Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε 1440 είσαι κυρίως GPU limited. Οπότε στη ως θέση σου θα κρατούσα τον επεξεργαστή και απλά θα έβαζα dedicated κάρτα γραφικών.

 

Για ποια ενδιαφέρεσαι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Nikoskoulaxidis είπε

απλά σου μπαίνει το μικρόβιο πάλι και θέλεις κάτι καλύτερο, έτσι σκέφτηκα να ρωτήσω αν άξιζει να βάλω μια 6700 η 6750xt

1) για internet/yt οι intel με ενσωματωμένη είναι καλύτεροι μακραν

2) πάντα η επιφύλαξη είναι ότι στο μέλλον μπορεί να βάλεις gaming gpu οπότε είναι λάθος επιλογή

3) 'όχι δεν αξίζει να βάλεις gaming gpu σοβαρή με τέτοια cpu γιατί θα έχει υπερβολικά χαμηλά lows

4) σύντομα βγαίνει η 7ΧΧΧ σειρά στο budget που κοιτάζεις , μην πας σε παλιό rdna

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ όλους για τής απαντήσεις! Είδα αρκετά βίντεο με τον ryzen 7 5700g σε συνδυασμό με την 6700 xt να παιζουν σε 2κ σε high και ultra setings με καλά fps και απο εκει μου ήρθε η ιδέα για την συγκεκριμένη αναβάθμιση, με το συγκεκριμένο σύστημα ειμαι υπέρ ευχαριστημένος και της ταινίες μου σε 4k τής βλέπω, γρήγορος είναι και η θερμοκρασία του είναι πολύ χαμηλή, ταινία 2 ώρες σε 4k και η θερμοκρασία στους 29 με 33 βαθμους, στα παιχνίδια σε 1080p έχω 45-65 fps με ρύθμιση γραφικών high στο Euro track Simulator 2, στο farm Simulator 22 σε medium 40-60 fps. Από ότι κατάλαβα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η μνήμη cache του επεξεργαστή και το ότι δεν υποστηρίζει PCIe 4.0 οπότε η πουλάω τον 5700g και βάζω έναν rayzen 7 5700x πού σίγουρα δουλεύει καλά με την 6750 xt η φτιάχνω ένα εντελώς άλλο setup αργότερα, και πάλι ευχαριστώ όλους για τής γρήγορες απαντήσεις.  

Επεξ/σία από Nikoskoulaxidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nikoskoulaxidis είπε

Ευχαριστώ πολύ όλους για τής απαντήσεις! Είδα αρκετά βίντεο με τον ryzen 7 5700g σε συνδυασμό με την 6700 xt να παιζουν σε 2κ σε high και ultra setings με καλά fps και απο εκει μου ήρθε η ιδέα για την συγκεκριμένη αναβάθμιση, με το συγκεκριμένο σύστημα ειμαι υπέρ ευχαριστημένος και της ταινίες μου σε 4k τής βλέπω, γρήγορος είναι και η θερμοκρασία του είναι πολύ χαμηλή, ταινία 2 ώρες σε 4k και η θερμοκρασία στους 29 με 33 βαθμους, στα παιχνίδια σε 1080p έχω 45-65 fps με ρύθμιση γραφικών high στο Euro track Simulator 2, στο farm Simulator 22 σε medium 40-60 fps. Από ότι κατάλαβα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η μνήμη cache του επεξεργαστή και το ότι δεν υποστηρίζει PCIe 4.0 οπότε η πουλάω τον 5700g και βάζω έναν rayzen 7 5700x πού σίγουρα δουλεύει καλά με την 6750 xt η φτιάχνω ένα εντελώς άλλο setup αργότερα, και πάλι ευχαριστώ όλους για τής γρήγορες απαντήσεις.  

