Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακρίβυναν οι κάρτες 50% πάνω , ο κόσμος σταμάτησε να αγοράζει γιατί συμφέρουν οι κονσόλες πλέον και εμείς εδώ αμπεφιλοσοφούμε αν θα πρέπει να προτείνουμε την 1650 στα 200ευρώ. Προσωπικά δεν τα δίνω τα 200ευρώ για μια τόσο μέτρια κάρτα , προτιμώ να τα κάψω στο τζάκι.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Παίδες, τσακώνεστε χωρίς λόγο και το θέμα έχει χιλιοαπαντηθεί στα τελευταία μηνύματα. Αν δεν σηκώνει 1440p η 1660 super τότε δεν σηκώνει, τι να κάνουμε. Για αυτό είναι το φόρουμ, για να μαθαίνουμε πληροφορίες. Όπως και να έχει σίγουρα θα είναι καλύτερη από την τωρινή που έχω. Όσον αφορά την οθόνη, ήμουν με μια οθόνη 12ετίας με ανάλυση 1680χ1050, ούτε καν full hd δηλαδή, η οποία χάλασε και δεν άξιζε η επισκευή της οπότε προχώρησα σε αγορά νέας. Με τα χρήματα που μπορούσα να διαθέσω την στιγμή αγοράς της καινούριας, κατέληξα στην AOC Q3279VWFD8 31.5" που τρέχει στα 1440p@75Hz και υποστηρίζει και freesync. Την αγόρασα καθαρά και μόνο επειδής με έπαιρνε οικονομικώς να την αγοράσω την περίοδο που την αγόρασα. Τώρα όπως είπα, δουλεύω με τον κατώτερο μισθό που είναι 550 ευρώ, οπότε δεν πρόκειται να διαθέσω ολόκληρο μισθό για να αγοράσω κάρτα αλλά ούτε έχω πρόβλημα να περιμένω κάποιο χρονικό διάστημα μήπως πέσουν οι τιμές. Θα το δούμε όταν έρθει η ώρα. Όπως και να έχει, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έχω την ίδια οθόνη σε va panel. 

Πριν ήμουν σε 1080p.

Πρώτα πηρα την 5700xt και μετά την οθονη.

Από τη στιγμή που πήρες την οθονη πρώτα, περίμενε να πέσουν οι τιμές. Και πολύ σωστά, από τη στιγμή που οπως λες δουλεύεις με κατώτατο, να μη δωσεις ένα μισθό για καρτα. Συμφωνω απόλυτα με το σκεπτικό σου. Και για τον ίδιο ακριβώς λόγο, δεν αξίζει πιστεύω να δωσεις βεβιασμένα και μισο μισθό για να παρεις κατι τωρα που δεν είναι καλή αγορά. 

6 λεπτά πριν, Liakos10 είπε

Όταν ο άλλος ρωτάει επειδή δεν ξέρει, τότε θα κάνει ότι του πεις εσύ που ξέρεις, και όταν του προτείνεις ως minimum μια κάρτα 250€ χωρίς να του εξηγήσεις τι δυνατότητες έχει μια κάρτα του budget του, τότε δε θα πάρει τίποτα ενώ θα μπορούσε να πάρει. Εσύ επιμένεις να ανέβει στο budget ενώ κάποιος μπορεί να είναι πρόθυμος να ρίξει τις απαιτήσεις του και εσύ δεν το ξέρεις αυτό, απλά του λες ποια κάρτα είναι καλύτερη.

Τι θα μπορούσε να πάρει ρε φιλε; Πλάκα κανετε; Τι ειναι μηχανημα υποστήριξης που δε θα παρει ανάσα αν δεν πάρει σημερα που είναι υπερτιμημένα;

Οχι, δε θα του πω να παρει καρτα σημερα αν έχει μπάτζετ 200€ και 1440p οθονη. Και αυτό τον προστατεύει στο τελος, δεν του κάνει κακό.

Ότι θελει θα κανει στο τελος, αλλα εγω δε θα του πω να παρει κάτι που είναι κακή αγορα. Θα του πω να περιμένει, ή να μην παρει καθόλου, ή αν θέλει να μαζέψει παραπανω χρηματα για να κάνει το γούστο του.

