Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, TLabri είπε

Τώρα να σου πω πώς δεν γνωρίζω? Με ενδιαφέρει σιγουρα να ειναι αρκετά καλυτερη απο την δικία μου..Οσα περισσότερα ΦΠΣ πιανω δεκτα :P Σιγουρα οχι απο τις πολυ ακριβες παντως.. Το λεω μηπως λογο τον ημερων βγει και κατι σε προσφορα..

Εγω θα σε πηγαινα κατευθειαν εδω https://www.skroutz.gr/s/17487040/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-Ti-6GB-Windforce-OC-GV-N166TWF2OC-6GD.html θα δεις αξιόλογη διαφορα σε σχεση με πριν και δε θα σου φύγουν και ενα κάρο λεφτα.

Τώρα αν θελεις 4k κτλπ εκει παμε αλλου μετα.

Αν καποιος γνωρίζει καποια καλυτερη προσφορα και λογω ημερων βασης αποδοσης-τιμης μπορει να δωσει τα φωτα του

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απο 1060 6αρα σε RX5700; βλέπω τιμη 319 στο πλαίσιο.

το μονιτορ ειναι freesync. Δεν ξέρω τι θα παίξει με το τροφοδοτικό μου όμως, εχει βεβαια κανονικα 6πινο και 8πινο, φοβάμαι μην είμαι οριακά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

απο 1060 6αρα σε RX5700; βλέπω τιμη 319 στο πλαίσιο.

το μονιτορ ειναι freesync. Δεν ξέρω τι θα παίξει με το τροφοδοτικό μου όμως, εχει βεβαια κανονικα 6πινο και 8πινο, φοβάμαι μην είμαι οριακά.

Εγω στη θεση σου δε θα το ρισκαρα σχετικα με το τροφοδοτικο, ειναι λιγο ''τοστιερες'' οι κοκκινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TLabri είπε

Καλησπέρα σε όλους! Εχω την 1060 6GB ενδιαφέρομαι για μια αναβάθμηση.. Ποια πιστεύετε οτι ειναι η καλύτερη επιλογή βάση ποιότητας χρημάτων και καλυτερη φυσικα απο την καρτα μου? Ευχαριστω πολυ


βάση ποιότητας χρημάτων αναμφισβήτητα κάποια από τις 5700, 5700xt. Τώρα αν τύχει και πετύχεις κάποια από τις 2060s, 2070, 2070s σε καλή τιμή θα είναι επίσης μία αρκετά καλή  αναβάθμιση. Εγώ πριν λίγους μήνες πήγα από 1060 σε 2070 και είδα τόσο μεγάλη διαφορά, 2-3 φορές πιο πάνω σε frames,  που πήρα μόνιτορ 1440p για να μην πηγαίνουν « χαμένα» τα τόσα FPS σε 1080. Απ’ ότι είδα στο νήμα των αγγελιών, μπορείς να βρεις κάποιες από αυτές που προανέφερα σε σχετικά καλές τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgosmcmc είπε

Εγω θα σε πηγαινα κατευθειαν εδω https://www.skroutz.gr/s/17487040/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-Ti-6GB-Windforce-OC-GV-N166TWF2OC-6GD.html θα δεις αξιόλογη διαφορα σε σχεση με πριν και δε θα σου φύγουν και ενα κάρο λεφτα.

Τώρα αν θελεις 4k κτλπ εκει παμε αλλου μετα.

