Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

αφού είναι οι έλληνες έμποροι κακοί , πάρε από τους ξένους μεταχειρισμένα ή καινούρια που τα πουλάνε φθηνά

Προτιμω καινουρια προιοντα τελευταιας τεχνολογιας μιας και το εθιξες το θεμα. Προσπαθησε να μην κανεις τον δικηγορο του διαβολου απλα για να πεις κατι. Μπορεις ελευθερα να αγορασεις μεταχειρισμενη καρτα 4ετιας 700 κ 800 ευρω και ποσταρε το μας εδω για να δουμε ποσο τηρεις τα λεγομενα σου, μιας και προτιμας τετοιου ειδους εμποριου κ να σε παραδεχτουμε κιολας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lioufman είπε

Προτιμω καινουρια προιοντα τελευταιας τεχνολογιας μιας και το εθιξες το θεμα. Προσπαθησε να μην κανεις τον δικηγορο του διαβολου απλα για να πεις κατι. Μπορεις ελευθερα να αγορασεις μεταχειρισμενη καρτα 4ετιας 700 κ 800 ευρω και ποσταρε το μας εδω για να δουμε ποσο τηρεις τα λεγομενα σου, μιας και προτιμας τετοιου ειδους εμποριου κ να σε παραδεχτουμε κιολας.

Δεν το έπιασες το πνεύμα μου , αυτή είναι η πραγματικότητα και ισχύει διεθνώς.

Σε όποιον δεν αρέσει , απλά δεν συμμετέχει σε αγοροπωλησίες. Κανένας δεν σε υποχρέωσε ούτε να αγοράσεις ούτε να πουλήσεις. Επίσης κανένας δεν πρόκειται να σε λυπηθεί αν δεν μπορείς να βρεις φθηνή κάρτα για gaming ή/και mining.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο καθενας πουλαει οσο θελει και κανει οτι θελει ειτε λεγεται καταναλωτης ειτε λεγεται καταστημα εφοσον δεν στεκεται εμποδιο σε καποιον ή δεν ενοχλει-προσβαλει αμεσα καποιον με οποιονδηποτε τροπο.

Καλως ή κακως η κατασταση εχει ως εχει και ετσι θα μεινει για πολυ πολυ καιρο απ' οτι φαινεται.

Oποιος ηταν απο τους παρα πολυ τυχερους οπως εγω που προλαβε εστω τελευταια στιγμη να παραγγειλει καποια καρτα απ' τις καινουριες σε ''κανονικη'' τιμη (απο ελληνικο καταστημα!) εχει καλως. Οποιος δε προλαβε και δεν ειναι διατεθειμενος να δωσει τοσα περισσοτερα χρηματα για μια απο τις νεας γεννιας gpu  καλο θα ηταν να μεινει με τα υπαρχοντα specs και να περιμενει αρκετα γιατι δε νομιζω για παρα πολυ καιρο να βρει ακομη και τη φθηνοτερη υλοποιηση mid-range καρτας νεας γεννιας κατω απο 800 ευρω ουτε σε καταστημα ουτε σε... αγγελια.

 Αν τελικα δε τη παλευει με τα υπαρχοντα specs του πηγαινει σε κατι παλαιοτερης γεννιας και συμβιβαζεται να παιζει με χαμηλωμενα λιγακι τα γραφικα αναλογα με τις απαιτησεις του. 

Με το να φωναζουμε και να καταδικαζουμε που λιγο πολυ ολοι το εχουμε κανει δεν θα αλλαξει τιποτα. Το δεχομαστε και προχωραμε. Επιστροφη on topic.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Δεν το έπιασες το πνεύμα μου , αυτή είναι η πραγματικότητα και ισχύει διεθνώς.

Σε όποιον δεν αρέσει , απλά δεν συμμετέχει σε αγοροπωλησίες. Κανένας δεν σε υποχρέωσε ούτε να αγοράσεις ούτε να πουλήσεις. Επίσης κανένας δεν πρόκειται να σε λυπηθεί αν δεν μπορείς να βρεις φθηνή κάρτα για gaming ή/και mining.