Γιατι γούστο είναι και "πολυτέλεια", δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης να του πω ε καλά μην παίρνεις κρεας, παρε ρυζι, φαΐ είναι και τα 2 και αν δε φας θα λιμοκτονησεις... πόσο πιο λιανα να το κανουμε δλδ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

27 λεπτά πριν, vins είπε

Τι θα μπορούσε να πάρει ρε φιλε; Πλάκα κανετε; Τι ειναι μηχανημα υποστήριξης που δε θα παρει ανάσα αν δεν πάρει σημερα που είναι υπερτιμημένα;

Οχι, δε θα του πω να παρει καρτα σημερα αν έχει μπάτζετ 200€ και 1440p οθονη. Και αυτό τον προστατεύει στο τελος, δεν του κάνει κακό.

Ότι θελει θα κανει στο τελος, αλλα εγω δε θα του πω να παρει κάτι που είναι κακή αγορα. Θα του πω να περιμένει, ή να μην παρει καθόλου, ή αν θέλει να μαζέψει παραπανω χρηματα για να κάνει το γούστο του.

Γιατι γούστο είναι και "πολυτέλεια", δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης να του πω ε καλά μην παίρνεις κρεας, παρε ρυζι, φαΐ είναι και τα 2 και αν δε φας θα λιμοκτονησεις... πόσο πιο λιανα να το κανουμε δλδ;

Ρε παίδες γιατί παραθέτετε τα posts μου και λέτε άσχετα πράγματα με αυτά που είπα; Προφανώς και δεν παίρνεις με 200€ κάρτα για 2Κ, είπα εγώ τέτοιο πράγμα; Δεν ξέρω με ποια πρόταση συγκεκριμένα έχετε κολλήσει και μου μιλάτε για 1440p οθόνη, δεν αναφέρθηκα ποτέ σε κάτι τέτοιο. Εγώ απλά είδα κάτι αντιπαραθέσεις πιο πριν και είπα ότι βλέπω πολλές φορές υπερβολικές προτάσεις χωρίς να αναφέρονται οι δυνατότητες φθηνότερων budget και εξήγησα ότι δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα. Τι φάση κινέζικα τα γράφω;

Επεξ/σία από Liakos10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Liakos10 είπε

 

Ρε παίδες γιατί παραθέτετε τα posts μου και λέτε άσχετα πράγματα με αυτά που είπα; Προφανώς και δεν παίρνεις με 200€ κάρτα για 2Κ, είπα εγώ τέτοιο πράγμα; Δεν ξέρω με ποια πρόταση συγκεκριμένα έχετε κολλήσει και μου μιλάτε για 1440p οθόνη, δεν αναφέρθηκα ποτέ σε κάτι τέτοιο. Εγώ απλά είδα κάτι αντιπαραθέσεις πιο πριν και είπα ότι βλέπω πολλές φορές υπερβολικές προτάσεις χωρίς να αναφέρονται οι δυνατότητες φθηνότερων budget και εξήγησα ότι δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα. Τι φάση κινέζικα τα γράφω;

Ναι βρε απλά είπαμε για την συγκεκριμένη περίπτωση και η πρόταση για 5700ΧΤ σε 1440p δεν είναι υπερβολική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Ναι βρε απλά είπαμε για την συγκεκριμένη περίπτωση και η πρόταση για 5700ΧΤ σε 1440p δεν είναι υπερβολική..

Ναι οκ κάτι κατάλαβα, απλά εγώ ποτέ δεν αναφέρθηκα σε αυτό και ούτε θυμάμαι την συγκεκριμένη περίπτωση, γιαυτό δεν καταλαβαίνω εγώ που κολλάω σε αυτό; Γενικότερα εγώ αναφέρομαι περισσότερο σε προτάσεις για 1080p που δεν είναι πλέον τόσο απαιτητικό. Ακόμα και το cyberpunk για 1080p δεν έχει τρελές απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Liakos10 είπε

Ναι οκ κάτι κατάλαβα, απλά εγώ ποτέ δεν αναφέρθηκα σε αυτό και ούτε θυμάμαι την συγκεκριμένη περίπτωση, γιαυτό δεν καταλαβαίνω εγώ που κολλάω σε αυτό; Γενικότερα εγώ αναφέρομαι περισσότερο σε προτάσεις για 1080p που δεν είναι πλέον τόσο απαιτητικό. Ακόμα και το cyberpunk για 1080p δεν έχει τρελές απαιτήσεις.

