monitor και το μονο 4κ 144hz monitor κοστιζει 3000ευρω που δεν νομιζω να διαθετει τοσα.

Επισης ειναι οτι το χειροτερο να αγορασει 4κ monitor και να παιζει downscale τα παιχνιδια σε χαμηλοτερες αναλυσεις και στην τελικη ειναι και ανουσιο να αγορασεις 4κ Monitor αν δεν μπορεις να το αξιοποιεις πληρως,απλα να περιμενεις ποτε στο μελλον θα αγορασεις ακριβοτερη καρτα για αυτο.

Λιγο δυσκολο παντως να παιξει αυτο(δηλαδη στα 800ευρω 2080)απο καταστηματα που να εχουν δοσεις αυτο ειναι το προβλημα.

δεν διαφωνω, οσον αφορα το downscaling στα παιχνιδια. αλλα σε ολα τα υπολοιπα ομως?   αυτο εξαρταται και απο την συνολικη χρηση του υπολογιστη...! καθαρα για GAMING, δεν φτανει το μπατζετ.......!! 

 

το 4κ + 144hz οντως ειναι πανακριβο και δεν το συζηταμε.  προφανως θα πηγαινε σε 1080 +144ΗΖ  ή 4Κ+ 60ΗΖ.....!!!     εγω παντως θα προτεινα κατι ενδιαμεσο  --> ΑΥΤΟ

 

οσον αφορα τις καρτες, ας δει τι θα παιξει τον ερχομενο μηνακαι ας αποφασισει...!!  εγω παντως θα εριχνα μια ματια και στα BUNDLES της EVGA (Vga +PSU)...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, SPANK είπε

Η πρώτη μου σκέψη και αυτή που επικρατεί ακόμη με βάση τα χρήματα και τις δόσεις κλπ είναι ακόμη να επενδύσω στην 2080 και αργότερα μετά τις γιορτές να βάλω στόχο και για ένα αντίστοιχο καλό monitor , γιατί από ότι βλέπω με βάση όλα τα παραπάνω δεν βγαίνει ο συνδυασμός 1080ti kai 144 hz στην παρούσα φάση

Από αυτά που έχουμε δει για τις 2080 η strix βγαίνει μπροστά από άποψη καλύτερων thermals.......για oc είναι καθαρά θέμα τύχης σε τι πυρήνα θα πέσεις..........βέβαια και η aorus extreme καθώς και η ftw3 θα είναι αρκετά δυνατές υλοποιήσεις ......βέβαια με αρκετή έμφαση στο τσιμπημά της τιμής τους (όπως και η strix)

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Από αυτά που έχουμε δει για τις 2080 η strix βγαίνει μπροστά από άποψη καλύτερων thermals.......για oc είναι καθαρά θέμα τύχης σε τι πυρήνα θα πέσεις..........βέβαια και η aorus extreme καθώς και η ftw3 θα είναι αρκετά δυνατές υλοποιήσεις ......βέβαια με αρκετή έμφαση στο τσιμπημά της τιμής τους (όπως και η strix)

Όσο αφορά τις 2080 πρώτη μου επιλογή θα ήταν / είναι η msi , αν μπορώ να πάω στην αγαπημένη μου zotac θα πήγαινα σε αυτήν και ας μην έχει τόσο το όνομα των asus , msi κτλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η msi σίγουρα .....απλά έβγαλε δύο ίδιες κάρτες ......την gaming x trio  και την duke που στην ουσία είναι ίδιες αλλά με κάποια διαφορά στην τιμή.......Αλλά όπως και να έχει και msi αποτελεί πολύ καλή υλοποίηση......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SPANK είπε

Όσο αφορά τις 2080 πρώτη μου επιλογή θα ήταν / είναι η msi , αν μπορώ να πάω στην αγαπημένη μου zotac θα πήγαινα σε αυτήν και ας μην έχει τόσο το όνομα των asus , msi κτλπ

ελα......διαλεξε.......:D

 

https://geizhals.eu/?cat=gra16_512&xf=132_8192~9810_9+8920+-+28rtxxb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cabdik είπε

Υπάρχουν αρκετές επιλογές από εξωτερικό αλλά η αγορά θα γίνει μόνο από Ελλάδα και μόνο με δόσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SPANK είπε

Υπάρχουν αρκετές επιλογές από εξωτερικό αλλά η αγορά θα γίνει μόνο από Ελλάδα και μόνο με δόσεις

σωστα. απλα βλεπεις τις διαφορες και σε πιανει το κεφαλι σου....!!  

 

αναγκαστικα, θα πληρωσεις το "καπελο" ......!!   πιστευω τουλαχιστον σε κανα μηνα να διορθωθουν λιγακι οι τιμες, καθως ειναι νεοφερμενες στην αγορα...!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο ατι ραντεον .. εχουν ελαττωματα ελεεινα κουλερ driver παραξενα αλλα ειναι καλυτερο hardware που κραταει στο χρονο με πολυ καλυτερη εικονα στο video στα μεγαλα display και πιο ομαλο παιξιμο αυτο σιγουρα .. εχω περασει απο πολλες nvidia και δυστυχως παντα γυρναω σε ατι καθως το μονο καλο ειναι το μαμα κουλερ ..(πραγματικα τα μαμα κουλερ στις ατι ειναι αχρηστα δεν καταλαβαινω γιατι τα βγαζουν καν.. και στα driver κανουν κατι πατατες αργουν κιολας ..τες πα τελειο δεν υπαρχει αλλα nvidia κατωτερο hardware απλα) 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPANK είπε

Υπάρχουν αρκετές επιλογές από εξωτερικό αλλά η αγορά θα γίνει μόνο από Ελλάδα και μόνο με δόσεις

Να κοιτάξεις μόνο να είναι μαγαζί με καλό after sales (αχρείαστο πάντα να είναι).......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Η rx 580 είναι εντάξει για gaming σε οθόνη με ανάλυση 3440x1440;

Αν παίζεις lol/DotA/cs μια χαρά είναι, αν μιλάς για ΑΑΑ titles, όχι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPANK είπε

Υπάρχουν αρκετές επιλογές από εξωτερικό αλλά η αγορά θα γίνει μόνο από Ελλάδα και μόνο με δόσεις

Δες πρώτα από ποια μαγαζιά μπορείς να αγορά σεις με δόσεις γιατί παίζει και αυτό ρόλο από πλευράς υλοποιήσεων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Δες πρώτα από ποια μαγαζιά μπορείς να αγορά σεις με δόσεις γιατί παίζει και αυτό ρόλο από πλευράς υλοποιήσεων.

Ναί σίγουρα θα το ψάξω λίγο πρώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλοι μου έχω στο σύστημα μου δύο Asus gtx 980 matrix σε sli σκέφτομαι κάποια στιγμή να κάνω αναβάθμιση το ποσό μπορώ να δώσω είναι max 550 μπορώ να πάω σε 1060 ή και παραπάνω ανάλογα το την κάρτα. Τι θα κερδίσω με αυτή την αναβάθμιση στα παιχνίδια; το σύστημα μου αποτελείται από cpu 5930k Asus rampage v extreme 16gb ram corsair ax1200i m2 ssd Kingston predetor hyper x 240gb και οθόνη Asus PG279Q

Επεξ/σία από gamerz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...