Μαλλον δεν το επιασα με συγχωρεις. Απλα παραθετω τα γεγονοτα, δεν λεω οτι καποιος μας υποχρεωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, lioufman είπε

 Απλα παραθετω τα γεγονοτα

Με το συμπάθειο αυτά που παρέθεσες είναι η άποψη σου, με μερικές εικασίες και μια δόση συναίσθημα.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Με το συμπάθειο αυτά που παρέθεσες είναι η άποψη σου, με μερικές εικασίες και μια δόση συναίσθημα.

Ευχαρίστως να μου πεις πως εχουν τα πράματα. Αναμένω τις απόψεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, lioufman είπε

Ευχαρίστως να μου πεις πως εχουν τα πράματα. Αναμένω τις απόψεις σου

Το θέμα του νήματος είναι η βοήθεια στην αναβάθμιση κάρτας γραφικών. Θέματα όπου ο καθένας σπεκουλάρει για τα αίτια της παρούσας κατάστασης και την εξέλιξη της έχουν ανοίξει κάμποσα και μάντεψε πόσα έχουν μείνει ξεκλείδωτα. Φυσικά δεν είμαι εγώ αυτός που θα σου πει τι μπορείς να γράφεις και που, μπορώ να σου πω όμως από εμπειρία ότι το αρχικό σου post όπως και οι απαντήσεις μας σε παλιότερες εποχές όπου το νήμα βρισκόταν κάτω από συχνό moderation θα είχαν διαγραφεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Το θέμα του νήματος είναι η βοήθεια στην αναβάθμιση κάρτας γραφικών. Θέματα όπου ο καθένας σπεκουλάρει για τα αίτια της παρούσας κατάστασης και την εξέλιξη της έχουν ανοίξει κάμποσα και μάντεψε πόσα έχουν μείνει ξεκλείδωτα. Φυσικά δεν είμαι εγώ αυτός που θα σου πει τι μπορείς να γράφεις και που, μπορώ να σου πω όμως από εμπειρία ότι το αρχικό σου post όπως και οι απαντήσεις μας σε παλιότερες εποχές όπου το νήμα βρισκόταν κάτω από συχνό moderation θα είχαν διαγραφεί.

Στην ουσία μου λες οτι όλα τα ποστ στις τελευταίες 4 σελίδες είναι άσχετα με το θέμα και κανονικά θα έπρεπε να διαγραφούν, σωστά? Για αν δεν μπερδεύομαι στα 3/4 από το ποστ μου δίνω την "εικασία" μου για το λόγο, που ο άνθρωπος που ρώτησε παραπάνω, ΔΕΝ θα έπρεπε να αγοράσει αυτήν την περίοδο κάρτα γραφικών. Όπως επίσης τον γραπτό λόγο ο εκάστοτε αναγνώστης τον χρωματίζει με δικό του συναίσθημα. 

Φυσικά και δεν είσαι εσύ αυτός που θα μου πει τι μπορώ να γράψω και που ( φιλικά το λέω και χωρίς συναισθηματισμό :) ), αλλά ακόμα κ έτσι πάλι δεν μου λες την δική σου άποψη σε αυτά που θεωρείς ότι εγώ εικάζω. 

Συνοψίζοντας, στο thread αυτό εγώ έδωσα μια "εικασία" δική μου για την κατάσταση και απάντησα σε μια ερώτηση που έθεσε ενας σκεπτόμενος άνθρωπος πιο επάνω αν θα έπρεπε να αγοράσει ή όχι αυτήν την περίοδο, ενώ εσύ κριτικάρεις χωρίς να μοιραστείς την αποψή σου την οποία θέλω πολύ να διαβάσω.

Ποιός λοιπόν απο τους δυο μας είναι εκτός θέματος?

Επεξ/σία από lioufman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lioufman είπε

Ποιός λοιπόν απο τους δυο μας είναι εκτός θέματος?

Έχω θέσει ήδη εαυτόν εκτός θέματος στο προηγούμενο μου post:

3 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

το αρχικό σου post όπως και οι απαντήσεις μας

Επειδή δεν έκανες παράθεση στην ερώτηση θεώρησα ότι είναι άλλη μια αόριστη έκθεση ιδεών.

Δεν το κατάλαβα ότι τεκμηρίωνες την απάντησή σου στην ερώτηση του Moorer7,

αν συμπεραίνω σωστά από τη ροή του νήματος.

