Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

top κάρτα για τον 4790Κ; δεν είμαι σε φάση αλλαγής πλατφόρμας ακόμα μιας και καλά κρατάει ο θείος.

Αναλυση 1080 και 75ΗΖ, δεν θα γίνει αλλαγή οθόνης αλλα και να γίνει πάλι δεν θα ανέβει η ανάλυση. Την 2060 σουπερ την βλέπω ακριβά και στην ιδια τιμη με την 5700ΧΤ. Τι αξίζει;

το XFX θα την παλέψει; εχει ενα εξαπινο και ενα οκτάπινο για τροφοδοσία κάρτας γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

top κάρτα για τον 4790Κ; δεν είμαι σε φάση αλλαγής πλατφόρμας ακόμα μιας και καλά κρατάει ο θείος.

Αναλυση 1080 και 75ΗΖ, δεν θα γίνει αλλαγή οθόνης αλλα και να γίνει πάλι δεν θα ανέβει η ανάλυση. Την 2060 σουπερ την βλέπω ακριβά και στην ιδια τιμη με την 5700ΧΤ. Τι αξίζει;

το XFX θα την παλέψει; εχει ενα εξαπινο και ενα οκτάπινο για τροφοδοσία κάρτας γραφικών.

Καμία rx570 8gb δε σκεφτεσαι; Ίσως και μεταχειρισμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Η συγκεκριμενη (2070) αντεχει και overclock? Δλδ μπορω να τη φτασω στη συχνότητα της αντίστοιχης εκδοσης? Δλδ την "Gigabyte RTX 2070 Super Gaming OC"

Επισης με το cpu της υπογραφης σε default χωρις overclock θα εχει πολυ αισθητο bottleneck?

Αν δεν κλοκαρεις και παιζεις στα 1080p τοτε πας καρφωτος για bottleneck fest

βαλε πανω την καρτα και δες σε techpowerup,guru3d,techspot και αλλα τι frames θα ειχες 

φυσικα δεν εχει νοημα να ρωτας για κλοκαρισμα στην 2070 αν πρωτα δεν πας κοντα στα 4600 τον 6700κ

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωριζει καποιος ποτε βγαινουν οι ampere? Αξιζει καποιος να επενδυσει να παρει καποια αντιστοιχη σειρα της ampere αντι για turing τωρα ή θα ειναι σημαντικα πιο πανω οι τιμες? Εχουνε πει κατι? 

Ρωταω γιατι εχω ενα 500αρικο στην ακρη να τσιμπησω μια 2070super οπως ειπα και πιο πανω αλλα απο την αλλη σκεφτομαι να περιμενω και να παρω την αντιστοιχη 3070 αν ειναι πιο δυνατη απ τη 2070 super και εχει και ιδια τιμη 

1 ώρα πριν, 3DJIN είπε

Αν δεν κλοκαρεις και παιζεις στα 1080p τοτε πας καρφωτος για bottleneck fest

βαλε πανω την καρτα και δες σε techpowerup,guru3d,techspot και αλλα τι frames θα ειχες 

φυσικα δεν εχει νοημα να ρωτας για κλοκαρισμα στην 2070 αν πρωτα δεν πας κοντα στα 4600 τον 6700κ

H cpu μου ειναι stock τερμα default χωρις turbo boost και δε παιζει να κλοκαρω το αποφευγω,  επισης δε σκοπευω να αναβαθμισω cpu για πολλα χρονια ακομα, σε 1080p θα παιζω μονο. Δλδ οταν λες bottleneck μπορει να εχω τα ιδια fps που εχω και με τη 1070 τωρα? Αν ειναι ετσι καλυτερα να μεινω με τη 1070

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμα δεν κλοκαρεις επεξεργαστη δεν εχει νοημα η αγορα vga πανω απο gtx1080

Αν αλλαζες οθονη και πηγαινες σε 1440p τοτε ολα αλλαζουν

Στα περισσοτερα παιχνιδια θα εχεις τεραστιο μπουκαλι πανω απο 30% με cpu default και οθονη 1080p

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

Αμα δεν κλοκαρεις επεξεργαστη δεν εχει νοημα η αγορα vga πανω απο gtx1080

Αν αλλαζες οθονη και πηγαινες σε 1440p τοτε ολα αλλαζουν

Στα περισσοτερα παιχνιδια θα εχεις τεραστιο μπουκαλι πανω απο 30% με cpu default και οθονη 1080p

Ναι αλλα θα μπορω να ενεργοποιησω DSR με αποτελεσμα να pushαρω περισοτερο τη gpu ομως και παλι θα ηθελα να εκμεταλευτω οση δυναμη μπορει να μου δωσει για 1080p μιας και τοσο ειναι και η native αναλυση μου στο μονιτορ.

