Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, anthony_88 είπε

Κοιτάω τον 5600 που λένε έχει μικρή διαφορά από τον Χ. Όπως και να έχει επειδή νομίζω η mobo είναι revision 1.0 ίσως να χρειάζεται VRM rework κάποιοι λένε στο reddit. Οπότε λίγο προβληματίζομαι μήπως ένα απλό bios update δεν είναι αρκετό. Η 6600 XT είναι καλή περίπτωση για μια τέτοια αναβάθμιση με στόχο άνετο 2Κ;

1) Αν δεν κάνεις o/c μια χαρά θα παίξει ο 5600X απροβλημάτιστα (προτίμησε τον γιατί "τερματίζει" την πλατφόρμα σου)

2) ΟΧΙ , η 6600ΧΤ είναι "μέτρια" όσον αφορά το 1440i gaming , θα την έλεγα "εισαγωγική" , καλή είναι η 6700ΧΤ που ανταπεξέρχεται στο 90% των σύγχρονων παιχνιδιών άνετα στα 2Κ.

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

1) Αν δεν κάνεις o/c μια χαρά θα παίξει ο 5600X (προτίμησε τον γιατί "τερματίζει" την πλατφόρμα σου)

2) ΟΧΙ , η 6600ΧΤ είναι "μέτρια" όσον αφορά το 1440i gaming , θα την έλεγα "εισαγωγική" , καλή είναι η 6700ΧΤ που ανταπεξέρχεται στο 90% των σύγχρονων παιχνιδιών άνετα στα 2Κ.

 

Είναι εντάξει τα υπόλοιπα specs μου και για την 6700XT?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anthony_88 είπε

Είναι εντάξει τα υπόλοιπα specs μου και για την 6700XT?

Sου απάντησα ήδη και ξαναρωτάς , προυπόθεση η αναβαθμιση cpu. Γυρνα στην πίσω σελίδα και ξαναδιάβασε τι έγραψα (επίσης δεν μας λες πόση RAM έχεις σε τι ταχυτητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Sου απάντησα ήδη και ξαναρωτάς , προυπόθεση η αναβαθμιση cpu. Γυρνα στην πίσω σελίδα και ξαναδιάβασε τι έγραψα (επίσης δεν μας λες πόση RAM έχεις σε τι ταχυτητα)

Ξαναρώτησα γιατί είχα ρωτήσει αρχικά για την 6600XT

RAM έχω δύο τέτοιες οχτάρες.

https://www.memorybenchmark.net/ram.php?ram=G+Skill+Intl+F4-3000C16-8GISB+8GB&id=9189

Το τροφοδοτικό είναι κάτω από τα προτεινόμενα specs για αυτή την κάρτα γραφικών.

Επεξ/σία από anthony_88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, anthony_88 είπε

Ξαναρώτησα γιατί είχα ρωτήσει αρχικά για την 6600XT

RAM έχω δύο τέτοιες οχτάρες.

https://www.memorybenchmark.net/ram.php?ram=G+Skill+Intl+F4-3000C16-8GISB+8GB&id=9189

Το τροφοδοτικό είναι κάτω από τα προτεινόμενα specs για αυτή την κάρτα γραφικών.

ειναι "καλό" , 99,99% θα την τρέξει απροβλημάτιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, έχω ένα απαρχαιωμένο σύστημα και σκέφτομαι να πάρω μια κάρτα γραφικών απλά ίσα ίσα να παίξω κάποια games μιλάμε για 1080p πάντα και στα 30 fps είμαι ευχαριστημένος δεν έχω τέτοια κολλήματα.

CPU: AMD FX 8370

MB: Asrock Fatal1ty 990 fx killer

Ram:12 Gb

GPU:EVGA 960 GTX 4Gb

PSU:Evga SuperNova 750g2 Gold

Ξέρω πως θα τρώω σχετικά αρκετο bottleneck ειδικά με νέα GPU οπότε κοιτούσα κάτι για μεταχειρισμένη και είμαι ανάμεσα σε 1650 Super ,RX 570/580 και 1070. Ποια πιστεύετε πως θα είναι καλύτερη για το συγκεκριμένο σύστημα χωρίς να τρώω αρκετά μεγαλο bottleneck?