2 ώρες πριν, lioufman είπε

 ενώ εσύ κριτικάρεις χωρίς να μοιραστείς την αποψή σου την οποία θέλω πολύ να διαβάσω

 Για να απαντήσω στην ερώτηση του φίλου  αν αξίζει η 3070 στα 850 που μου τη βγάζει το link,

η απάντηση μου είναι ότι αξίζει με τα χίλια.

Αυτές τις μέρες οι 3080 που γνωρίζω ότι έχουν αγοραστεί είναι στα 1300-1400,

6800ΧΤ βλέπω να αγοράζονται στα 1050-1100, 3070 που πρόλαβαν συμφορουμίτες στα 900-1000

άρα 850 είναι κάτω από την τιμή της αγοράς.

Δυστυχώς δεν θα καταφέρει να την πάρει σε αυτή τη τιμή καθώς το αΠαίσιο δεν έχει στοκ και μέχρι

στιγμής στα τηλεφωνήματα συμφορουμιτών απαντάνε ότι έχουν άγνωστη ημερομηνία παραλαβής.

---

-Γενικά μιλώντας, θυμάμαι να διαβάζω διάφορους μελλοντολόγους από τις αρχές Οκτώβρη να ευαγγελίζονται

την ''επικείμενη'' πτώση τιμών και την βελτίωση της διαθεσιμότητας.

Δυστυχώς πολλοί φίλοι που θα μπορούσαν να πάρουν κάρτα νωρίτερα δεν την πήραν και τώρα

είτε ξενερώνουν χωρίς κάρτα, είτε ενδίδουν σε πολύ υψηλότερες τιμές από αυτές που απέρριπταν πρωτύτερα.

-Για να συνοψίσω και την ''γενική μου τοποθέτηση'' αν κάποιος είναι σίγουρος ότι θα αντέξει

όσο χρειαστεί και δεν θα συρθεί σε μια χειρότερη επιλογή όταν δεν θα επαληθευτεί

''η εκάστοτε 15 του μηνός μαντεία''

προφανώς δεν αγοράζει και περιμένει ελπίζοντας να εκλογικευτούν οι τιμές κάποτε/όποτε.

Αν κάποιος όμως δεν είναι σίγουρος ότι μπορεί να περιμένει να βρει κάρτα όσο χρειαστεί

και λόγω ανάγκης ή ανυπομονησίας τελικά αναγκαστεί να βγει στην αγορά ας το σκεφτεί διπλά

πριν τον επηρεάσουν συναισθηματικά οι διάφοροι χαρτομάντες με τα ευχολόγια τους.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Έχω θέσει ήδη εαυτόν εκτός θέματος στο προηγούμενο μου post:

Επειδή δεν έκανες παράθεση στην ερώτηση θεώρησα ότι είναι άλλη μια αόριστη έκθεση ιδεών.

Δεν το κατάλαβα ότι τεκμηρίωνες την απάντησή σου στην ερώτηση του Moorer7,

αν συμπεραίνω σωστά από τη ροή του νήματος.

 Για να απαντήσω στην ερώτηση του φίλου  αν αξίζει η 3070 στα 850 που μου τη βγάζει το link,

η απάντηση μου είναι ότι αξίζει με τα χίλια.

Αυτές τις μέρες οι 3080 που γνωρίζω ότι έχουν αγοραστεί είναι στα 1300-1400,

6800ΧΤ βλέπω να αγοράζονται στα 1050-1100, 3070 που πρόλαβαν συμφορουμίτες στα 900-1000

άρα 850 είναι κάτω από την τιμή της αγοράς.

Δυστυχώς δεν θα καταφέρει να την πάρει σε αυτή τη τιμή καθώς το αΠαίσιο δεν έχει στοκ και μέχρι

στιγμής στα τηλεφωνήματα συμφορουμιτών απαντάνε ότι έχουν άγνωστη ημερομηνία παραλαβής.

---

-Γενικά μιλώντας, θυμάμαι να διαβάζω διάφορους μελλοντολόγους από τις αρχές Οκτώβρη να ευαγγελίζονται

την ''επικείμενη'' πτώση τιμών και την βελτίωση της διαθεσιμότητας.

