Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Αν ο κατασκευαστής λέει επισήμως https://www.techpowerup.com/gpu-specs/radeon-rx-5700-xt.c3339

225W TDP στην reference ρύθμιση πάει να πει ότι οι AIB's tiw 300αρίζουν για πλάκα. 

Επίσης σε 2-3 ημέρες το techspot (παρόλο που είναι λίγο κόκκινο είναι σοβαρό στις μετρήσεις του) θα βγάλει συγκριτικό σε πολλά παιχνίδια και θα κρίνουμε την διαφορά απόδοσης μεταξύ 5700XT - NV3060 ακόμη και αν κάνουμε ότι παραβλέπουμε τα πολύτιμα έξτρα feutures της πράσινης.

300αρι μόνο σε furmark με +50 power limit σε κανένα παιχνίδι δεν έχει πάει πάνω από 200 η nitro που έχω.. συγκεκριμένα στο warzone παίζει με 58 βαθμούς με 155-160 watt και φαν 40% επίσης πολλά benchmarks διαφέρουν από χρήστη σε χρήστη πχ ένας με 5600Χ πχ δεν θα έχει ίδια αποτελέσματα με έναν που τρέχει ραμ 2x8 gb xmp 3200 mhz 16 cas με έναν που έχει κάνει optimized bdies στα 3800 14 cas με πιάνεις? 

όπως και ένας όταν θα πάρει μια κάρτα γραφικών και την αφήσει στοκ δεν θα φύγει πάνω από τα watt ποτέ συγκεκριμένα η νιτρο στοκ έχει 220 watt όσο δίνεις power limit ανεβαίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

300αρι μόνο σε furmark με +50 power limit σε κανένα παιχνίδι δεν έχει πάει πάνω από 200 η nitro που έχω.. συγκεκριμένα στο warzone παίζει με 58 βαθμούς με 155-160 watt και φαν 40% επίσης πολλά benchmarks διαφέρουν από χρήστη σε χρήστη πχ ένας με 5600Χ πχ δεν θα έχει ίδια αποτελέσματα με έναν που τρέχει ραμ 2x8 gb xmp 3200 mhz 16 cas με έναν που έχει κάνει optimized bdies στα 3800 14 cas με πιάνεις? 

όπως και ένας όταν θα πάρει μια κάρτα γραφικών και την αφήσει στοκ δεν θα φύγει πάνω από τα watt ποτέ συγκεκριμένα η νιτρο στοκ έχει 220 watt όσο δίνεις power limit ανεβαίνει. 

https://www.techpowerup.com/review/sapphire-radeon-rx-5700-xt-nitro/30.html

stock average gaming 219W 

όταν την "πειράζεις" 

average gaming 266W 

Κατ'αρχάς για να καταλάβουμε πόσο "απαιτητική" είναι μια κάρτα υπάρχει και ο χαζός τρόπος να δεις πόσο έξτρα ρεύμα πρέπει να της δώσεις από τροφοδοτικό. Για να σου ζητάει ο συσκευαστής  να συνδέσεις πάνω 2χ8pins κάποιος λόγος θα υπάρχει.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

https://www.techpowerup.com/review/sapphire-radeon-rx-5700-xt-nitro/30.html

stock average gaming 219W 

όταν την "πειράζεις" 

average gaming 266W 

Κατ'αρχάς για να καταλάβουμε πόσο "απαιτητική" είναι μια κάρτα υπάρχει και ο χαζός τρόπος να δεις πόσο έξτρα ρεύμα πρέπει να της δώσεις από τροφοδοτικό. Για να σου ζητάει ο συσκευαστής  να συνδέσεις πάνω 2χ8pins κάποιος λόγος θα υπάρχει.

Furmark λέει 286 εμένα φτάνει 326 άρα? 266w σε κανένα game δεν έχω δει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς τεχνολογία supersample το παλαιωμένο κρασί πάει για ξύδι, δείτε επιδόσεις με dlss quality της 2060 που λογίζεται μια κατηγορία κάτω από την 5700xt. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Χωρίς τεχνολογία supersample το παλαιωμένο κρασί πάει για ξύδι, δείτε επιδόσεις με dlss quality της 2060 που λογίζεται μια κατηγορία κάτω από την 5700xt. 