Εμένα πάντως το cyberpunk την 5700xt σε 1440p τη γονατίζει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Liakos10 είπε

Ναι αλλά εγώ δε μίλησα για 1440p φίλε μου.

Το ξέρω, απλά σου λέω ότι και την 5700xt τη γονατίζει σε 1440p (που υποτίθεται είναι μια καλη 1440p λύση). Δεν ξέρω για 1080p γιατί δεν έχω, αλλά δε νομίζω ότι δεν έχει αυξημενες απαιτήσεις το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Liakos10 said:

 

Ρε παίδες γιατί παραθέτετε τα posts μου και λέτε άσχετα πράγματα με αυτά που είπα; Προφανώς και δεν παίρνεις με 200€ κάρτα για 2Κ, είπα εγώ τέτοιο πράγμα; Δεν ξέρω με ποια πρόταση συγκεκριμένα έχετε κολλήσει και μου μιλάτε για 1440p οθόνη, δεν αναφέρθηκα ποτέ σε κάτι τέτοιο. Εγώ απλά είδα κάτι αντιπαραθέσεις πιο πριν και είπα ότι βλέπω πολλές φορές υπερβολικές προτάσεις χωρίς να αναφέρονται οι δυνατότητες φθηνότερων budget και εξήγησα ότι δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα. Τι φάση κινέζικα τα γράφω;

Ασε...μην το ψάχνεις...Κανά 2-3 εδώ, είναι στην καρακοσμάρα τους. Αλλα γράφουμε, άλλα καταλαβαίνουν

Εδώ...κατάλαβαν ότι τρέχω στα 900p με 30fps. Ερριξε μάλιστα και κάτι μούτζες ο αγενέστατος

Δεν το αναφέρω γιατί δεν θέλω να κλειδώσουν το thread

O,τι τους συμφέρει καταλαβαίνουν

Εχουν και την εύκολη λύση να προτείνουν 1000e αναβάθμιση σε όποιον ρωτήσει κάτι

Και νομίζουν ότι γράφουν σαν ειδήμονες σε "τεχνολογικό" φόρουμ τρομάρα τους. Ωπα ρε! Αμα είναι να χώσει ο άλλος 1000e γιά cpu +gpu, εσάς θα ρωτήσει; Δεν ξέρει από μόνος του;

Btw, παντού στα βίντεος στην 1660 super σε 1440p, όλοι, μα όλοι λένε ότι τα πάει περίφημα

Βάζω 2 από τα δεκάδες

GTX 1660 Super Enough for 1440p 60Fps ?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει αν βάλεις medium θα είναι ΟΚ το CP77 σε 1080p αλλά τώρα να δώσεις 60 ευρώ για παιχνίδι και να παίζεις στα medium, ε χάνεις πολύ από την εμπειρία. Γιατί και τα γραφικά είναι μέρος της εμπειρίας, φυσικά πρώτα το story και το gameplay..

3 λεπτά πριν, Coscas είπε

Ασε...μην το ψάχνεις...Κανά 2-3 εδώ, είναι στην καρακοσμάρα τους. Αλλα γράφουμε, άλλα καταλαβαίνουν

Εδώ...κατάλαβαν ότι τρέχω στα 900p με 30fps. Ερριξε μάλιστα και κάτι μούτζες ο αγενέστατος

Δεν το αναφέρω γιατί δεν θέλω να κλειδώσουν το thread

O,τι τους συμφέρει καταλαβαίνουν

Εχουν και την εύκολη λύση να προτείνουν 1000e αναβάθμιση σε όποιον ρωτήσει κάτι

Και νομίζουν ότι γράφουν σαν ειδήμονες σε "τεχνολογικό" φόρουμ τρομάρα τους. Ωπα ρε! Αμα είναι να χώσει ο άλλος 1000e γιά cpu +gpu, εσάς θα ρωτήσει; Δεν ξέρει από μόνος του;

Btw, παντού στα βίντεος στην 1660 super σε 1440p, όλοι, μα όλοι λένε ότι τα πάει περίφημα

Βάζω 2 από τα δεκάδες

GTX 1660 Super Enough for 1440p 60Fps ?

