Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Η αληθεια ειναι εχει την nitro shapphire OC 6700xt σε καλη τιμη

όπως απαντήσανε σε έναν στo best price έχουν αυτόματο σύστημα με τους προμηθευτές και βάζουν ενα μικρό ποσοστό στην τιμή κατευθείας στο e-shop τους οπότε έχουν καλές τιμές. 

απλά ετοιμάσου να περιμένεις και μήνα να σου έρθει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, giannis22k είπε

Απλα εμενα με απασχολει μην εχω τρεξιματα αν τυχει κατι αργοτερα

Το e-shop τους καλοφτιαγμένο δείχνει, λογικά είναι σοβαρό... αλλά είναι καινούργιο μαγαζί και ποτέ δεν ξέρεις. Εγώ θα σου έλεγα πάρε την κάρτα από εκεί απλά να έχεις καβάτζα ότι έχεις εγγύηση από επίσημη αντιπροσωπία της κάρτας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πότε το βλέπετε να αγοράζουμε high end κάρτες με 700€ σε 1-2-3 ….. χρόνια ακούγεται κάτι στην αγορά ;;;

Επεξ/σία από george kesoglu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, george kesoglu είπε

Για πότε το βλέπετε να αγοράζουμε high end κάρτες με 700€ σε 1-2-3 ….. χρόνια ακούγεται κάτι στην αγορά ;;;

τι εννοείς high end?

το ευρώ έχει υποτιμηθεί σε σχέση με το 2019 , όλα είναι ποιο ακριβά 20-50% σε σχέση με το 2019 

απλά ελπίζουμε οι μεγαλομεσαίες τύπου 4070ΤΙ να ξεκινούν από τα 700ευρώ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η 4070ti πέφτει η τιμή της, τώρα την βρίσκεις γύρω στα 900 και πιστεύω ο κόσμος να την εξαφανίσει από τα ράφια στα 700 ευρώ και κάτω

και θεωρείτε και με medium settings 4K κάρτα

λογικά ο φίλος από πάνω εννωεί high end για 1080p 360hz να φανταστώ;

Επεξ/σία από dreamerchris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα τη γνώμη σας, σκέφτομαι να κουμπώσω μια 6600xt στο σύστημα της υπογραφής, δεν σκοπεύω να κάνω άλλη αναβάθμιση, η κάρτα θα τρέχει αποκλειστικά μόνο games της sony όσα έχουν βγει, uncharted, marvel spiderman, days gone και ότι άλλο βγει (τα υπόλοιπα τα παίζω στο series). Θα τρώω μεγάλο bottleneck έστω σε 1080p, θα παίζει 60 fps? Ο cpu είναι στοκ.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Θα ήθελα τη γνώμη σας, σκέφτομαι να κουμπώσω μια 6600xt στο σύστημα της υπογραφής, δεν σκοπεύω να κάνω άλλη αναβάθμιση, η κάρτα θα τρέχει αποκλειστικά μόνο games της sony όσα έχουν βγει, uncharted, marvel spiderman, days gone και ότι άλλο βγει (τα υπόλοιπα τα παίζω στο series). Θα τρώω μεγάλο bottleneck έστω σε 1080p, θα παίζει 60 fps? Ο cpu είναι στοκ.

ώρμα! θα παίζουν όλα γύρω στα 60-70 average σε μερικά παιχνίδια θα παίζει στα ίδια καρέ σε 1440p και στο μέλλον με αναβάθμιση cpu θα είσαι σε 1080p γύρω στα 100-180 καρέ  και 60-100 καρέ σε 1440p

Επεξ/σία από dreamerchris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dreamerchris είπε

ώρμα! θα παίζουν όλα γύρω στα 60-70 average σε μερικά παιχνίδια θα παίζει στα ίδια καρέ σε 1440p και στο μέλλον με αναβάθμιση cpu θα είσαι σε 1080p γύρω στα 100-180 καρέ  και 60-100 καρέ σε 1440p

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου, ναι μελλοντικά ίσως γιατί όχι να αλλάξω και μητρική & cpu.