Δλδ αν δε κλοκαρω πια cpu θα προτεινες (απο intel) για συνδιασμο με 2070super ωστε να παιρνω τα καλυτερα μεγιστα απο gpu & cpu ακομη και σε fullHD 60fps?

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Ναι αλλα θα μπορω να ενεργοποιησω DSR με αποτελεσμα να pushαρω περισοτερο τη gpu ομως και παλι θα ηθελα να εκμεταλευτω οση δυναμη μπορει να μου δωσει για 1080p μιας και τοσο ειναι και η native αναλυση μου στο μονιτορ.

Δλδ αν δε κλοκαρω πια cpu θα προτεινες (απο intel) για συνδιασμο με 2070super ωστε να παιρνω τα καλυτερα μεγιστα απο gpu & cpu ακομη και σε fullHD 60fps?

Με την 2070super θα δεις γύρω +60-80% στα average frames αλλά στα 1% ΜΙΝ FPS η αύξηση θα είναι μικρότερη λόγω cpu (υπολόγισε +30-40%)

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vins είπε

Καμία rx570 8gb δε σκεφτεσαι; Ίσως και μεταχειρισμενη

να αυξησω επιδόσεις θέλω όχι να μειώσω, ηδη εχω 1060 6γβ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Με την 2070super θα δεις γύρω +60-80% στα average frames αλλά στα 1% ΜΙΝ FPS η αύξηση θα είναι μικρότερη λόγω cpu (υπολόγισε +30-40%)

Καταλαβα οποτε οντως δε συμφερει. Αν βαλω εναν 9700k με τη 2070 super θα ειμαι οκ σε όποια αναλυση ή fps παιξω ή παλι θα εχω bottleneck σε 1080p 60fps?

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Καταλαβα οποτε οντως δε συμφερει. Αν βαλω εναν 9700k με τη 2070 super θα ειμαι οκ σε όποια αναλυση ή fps παιξω ή παλι θα εχω bottleneck σε 1080p 60fps?

θα εισαι αψογα στα 1080p με το συνδυασμο 2070super και 9700k

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 3DJIN είπε

θα εισαι αψογα στα 1080p με το συνδυασμο 2070super και 9700k

με τον 9700Κ θα είσαι άψογος σε όλες τις αναλύσεις 1080/1440/4Κ

το ταβάνι θα στο βάζει η gpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2019 στις 9:55 ΠΜ, 3DJIN είπε

θα εισαι αψογα στα 1080p με το συνδυασμο 2070super και 9700k

Αν τελικα κρατησω τον 6700k stock στα 4ghz και παιζω με τη 2070super σε DSR 1440p λογω του fullhd monitor θα εχω παλι bottleneck ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2019 στις 10:39 ΜΜ, Xristaras12 είπε

top κάρτα για τον 4790Κ; δεν είμαι σε φάση αλλαγής πλατφόρμας ακόμα μιας και καλά κρατάει ο θείος.

Αναλυση 1080 και 75ΗΖ, δεν θα γίνει αλλαγή οθόνης αλλα και να γίνει πάλι δεν θα ανέβει η ανάλυση. Την 2060 σουπερ την βλέπω ακριβά και στην ιδια τιμη με την 5700ΧΤ. Τι αξίζει;

το XFX θα την παλέψει; εχει ενα εξαπινο και ενα οκτάπινο για τροφοδοσία κάρτας γραφικών.

5700xt εννοείται. Freesync μόνιτορ δεν εχεις;Θα την παλεψει το psu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Αν τελικα κρατησω τον 6700k stock στα 4ghz και παιζω με τη 2070super σε DSR 1440p λογω του fullhd monitor θα εχω παλι bottleneck ή οχι?

1440p λογικα θα εισαι καλουτσικα εστω και default επεξεργαστη

παρε την καρτα και συγκρινε με αλλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...