Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Liakos10 είπε

Μένεις στο budget και υποχωρείς στην απόδοση. Μερικοί προτείνουν χωρίς να υπάρχει το 2

Δηλαδή να πάρει κάποιος  1650 για να παίξει 1440p?

Σωστά μπορείς να συμβιβαστείς  , όλα γίνονται! Την δεκαετία του '80 ένας φίλος μου πήγε με "παπάκι" Αθήνα-Θεσσαλονίκη.

 

ανέκδοτο

- Μπαμπά , φτάνουμε? Είναι μακριά η Αμερική?

- Σκάσε και κολύμπα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

Δηλαδή να πάρει κάποιος  1650 για να παίξει 1440p?

Σωστά μπορείς να συμβιβαστείς  , όλα γίνονται! Την δεκαετία του '80 ένας φίλος μου πήγε με "παπάκι" Αθήνα-Θεσσαλονίκη.

Να παίξει 1080. Απαγορεύεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

 

Ε αυτο λεω,πριν λιγο καιρο οπως λες (μιλαμε για Οκτωβριο-Νοεμβριο)ολα ηταν φθηνοτερα.Αν και σε καποιο μηνυμα το εγραψα,λογω του οτι το εψαχνα για καρτα,η φθηνοτερη 5700ΧΤ ειχε ~380€.Τοτε η φθηνοτερη 1660 super ειχε ~220€.Μιλαμε με βαση το τωρα,αν μιλουσαμε πριν 5 μηνες θα μιλουσαμε αλλιως.Τοτε δεν υπηρχε περιπτωση να προτεινω 1660,τωρα ειναι αλλιως τα πραγματα.Απο το πρωτο μηνυμα εγραψα οτι ειναι η χειροτερη εποχη για αγορα καρτας,κοιτας να παρεις οτι πιο συμφερον υπαρχει γιατι οπως και να το κανουμε,το να δωσεις 320€ για την 1660 super οταν πριν την τρελα,μια μετρια υλοποιηση επαιζε στα 250€ μου φαινεται πιο λογικο απο το να δωσεις 650€ για την 5700ΧΤ οταν εκανε 380€ πριν 2 μηνες,ασχετα αν η δευτερη ειναι πιο δυνατη και πιο καλη επιλογη για 1440.Αλλιως περιμενεις ομαλοποιηση τιμων-διαθεσιμοτητας.Δικο μου σκεπτικο,δεν λεω οτι ειναι και το σωστο.Απο την αλλη περιμενω (θα περιμενω πολυυυυ καιρο βασικα) ειδοποιηση απο την EVGA για την 3060 ti.Τεσπα,ας μην σπαμαρουμε αλλο το thread παιδια.

On topic, δες part alert για κάρτες, παίζουν διαφορες 3060ti καθημερινά και με 470€ από αμαζον. Απλα χρειάζεται να σεταρεις 1-click buy και να κάτσεις 1-2 μέρες κοντά στο pc.

2 λεπτά πριν, Liakos10 είπε

Συμφωνώ στο ότι κάποιοι εδώ μέσα υπερβάλουν στις προτάσεις και προτείνουν λες και δεν αναφέρθηκε budget. Για παράδειγμα όταν ο άλλος έχει budget 200€ και θέλει να παίζει τα πάντα 2K/60fps προφανώς και δεν γίνεται αλλά καλό είναι να αναφέρονται το τι δυνατότητες έχουν οι 200€ κάρτες, μπορεί να το σκέφτει και να προτιμήσει 1080p/60fps. Υπάρχουν άνθρωποι που δέχονται να κάνουν υποχωρήσεις στην απόδοση και να μη δώσουν 300+ ευρώ. Φράσεις του στυλ "2021 δεν παίρνεις 1650", "καλύτερα φάτα σουβλάκια" και κάτι τέτοια που βλέπω είναι απαγορευτικές για μένα. Όταν ας πούμε κάποιος δεν έχει budget για 2Κ υπάρχουν δύο επιλογές 1. Ανεβάζεις το budget και 2. Μένεις στο budget και υποχωρείς στην απόδοση. Μερικοί προτείνουν χωρίς να υπάρχει το 2.