Σε σχέση με τη 1070 που είχα πριν στο σύστημα θα δω διαφορά σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου, ναι μελλοντικά ίσως γιατί όχι να αλλάξω και μητρική & cpu.

Σε σχέση με τη 1070 που είχα πριν στο σύστημα θα δω διαφορά σωστά;

σύμφωνα με αυτό εδώ το site λογικά θα έχεις 20% καλύτερη απόδοση με τον 6700 άρα 20 και 20 = 40% με 6600xt και ένα μελόντικό cpu/mb upgrade

RX 6600 XT vs GTX 1070 Game Performance Benchmarks (i7-6700 vs i7-6700) - GPUCheck United States / USA

δεν ξέρω κατά πόσο αξιόπιστο είναι, λογικά παίρνει το σκορ απο κάποιο r15/r20/r23 και υπολογίζει πόσα fps κάνει bottleneck το Cpu την gpu

Επεξ/σία από dreamerchris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα δεις σίγουρα διαφορά. Εγώ πήγα από 960 σε 6600ΧΤ απλά άλλαξα και οθόνη οπότε είμαι στα 1440p. Σκοπός ήταν 6700ΧΤ αλλά όταν την πήρα οι τιμές ήταν ακόμη στα ύψη. Αυτά που παίζω μια χαρά κάρτα είναι. Εγώ βέβαια είμαι με 5600 οι μετρήσεις έχουν και τον 3600Χ που είχα πριν image.png.aadb27054955770ab8a38e0908c67387.png

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aris-leme είπε

Θα δεις σίγουρα διαφορά. Εγώ πήγα από 960 σε 6600ΧΤ απλά άλλαξα και οθόνη οπότε είμαι στα 1440p. Σκοπός ήταν 6700ΧΤ αλλά όταν την πήρα οι τιμές ήταν ακόμη στα ύψη. Αυτά που παίζω μια χαρά κάρτα είναι. Εγώ βέβαια είμαι με 5600 οι μετρήσεις έχουν και τον 3600Χ που είχα πριν image.png.aadb27054955770ab8a38e0908c67387.png

Μηπως θα ήταν λίγο πιο future proof να πάω για 3060ti ή 6700xt?

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Μηπως θα ήταν λίγο πιο future proof να πάω για 3060ti ή 6700xt?

ναι για 1440p πήγαινε 6700xt δαγκωτό!

Επεξ/σία από dreamerchris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εννοείτε 6700 καλύτερη κάρτα και όπως είπα αυτήν είχα βάλει στο μάτι. 3060Τι πολλά τα λεφτά. Η απλά περιμένεις κάποιους μήνες μπας και δούμε σωστές τιμές στις καινούργιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης κάρτας γραφικών(όχι απαραίτητα άμεσα). Πριν λίγο καιρό έκανα αναβάθμιση σε 13700κ και ddr5 αλλά έχω ξεμείνει με μια 1660 super σε 1080p 240hz monitor. Ιδανικά θα ήθελα να πάω σε nvidia 4xxx γενιά (λόγω rt, dlss3 και κατανάλωσης) αλλά για την ώρα οι τιμές είναι  ψηλές (π.χ 4070 ti θα σκεφτόμουν να αγοράσω αν είχε ως ~600-700€... ίσως η 4070 παίξει σε αυτές τις τιμές αλλά φαίνεται στα χαρακτηριστικά ότι έχει πέσει αρκετό  πετσόκομμα σε σχέση με την ti... για 4060(ti) βλέπω 8gb vram και με προβληματίζει) και τα φθηνότερα μοντέλα αργούν να βγουν (κάτι είπαν για Απρίλιο). Έχει νόημα να κοιτάξω προσωρινά/μεταβατικά στα μεταχειρισμένα για καμιά 6700xt/3070 (ti) στα ~350-450€ να έχω κάρτα μέχρι να προσγειωθούν κάπως οι τιμές ή θα χάσω πολλά λεφτά από την μεταπώληση αργότερα που θα έχουν βγει και οι μικρότερες κάρτες από nvidia/amd (μετά από ~5-6+ μήνες);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...