Αν καποιος γνωρίζει καποια καλυτερη προσφορα και λογω ημερων βασης αποδοσης-τιμης μπορει να δωσει τα φωτα του

Kοιτα η τιμη που μου βρηκες ειναι αρκετα καλη θα ελεγα.. Βεβαια αλλαζω που αλλαζω δν θα ελεγα οχι σε 4Κ για καμια ταινια :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, TLabri είπε

Kοιτα η τιμη που μου βρηκες ειναι αρκετα καλη θα ελεγα.. Βεβαια αλλαζω που αλλαζω δν θα ελεγα οχι σε 4Κ για καμια ταινια :P 

Αμα θες 4K μονο για ταινια δε χρειαζεται να πας σε καλυτερη καρτα, και με αυτη θα τη κανεις μια χαρα τη δουλεια σου, 4K gaming ενοω που ειναι αρκετα πιο απαιτητικο, αλλα εκει θα πας 400+

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Sapphire  5700 αξίζει για αναβάθμιση από 980ti στο σύστημα της υπογραφής μου ( i74790K  οθόνη HP EliteDisplay E273q 27 1440p60hz) ή να πάρω 1080ti μεταχειρισμένη στα 400 ευρώ περίπου;Παιχνίδια που παίζω ac odyssey,rdr 2,witcher 3,GTA 5.

  https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/blackfriday/sapphire-vga-radeon-rx-5700-8g-pulse_3314421

Επεξ/σία από Βαγγ3λης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Βαγγ3λης είπε

Η Sapphire  5700 αξίζει για αναβάθμιση από 980ti σε σύστημα  i74790K  οθόνη HP EliteDisplay E273q 27 (1440p60hz) ή να πάρω 1080ti μεταχειρισμένη στα 400 ευρώ περίπου;Παιχνίδια που παίζω ac odyssey,rdr 2,witcher 3,GTA 5.

  https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/blackfriday/sapphire-vga-radeon-rx-5700-8g-pulse_3314421

Δε θα προτεινα μεταχειρισμενη, ναι η 5700 αξιζει πολυ σαν αναβαθμιση απο την 980ti ποσο μαλλον τωρα που τη βρισκεις κοντα στα 300 ευρω, ολα τα παιχνιδια που ανεφερες θα τα παιζεις απροβληματιστα. Ενα ελαχιστο bottleneck μπορει να το τρως βεβαια με το cpu σου αλλα πιστευω πως σε σωζει το 1440p.

 Για μενα μη πας σε 1080ti γιατι εκει κι αν τρως bottleneck και ειναι κριμα να μην εκμεταλευεσαι στο 100% τη δυναμη της gpu. Eκτος βεβαια και αν εχεις κανει overclock ή σκεφτεσαι να κανεις overclock το cpu σου.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Δε θα προτεινα μεταχειρισμενη, ναι η 5700 αξιζει πολυ σαν αναβαθμιση απο την 980ti ποσο μαλλον τωρα που τη βρισκεις κοντα στα 300 ευρω, ολα τα παιχνιδια που ανεφερες θα τα παιζεις απροβληματιστα. Ενα ελαχιστο bottleneck μπορει να το τρως βεβαια με το cpu σου αλλα πιστευω πως σε σωζει το 1440p.

 Για μενα μη πας σε 1080ti γιατι εκει κι αν τρως bottleneck και ειναι κριμα να μην εκμεταλευεσαι στο 100% τη δυναμη της gpu. Eκτος βεβαια και αν εχεις κανει overclock ή σκεφτεσαι να κανεις overclock το cpu σου.

Tov έχω overclock στα 4500MHZ  και μπορώ να τον ανεβάσω στα 4600-4700MHZ,θα έχω ακόμα bottleneck;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, TLabri είπε

Ποιες τιμες θεωρεις πως θα ειναι καλες για αυτες που ανεφερες? Να σε ενημερωσω πως εχω 34αρι 1080 προς το παρων.. 

Δεν υπαρχει λογος να πας σε καλυτερη καρτα αν εχεις 1080p monitor, ειδαλλως αν σκεφτεσαι να αλλαξεις σε 4k, μια καλη καρτα με καλες αποδοσεις σε 4k θα ηταν η 2070 super στα 500, αν εισαι προθυμος να δωσεις πιο πανω μετα πας σε 2080 super στα 700 και παει λεγοντας.

