Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Κοίτα, δεν είμαι κάποιος καμένος που θα παίζει ότι καινούριο βγει, και ούτε θέλω να παίζω σε φουλ γραφικά, αλλά αυτό το 1 παιχνίδι που θα παίζω τον χρόνο θέλω να κυλάει νεράκι έστω και στις default ρυθμίσεις γραφικών.

Παρε μια 1660 super,μια χαρα θα εισαι.Βαλε και καμια ρυθμιση medium,δεν θα παθεις τιποτα,στο εγγυωμαι.Απλως η εποχη δεν ειναι και η πιο καταλληλη για αγορα καρτας,εχει χιλιοειπωθει,δυστυχως.350€ για 1660 super δεν εδινα που να ειχαν και εξοχικο δωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Παρε μια 1660 super,μια χαρα θα εισαι.Βαλε και καμια ρυθμιση medium,δεν θα παθεις τιποτα,στο εγγυωμαι.Απλως η εποχη δεν ειναι και η πιο καταλληλη για αγορα καρτας,εχει χιλιοειπωθει,δυστυχως.350€ για 1660 super δεν εδινα που να ειχαν και εξοχικο δωρο.

Θα δώσει δλδ 300-350€ για 1660 super, ενώ έχει και freesync monitor, με παλιό επεξεργαστή και παίζει και ένα παιχνίδι το χρόνο, που αυτό το χρόνο είναι το sottr και το θέλει νεράκι σε 1440p και θα είναι μια χαρά;

🤔

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Coscas είπε

Τι να πω...

Ο άνθρωπος ρωτάει αν μπορεί να τρέχει 1440 60Hz σε mid ανάλυση και του λέτε να δώσει...1000e για να πάρει cpu και gpu (τόσο κάνουν ετοιμοπαράδοτα τα πιό φτηνά) 

Δες φίλε μου εδώ τη σύγκριση στα 1440p της 1050 Ti και της 1660 Super https://www.gpucheck.com/el-eur/compare-multi/nvidia-geforce-gtx-1050-ti-vs-nvidia-geforce-gtx-1660-super/amd-ryzen-5-1600-vs-amd-ryzen-5-1600/high-vs-high

Τρέχεις τα πάντα σε high. Κι ' επειδή σε "κόβω" σαν τον μέσο χρήστη (όπως είμαι κι' εγώ. Την 1050 Ti έχω κι' εγώ με τον Ryzen 2600), νομίζω δεν σε νοιάζει να τρέχεις κάτι με 80-100fps 

Βρίσκομαι κι' εγώ στο δίλημα αν θα πάρω monitor 1440p στα 60Hz, ή 1080 στα 144 (άμα τα παίξει η παλιά μου AOC)

Μάλλον το πρώτο θα προτιμούσα, όπως κι' εσύ 

 

έτσι είμαι φίλε μου, ποιο πολύ για δουλειά το έχω το pc, δεν κάθομαι να παίξω hardcore, αραιά και που θα τρέξω κάνα game.

έχω 2 οθόνες dell u2719D και τρέχω τα games στην μία προφανώς αλλά με χαλάει να παίζω σε windowed 1080 γιαυτό σκεφτόμουν για μια μικρή αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,δικιο εχεις.Επρεπε να γραψω να την παρει μονο αν την βρει στην τιμη που ειχε κανονικα,δλδ στα ~250€.Απο την αλλη βλεπεις οτι γραφω οτι ειναι πολυ κακη στιγμη για αγορα καρτας γραφικων γενικα ε?

Και κατι ακομα,την 5700ΧΤ θα την δεις κατω απο 300€ οταν βγαλουν τα γαιδουρια κερατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haris013 είπε

έτσι είμαι φίλε μου, ποιο πολύ για δουλειά το έχω το pc, δεν κάθομαι να παίξω hardcore, αραιά και που θα τρέξω κάνα game.

