Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να πω...

Ο άνθρωπος ρωτάει αν μπορεί να τρέχει 1440 60Hz σε mid ανάλυση και του λέτε να δώσει...1000e για να πάρει cpu και gpu (τόσο κάνουν ετοιμοπαράδοτα τα πιό φτηνά) 

15 hours ago, haris013 said:

θέλει τόσο δυνατό rig? δεν μιλάμε να παίζω τα πάντα ultra στα 144hz. με ενδιαφέρει στα mid-high ~60fps

Δες φίλε μου εδώ τη σύγκριση στα 1440p της 1050 Ti και της 1660 Super https://www.gpucheck.com/el-eur/compare-multi/nvidia-geforce-gtx-1050-ti-vs-nvidia-geforce-gtx-1660-super/amd-ryzen-5-1600-vs-amd-ryzen-5-1600/high-vs-high

Τρέχεις τα πάντα σε high. Κι ' επειδή σε "κόβω" σαν τον μέσο χρήστη (όπως είμαι κι' εγώ. Την 1050 Ti έχω κι' εγώ με τον Ryzen 2600), νομίζω δεν σε νοιάζει να τρέχεις κάτι με 80-100fps 

Βρίσκομαι κι' εγώ στο δίλημα αν θα πάρω monitor 1440p στα 60Hz, ή 1080 στα 144 (άμα τα παίξει η παλιά μου AOC)

Μάλλον το πρώτο θα προτιμούσα, όπως κι' εσύ 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έπεσε το μάτι μου σε μια gain ward 1650   στα 183 ευρώ. Καλη τιμή σε συγκριση με 1050 ti στα 150-160 ευρώ. Στα benchmarks που βλέπω είναι αρκετά καλυτερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, anegefalos said:

Έπεσε το μάτι μου σε μια gain ward 1650   στα 183 ευρώ. Καλη τιμή σε συγκριση με 1050 ti στα 150-160 ευρώ. Στα benchmarks που βλέπω είναι αρκετά καλυτερη. 

Ασχημος καιρός γιά gpu φίλε μου

Πρίν τον Δεκέμβρη, αυτή έκανε 120e

Ασε που η απλή 1650, δε λέει σαν αναβάθμιση από 1050 Τi

Περίμενε λίγo να πέσει η 1660 Super 

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Coscas είπε

Τι να πω...

Ο άνθρωπος ρωτάει αν μπορεί να τρέχει 1440 60Hz σε mid ανάλυση και του λέτε να δώσει...1000e για να πάρει cpu και gpu (τόσο κάνουν ετοιμοπαράδοτα τα πιό φτηνά) 

Δες φίλε μου εδώ τη σύγκριση στα 1440p της 1050 Ti και της 1660 Super https://www.gpucheck.com/el-eur/compare-multi/nvidia-geforce-gtx-1050-ti-vs-nvidia-geforce-gtx-1660-super/amd-ryzen-5-1600-vs-amd-ryzen-5-1600/high-vs-high

Τρέχεις τα πάντα σε high. Κι ' επειδή σε "κόβω" σαν τον μέσο χρήστη (όπως είμαι κι' εγώ. Την 1050 Ti έχω κι' εγώ με τον Ryzen 2600), νομίζω δεν σε νοιάζει να τρέχεις κάτι με 80-100fps 

Βρίσκομαι κι' εγώ στο δίλημα αν θα πάρω monitor 1440p στα 60Hz, ή 1080 στα 144 (άμα τα παίξει η παλιά μου AOC)

Μάλλον το πρώτο θα προτιμούσα, όπως κι' εσύ 

 

Ότι να 'ναι site είναι αυτά ρε συ. Δες μία στο Youtube τι fps βγάζει η 1660 Super σε καινούργια παιχνίδια και ούτε καν με ultra ρυθμίσεις. Και σκέψου σε ένα χρόνο από τώρα που θα βρίσκεται. Δεν είναι για 1440p η 1660 Super πως θα γίνει τώρα..

