Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Εικοτολογίες , σε λίγες εβδομάδες θα μειωθεί η ζήτηση (εκτός αν γίνει καμιά τρέλα με κρυπτο νομίσματα) ,  ο συνδιασμός λανσαρίσματος NEXT GEN playsation , xbox , NVIDIA/AMD GPUs , AMDcpus , Μ1-silicon σε συνδιασμό διεθνή καραντίνα πίεσε τους κατασκευαστές chips πάρα πολύ και δεν μπορούσαν να εξυπερετήσουν ταυτόχρονα όλους τους κατασκευαστές. Να μην ξεχνάμε ότι όλοι αυτοί θέλουν παραγωγή από τα ελάχιστα cutting edge εργοστάσια με χαμηλά nm.

Βασικά ρώτησα που ξέρουμε ότι θα βγει 3050Ti αρχικά και που ξέρουμε ότι θα έχει 250 ευρώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Βασικά ρώτησα που ξέρουμε ότι θα βγει 3050Ti αρχικά και που ξέρουμε ότι θα έχει 250 ευρώ..

διακινήται η φήμη ευρέως για 199$ MRSP αλλά εγώ θα την περίμενα μετά την κυκλοφορία της 3080ΤΙ που πιθανολογήται τον Φεβρουάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

διακινήται η φήμη ευρέως για 199$ MRSP αλλά εγώ θα την περίμενα μετά την κυκλοφορία της 3080ΤΙ που πιθανολογήται τον Φεβρουάριο.

Εγώ πάλι πιστεύω μόνο ότι βλέπω στην σελίδα της NVIDIA..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ πάλι πιστεύω μόνο ότι βλέπω στην σελίδα της NVIDIA..

Καλά κάνεις , αμπελοφιλοσοφούν περι σίγουρου στοιχήματος αφού κάποια στιγμή η NVIDIA θα την βγάλει.

Ετοιμάζεται και η INTEL να χωθεί δυνατά με 150-200$ gaming-GPU σε λίγους μήνες οπότε μετά το Πάσχα όσοι θέλουν entry-gaming GPU θα έχουν πολλές και δυνατές επιλογές και από τις 3 εταιρίες. Προσωπικά προσδοκώ να έχουμε καλύτερες επιδόσεις από 1660super με 150$ MRSP το καλοκαίρι.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, LouCi4er said:

Η 3050 ti θα ειναι σαν μια 1660 super απ οτι βλεπω,τιμη θα παιξει στο 250αρι,διαθεσιμοτητα ουτε γι αστειο διοτι η συντριπτικη πλειοψηφια τετοιου επιπεδου καρτα περιμενει οποτε.....

Δλδ...περιμένουμε επιδόσεις 1660 Super σε τιμη 250e, όταν η 1660 Super έκανε 200e και είχε και πτωτικές τάσεις;

Στην αρχή έλεγαν θα είναι σαν την 2070 super. Μετά το γύρισαν στην 2060 και τώρα μας λες γιά 1660 super

Ε άμα είναι έτσι, την βλέπω σε επιδόσεις 1050 Ti, με 2 οκτάπινα γιά σύνδεση, 750 W απαίτηση τροφοδοτικού και 350e...Nα μην τους χαλάσουμε και το πάρτυ που ξεκίνησαν με το δούλεμα των τελευταίων 2 μηνών 

2 hours ago, yiannis1991 said:

Εγώ πάλι πιστεύω μόνο ότι βλέπω στην σελίδα της NVIDIA..

Ε ναί...ειδικά στις αναγγελίες τιμών...:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Coscas είπε

Ε ναί...ειδικά στις αναγγελίες τιμών...:rolleyes:

Στις τιμές δεν φταίνε η AMD και η NVIDIA αλλά τα καταστήματα και οι AiBs, ή τουλάχιστον φταίνε και αυτοί. AMD και NVIDIA φταίνε στο ότι δεν δίνουν αρκετό supply από gpu στους AiBs..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, yiannis1991 said:

Στις τιμές δεν φταίνε η AMD και η NVIDIA αλλά τα καταστήματα και οι AiBs, ή τουλάχιστον φταίνε και αυτοί. AMD και NVIDIA φταίνε στο ότι δεν δίνουν αρκετό supply από gpu στους AiBs..

Εμένα σαν καταναλωτή (πού έτσι με βλέπουν και έτσι πρέπει να με αντιμετωπίζουν), δεν με νοιάζει ποιός φταίει περισσότερο ή λιγότερο

Αμα μείνω χωρίς κάρτα, θα πάω 5-6 χρόνια πίσω τεχνολογικά

Είδες τι γίνεται εδώ με παιδιά που θέλουν νέα κάρτα και γυρίσαμε στίς 1050 Ti και 570

Αμα αυτό θέλουν, να μας το πούν

Να μην ξεχνάνε όμως ότι από εμάς ζούν. Την πλειοψηφία που στηρίζει τα budget προϊόντα τους

Και σε μιά σωστή καταναλωτική κοινωνία (όπως δλδ μας θέλουν), αυτό που κάνουν τώρα, τιμωρείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Coscas είπε

Εμένα σαν καταναλωτή (πού έτσι με βλέπουν και έτσι πρέπει να με αντιμετωπίζουν), δεν με νοιάζει ποιός φταίει περισσότερο ή λιγότερο