Εχει συζητηθεί και δε θα δώσω άλλη εκταση, απλά θα πω ότι αν έδωσε λεφτά να παρει 2κ οθονη και δεν υπολόγισε ότι θα χρειαστεί καλύτερη καρτα και έξτρα χρηματα, κακως το έπραξε και έκανε κακή αγορα. Δε θα επιβεβαιώσω την κακή αγορα, προτεινοντας του να συνεχίσει με άλλη κακή αγορα. Και είναι το τελευταίο που γράφω για το συγκεκριμένο κομμάτι. Ο καθένας αγοραζει οτι θέλει, δικά του ειναι τα χρήματα. Αλλά όταν ρωτάς σε τεχνολογικό φόρουμ, θα λάβεις απαντηση με βάση τεχνολογικά στοιχεία και κριτήρια. Και ναι, αν έκανες χαζομάρα, θα ακούσεις οτι έκανες χαζομάρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Liakos10 είπε

Να παίξει 1080. Απαγορεύεται;

ΠΑΝΤΑ διαβάζουμε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ την ερώτηση και απαντάμε σε αυτό που μας ρωτάνε.  Δεν αμπελοφιλοσοφούμε και δεν θεωρητικολογούμε σε αυτό το thread.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

ΠΑΝΤΑ διαβάζουμε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ την ερώτηση και απαντάμε σε αυτό που μας ρωτάνε. 

Άρα τα βγάζω από το μυαλό μου, οκ. Παρακολουθώ το νήμα εδώ και πολύ καιρό χωρίς να συμμετέχω και βλέπω πολύ καλά τις προτάσεις, το έχω ξαναπεί και παλιότερα και πάλι άκουσα ότι να ναι. Μερικοί έχετα για minimum την 1660 super επειδή «έχουμε 2021». Ο άλλος ζητούσε ελαφρύ gaming μια στο τόσο χωρίς απαιτήσεις «πάρε 1660 super, 2020 έχουμε» ωραία απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Liakos10 είπε

Άρα τα βγάζω από το μυαλό μου, οκ. Παρακολουθώ το νήμα εδώ και πολύ καιρό χωρίς να συμμετέχω και βλέπω πολύ καλά τις προτάσεις, το έχω ξαναπεί και παλιότερα και πάλι άκουσα ότι να ναι. Μερικοί έχετα για minimum την 1660 super επειδή «έχουμε 2021». Ο άλλος ζητούσε ελαφρύ gaming μια στο τόσο χωρίς απαιτήσεις «πάρε 1660 super, 2020 έχουμε» ωραία απάντηση.

δείξε μας την λάθος απάντηση συγκεκριμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haris013 είπε

κάρτα αντίστοιχων επιδόσεων με την 3060ti αλλά χωρίς ray tracing έχει βγεί ή προβλέπεται να βγεί;

Θα βγάλει η amd 6700-6700xt :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Liakos10 είπε

Άρα τα βγάζω από το μυαλό μου, οκ. Παρακολουθώ το νήμα εδώ και πολύ καιρό χωρίς να συμμετέχω και βλέπω πολύ καλά τις προτάσεις, το έχω ξαναπεί και παλιότερα και πάλι άκουσα ότι να ναι. Μερικοί έχετα για minimum την 1660 super επειδή «έχουμε 2021». Ο άλλος ζητούσε ελαφρύ gaming μια στο τόσο χωρίς απαιτήσεις «πάρε 1660 super, 2020 έχουμε» ωραία απάντηση.