Δυστυχώς πολλοί φίλοι που θα μπορούσαν να πάρουν κάρτα νωρίτερα δεν την πήραν και τώρα

είτε ξενερώνουν χωρίς κάρτα, είτε ενδίδουν σε πολύ υψηλότερες τιμές από αυτές που απέρριπταν πρωτύτερα.

-Για να συνοψίσω και την ''γενική μου τοποθέτηση'' αν κάποιος είναι σίγουρος ότι θα αντέξει

όσο χρειαστεί και δεν θα συρθεί σε μια χειρότερη επιλογή όταν δεν θα επαληθευτεί

''η εκάστοτε 15 του μηνός μαντεία''

προφανώς δεν αγοράζει και περιμένει ελπίζοντας να εκλογικευτούν οι τιμές κάποτε/όποτε.

Αν κάποιος όμως δεν είναι σίγουρος ότι μπορεί να περιμένει να βρει κάρτα όσο χρειαστεί

και λόγω ανάγκης ή ανυπομονησίας τελικά αναγκαστεί να βγει στην αγορά ας το σκεφτεί διπλά

πριν τον επηρεάσουν συναισθηματικά οι διάφοροι χαρτομάντες με τα ευχολόγια τους.

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου . Όπως βλέπεις δεν απέχουν πολύ οι απόψεις μας. 

Επέφερα γνώμη για μέσα Μαρτίου γιατί οι αγορές είναι η δουλειά μου .

Κάθε μεγάλη βιομηχανία στους πρώτους μήνες κάθε έτους κάνει διορθώσεις τιμών (πάντα προς τα πάνω) ότι και να γίνει. Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν πρόκειτε για ευχολόγια, ούτε χαρτομαντεία. 

 

Και για να απαντησουμε στον φίλο, η άποψη μου είναι να κάνει υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά τον Νοέμβριο δεν είχα αντιληφθεί την έκταση της ζήτησης από τους miners και ήλπιζα ότι στις γιορτές θα επανέλθουν οι διαθεσιμότητες αφού θα έχει διεκπεραιωθεί ο κύριος όγκος των παραγγελιών. Η συνέχεια είναι γνωστή , τους τελευταίους μήνες οι η ζήτηση από miners εντείνεται και οι τιμές ανεβαίνουν όλο και ποιο πολύ.

Εδώ που φτάσαμε νομίζω ότι είναι αβάσιμα υπεραισιόδοξο να πιστεύει κάποιος ότι θα αποκατασταθεί η αγορά σε ένα μήνα. Προσωπικά το βλέπω το νωρίτερο τον Ιούνιο  (μιλάω για το νωρίτερο , όχι πιστεύω ότι είναι και πολύ πιθανό). Απλα ελπίζω ότι σε 5-6 μήνες (το καλοκαίρι) θα πάρει μια ανάσα η αγορά. Οσο τα cryptos ανεβαίνουν δύσκολα θα αποκατασταθεί η αγορά. Την πορεία των cryptos δεν μπορούμε να την προβλέψουμε με ασφάλεια γιατί αν μπορούσαμε θα στοιχηματίζαμε σαν long/short σε CFDs και θα γινόμασταν εκατομμυριούχοι.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lioufman είπε

Επέφερα γνώμη για μέσα Μαρτίου γιατί οι αγορές είναι η δουλειά μου .Κάθε μεγάλη βιομηχανία στους πρώτους μήνες κάθε έτους κάνει διορθώσεις τιμών (πάντα προς τα πάνω) ότι και να γίνει. Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν πρόκειτε για ευχολόγια, ούτε χαρτομαντεία.

Φίλε μου φαίνεται από τον τρόπο που γράφεις ότι είσαι σοβαρός συνομιλητής και σε τιμώ για αυτό,

καθώς είμαστε πλήρεις από φριχτούς, ενίοτε κομπλεξικούς, flamers, εμού συμπεριλαμβανομένου.

Βέβαια μου επιτρέπεις να κρατάω πολύ πολύ μικρό καλάθι, γιατί όσοι έκαναν παρόμοιες προβλέψεις,

κάποιου είδους επίκληση έκαναν κι εκείνοι, άλλος στην αυθεντία, άλλος στο επάγγλεμα, άλλος στην εμπειρία,

τελοσπάντων δεν μπήκε κανείς να μας πει ότι θα πέσουν οι τιμές επειδή του το είπε η γιαγιά του.