48 λεπτά πριν, Coscas είπε

Τρέχεις τα πάντα σε high.

Τα πάντα σε high με την 1660 Super σε 1440p, μάλιστα. Δηλαδή κρατάει 60άρι σταθερό σε Valhala, RDR2, Gears 5, Cuberpunk, Legion, κτλ; Εντάξει αν μιλήσουμε για Witcher 3 και Metro Redux και άλλα παιχνίδια από 5 χρόνια πριν, ε χαίρω πολύ..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Έχω οθόνη 1440p @ 75hz, και λιγουρευομουν μια 1660super και είχα σκοπό να αγοράσω μία μόλις πέσουν οι τιμές. Δεν την προτείνεις για αυτή την ανάλυση; Να σημειώσω ότι αυτή τη στιγμή είμαι με ένα λίγο παλιό σύστημα, με επεξεργαστή i7-4770k, 32GB RAM DDR3 @1866Mhz, SSD και μητρική Z87-k. Η τωρινή μου κάρτα είναι μια 1050 2GB.

 

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Η 1660 Super θέλει υποχωρήσεις στα καινούργια games σε 1080p, οπότε ακόμη χειρότερα στα 1440p και είναι και τα 6GB vram που μπορεί να αποτελέσουν πρόβλημα, είναι πάνω από ένα χρόνο κάρτα, μην το ξεχνάμε αυτό. Δηλαδή να παίζεις με κάποια settings σε medium σε 1440p θεωρώ δεν αξίζει. Η 1660 Super είναι κατεξοχήν 1080p κάρτα..

Μάλιστα, κατάλαβα. το ποιο καινούριο παιχνίδι που θέλω να παίξω είναι το Shadow Of The Tomb Raider, μελλοντικά δεν ξέρω αν θα βγει κάποιο ποιο καινούριο παιχνίδι που να με ενδιαφέρει. Παίζω παλιά παιχνίδια μία με δύο φορές τον χρόνο, από καινούρια δεν μπορώ να ξέρω πότε και αν θα βγει κάποιο που να μου αρέσει.

3 ώρες πριν, vins είπε

Αν έχεις οθόνη Freesync σε 1440p, για μένα βρες μόλις πέσουν οι τιμές καμιά 5700xt και μείνε όπως είσαι με oc στον 4770k.

Αλλιώς θέλεις πιο ριζική αναβάθμιση.

 

Δεν έχω ούτε την διάθεση ούτε το χρήμα να αναβαθμίσω ολόκληρο υπολογιστή. Τώρα μαζεύω κάποια χρήματα στην άκρη μήπως μπορέσω να αναβαθμίσω ΜΟΝΟ την κάρτα γραφικών. Βασικά ακούω για AMD κάρτες γραφικών και μου βγαίνουν εξανθήματα (είχα πρόβλημα με 5 διαφορετικές κάρτες AMD), από NVIDIA τι άλλο προτείνεις εκτός από 1660s; Αυτό που ακούω δυστηχώς είναι ότι επειδή είναι παλιό το σύστημά μου αν πάω σε πολύ καινούριες κάρτες τότε θα υπάρχει το φαινόμενο bottleneck οπότε δεν θα αξιοποιείται πλήρως η κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, yiannis1991 said:

Ότι να 'ναι site είναι αυτά ρε συ. Δες μία στο Youtube τι fps βγάζει η 1660 Super σε καινούργια παιχνίδια και ούτε καν με ultra ρυθμίσεις. Και σκέψου σε ένα χρόνο από τώρα που θα βρίσκεται. Δεν είναι για 1440p η 1660 Super πως θα γίνει τώρα..

Ο,τι να΄ναι αυτό...

Ο,τι να 'ναι το passmark...

Ο,τι να ΄ναι το UserBenchmark...

Ο, τι να ναι τα βίντεο στο ΥΤ...