Το 1440p monitor από μόνο του είναι μια απαίτηση. Δεν μπορείς να πεις θέλω να παίζω 1440p χωρίς απαιτήσεις αφού η ίδια η ανάλυση από μόνη της είναι απαιτητική. Θεωρητικά μπορείς να πάρεις την 1650 Super και να παίζεις low σε 1440p αλλά οκ τώρα. Ούτε μπορείς να πεις σε κάποιον που έχει 1440p monitor παίξε σε 1080p, τι το πήρε το 1440p τότε; Κάθε ανάλυση χρειάζεται και αντίστοιχη σε δύναμη GPU, αυτό το ξέρεις όταν αποφασίζεις να ανέβεις σε ανάλυση. Εντάξει δεν λέω να πάρουμε όλοι 3080 φυσικά, αλλά έστω μια 5700ΧΤ χρειάζεται για 1440p. Τώρα βέβαια οποιαδήποτε συζήτηση για αγορά κάρτας πάει περίπατο. Καλύτερα να περιμένουμε τις καινούργιες που θα βγουν μέσα στο έτος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

δείξε μας την λάθος απάντηση συγκεκριμένα.

1ον δεν είπα λάθος απάντηση, είπα υπερβολική πρόταση χωρίς να λαμβάνεται υπ' όψιν το budget.
2ον δεν έχω να αποδείξω κάτι απλά θεωρώ υπερβολικές κάποιες προτάσεις και το λέω.
Μόλις βρήκα που εσύ συγκεκριμένα (πριν ανέβουν οι τιμές) είχες πρoτείνει 1660 super σε άνθρωπο που ήθελε κάρτα 100-150€ για κάνα ελαφρύ game για mini pc με ryzen 2200 και οθόνη 1080p/60hz, και όταν έκανα την ένστασή μου ότι για τη χρήση που θέλει μπορεί να πάει σε 1650 super μου απάντησες «2020 έχουμε». Σαν να λες δηλαδή ότι οτιδήποτε κάτω από 1660 super είναι για πέταμα.

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Το 1440p monitor από μόνο του είναι μια απαίτηση. Δεν μπορείς να πεις θέλω να παίζω 1440p χωρίς απαιτήσεις αφού η ίδια η ανάλυση από μόνη της είναι απαιτητική. Θεωρητικά μπορείς να πάρεις την 1650 Super και να παίζεις low σε 1440p αλλά οκ τώρα. Ούτε μπορείς να πεις σε κάποιον που έχει 1440p monitor παίξε σε 1080p, τι το πήρε το 1440p τότε; Κάθε ανάλυση χρειάζεται και αντίστοιχη σε δύναμη GPU, αυτό το ξέρεις όταν αποφασίζεις να ανέβεις σε ανάλυση. Εντάξει δεν λέω να πάρουμε όλοι 3080 φυσικά, αλλά έστω μια 5700ΧΤ χρειάζεται για 1440p. Τώρα βέβαια οποιαδήποτε συζήτηση για αγορά κάρτας πάει περίπατο. Καλύτερα να περιμένουμε τις καινούργιες που θα βγουν μέσα στο έτος..

Φίλε Γιάννη, ότι έγραψες εδώ δεν απαντάει σε ότι είπα. Δεν ξέρω αν νόμισες ότι αναφέρομαι σε σένα και γιαυτό τα λες. Και μιλάω γενικά για προτάσεις που έχω δει ανα διαστήματα, όχι για κάποια συγκεκριμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Liakos10 είπε

ήκα που εσύ συγκεκριμένα (πριν ανέβουν οι τιμές) είχες πρoτείνει 1660 super σε άνθρωπο που ήθελε κάρτα 100-150€ για κάνα ελαφρύ game για mini pc με ryzen 2200 και οθόνη 1080p/60hz, και όταν έκανα την ένστασή μου ότι για τη χρήση που θέλει μπορεί να πάει σε 1650 super μου απάντησες «2020 έχουμε». Σαν να λες δηλαδή ότι οτιδήποτε κάτω από 1660 super είναι για πέταμα.