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Arikado είπε

Παιδιά καλησπέρα, έχω ένα απαρχαιωμένο σύστημα και σκέφτομαι να πάρω μια κάρτα γραφικών απλά ίσα ίσα να παίξω κάποια games μιλάμε για 1080p πάντα και στα 30 fps είμαι ευχαριστημένος δεν έχω τέτοια κολλήματα.

CPU: AMD FX 8370

MB: Asrock Fatal1ty 990 fx killer

Ram:12 Gb

GPU:EVGA 960 GTX 4Gb

PSU:Evga SuperNova 750g2 Gold

Ξέρω πως θα τρώω σχετικά αρκετο bottleneck ειδικά με νέα GPU οπότε κοιτούσα κάτι για μεταχειρισμένη και είμαι ανάμεσα σε 1650 Super ,RX 570/580 και 1070. Ποια πιστεύετε πως θα είναι καλύτερη για το συγκεκριμένο σύστημα χωρίς να τρώω αρκετά μεγαλο bottleneck?

 

 

 

 

 

O επεξεργαστής σου δεν θα σου επιτρέψει να κάνεις αυτό που θες σε καμία περίπτωση , αγόρασε καλύτερα RAM/m-b/cpu και κράτα την NV960. Ποιο πολύ προκοπή θα κάνεις αλλάζοντας cpu παρά κάρτα γραφικών. Ενας φθηνός I3 12100F με φθηνή μητρική & RAM 16GB/DDR4 θα σε βοηθήσει περισσότερο και στο μέλλον αλλάζεις και gpu.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

O επεξεργαστής σου δεν θα σου επιτρέψει να κάνεις αυτό που θες σε καμία περίπτωση , αγόρασε καλύτερα RAM/m-b/cpu και κράτα την NV960. Ποιο πολύ προκοπή θα κάνεις αλλάζοντας cpu παρά κάρτα γραφικών. Ενας φθηνός I3 12100F με φθηνή μητρική & RAM 16GB/DDR4 θα σε βοηθήσει περισσότερο και στο μέλλον αλλάζεις και gpu.

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμβουλή σου φίλε μου και μάλλον αυτό θα πράξω! Κάτι τελευταίο για να μου φύγει και η ιδέα μόνο. Να φανταστω ούτε με μια 480 θα κάνω δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/11/2022 στις 9:18 ΠΜ, jgeorgiou είπε

Αν σε ενδιαφέρει το FSR/DLSS τότε ή θα πάρεις NVIDIA που έχει το καλύτερο (προτίμησε την σειρά 4ΧΧΧ) που είναι βελτιωμένο ή το RDNA3 (AMD 7XXX σειρά που είναι βλετιωμένο αλλά πάλι δεν φτάνει της NVIDIA σε ποιότητα)

Αν δε παω για τις καινουριες next gen, για 6800xt το σκεφτομαι περισσοτερο σε σχεση με 3070ti που θα πηγαινα γιατι ακομη και χειροτερο fsr/dlss να εχει τα κερδιζεις σε ''pure'' αναλυση τα extra fps συν το fsr 3.0 που μπορει να το βελτιωσουν και αλλο και για 630 που τη βρισκεις πιστευω ακομα ειναι τερας η καρτα απο benchmark που ειδα και θα με κρατησει χρονια για 60+ fps & high settings ειδικα για 1440p που τη θελω.

Για το rtx δε πολυ καιγομαι αν εχω ''δυνατα'' fps σε 2Κ αναλυση.

Απο την αλλη το μονο που με μπλοκαρει ακομα ειναι πρωτον οι drivers που ακουω οτι δεν ειναι και οι καλυτεροι σε amd και δευτερον μη σκασει καμια 7600xt το νεο ετος με 50% καλυτερη αποδοση σε fps στην ιδια τιμη που βρισκω τωρα 6800xt.

Όσο για τους drivers που ειναι και κατι πιο γνωστο μιας και κυκλοφορουν ηδη οι 6000 πιστευεις οτι εχουν βελτιωθει ως ενα βαθμο ή θα έχω προβληματα?

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Arikado said:

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμβουλή σου φίλε μου και μάλλον αυτό θα πράξω! Κάτι τελευταίο για να μου φύγει και η ιδέα μόνο. Να φανταστω ούτε με μια 480 θα κάνω δουλειά?