2 λεπτά πριν, Βαγγ3λης είπε

Tov έχω overclock στα 4500MHZ  και μπορώ να τον ανεβάσω στα 4600-4700MHZ,θα έχω ακόμα bottleneck;

Στα 4700 και 1440p οχι δεν νομιζω να εχεις κανενα θεμα ουτε με 1080ti αλλα δεν ειμαι και 100% σχετικος με το θεμα bottleneck, θα μπορουσε να μας δωσει τα φωτα του και καποιος περισσοτερο γνωστης αλλα προσωπικα οχι δε νομιζω να εχεις θεμα στα 4.7 εισαι αρκετα ψηλα και ο 4790k ειναι καλος επεξεργαστης.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Δεν υπαρχει λογος να πας σε καλυτερη καρτα αν εχεις 1080p monitor, ειδαλλως αν σκεφτεσαι να αλλαξεις σε 4k, μια καλη καρτα με καλες αποδοσεις σε 4k θα ηταν η 2070 super στα 500, αν εισαι προθυμος να δωσεις πιο πανω μετα πας σε 2080 super στα 700 και παει λεγοντας.

Στα 4700 και 1440p οχι δεν νομιζω να εχεις κανενα θεμα ουτε με 1080ti αλλα δεν ειμαι και 100% σχετικος με το θεμα bottleneck, θα μπορουσε να μας δωσει τα φωτα του και καποιος περισσοτερο γνωστης αλλα προσωπικα οχι δε νομιζω να εχεις θεμα στα 4.7 εισαι αρκετα ψηλα και ο 4790k ειναι καλος επεξεργαστης.

Να κανω μια ερωτηση ακομα? Εχω ενα μονιτορ της ντελ και η εταιρια λεει πως φτανει μεχρι τα 165χερτζ και βλεπω το επομενο μοντελο που ειναι στα 1440π δηλαδη ανωτερο απο το 1080 που εχω και λεει πως φτανει τα 120χερτζ.. Να ενημερωσω πως το μονιτορ μου ειναι GSYNC οποτε η καρτα που θα παρω θα ηθελα να το υποστηριζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TLabri είπε

Να κανω μια ερωτηση ακομα? Εχω ενα μονιτορ της ντελ και η εταιρια λεει πως φτανει μεχρι τα 165χερτζ και βλεπω το επομενο μοντελο που ειναι στα 1440π δηλαδη ανωτερο απο το 1080 που εχω και λεει πως φτανει τα 120χερτζ.. Να ενημερωσω πως το μονιτορ μου ειναι GSYNC οποτε η καρτα που θα παρω θα ηθελα να το υποστηριζει

Δεν καταλαβα ακριβως την ερωτηση σου, αν θελεις να παιζεις στα 1080p κρατας το monitor που εχεις, αν θελεις μεγαλυτερες αναλυσεις παιρνεις το 1440p μονιτορ, για 20-30 hz μικρο το κακο εκτος αν παιζεις πολυ ανταγωνιστικα fps παιχνιδια που μετρανε τα πολλα hz. 

Αν θελεις συμβατη καρτα με Gsync θα παρεις oποιαδηποτε nvidia. Ολες υποστηριζουν αυτη τη λειτουργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgosmcmc είπε

Δεν καταλαβα ακριβως την ερωτηση σου, αν θελεις να παιζεις στα 1080p κρατας το monitor που εχεις, αν θελεις μεγαλυτερες αναλυσεις παιρνεις το 1440p μονιτορ, για 20-30 hz μικρο το κακο εκτος αν παιζεις πολυ ανταγωνιστικα fps παιχνιδια που μετρανε τα πολλα hz. 

Αν θελεις συμβατη καρτα με Gsync θα παρεις oποιαδηποτε nvidia. Ολες υποστηριζουν αυτη τη λειτουργεια.

Η 1060 θεωρεις οτι πιανει αυτα τα χερτζ? δλδ 144+?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, TLabri είπε

Η 1060 θεωρεις οτι πιανει αυτα τα χερτζ? δλδ 144+?

Σε αρκετα παλια παιχνιδια μονο μπορει. Σε πιο προσφατα οχι. 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...