Δεν υπάρχει ούτε ένα βίντεο στο ΥΤ, που να μην έχει αξιοπρεπέστατες επιδόσεις του 1600 με την 1660 Super

Μιά χαρά παίζει στα 1440p η 1660 Super με τον 1600

Και σε ένα χρόνο, μπορεί και μιά 3070 να γονατίζει από έναν κακογραμμένο κώδικα ενός game (όπως πολύ συχνά κάνουν επίτηδες γιά να πασσάρουν νέες gpu)

Και μετά θα τρέχουν όλοι να πάρουν την νέα gpu με τα 200+fps για ένα χαζοπαίχνιδο

Ασε..το έχω δεί το ανέκδοτο χιλιάδες φορές

20 minutes ago, yiannis1991 said:

Τα πάντα σε high με την 1660 Super σε 1440p, μάλιστα. Δηλαδή κρατάει 60άρι σταθερό σε Valhala, RDR2, Gears 5, Cuberpunk, Legion, κτλ; Εντάξει αν μιλήσουμε για Witcher 3 και Metro Redux και άλλα παιχνίδια από 5 χρόνια πριν, ε χαίρω πολύ..

Δλδ ένα 40άρι δεν μας κανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

 

Μάλιστα, κατάλαβα. το ποιο καινούριο παιχνίδι που θέλω να παίξω είναι το Shadow Of The Tomb Raider, μελλοντικά δεν ξέρω αν θα βγει κάποιο ποιο καινούριο παιχνίδι που να με ενδιαφέρει. Παίζω παλιά παιχνίδια μία με δύο φορές τον χρόνο, από καινούρια δεν μπορώ να ξέρω πότε και αν θα βγει κάποιο που να μου αρέσει.

Δεν έχω ούτε την διάθεση ούτε το χρήμα να αναβαθμίσω ολόκληρο υπολογιστή. Τώρα μαζεύω κάποια χρήματα στην άκρη μήπως μπορέσω να αναβαθμίσω ΜΟΝΟ την κάρτα γραφικών. Βασικά ακούω για AMD κάρτες γραφικών και μου βγαίνουν εξανθήματα (είχα πρόβλημα με 5 διαφορετικές κάρτες AMD), από NVIDIA τι άλλο προτείνεις εκτός από 1660s; Αυτό που ακούω δυστηχώς είναι ότι επειδή είναι παλιό το σύστημά μου αν πάω σε πολύ καινούριες κάρτες τότε θα υπάρχει το φαινόμενο bottleneck οπότε δεν θα αξιοποιείται πλήρως η κάρτα.

Καλά κι εγω άκουγα για nvidia και εβγαζα εξανθηματα, αλλά σε 3070 θα πάω τώρα. Γιατι; Γιατι αυτό με συμφέρει όπως εγιναν τα πράγματα.

Δυστυχώς δε θα σου προτείνω κάτι σε nvidia, γιατι πιστεύω ότι το χρυσό σημείο για αυτό που θες σε οθονη με freesync 1440p είναι η 5700xt. Η sapphire nitro+ πχ είναι μια δοκιμασμένη καρτα, που έχει πολύ καλό σύστημα ψύξης και δεν έχει εμφνισει προβλήματα. Σε οτι εχει να κάνει με drivers, η 5700xt έχει ωριμάσει πολύ καλά, καθώς είναι και στο τέλος ζωής της και έχουν λυθεί οι παιδικές ασθένειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Coscas είπε

Ο,τι να΄ναι αυτό...

Ο,τι να 'ναι το passmark...

Ο,τι να ΄ναι το UserBenchmark...

Ο, τι να ναι τα βίντεο στο ΥΤ...

