Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω εναν r7 2700 και μια rx 580 8gb με οθονη QHD Freesync (το συστημα της υπογραφης). Γενικα δεν παιζω πολυ, αλλα και οταν παιζω , οι τιτλοι που παιζω ειναι γενικοτερα παλαιοτερης χρονολογιας, αρκετα modded. Ενιοτε μπορει να δοκιμασω και νεοτερα παιχνιδια. Θελω να αναβαθμισω κυριως την καρτα, και σε δευτερο χρονο τον επεξεργαστη.

Αυτο που σκεφτομουν ηταν:

  1.  Καποια RX 6700 XT, ειτε μεταχ. ειτε καινουρια απο καποιο καταστημα οχι απαραιτητα σκρουτζ (πχ amazon)
  2. Να μεταβω αντιστοιχα σε r5 5600x ειτε μεταχ. ειτε καινουριο

Αξιζει να μεταβω τωρα που βλεπω οτι και στα μετ. υπαρχει κινητικοτητα? Η να περιμενω και για καμια προσφορα τωρα που πλησιζουν οι γιορτες και η BF? Γενικοτερα δεν θελω να ξεφυγω πανω απο το 500-550 συνολικα, και για τα 2.

Αν υπαρχει καποια αλλη γνωμη (πχ σε nvidia), παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimakos234 είπε

Εχω εναν r7 2700 και μια rx 580 8gb με οθονη QHD Freesync (το συστημα της υπογραφης). Γενικα δεν παιζω πολυ, αλλα και οταν παιζω , οι τιτλοι που παιζω ειναι γενικοτερα παλαιοτερης χρονολογιας, αρκετα modded. Ενιοτε μπορει να δοκιμασω και νεοτερα παιχνιδια. Θελω να αναβαθμισω κυριως την καρτα, και σε δευτερο χρονο τον επεξεργαστη.

Αυτο που σκεφτομουν ηταν:

  1.  Καποια RX 6700 XT, ειτε μεταχ. ειτε καινουρια απο καποιο καταστημα οχι απαραιτητα σκρουτζ (πχ amazon)
  2. Να μεταβω αντιστοιχα σε r5 5600x ειτε μεταχ. ειτε καινουριο

Αξιζει να μεταβω τωρα που βλεπω οτι και στα μετ. υπαρχει κινητικοτητα? Η να περιμενω και για καμια προσφορα τωρα που πλησιζουν οι γιορτες και η BF? Γενικοτερα δεν θελω να ξεφυγω πανω απο το 500-550 συνολικα, και για τα 2.

Αν υπαρχει καποια αλλη γνωμη (πχ σε nvidia), παρακαλω.

Αν δε καίγεσαι για αλλαγή θα σου έλεγα να περιμένεις και όταν βρεις κάτι σε καλή τιμή το χτυπάς. 

GPU μπορείς να δεις και την RX 6700 (non-XT) 10GB. 


Για CPU δες 5600 και 5600Χ, όποιος σου κάνει καλύτερα τον χτυπάς ακόμα και τώρα, είναι καλές οι τιμές νομίζω. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Phaethonas είπε

Αν δε καίγεσαι για αλλαγή θα σου έλεγα να περιμένεις και όταν βρεις κάτι σε καλή τιμή το χτυπάς. 

GPU μπορείς να δεις και την RX 6700 (non-XT) 10GB. 


Για CPU δες 5600 και 5600Χ, όποιος σου κάνει καλύτερα τον χτυπάς ακόμα και τώρα, είναι καλές οι τιμές νομίζω. 

Η αληθεια ειναι δεν καιγομαι τοσο, γι αυτο ανεφερα και το BF/ γιορτες. ισως και απο πλευρας nvidia Να κοιτουσα για καποια 3070, αλλα δεν πιστευω θα ειναι τοσο ευκολο σε αυτο το Budget (για την νεα γενια και απο τις 2 πλευρες, δεν ειναι στο budget Μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Εχω εναν r7 2700 και μια rx 580 8gb με οθονη QHD Freesync (το συστημα της υπογραφης). Γενικα δεν παιζω πολυ, αλλα και οταν παιζω , οι τιτλοι που παιζω ειναι γενικοτερα παλαιοτερης χρονολογιας, αρκετα modded. Ενιοτε μπορει να δοκιμασω και νεοτερα παιχνιδια. Θελω να αναβαθμισω κυριως την καρτα, και σε δευτερο χρονο τον επεξεργαστη.

Αυτο που σκεφτομουν ηταν:

  1.  Καποια RX 6700 XT, ειτε μεταχ. ειτε καινουρια απο καποιο καταστημα οχι απαραιτητα σκρουτζ (πχ amazon)
  2. Να μεταβω αντιστοιχα σε r5 5600x ειτε μεταχ. ειτε καινουριο

Αξιζει να μεταβω τωρα που βλεπω οτι και στα μετ. υπαρχει κινητικοτητα? Η να περιμενω και για καμια προσφορα τωρα που πλησιζουν οι γιορτες και η BF? Γενικοτερα δεν θελω να ξεφυγω πανω απο το 500-550 συνολικα, και για τα 2.