έχω 2 οθόνες dell u2719D και τρέχω τα games στην μία προφανώς αλλά με χαλάει να παίζω σε windowed 1080 γιαυτό σκεφτόμουν για μια μικρή αναβάθμιση.

άσχετο, 3050ti θα βγεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Ναι,δικιο εχεις.Επρεπε να γραψω να την παρει μονο αν την βρει στην τιμη που ειχε κανονικα,δλδ στα ~250€.Απο την αλλη βλεπεις οτι γραφω οτι ειναι πολυ κακη στιγμη για αγορα καρτας γραφικων γενικα ε?

Και κατι ακομα,την 5700ΧΤ θα την δεις κατω απο 300€ οταν βγαλουν τα γαιδουρια κερατα.

Ναι το είδα αλλά ακόμη κι ετσι, με τα δεδομένα που έδωσε, έστω ότι έχει 250 η 1660s και 310 η 5700xt, και πάλι δεν έχει ουσια η 1660s.

Ξαναλέω, με βάση αυτά που μας είπε.

Περισσότερο νόημα έχει να πάρει μια κονσόλα, να αγοράζει και κάθε χρόνο το παιχνίδι που θέλει να παίζει παρα να δώσει λεφτά για 1660s.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να εχει 310€ η 5700ΧΤ,υποθετικα μιλαμε?Συζηταμε για διαφορα 60€ αναμεσα στις δυο?Με τα χιλια αγορα την 5700ΧΤ,το προβλημα ειναι πως να φτασει η 5700ΧΤ στα 310€ οταν αυτη τη στιγμη εχει 600€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Πως να εχει 310€ η 5700ΧΤ,υποθετικα μιλαμε?Συζηταμε για διαφορα 60€ αναμεσα στις δυο?Με τα χιλια αγορα την 5700ΧΤ,το προβλημα ειναι πως να φτασει η 5700ΧΤ στα 310€ οταν αυτη τη στιγμη εχει 600€.

Ακόμα και μτχ μόλις πέσουν οι τιμές με 2 χρονια εγγυηση και πάλι συμφερει. (Αν και μέχρι και λιγο πριν αυτήν την τρελα είχε 5700xt με 350€ κουτα)

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι σε καμία περίπτωση δε θα είναι μια χαρά με 1660s. 

Αν θέλει ντε και καλά να παρει nvidia σημερα (ή και αύριο), οκ να παρει 1660s αλλα μην τρεφει αυταπάτες ότι θα είναι μια χαρά για τη χρήση που αναφερει. 

Δεν το συνεχίζω άλλο, νομίζω οι 2 μας καταλαβαινομαστε! Από κει κι έπειτα ας κανει το παιδί ότι θελει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, vins είπε

Ακόμα και μτχ μόλις πέσουν οι τιμές με 2 χρονια εγγυηση και πάλι συμφερει. (Αν και μέχρι και λιγο πριν αυτήν την τρελα είχε 5700xt με 350€ κουτα)

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι σε καμία περίπτωση δε θα είναι μια χαρά με 1660s. 

Αν θέλει ντε και καλά να παρει nvidia σημερα (ή και αύριο), οκ να παρει 1660s αλλα μην τρεφει αυταπάτες ότι θα είναι μια χαρά για τη χρήση που αναφερει. 

Δεν το συνεχίζω άλλο, νομίζω οι 2 μας καταλαβαινομαστε! Από κει κι έπειτα ας κανει το παιδί ότι θελει!