Δεν υπάρχει ούτε ένα βίντεο στο ΥΤ, που να μην έχει αξιοπρεπέστατες επιδόσεις του 1600 με την 1660 Super

Μιά χαρά παίζει στα 1440p η 1660 Super με τον 1600

Και σε ένα χρόνο, μπορεί και μιά 3070 να γονατίζει από έναν κακογραμμένο κώδικα ενός game (όπως πολύ συχνά κάνουν επίτηδες γιά να πασσάρουν νέες gpu)

Και μετά θα τρέχουν όλοι να πάρουν την νέα gpu με τα 200+fps για ένα χαζοπαίχνιδο

Ασε..το έχω δεί το ανέκδοτο χιλιάδες φορές

Δλδ ένα 40άρι δεν μας κανει;

Τα βίντεο στο YT δεν είπα ότι είναι ότι να 'ναι. Τα άλλα χαζο-site είναι ότι να 'ναι και δεν το λέω μόνο εγώ αλλά όλοι. Δες λοιπόν στο YT πόσα fps βγάζει η 1660 Super σε 1440p σε νέα παιχνίδια και όχι σε games του 2015 ή στο Doom που παίζει και σε μπρίκια. Και φυσικά δεν μας κάνει το 40άρι και γενικώς ότι είναι εκτός του freesync range γιατί η εμπειρία είναι κάκιστη εν έτη 2021. Για να έχεις καλά fps σε νέα games με την 1660 Super σε 1440p πρέπει να ρίχνεις και σε medium κάποια settings δηλαδή να έχεις χειρότερο image quality απ' ότι σε 1080p, ε νομίζω χάνεται το νόημα. Το θέμα είναι να αγοράζεις καλύτερο monitor για να αναβαθμίσεις την εμπειρία σου και όχι για να παίζεις με χειρότερα settings από τα 1080p. Η κάθε ανάλυση χρειάζεται και μία ελάχιστη κάρτα για να αξιοποιηθεί σωστά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Coscas είπε

Δλδ ένα 40άρι δεν μας κανει;

αν είναι να φτιάξει κάποιος pc για να παίζει με 40 fps καλύτερα να πάρει ένα ps4 pro κούτα 300€ ή να περιμένει στοκ για ps5 στα 400 digital 500 blue ray.. ειδικά με τις τωρινές τιμές σε gpu.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, vins είπε

Καλά κι εγω άκουγα για nvidia και εβγαζα εξανθηματα, αλλά σε 3070 θα πάω τώρα. Γιατι; Γιατι αυτό με συμφέρει όπως εγιναν τα πράγματα.

Δυστυχώς δε θα σου προτείνω κάτι σε nvidia, γιατι πιστεύω ότι το χρυσό σημείο για αυτό που θες σε οθονη με freesync 1440p είναι η 5700xt. Η sapphire nitro+ πχ είναι μια δοκιμασμένη καρτα, που έχει πολύ καλό σύστημα ψύξης και δεν έχει εμφνισει προβλήματα. Σε οτι εχει να κάνει με drivers, η 5700xt έχει ωριμάσει πολύ καλά, καθώς είναι και στο τέλος ζωής της και έχουν λυθεί οι παιδικές ασθένειες.

Χα Χα χαχα χαχα (νευρικό γέλιο), τώρα είδα την τιμή της 5700xt, είναι παραπάνω από τον μισθό που παίρνω. Δεν έχω σκοπό να ξεφύγω τόσο πολύ, λυγουρευόμουν την 1660s από την περίοδο που ήταν κοντά στα 200 ευρώ. 500 και βάλε ευρώ είναι πολλά για μένα. Κάτι σε 300-350 ευρώ παίζει; Αλλά δεν θα αγοράσω άμεσα, θα περιμένω με την προοπτική να πέσουν οι τιμές στα αρχικά επίπεδα.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Μάλιστα, κατάλαβα. το ποιο καινούριο παιχνίδι που θέλω να παίξω είναι το Shadow Of The Tomb Raider, μελλοντικά δεν ξέρω αν θα βγει κάποιο ποιο καινούριο παιχνίδι που να με ενδιαφέρει. Παίζω παλιά παιχνίδια μία με δύο φορές τον χρόνο, από καινούρια δεν μπορώ να ξέρω πότε και αν θα βγει κάποιο που να μου αρέσει.

