Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, thanasiskg είπε

 

  Οριακά είδες διαφορά σε σχέση με ποια κάρτα?

R9 290 ειχα πριν. Αστεια διαφορα. Τοση ωστε να μην εχει νοημα να παιζω στο PC μεχρι που εκανα αναβαθμιση. Μεχρι τοτε επαιζα στο PS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 25/10/2022 στις 7:59 ΠΜ, Αλεξανδρος A.92 είπε

R9 290 ειχα πριν. Αστεια διαφορα. Τοση ωστε να μην εχει νοημα να παιζω στο PC μεχρι που εκανα αναβαθμιση. Μεχρι τοτε επαιζα στο PS.

Μάλλον θα πάω σε 1050ti? Αξίζει να δώσει κάτι παραπανω για 1650?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanasiskg είπε

Μάλλον θα πάω σε 1050ti? Αξίζει να δώσει κάτι παραπανω για 1650?

Σιγουρα αξιζει. Και η διαφορα ειναι αστεια απο τι βλεπω. Βεβαια αν με ρωτας θα μαζευα αλλα 50ευρο για 1660.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Σιγουρα αξιζει. Και η διαφορα ειναι αστεια απο τι βλεπω. Βεβαια αν με ρωτας θα μαζευα αλλα 50ευρο για 1660.

Γιαυτες για μεταχειρισμένες κοιτάω και πάντα να παιξουν με τον i5 3570k. Χρήματα δίνω μέχρι 300 αλλά για κάτι που να μπορώ να κάνω δουλειά μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξίζει να αναβαθμίσω τώρα με τη συγκεκριμένη υλοποίηση στα 615 ευρώ που τη βρήκα καινούρια? Είναι καλή υλοποίηση σε σχέση με gigabit που σκεφτόμουν να χτυπήσω πριν?

Πιστεύετε θα πέσει και άλλο η τιμή?

Περιμένω ήδη 2 με 3 χρόνια αλλά σκέφτομαι να αναβαθμίσω τώρα επειδή το βλέπω να περιμένω αλλά 2 χρόνια για 4060/4070 και δε νομίζω να είναι κάτω από 800 ευρώ έτσι όπως βλέπω τις τιμές γενικότερα στο πέτσινο οπότε απ το να περιμένω άλλα 2 χρόνια (με τη gpu της υπογραφής που έχω τώρα και δε τρέχει ούτε τετρις) για το release + το να ισορροπήσουν στις 4060/4070 οι τιμές γιατί δίνω οριακά μέχρι 600 για gpu νομίζω θα είναι καλή επένδυση τώρα που είναι πάτο οι τιμες. Πια είναι η γνώμη σας?

IMG_20221030_135431.jpg

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μπω και γω στο θέμα παιδιά μιας και νομίζω οτι ήρθε η ωρα να αναβαθμίσω το εργαλείο.(πρόσφατα αγόρασα και 5800x3d)

Εχω μια 5700xt Mech OC και θέλω να αναβαθμίσω σε μια καλύτερη μέχρι τα 850€. 

Ποια θα ήταν η ιδανικότερη? Ασχολουμε με gaming αλλά οχι πολλά (pubg warzone lol).

Κοιτούσα για 6900xt αλλά ήθελα να παρω και μια γνώμη και από δω..

Υπάρχει περίπτωση στο κοντινο μέλλον να πέσουν οι τιμές ? (αξίζει να περιμένω).?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές μέχρι και τις γιορτές (Ιανουάριο) θα είναι περίπου αυτές στην μεσαία κατηγορία , οπότε κατα την άποψη προχωρήστε σε αγορές όσοι δεν εχετε σκοπό να περιμένετε τον επόμενο Μαρτιο την RTX4060

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2022 στις 6:48 ΠΜ, jgeorgiou είπε

Οι τιμές μέχρι και τις γιορτές (Ιανουάριο) θα είναι περίπου αυτές στην μεσαία κατηγορία , οπότε κατα την άποψη προχωρήστε σε αγορές όσοι δεν εχετε σκοπό να περιμένετε τον επόμενο Μαρτιο την RTX4060

Υπάρχει περίπτωση να δούμε 3070ti κάτω από τα 600 πιστεύεις για αργότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Υπάρχει περίπτωση να δούμε 3070ti κάτω από τα 600 πιστεύεις για αργότερα;

Μετα τον Φεβρουάριο που θα βγει η RTX4060 είναι πολύ πιθανό , μέχρι τότε εξαρτάται και από την ισοτιμία eur/usd αλλά να ρίξει εργοστασιακή τιμή σε USD δεν το νομίζω γιατί δεν έχει κανένα λόγο να το κάνει.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας, θα ήθελα βοήθεια για να επιλέξω κάρτα γραφικών για αναβάθμιση, γιατί στο mid range γίνεται πραγματικά κόλαση. 

Για αρχή να πω το σύστημα που ήδη έχω: 10400f, και  MSI z490, 2x8 ddr4 3200, fhd οθόνη Samsung και rx480.

(Υπάρχει και η επιλογή, να δωθεί αυτή η mobo και ο CPU, και να αλλάξει το σύστημα σε budget b450 που είναι η Asus m-k, με 5600 που αυτή τη στιγμή στα 130 φαίνεται λουκουμάκι, σε περίπτωση που έχουμε θέμα bottleneck. Να αναβαθμίσω σε 11η γενιά δεν το βλέπω, οι τιμές της intel είναι απαράδεκτες πχ 11600k 270 ευρώ, καλή τύχη της εύχομαι δεν θα ξανασυναντηθούμε για μεγάλο διάστημα όπως φαίνεται.) Για την ώρα υπολογίζουμε όμως με 10400f.