Πολλοι κανετε αυτο το λαθος,πιανεστε απο μια λεξη και της δινεται να καταλαβει.Μια χαρα θα ειναι με μια 1660 super,παραπανω απο μια χαρα μαλιστα.Αυτο που παιζει τον μεγαλυτερο ρολο ειναι η τιμη,αν εσενα σου φαινεται λογικο καποιος που δεν ειναι φανατικος gamer και παιζει 1 παιχνιδι τον χρονο,να δωσει 600€ για καρτα γραφικων την στιγμη που και τα 300 ας πουμε ειναι πολλα γι αυτον,τοτε πασο.Καμια αυταπατη δεν τρεφει κανενας,1 παιχνιδι τον χρονο θελει να παιζει ειπε.Και η Aventator ειναι γαμω τα αυτοκινητα,που να συγκριθει με ενα i30.Χαιρω πολυ,εχει 500 χιλιαρικα ομως.Ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να πω.

Απο την αλλη,Οοοοοοταν πεσουν οι τιμες,θα πεσουν σε ολες.Οοοοοοοταν πεσει η 5700ΧΤ σε φυσιολογικες τιμες (370€ ειχε η φθηνοτερη Gigabyte,τις παρακολουθω απο τον Οκτωβριο),θα πεσει και η 1660 super.Μην παιζουμε την κολοκυθια,σημερα δεν συμφερει η αγορα ουτε της 5700ΧΤ ουτε της 1660 super(ουτε καμιας).Οταν θα συμφερει η αγορα της 5700ΧΤ,θα συμφερει αντιστοιχα και της 1660 super.Δεν νομιζω οτι ειναι κατι δυσκολο να το καταλαβει καποιος.

Τελευταιο μυνημα και απο μενα.

Επεξ/σία από LouCi4er
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Πολλοι κανετε αυτο το λαθος,πιανεστε απο μια λεξη και της δινεται να καταλαβει.Μια χαρα θα ειναι με μια 1660 super,παραπανω απο μια χαρα μαλιστα.Αυτο που παιζει τον μεγαλυτερο ρολο ειναι η τιμη,αν εσενα σου φαινεται λογικο καποιος που δεν ειναι φανατικος gamer και παιζει 1 παιχνιδι τον χρονο,να δωσει 600€ για καρτα γραφικων την στιγμη που και τα 300 ας πουμε ειναι πολλα γι αυτον,τοτε πασο.Καμια αυταπατη δεν τρεφει κανενας,1 παιχνιδι τον χρονο θελει να παιζει ειπε.Και η Aventator ειναι γαμω τα αυτοκινητα,που να συγκριθει με ενα i30.Χαιρω πολυ,εχει 500 χιλιαρικα ομως.Ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να πω.

Απο την αλλη,Οοοοοοταν πεσουν οι τιμες,θα πεσουν σε ολες.Οοοοοοοταν πεσει η 5700ΧΤ σε φυσιολογικες τιμες (370€ ειχε η φθηνοτερη Gigabyte,τις παρακολουθω απο τον Οκτωβριο),θα πεσει και η 1660 super.Μην παιζουμε την κολοκυθια,σημερα δεν συμφερει η αγορα ουτε της 5700ΧΤ ουτε της 1660 super(ουτε καμιας).Οταν θα συμφερει η αγορα της 5700ΧΤ,θα συμφερει αντιστοιχα και της 1660 super.Δεν νομιζω οτι ειναι κατι δυσκολο να το καταλαβει καποιος.

Τελευταιο μυνημα και απο μενα.

Άμα παίζεις ένα παιχνίδι το χρόνο καλύτερα να πάρεις κονσόλα και παίζεις και αραχτός στην τηλεόραση. Η 1660 Super δεν κάνει για 1440p ότι και να λέμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, yiannis1991 said:

Άμα παίζεις ένα παιχνίδι το χρόνο καλύτερα να πάρεις κονσόλα και παίζεις και αραχτός στην τηλεόραση. Η 1660 Super δεν κάνει για 1440p ότι και να λέμε..

Ξέρεις....κάνουμε και άλλα πράγματα με το pc...

Ασε που ένας παλιός πισάς, το θεωρεί προσβολή να του μιλάς γιά...κονσόλες (μπλιάχ...)