PCIe 3.0 η 4.0 δεν θα σε επηρεάσει στην κάρτα που κοιτάς. 
Επίσης δες τις RX 6700 ΧΤ, ελάχιστη διαφορά με την 6750ΧΤ αλλά τις βρίσκω 400 € στο Skourtz. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, phanispal είπε

Μα ο jgeorgiou λέει ότι είναι αδύναμος ο 5700G.

image.png.07dfb00483f48f028782018ca82f0f6d.pngεκτός από το PCIe x3 που πλέον είναι περιοριστικό για τις απαιτήσεις του 2Κ gaming υστερεί και σαν cpu

13 ώρες πριν, Nikoskoulaxidis είπε

με την 6750 xt η

Τέλη του τρέχοντος μηνός βγαίνουν οι 4060TI & RDNA3 μεσαίες κάρτες στο budget που κοιτάζεις , κατα την άποψη μου είναι λάθος να αγοράσεις παλιά γενιά 6XXX

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

εκτός από το PCIe x3 που πλέον είναι περιοριστικό για τις απαιτήσεις του 2Κ gaming υστερεί και σαν cpu

Πάντως σε τεστ που κάνανε με 4090 πριν μερικούς μήνες, οι διαφορές μεταξύ pcie 3.0 vs 4.0 ήταν αμελητέες. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο πρόσφατο που να το αναιρεί.

https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-4090-pci-express-scaling/

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, sjtak είπε

Πάντως σε τεστ που κάνανε με 4090 πριν μερικούς μήνες, οι διαφορές μεταξύ pcie 3.0 vs 4.0 ήταν αμελητέες. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο πρόσφατο που να το αναιρεί.

https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-4090-pci-express-scaling/

 

Ναι αλλά δεν ξέρουμε πόσο επίδραση έχει σε "μεσαίες" υλοποιήσεις πλέον , σε κάθε περίπτωση το συνδιάσα με το -10% single core & -20% multi core υστέρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα σε 3060 12GB, 3060Ti και 6700 XT ποια μπορεί να τα πάει καλύτερα σε υψηλές αναλύσεις 1440p-2160p με DLSS και FSR ;
Σε διάφορα sites λένε ότι καλύτερα μία 3060 12GB αντί της 3060Ti λόγω των 12GB αλλά σε συγκριτικά βίντεο που βλέπω δεν ισχύει αυτό. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, @ngelos είπε

Ανάμεσα σε 3060 12GB, 3060Ti και 6700 XT ποια μπορεί να τα πάει καλύτερα σε υψηλές αναλύσεις 1440p-2160p με DLSS και FSR ;
Σε διάφορα sites λένε ότι καλύτερα μία 3060 12GB αντί της 3060Ti λόγω των 12GB αλλά σε συγκριτικά βίντεο που βλέπω δεν ισχύει αυτό. Τι λέτε;

Τόσα χρόνια υπάρχει γκρίνια για τα 8GB σε 1440p η οποία δεν μπορούσε να δικαιολογηθεί χειροπιαστά αλλά συνήθως έθεταν θέμα future proof

https://videocardz.com/newz/modded-geforce-rtx-3070-with-16gb-memory-gets-major-1-low-fps-boost

 

Προσωπικά όμως επειδή πλέον έχουμε Μαιο/2023 αν στόχευα σε 1440p θα έπαιρνα με >12GB (από 4070 και πάνω) και για 4K θα έπαιρνα από >16GB και πάνω γιατί κάθε χρόνο τα νέα παιχνίδια είναι ποιο απαιτητικά σε πόρους.

όσον αφορά το NVIDIA ή AMD στο budget που κοιτάζεις η ερώτηση είναι λάθος 2-3 εβοδμάδες πριν κυκλοφορήσουν την νέα γενιά καρτών οι NVIDIA & AMD στην μεσαία κατηγορία.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Πάντως από τις τρεις κάρτες που έβαλα, ποια αποδίδει καλύτερα (έστω και λίγο);

https://www.techspot.com/review/2216-amd-radeon-6700-xt/

στα 1440p η 6700ΧΤ είναι 6% (μέσος όρος) γρηγορότερη από την 3060ΤΙ που είναι σαφώς γρηγορότερη της απλής 3060/12GB

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...