Μίλησε και ο real πισάς με την 1050Ti. Την δεύτερη χειρότερη gpu της NVIDIA από 2 γενιές πίσω κιόλας. Άσε μας ρε άνθρωπε τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Coscas είπε

Ασε...μην το ψάχνεις...Κανά 2-3 εδώ, είναι στην καρακοσμάρα τους. Αλλα γράφουμε, άλλα καταλαβαίνουν

Εδώ...κατάλαβαν ότι τρέχω στα 900p με 30fps. Ερριξε μάλιστα και κάτι μούτζες ο αγενέστατος

Δεν το αναφέρω γιατί δεν θέλω να κλειδώσουν το thread

O,τι τους συμφέρει καταλαβαίνουν

Εχουν και την εύκολη λύση να προτείνουν 1000e αναβάθμιση σε όποιον ρωτήσει κάτι

Και νομίζουν ότι γράφουν σαν ειδήμονες σε "τεχνολογικό" φόρουμ τρομάρα τους. Ωπα ρε! Αμα είναι να χώσει ο άλλος 1000e γιά cpu +gpu, εσάς θα ρωτήσει; Δεν ξέρει από μόνος του;

Btw, παντού στα βίντεος στην 1660 super σε 1440p, όλοι, μα όλοι λένε ότι τα πάει περίφημα

Βάζω 2 από τα δεκάδες

GTX 1660 Super Enough for 1440p 60Fps ?

 

 

 

Αν εννοείς αυτό 👐, δεν το έκανα ως μουτζα φιλε μου, αλλά ως σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Δε θα το έκανα ποτέ αυτό, γιατί σιχαίνομαι τους bullies, και ειδικά τους cyber bullies. Και εχω αρπαχτει κι εδώ μέσα και μαλιστα πρόσφατα με ανθρωπο που συμπεριφερθηκε ετσι σε συμφορουμιτη.

Αλλά βεβαια είναι εύκολο να κρίνουμε και ειδικά πισω από το πληκτρολόγιο και χωρίς να έχουμε πλήρη εικόνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, vins said:

Αν εννοείς αυτό 👐, δεν το έκανα ως μουτζα φιλε μου, αλλά ως σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Δε θα το έκανα ποτέ αυτό, γιατί σιχαίνομαι τους bullies, και ειδικά τους cyber bullies. Και εχω αρπαχτει κι εδώ μέσα και μαλιστα πρόσφατα με ανθρωπο που συμπεριφερθηκε ετσι σε συμφορουμιτη.

Αλλά βεβαια είναι εύκολο να κρίνουμε και ειδικά πισω από το πληκτρολόγιο και χωρίς να έχουμε πλήρη εικόνα.

Σου ζητώ συγγνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2021 στις 12:21 ΠΜ, Coscas είπε

Σου ζητώ συγγνώμη

Σε ευχαριστώ εφόσον δεν το λες ειρωνικά. 

Γενικα τωρα, για ακόμη μια φορά ξεακολούθησα το θέμα γιατί πιστεύω πως δεν υπάρχει νόημα και ουσια. Καλή συνέχεια και καλή υπομονή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, vins said:

Σε ευχαριστώ εφόσον δεν το λες ειρωνικά. 

Γενικα τωρα, για ακόμη μια φορά ξεακολούθησα το θέμα γιατί πιστεύω πως δεν υπάρχει νόημα και ουσια. Καλή συνέχεια και καλή υπομονή!

Εχω μάθει από μικρός, ότι οι άντρες όταν σφάλλουν λένε συγγνώμη

Οπότε, λίγο δύσκολο να ειρωνευόμουν

Καταλαβαίνω ότι σ΄αυτό το φόρουμ , μοιάζει απίθανο

Καμμία έκπληξις

Καλή συνέχεια και σε σένα (εφόσον τα open hands δεν σημαίνουν μούτζα) 

Επεξ/σία από Coscas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα στην ομάδα, ψάχνοντας να βρω την 3060ti σε φυσιλογική τιμή για να αντικαταστήσω την 1060 μου, βρήκα την 2080ti μέσω amazon αλλά απο τριτο πωλητή στα 545 ευρώ. Μου φαίνεται πολύ καλή η τιμή για να είναι πραγματική. Ποια είναι η άποψη σας? Αν την πραγγείλω θα παραλάβω την κάρτα ή ευχετήρια κάρτα που θα λέει ευχαριστώ κορόιδο. https://www.amazon.es/Gigabyte-GeForce-WATERFORCE-Tarjeta-gráfica/dp/B07LDLQFDY/ref=sr_1_1?__mk_es_ES=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=rtx+2080+ti&qid=1610132992&s=electronics&sr=1-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...