Εγώ και με 30 fps είμαι οκ. Αυτά, στα 1440p τα πιάνει και η 1050Ti. Σκέψου δλδ η 1660 Super. Drops μπορούν να υπάρξουν και από bottleneck και από software. Σιγά τα ωά. Θα επιβιώσουμε...Εχουμε πάθει νίλες στο παρελθόν...άπειρες

Εμείς οι real πισάδες, έχουμε τις ρυθμίσεις μας (όχι κλειδωμένα 30 fps στην κονσόλα)

Και άμα λάχει, αλλού ρίχνουμε ανάλυση και αλλού την ανεβάζουμε (έπεσα στα 900p με το RDR2 με την 1050 Ti, αλλά μιά χαρά τρέχει και με ωραία γραφικά στα med με 50άρια fps)

Και αυτό, έχει την νοστιμιά του. Αξιοποιούμε τα πάντα 

Αμα είναι να χώνουμε κάθε χρόνο 700e γιά κάρτα, κάνουμε το  χατήρι αυτών που μας δουλεύουν και μας τα παίρνουν

Και θυμίζουμε αυτούς που πήραν pc με windows που τα έχουν όλα έτοιμα. Εμείς είμαστε της σχολής dos ;)

 

Btw, καλύτερα 1080p στα 144 Hz ή 1440 στα 60;

Γιά 1660 super πήγαινα ή γιά 5700XT

Αλλά γιά καμμιά 3050 Τi, 3050 με βλέπω αν κάνει 180- 200e

Ισως και 3060 Τi άμα πάει ποτέ 240

Και άμα δεν πάει...@έστηκα...χα χα!

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Coscas είπε

Ξέρεις....κάνουμε και άλλα πράγματα με το pc...

Ασε που ένας παλιός πισάς, το θεωρεί προσβολή να του μιλάς γιά...κονσόλες (μπλιάχ...)

Εγώ και με 30 fps είμαι οκ. Αυτά, στα 1440p τα πιάνει και η 1050Ti. Σκέψου δλδ η 1660 Super. Drops μπορούν να υπάρξουν και από bottleneck και από software. Σιγά τα ωά. Θα επιβιώσουμε...Εχουμε πάθει νίλες στο παρελθόν...άπειρες

Εμείς οι real πισάδες, έχουμε τις ρυθμίσεις μας (όχι κλειδωμένα 30 fps στην κονσόλα)

Και άμα λάχει, αλλού ρίχνουμε ανάλυση και αλλού την ανεβάζουμε (έπεσα στα 900p με το RDR2 με την 1050 Ti, αλλά μιά χαρά τρέχει και με ωραία γραφικά στα med με 50άρια fps)

Και αυτό, έχει την νοστιμιά του. Αξιοποιούμε τα πάντα 

Αμα είναι να χώνουμε κάθε χρόνο 700e γιά κάρτα, κάνουμε το  χατήρι αυτών που μας δουλεύουν και μας τα παίρνουν

Και θυμίζουμε αυτούς που πήραν pc με windows που τα έχουν όλα έτοιμα. Εμείς είμαστε της σχολής dos ;)

 

Btw, καλύτερα 1080p στα 144 Hz ή 1440 στα 60;

Γιά 1660 super πήγαινα ή γιά 5700XT

Αλλά γιά καμμιά 3050 Τi, 3050 με βλέπω αν κάνει 180- 200e

Ισως και 3060 Τi άμα πάει ποτέ 240

Και άμα δεν πάει...@έστηκα...χα χα!

Από που να το πιάσω..

1. Αρχικά δεν είπα στον άνθρωπο να πετάξει το PC του από το παράθυρο αν πάρει κονσόλα, απλά για το gaming που κάνει είναι προτιμότερη η κονσόλα.

2. Ίσα ρε παλιέ και real πισά, με την 1050Ti, με δουλεύεις; Οι προηγούμενες κονσόλες που τις λες και "μπιαχχ", το PS4 Pro και το One X πιο δυνατές είναι από την 1050Ti.