 

Σε πληθώρα παιχνιδιών, συμπληρώνω εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες, εγώ ξέρω οτι έμεινα από πέρυσι τον Μάρτη χωρίς GPU και λέω "άστο μωρέ, από φθινόπωρο θα βγουν κάρτες, ίσως πέσουν οι υπάρχουσες και βλέπουμε". 'Ηθελα μια 1080/60 κάρτα γύρω στα 200-220 ευρώ. Όπως καταλαβαίνετε, κοιτάζω με θλίψη την κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Abudi είπε

Μάγκες, εγώ ξέρω οτι έμεινα από πέρυσι τον Μάρτη χωρίς GPU και λέω "άστο μωρέ, από φθινόπωρο θα βγουν κάρτες, ίσως πέσουν οι υπάρχουσες και βλέπουμε". 'Ηθελα μια 1080/60 κάρτα γύρω στα 200-220 ευρώ. Όπως καταλαβαίνετε, κοιτάζω με θλίψη την κατάσταση

1660 super ήθελες εσύ, τι ακριβώς περίμενες και δεν αγόρασες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Σε πληθώρα παιχνιδιών, συμπληρώνω εγώ

Μαζί σου αλλά η λίστα μεγαλώνει και τα ήδη υπάρχοντα δεν τα λες και λίγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, leros2004 said:

1660 super ήθελες εσύ, τι ακριβώς περίμενες και δεν αγόρασες? 

Να πέσει στα -200 και ίσως να έβγαινε κάποια 3050 στα 140-180 

Το ίδιο έπαθα κι' εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, Abudi said:

Ακριβώς αυτό.

Εκεί πήγαινε η δουλειά και ξαφνικά...ο παραλογισμός

Τώρα...άμα μας χαλάσει (η 1050 Ti εμένα)...πάμε γιά υποβάθμιση...(423e ετοιμοπαράδοτη έχει η δική μου Palit StormX και 375e με προπαραγγελία. Eίχε φτάσει και 120e πριν τις αυξήσεις. 180 την είχα παρει)

Να ανοίξω λές thread;

"Πώς πάτε από μιά 1050 ti σε μιά 4850;"

"Πώς πάτε από μιά 1050 ti σε μιά 1030;"

.................................................

Επεξ/σία από Coscas
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Coscas είπε

Να πέσει στα -200 και ίσως να έβγαινε κάποια 3050 στα 140-180 

Το ίδιο έπαθα κι' εγώ

Μα δεν υπήρχαν καν βλέψεις για 3050.αυτό το ξέραμε πολύ καιρό πριν βγουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα η NVIDIA βγάζει τις καλύτερες της κάρτες πρώτα, την σειρά ΧΧ80. Και για λόγους marketing, για να δείξει δηλαδή το καλύτερο προϊόν πρώτα αλλά και για πρακτικούς λόγους αφού στην αρχή τα yields είναι λίγα οπότε θέλει αυτά τα λίγα να τα κάνει ΧΧ80 και να τα πουλάει ακριβά. Μετά όσο βελτιώνεται η παραγωγή σε chips βγαίνουν και οι υπόλοιπες, ΧΧ70, ΧΧ60. Η 3060 ας πούμε βγήκε σχεδόν ίδια περίοδο με την 2060 (1 μήνα μετά), οπότε όλα βαίνουν βάση προγράμματος. Τουλάχιστον όσον αφορά τα releases, γιατί η διαθεσιμότητα είναι άλλη ιστορία. Θέμα 3050 δεν έχει τεθεί από την NVIDIA ακόμη. H 1650 είχε βγει Απρίλιο, οπότε μπορεί τότε να βγει και η 3050 ή να πάει πιο πίσω λόγω της κατάστασης. Η 1660 Super στα 200-220 ήταν τέλεια κάρτα για 1080p, όποιος ήθελε έπρεπε να πάρει τότε. Να περιμένεις να πέσει κάτω από 200, ε εντάξει τώρα για ένα 20άρικο θα πλουτίσεις;

12 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Χωρίς τεχνολογία supersample το παλαιωμένο κρασί πάει για ξύδι, δείτε επιδόσεις με dlss quality της 2060 που λογίζεται μια κατηγορία κάτω από την 5700xt. 

 

Σωστό και γενικά το 2.0 είναι αρκετά καλό αλλά πρέπει να βελτιωθούν λίγο κάποια implementations γιατί σε 1080p DLSS Quality καταλαβαίνεις τη διαφορά από το native. Το αστείο είναι ότι την καλύτερη υλοποίηση την έχει το Death Stranding που το χρειάζεται λιγότερο αφού και σε native παίζει μια χαρά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...