Τότε γιατί δεν κάθεται με τον R2200G?  Ηδη την "πάτησε" με το λεγόμενο "ελαφρύ gaming" αγοράζοντας APU και έρχεται να ρωτήσει γιατί τελικά το λεγόμενο "ελαφρύ gaming" δεν είναι και τόσο ελαφρύ όσο νομίζουμε.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα δηλαδή στα σοβαρά συγκρίνεις 1650super με vega 8 ή απλά προσπαθείς να με τρολάρεις; Οκ, αν δε θες κουβέντα απλά μην απαντάς ρε φίλε. Και μάθε λίγο να μην ειρωνεύεσαι δεν κάνει κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, τσακώνεστε χωρίς λόγο και το θέμα έχει χιλιοαπαντηθεί στα τελευταία μηνύματα. Αν δεν σηκώνει 1440p η 1660 super τότε δεν σηκώνει, τι να κάνουμε. Για αυτό είναι το φόρουμ, για να μαθαίνουμε πληροφορίες. Όπως και να έχει σίγουρα θα είναι καλύτερη από την τωρινή που έχω. Όσον αφορά την οθόνη, ήμουν με μια οθόνη 12ετίας με ανάλυση 1680χ1050, ούτε καν full hd δηλαδή, η οποία χάλασε και δεν άξιζε η επισκευή της οπότε προχώρησα σε αγορά νέας. Με τα χρήματα που μπορούσα να διαθέσω την στιγμή αγοράς της καινούριας, κατέληξα στην AOC Q3279VWFD8 31.5" που τρέχει στα 1440p@75Hz και υποστηρίζει και freesync. Την αγόρασα καθαρά και μόνο επειδής με έπαιρνε οικονομικώς να την αγοράσω την περίοδο που την αγόρασα. Τώρα όπως είπα, δουλεύω με τον κατώτερο μισθό που είναι 550 ευρώ, οπότε δεν πρόκειται να διαθέσω ολόκληρο μισθό για να αγοράσω κάρτα αλλά ούτε έχω πρόβλημα να περιμένω κάποιο χρονικό διάστημα μήπως πέσουν οι τιμές. Θα το δούμε όταν έρθει η ώρα. Όπως και να έχει, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Liakos10 είπε

Τώρα δηλαδή στα σοβαρά συγκρίνεις 1650super με vega 8 ή απλά προσπαθείς να με τρολάρεις; Οκ, αν δε θες κουβέντα απλά μην απαντάς ρε φίλε. Και μάθε λίγο να μην ειρωνεύεσαι δεν κάνει κακό.

Σε κάθε περίπτωση , πρέπει να λέμε την συνιστώμενη GPU ανα resolution/Hz με τα δεδομένα της συγκυρίας που ρωτάει. Δεν πιάσαμε κανέναν από τον γιακά να αγοράσει με το ζόρι αυτό που του προτείνουμε. Πάει και αγοράζει ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ με τα λεφτά ΤΟΥ και μετά "θερίζει" αυτό που έσπειρε.

4 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

ούτε έχω πρόβλημα να περιμένω κάποιο χρονικό διάστημα μήπως πέσουν οι τιμές.

το Q2/2021 μπορείς να ελπίζεις βάσιμα ότι θα έχεις πολλές καλές επιλογές στο επίπεδο των 200ευρώ. (από INTEL , NVIDIA & AMD). Είναι κρίμα να αγοράσεις τώρα μια υπερτιμημένη-ανεπαρκή gpu.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Σε κάθε περίπτωση , πρέπει να λέμε την συνιστώμενη GPU ανα resolution/Hz με τα δεδομένα της συγκυρίας που ρωτάει. Δεν πιάσαμε κανέναν από τον γιακά να αγοράσει με το ζόρι αυτό που του προτείνουμε. Πάει και αγοράζει ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ με τα λεφτά ΤΟΥ και μετά "θερίζει" αυτό που έσπειρε.

Όταν ο άλλος ρωτάει επειδή δεν ξέρει, τότε θα κάνει ότι του πεις εσύ που ξέρεις, και όταν του προτείνεις ως minimum μια κάρτα 250€ χωρίς να του εξηγήσεις τι δυνατότητες έχει μια κάρτα του budget του, τότε δε θα πάρει τίποτα ενώ θα μπορούσε να πάρει. Εσύ επιμένεις να ανέβει στο budget ενώ κάποιος μπορεί να είναι πρόθυμος να ρίξει τις απαιτήσεις του και εσύ δεν το ξέρεις αυτό, απλά του λες ποια κάρτα είναι καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...