3. Μετά λες ότι είσαι ΟΚ με τα 30fps αλλά λες τις κονσόλες μπλιάχ που και αυτές 30fps τρέχουν. Καλά οι καινούργιες τρέχουν και 60, ίσως και 120 σε κάποια games.

4. Σε ποια games πιάνει η 1050Ti 30fps στα 1440p και με τι ρυθμίσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Coscas είπε

Ξέρεις....κάνουμε και άλλα πράγματα με το pc...

Ασε που ένας παλιός πισάς, το θεωρεί προσβολή να του μιλάς γιά...κονσόλες (μπλιάχ...)

Εγώ και με 30 fps είμαι οκ. Αυτά, στα 1440p τα πιάνει και η 1050Ti. Σκέψου δλδ η 1660 Super. Drops μπορούν να υπάρξουν και από bottleneck και από software. Σιγά τα ωά. Θα επιβιώσουμε...Εχουμε πάθει νίλες στο παρελθόν...άπειρες

Εμείς οι real πισάδες, έχουμε τις ρυθμίσεις μας (όχι κλειδωμένα 30 fps στην κονσόλα)

Και άμα λάχει, αλλού ρίχνουμε ανάλυση και αλλού την ανεβάζουμε (έπεσα στα 900p με το RDR2 αλλά μιά χαρά τρέχει και με ωραία γραφικά στα med)

Και αυτό, έχει την νοστιμιά του. Αξιοποιούμε τα πάντα 

Αμα είναι να χώνουμε κάθε χρόνο 700e γιά κάρτα, κάνουμε το  χατήρι αυτών που μας δουλεύουν και μας τα παίρνουν

Και θυμίζουμε αυτούς που πήραν pc με windows που τα έχουν όλα έτοιμα. Εμείς είμαστε της σχολής dos ;)

 

Btw, καλύτερα 1080p στα 144 Hz ή 1440 στα 60;

Γιά 1660 super πήγαινα ή γιά 5700XT

Αλλά γιά καμμιά 3050 Τi, 3050 με βλέπω αν κάνει 180- 200e

Ισως και 3060 Τi άμα πάει ποτέ 240

Και άμα δεν πάει...@έστηκα...χα χα!

Από πού να ξεκινήσω τώρα...

Το τι άλλα πράγματα κάνετε στο πισί οι παλιοί πισάδες που χρειάζεται και αναβάθμιση κάρτας γραφικών εκτός gaming... αλλά όχι και καλή να μη σας τα παίρνουν 700-700 το χρόνο εσείς το ξέρετε...

Επίσης εσείς οι παλιοί, οι ορθόδοξοι οι real πισάδες (αυτό που όλοι εδώ μέσα μπαίνουν να ρωτήσουν και καταλήγουν να σε λένε νιούφι..), αρχικά όταν λέτε ότι θέλετε να τρέχει νεράκι το παιχνίδι σας, να μας διευκρινίζετε ότι εννοείτε 30fps, και άμα λάχει και σε 900p με τις ρυθμίσεις σας 👐 (αλλά όχι και κλειδωμένα στην κονσόλα).

Τέλος, προφανώς και ήσασταν οι μόνοι που παίζατε σε dos οι παλιοί πισάδες, κι εμείς όλοι οι υπόλοιποι πήραμε με windows έτοιμα!  Γιατί οι παλιοί οι πισάδες έχετε και πρόσβαση στις ληξιαρχικές μας καρτέλες και ξέρετε και πόσο είμαστε και τι κάνουμε και στη ζωή μας 😂😂😂

Α, να σου πω, πρέπει να έχω στο πατρικό στην αποθήκη το mackintosh με το Beyond Dark Castle περασμένο, να στο στείλω μια να κάνεις τη δουλειά σου? Δε θα έχει και μεγάλη διαφορά!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...