Αμα μείνω χωρίς κάρτα, θα πάω 5-6 χρόνια πίσω τεχνολογικά

Είδες τι γίνεται εδώ με παιδιά που θέλουν νέα κάρτα και γυρίσαμε στίς 1050 Ti και 570

Αμα αυτό θέλουν, να μας το πούν

Να μην ξεχνάνε όμως ότι από εμάς ζούν. Την πλειοψηφία που στηρίζει τα budget προϊόντα τους

Και σε μιά σωστή καταναλωτική κοινωνία (όπως δλδ μας θέλουν), αυτό που κάνουν τώρα, τιμωρείται

Καλά σε 3-4 μήνες θα επανέλθουν σιγά σιγά τα πράγματα. Δεν έγινε και τίποτα αν μείνουμε χωρίς κάρτα για λίγο, εδώ πεθαίνουν 100 άτομα τη μέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, yiannis1991 said:

Καλά σε 3-4 μήνες θα επανέλθουν σιγά σιγά τα πράγματα. Δεν έγινε και τίποτα αν μείνουμε χωρίς κάρτα για λίγο, εδώ πεθαίνουν 100 άτομα τη μέρα..

Ναι μωρέ...Εχεις δίκιο. Απλά μιλάμε σε ένα thread γιά κάρτες

Αν υπολογίζαμε όλα τα χρόνια, πόσα παιδιά στην Αφρική πεθαίνουν, όχι κάρτα δεν θα παίρναμε αλλά ούτε 2ο ρούχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Coscas είπε

Ναι μωρέ...Εχεις δίκιο. Απλά μιλάμε σε ένα thread γιά κάρτες

Αν υπολογίζαμε όλα τα χρόνια, πόσα παιδιά στην Αφρική πεθαίνουν, όχι κάρτα δεν θα παίρναμε αλλά ούτε 2ο ρούχο

Τι σχέση έχει αυτό που λες τώρα. Οι τιμές αυτές στις κάρτες είναι λόγω όλων των επιπτώσεων που έχει φέρει παγκοσμίως ο covid-19. Τώρα όποιος δεν το καταλαβαίνει αυτό τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, yiannis1991 said:

Τι σχέση έχει αυτό που λες τώρα. Οι τιμές αυτές στις κάρτες είναι λόγω όλων των επιπτώσεων που έχει φέρει παγκοσμίως ο covid-19. Τώρα όποιος δεν το καταλαβαίνει αυτό τι να πω..

Και από τον Φλεβάρη που υπάρχει ο ιός , γιατί δεν υπήρχε πρβλμ;

Και άσε τους χαρακτηρισμούς πάλι

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Coscas είπε

Και από τον Φλεβάρη που υπάρχει ο ιός , γιατί δεν υπήρχε πρβλμ;

Και άσε τους χαρακτηρισμούς πάλι

Γιατί το πρόβλημα δεν δημιουργείται από τη μία στιγμή στην άλλη. Τον πρώτο καιρό υπήρχε stock από πριν και ούτε έτρεχαν όλοι να πάρουν κάρτα αφού περίμεναν τις καινούργιες. Ε τον Σεπτέμβρη που άρχισαν τα release από τις καινούργιες έπεσαν όλοι σαν τα κοράκια όπως γίνεται άλλωστε σε κάθε release αλλά δεδομένων των συνθηκών έγινε αυτό που έγινε. Stock πουθενά και σιγά σιγά οι τιμές στο θεό.

Υ.Γ. Ποιους χαρακτηρισμούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, yiannis1991 said:

Γιατί το πρόβλημα δεν δημιουργείται από τη μία στιγμή στην άλλη. Τον πρώτο καιρό υπήρχε stock από πριν και ούτε έτρεχαν όλοι να πάρουν κάρτα αφού περίμεναν τις καινούργιες. Ε τον Σεπτέμβρη που άρχισαν τα release από τις καινούργιες έπεσαν όλοι σαν τα κοράκια όπως γίνεται άλλωστε σε κάθε release αλλά δεδομένων των συνθηκών έγινε αυτό που έγινε. Stock πουθενά και σιγά σιγά οι τιμές στο θεό.

Υ.Γ. Ποιους χαρακτηρισμούς;

Αποψή σου. Η δικιά μου είναι άλλη

Το τι καταλαβαίνω, άσε να το κρίνω εγώ

 

Btw, το ξέρεις ότι στην Ιαπωνία δεν υπάρχει θέμα τιμών;

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Coscas είπε

Αποψή σου. Η δικιά μου είναι άλλη

Το τι καταλαβαίνω, άσε να το κρίνω εγώ

Εντάξει. Κάνεις λες και δεν θα μπορείς να πάρεις κάρτα ποτέ ξέρω 'γω. Η επόμενη γενιά θα βγει σε δύο χρόνια, μέχρι τότε θα στρώσουν οι τιμές σιγά σιγά, σε λίγους μήνες θα είμαστε ΟΚ. Λες να έχουν οι AMD/ΝVIDIA stock και να μην το πουλάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mrsp είναι προτινομενη Λιανική χωρίς φπα

Λόγω ισοτιμίας ευρώ έπρεπε mrsp $ = λιανική μας σε ευρω.

 

Μιλάω για κάρτα νέας γενιάς επιδόσεων 1660 super to TI με Λιανική Ελλάδα 150ευρω και από τις 3 εταιριες

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...