Υπάρχει ένα μπάτζετ μαξ 450 ευρώ +-. Οι επιλογές μου είναι οι εξής:

Μεταχειρισμένη 5700 στα 200 ευρώ από φίλο μου, περιμένει κι αυτός να μετακινηθεί σε 3070 ή 6700xt -6800, απλά οι τιμές τον κρατάνε πίσω, σύντομα όμως θα είναι διαθέσιμη. Η κάρτα δεν έχει ταλαιπωρηθεί, οπότε η τιμή μου φαίνεται καλή, ένα ερώτημα είναι το πώς συγκρίνεται με τις υπόλοιπες. 

6700 σκέτη από nr info στα 420 μαζί με μεταφορικά

6650xt στα 360 ευρώ από την ίδια πηγή; Παρόλο που σε επιδόσεις μου φαίνεται να με καλύπτει, από ότι κατάλαβα και αυτή έχει 8 lanes, και η μητρική μου που είναι pcie gen 3 θα την κρατάει πίσω σημαντικά. Κάνω λάθος; Δεν μπορώ να καταλάβω από τα review. 

Τέλος 3060, δεν είδα τιμή σήμερα, αλλά από ότι θυμάμαι σίγουρα πάνω από 400, σε αυτήν την περίπτωση δε βλέπω το λόγο να μην περιμένω να ξαναβρώ την 6700xt στα 450 ευρώ. 

Το περίπλοκο του πράγματος, είναι ότι από ότι βλέπω όλες αυτές οι κάρτες ζοριζουν τον 10400f στα 1080p. Ίσως όχι η 5700. Δεν ξέρω αν αξίζει να κάνω την τραμπα σε επεξεργαστή, ή να μετακομίσω στα 1440p με ένα μεταχειρισμένο μόνιτορ στα 120 ευρώ, και να δώσω το δικό μου ένα 80αρι.

Σορι για το σεντόνι, απλά τα benchmarks με έχουν μπερδέψει δέκα φορές περισσότερο, δοκιμάζουν τις κάρτες με 13900k σε 1080p και άλλα κουλά που δε βοηθάνε κανέναν average χρήστη , υπάρχουν δέκα επιλογές σε κάρτες από κάθε εταιρεία με τιμές που παίζουν και πραγματικά ακόμα και να έχεις ιδέα από gaming pc, είναι πιο δύσκολο από ποτέ να καταλάβεις τι παίζει ακριβώς 

Επεξ/σία από tzavardin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, tzavardin είπε

6700xt στα 450 ευρώ. 

1) Aυτή δείχει να είναι η καλύτερη επιλογή για την περίπτωση σου

2) Οταν δοκιμάζουν κάρτες με το "ανώτατο" cpu , δεν το κάνουν για να σε κοροιδέψουν με τα FPS. Το κάνουν για να μπορέσουν οι κάρτες να ξεδιπλώσουν τις πραγματικές τους επιδόσεις. Οπότε σε αυτά τα τεστ να επικεντρώνεις στην σύγκριση μεταξύ των καρτών(σχετική ανωτερότητα μεταξύ τους). Αφού έχεις κατώτερο επεξεργαστή τα FPS σου θα είναι σαφώς  χαμηλότερα. (πόσο χαμηλότερα δεν υπάρχει κανόνας , εξαρτάται από παιχνίδι , στην περίπτωση σου  συνήθως 10 με 20% τα average FPS)

 

https://www.techspot.com/review/2216-amd-radeon-6700-xt/

Εδώ λοιπόν για την 6700ΧΤ μας λέει ότι είναι avegage -3% σε μια σημαντική ομάδα παιχνιδιών από 3070 (1080i που σε ενδιαφέρει). Είναι πολύ καλή επίδοση για την 6700ΧΤ με δεδομένη την χαμηλή τιμή που την βρήκες. Είναι μια κάρτα που όσο είσαι στα 1080i δεν θα σε "προδώσει" ούτε στα πλέον απαιτητικά παιχνίδια.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα ήθελα κάποιες γνώμες για αγορά κάρτας γραφικών. Παίζω περιστασιακά και συνήθως παλιότερα/λιγότερο απαιτητικά παιχνίδια και γενικά η R9 280X μου με κάλυπτει, αλλά θέλω να βάλω κάποια πιο καινούργια παινχίδια όπως Cyberpunk, Witcher 3, Tomb Raider κτλ και τα έχει βρει πλέον σκούρα. Δεν παίζω competitive/online, είμαι στα 1080, ίσως δοκιμάσω 1440 κάποια στιγμή. Νομίζω ότι 50-60 fps θα μου είναι αρκετά σε κάθε περίπτωση. Το υπόλοιπο σύστημα δεν θα είναι bottleneck (Ryzen 5900X, 64GB RAM).

Μπορώ να δικαιολογήσω γύρω στα 300Ε (+/- 30) για τον βαθμό ενασχόλησης μου με το άθλημα. Σε αυτή την τιμή βλέπω 2 επιλογές, την RX 6600 και την 2060 Super. Υπάρχει κάτι άλλο; Τι θα προτείνατε; Καταλαβαίνω ότι η 2060 είναι λίγο πιο δυνατή αλλά στα συγκριτικά σε άλλα παιχνίδια είναι μπροστά η μία σε άλλα η άλλη. Βλέπω επίσης ότι η 6600 είναι λιγότερο ενεργοβόρα, άρα λιγότερη φασαρία;

Δεν με ενδιαφέρει μτχ καθώς θα γίνει αγορά με τιμολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , γυρω στα 300 αξιζει 6600 (8gb) η 1660super (6gb) ? 

το συστημα ειναι με pci-e 3.0 οποτε δεν θα εκμεταλευτω το 100% της 6600 αλλα με ενδιαφερει για πιο vfm και future proof

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...