Όλοι μετήλθαν κάποια ''λογική'' επίκληση για να στηρίξουν τον ισχυρισμό τους.

Προσωπικά μέχρι να δω έστω κάποια μικρή πτώση στις τιμές ή έστω διαθεσιμότητα με αυτές τις τιμές

δεν αισιοδοξώ για μεταβολή της κατάστασης,

κι αν μέσα σ' αυτό το χαμό κάποιος βρει τιμή στα τρέχοντα πλαίσια της αγοράς

ή πόσω μάλλον κάτω από αυτά, εγώ δεν τον αποτρέπω.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζητω συγνωμη προκαταβολικα αν ειναι οφτοπικ αλλα θα ηθελα να ρωτησω με βαση τη τωρινη κατασταση 5/2 εκανα παραγγελια απ το πλαισιο την rtx 3060ti της gigabyte, με πηρανε σημερα τηλ και μου ειπαν πως μιλησαν με το προμηθευτη τους και πως ακομα δεν εχουν κανενα νεο διοτι δεν υπαρχει ουτε για δειγμα ουτε καν γνωριζουν ποτε θα εχουν.

Πιστευετε οτι θα παρει πανω απο 2 μηνες και ποσο, μια εκτιμιση θα ηθελα. Επισης αν γνωριζετε καποιο καταστημα στο εξωτερικο χωρις να χρεωνει φορους εκτελωνισμου που να μπορω να τη προμηθευτω γυρω στα 550 δλδ οσο την παρήγγειλα διοτι Ελλαδα γνωριζω οτι δεν υπαρχει ουτε για αστειο πειτε μου σας παρακαλω γιατι η αναμονη με σκοτωνει. Ευχαριστω.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Ζητω συγνωμη προκαταβολικα αν ειναι οφτοπικ αλλα θα ηθελα να ρωτησω με βαση τη τωρινη κατασταση 5/2 εκανα παραγγελια απ το πλαισιο την rtx 3060ti της gigabyte, με πηρανε σημερα τηλ και μου ειπαν πως μιλησαν με το προμηθευτη τους και πως ακομα δεν εχουν κανενα νεο διοτι δεν υπαρχει ουτε για δειγμα ουτε καν γνωριζουν ποτε θα εχουν.

Πιστευετε οτι θα παρει πανω απο 2 μηνες και ποσο, μια εκτιμιση θα ηθελα. Επισης αν γνωριζετε καποιο καταστημα στο εξωτερικο χωρις να χρεωνει φορους εκτελωνισμου που να μπορω να τη προμηθευτω γυρω στα 550 δλδ οσο την παρήγγειλα διοτι Ελλαδα γνωριζω οτι δεν υπαρχει ουτε για αστειο πειτε μου σας παρακαλω γιατι η αναμονη με σκοτωνει. Ευχαριστω.

Δεν υπάρχει εκτίμηση γιατί μέχρι σήμερα συνεχώς χειροτερεύει η κατάσταση. Στο εξωτερικό η κατάσταση είναι χειρότερη , στην Γερμανία διακινούνται στην χοντρικη 3060ti με τιμές άνω των 1000ευρω προ φπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

Δεν υπάρχει εκτίμηση γιατί μέχρι σήμερα συνεχώς χειροτερεύει η κατάσταση. Στο εξωτερικό η κατάσταση είναι χειρότερη , στην Γερμανία διακινούνται στην χοντρικη 3060ti με τιμές άνω των 1000ευρω προ φπα

Το ebay ειναι αξιοπιστο για αγορες gpu? Εχει καποιο φορο εκτελωνισμου αν παραγγειλω εκτος Κινας? Μολης βρηκα μια gigabyte 3070ti στα 300 ευρω απο Ηνωμενο Βασιλειο πηγα να κανω αγορα και σε 10 δευτερολεπτα ανανεωθηκε η σελιδα και προλαβε να τη παρει αλλος https://www.ebay.com/itm/NVIDIA-3060-ti-8-Brand-new-8-GB-vram/402706905150?hash=item5dc333b83e:g:Yq4AAOSwF-tgMre6. Νομιζω πως για λιγα δευτερολεπτα εχασα τη μακραν καλυτερη προσφορα που εχει υπαρξει εως σημερα για σφραγισμενη 3060ti

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...