Αν υπαρχει καποια αλλη γνωμη (πχ σε nvidia), παρακαλω.

Πάρε μια 6800xt η μία μεταχειρισμένη 3080 αν θέλεις καλυτερη αποδοση raytracing και άσε τη cpu για αργότερα.

Τον 2700 τον δίνεις 100 ευρώ σίγουρα,  με 130 παιρνεις 5600.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Armoral είπε

Πάρε μια 6800xt η μία μεταχειρισμένη 3080 αν θέλεις καλυτερη αποδοση raytracing και άσε τη cpu για αργότερα.

Τον 2700 τον δίνεις 100 ευρώ σίγουρα,  με 130 παιρνεις 5600.

Νομιζω ξεφευγουν απο το budget μου (500~) oi  6800xt / 3080. Οχι ομως αν βρεθει καποια προσφορα οτι δεν θα το σκεφτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταχειρισμένα.3080 στα 600 βρίσκεις και εδώ.

6800xt βρίσκεις και καινούργια στα 550 ευρώ, αλλιώς και σε 6700xt στα 400 ευρώ να πας είσαι πολύ οκ. Απλά με 6800xt η 3080 έχεις κάνει καλύτερη αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ηθελα να ρωτησω, αν προβω σε αγορα 7900xt ή 7900xtx ή και 6800xt που σκεφτομαι, θα αξιζει γενικοτερα σαν αγορα απο την αποψη υποστηριξης drivers και fsr, RT ισαξιο με την nvidia σε ολα τα games? 

Ειδικα με το fsr μιας και με ενδιαφερει αρκετα αυτο το χαρακτηριστικο οπως και το dlss της nvidia.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Armoral είπε

Μεταχειρισμένα.3080 στα 600 βρίσκεις και εδώ.

6800xt βρίσκεις και καινούργια στα 550 ευρώ, αλλιώς και σε 6700xt στα 400 ευρώ να πας είσαι πολύ οκ. Απλά με 6800xt η 3080 έχεις κάνει καλύτερη αναβάθμιση.

Που υπάρχει 6800xt στα 550 ευρω καινουρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Που υπάρχει 6800xt στα 550 ευρω καινουρια?

Αν σε ενδιαφέρει το FSR/DLSS τότε ή θα πάρεις NVIDIA που έχει το καλύτερο (προτίμησε την σειρά 4ΧΧΧ) που είναι βελτιωμένο ή το RDNA3 (AMD 7XXX σειρά που είναι βλετιωμένο αλλά πάλι δεν φτάνει της NVIDIA σε ποιότητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από RX 580 σε 6600 ΧΤ είναι ωραία αναβάθμιση για άνετο 2Κ gaming? Χρειάζεται να αναβαθμίσω κάτι από τα παρακάτω ή θα τη σηκώσει το setup μου χωρίς πρόβλημα; Μιλάω κυρίως για τη motherboard, το τροφοδοτικό και τον επεξεργαστή προφανώς. Έχω ήδη 2Κ οθόνη.

 

 

image_2022-11-08_180449134.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, anthony_88 είπε

Από RX 580 σε 6600 ΧΤ είναι ωραία αναβάθμιση για άνετο 2Κ gaming? Χρειάζεται να αναβαθμίσω κάτι από τα παρακάτω ή θα τη σηκώσει το setup μου χωρίς πρόβλημα; Μιλάω κυρίως για τη motherboard, το τροφοδοτικό και τον επεξεργαστή προφανώς. Έχω ήδη 2Κ οθόνη.

 

 

image_2022-11-08_180449134.png

Καταρχάς αναβάθμισε επεξεργαστή , νομίζω μπορείς να βάλεις 5600Χ. (τσέκαρε το στην GIGABYTE , bios updates)

με τον 2600 θα έχει πολλά "βυθίσματα" στα FPS εντός παιχνιδιών οπότε δεν έχει νόημα η αναβάθμιση της gpu

 

ΥΓ

μητρική , τροφοδοτικό είναι μια χαρά

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Καταρχάς αναβάθμισε επεξεργαστή , νομίζω μπορείς να βάλεις 5600Χ. (τσέκαρε το στην GIGABYTE , bios updates)

με τον 2600 θα έχει πολλά "βυθίσματα" στα FPS εντός παιχνιδιών οπότε δεν έχει νόημα η αναβάθμιση της gpu

 

ΥΓ

μητρική , τροφοδοτικό είναι μια χαρά

Κοιτάω τον 5600 που λένε έχει μικρή διαφορά από τον Χ. Όπως και να έχει επειδή νομίζω η mobo είναι revision 1.0 ίσως να χρειάζεται VRM rework κάποιοι λένε στο reddit. Οπότε λίγο προβληματίζομαι μήπως ένα απλό bios update δεν είναι αρκετό. Η 6600 XT είναι καλή περίπτωση για μια τέτοια αναβάθμιση με στόχο άνετο 2Κ;

Επεξ/σία από anthony_88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...