Εγώ, μιά χαρά τον βλέπω με 6600XT εδώ: 

Red Dead Redemption 2 on FX-8370 RX 6600 XT 1080p

 

Και στο Bottleneck Calculator, 0,6 % bottleneck δείχνει με 1650 super: https://pc-builds.com/bottleneck-calculator/result/0BR15d/1/general-tasks/1920x1080/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Coscas είπε

Εγώ, μιά χαρά τον βλέπω με 6600XT εδώ: 

Red Dead Redemption 2 on FX-8370 RX 6600 XT 1080p

 

Και στο Bottleneck Calculator, 0,6 % bottleneck δείχνει με 1650 super: https://pc-builds.com/bottleneck-calculator/result/0BR15d/1/general-tasks/1920x1080/

Οπότε προτείνεις να προχωρήσω στην αγορά μιας 1650 super?  Η πιστεύεις πως μπορώ να πάρω και κάτι καλύτερο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Arikado said:

Οπότε προτείνεις να προχωρήσω στην αγορά μιας 1650 super?  Η πιστεύεις πως μπορώ να πάρω και κάτι καλύτερο? 

Αν όπως είπες, δεν είσαι "ψείρας" και σου φτάνουν και τα 30 fps (αν και όπως είδες, θα έχεις πολλά περισσότερα), μπορείς να πας στην 6600, αφού τρέχει έτσι την 6600XT

Παραπλήσιο cpu έχουμε (Ryzen 2600 εγώ) και θα πήγαινα σε 6600

Και να ξέρεις ότι σε 1440p οθόνη, το "bottleneck", είναι μικρότερο 

Δεν ανέφερες πόσα διαθέτεις

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Coscas είπε

Αν όπως είπες, δεν είσαι "ψείρας" και σου φτάνουν και τα 30 fps (αν και όπως είδες, θα έχεις πολλά περισσότερα), μπορείς να πας στην 6600, αφού τρέχει έτσι την 6600XT

Παραπλήσιο cpu έχουμε (Ryzen 2600 εγώ) και θα πήγαινα σε 6600

Και να ξέρεις ότι σε 1440p οθόνη, το "bottleneck", είναι μικρότερο 

Δεν ανέφερες πόσα διαθέτεις

 

 

Δεν ξέρω αν αξίζει τόσο να πηγαινα σε 1070 απευθείας.η κάποια κάρτα παρόμοιας δύναμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, Arikado said:

Δεν ξέρω αν αξίζει τόσο να πηγαινα σε 1070 απευθείας.η κάποια κάρτα παρόμοιας δύναμης.

Η 6600, είναι πιο δυνατή. Θα έχεις το cpu bottleneck σου, αλλά αφού δεν πολυνοιάζεσαι (άσε που παίζει ρόλο το game και αλλού θά'χεις αλλού όχι), είσαι οκ

Μτχ θα πάρεις ή καινούργια; Εχεις 1440p monitor; Τι games θα παίζεις;

Εγώ πιστεύω, καλύτερα να πάρεις κάτι δυνατό σε gpu και μετά (όποτε εσύ κρίνεις) να αλλάξεις cpu και μνήμες

Πάντως με την 1650 super, σίγουρα δεν θα έχεις bottleneck

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Coscas είπε

Η 6600, είναι πιο δυνατή. Θα έχεις το cpu bottleneck σου, αλλά αφού δεν πολυνοιάζεσαι (άσε που παίζει ρόλο το game και αλλού θά'χεις αλλού όχι), είσαι οκ

Μτχ θα πάρεις ή καινούργια; Εχεις 1440p monitor; Τι games θα παίζεις;

Εγώ πιστεύω, καλύτερα να πάρεις κάτι δυνατό σε gpu και μετά (όποτε εσύ κρίνεις) να αλλάξεις cpu και μνήμες

Πάντως με την 1650 super, σίγουρα δεν θα έχεις bottleneck

 

Σίγουρα μεταχειρισμένη και μιλάμε για καθαρά 1080p μιας και η οθόνη μου είναι FHD. Και είμαι ανάμεσα σε rx580 και 1650 super (τείνω προς την 1650 να σου πω την αλήθεια). Games κλασσικά πχ Deathloop, Plague Tale Requiem, AC Valhalla κλπ. Τίτλους που δεν μπορώ να παίξω με την 960 με τίποτα. Δεν με νοιάζει τόσο δηλαδή όλα στα ultra κλπ και 60fps. Δεν θέλω κάτι το τρομερό απλη φυσιολογική χρήση. Αξιοπρέπεια στα γραφικά όσο γίνεται και πχ στα 30fps είμαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...