Έτσι όπως το λες δεν σε ενδιαφέρει και ιδιαίτερα το gaming τότε, οπότε μην αλλάζεις κάρτα και ξόδεψε τα κάπου που θα πιάσουν περισσότερο τόπο. Δεν το λέω ειρωνικά, σοβαρά μιλάω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gokuthelegend είπε

Χα Χα χαχα χαχα (νευρικό γέλιο), τώρα είδα την τιμή της 5700xt, είναι παραπάνω από τον μισθό που παίρνω. Δεν έχω σκοπό να ξεφύγω τόσο πολύ, λυγουρευόμουν την 1660s από την περίοδο που ήταν κοντά στα 200 ευρώ. 500 και βάλε ευρώ είναι πολλά για μένα. Κάτι σε 300-350 ευρώ παίζει; Αλλά δεν θα αγοράσω άμεσα με την προοπτική να πέσουν οι τιμές στα αρχικά επίπεδα.

Μα όταν πέσουν οι τιμές, η 5700xt θα παίζει -θεωρητικα πάντα έτσι όπως είναι η κατασταση- κατω από 300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Έτσι όπως το λες δεν σε ενδιαφέρει και ιδιαίτερα το gaming τότε, οπότε μην αλλάζεις κάρτα και ξόδεψε τα κάπου που θα πιάσουν περισσότερο τόπο. Δεν το λέω ειρωνικά, σοβαρά μιλάω..

Κοίτα, δεν είμαι κάποιος καμένος που θα παίζει ότι καινούριο βγει, και ούτε θέλω να παίζω σε φουλ γραφικά, αλλά αυτό το 1 παιχνίδι που θα παίζω τον χρόνο θέλω να κυλάει νεράκι έστω και στις default ρυθμίσεις γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Χα Χα χαχα χαχα (νευρικό γέλιο), τώρα είδα την τιμή της 5700xt, είναι παραπάνω από τον μισθό που παίρνω. Δεν έχω σκοπό να ξεφύγω τόσο πολύ, λυγουρευόμουν την 1660s από την περίοδο που ήταν κοντά στα 200 ευρώ. 500 και βάλε ευρώ είναι πολλά για μένα. Κάτι σε 300-350 ευρώ παίζει; Αλλά δεν θα αγοράσω άμεσα, θα περιμένω με την προοπτική να πέσουν οι τιμές στα αρχικά επίπεδα.

αρα τελευταία φορά που είδες τιμές σε gpu ήταν κανά 3 χρόνια πριν διότι η 5700ΧΤ έπαιζε 369/430€ range και αφού δεν σε νοιάζει να πάρεις τώρα περίμενε το καλοκαίρι που θα έχει γίνει ισορροπία καλή συνέχεια καλή χρονιά 

επίσης η 5700ΧΤ είναι εκτός παραγωγής (αν δεν κάνω λάθος διότι 6800ΧΤ, κλπ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Κοίτα, δεν είμαι κάποιος καμένος που θα παίζει ότι καινούριο βγει, και ούτε θέλω να παίζω σε φουλ γραφικά, αλλά αυτό το 1 παιχνίδι που θα παίζω τον χρόνο θέλω να κυλάει νεράκι έστω και στις default ρυθμίσεις γραφικών.

Νεράκι λέγοντας εννοείς 60 fps. Δεν υπάρχουν default ρυθμίσεις, υπάρχουν low-medium-high και ultra. Ένα βίντεο που είδα μόλις με την 1660 Super 1440p στο Shadow of the Tomb Rider έχει drops και κάτω από 60fps στα medium παρακαλώ. Οπότε δεν είναι και ότι καλύτερο. Πόσο μάλλον αν θελήσεις να παίξεις και κάτι πιο καινούργιο αργότερα. Αν θέλεις ας την πάρεις, δεν θα σου κάνω έλεγχο στο πορτοφόλι σου, απλά η γνώμη μου είναι ότι η 1660 Super δεν είναι κάρτα για 1440p..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...