Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, sjtak είπε

Καλημέρα, βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης κάρτας γραφικών(όχι απαραίτητα άμεσα). Πριν λίγο καιρό έκανα αναβάθμιση σε 13700κ και ddr5 αλλά έχω ξεμείνει με μια 1660 super σε 1080p 240hz monitor. Ιδανικά θα ήθελα να πάω σε nvidia 4xxx γενιά (λόγω rt, dlss3 και κατανάλωσης) αλλά για την ώρα οι τιμές είναι  ψηλές (π.χ 4070 ti θα σκεφτόμουν να αγοράσω αν είχε ως ~600-700€... ίσως η 4070 παίξει σε αυτές τις τιμές αλλά φαίνεται στα χαρακτηριστικά ότι έχει πέσει αρκετό  πετσόκομμα σε σχέση με την ti... για 4060(ti) βλέπω 8gb vram και με προβληματίζει) και τα φθηνότερα μοντέλα αργούν να βγουν (κάτι είπαν για Απρίλιο). Έχει νόημα να κοιτάξω προσωρινά/μεταβατικά στα μεταχειρισμένα για καμιά 6700xt/3070 (ti) στα ~350-450€ να έχω κάρτα μέχρι να προσγειωθούν κάπως οι τιμές ή θα χάσω πολλά λεφτά από την μεταπώληση αργότερα που θα έχουν βγει και οι μικρότερες κάρτες από nvidia/amd (μετά από ~5-6+ μήνες);

 

Στις 30/1/2023 στις 12:27 ΜΜ, jgeorgiou είπε

Πιθανότατα σε 1 μήνα η 4060ΤΙ να αποτελεί σοβαρή πρόταση στην mid κατηγορία. Εγώ θα περίμενα να έρθει ο Μάρτιος ώστε η AMD να βγάλει μεσαίες RDNA2 (7XXX series) γιατί έχει έξτρα χαρακτηριστικά που θα αξιοποιηθούν στο μέλλον σε σχέση με την σειρά 6XXX.

Προσωπικά περιμένω με ενδιαφέρον τις 4060TI & AMD 7700 γιατί στο price range τους θα ενδιαφέρουν πολύ κόσμο και θα είναι VFM σε σχέση με την κατάσταση που έχει παγιωθεί την τελευταία 3ετία.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πιστεύεις ότι τα 8gb vram είναι ψιλό DOA πλέον για καινούρια παιχνίδια (μιλάω περισσότερο για 4060); Αν και 1080p, με προβληματίζει λίγο, σκεπτόμενος τίτλους όπως το Spiderman και τώρα το Howards που βγήκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, sjtak είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πιστεύεις ότι τα 8gb vram είναι ψιλό DOA πλέον για καινούρια παιχνίδια (μιλάω περισσότερο για 4060); Αν και 1080p, με προβληματίζει λίγο, σκεπτόμενος τίτλους όπως το Spiderman και τώρα το Howards που βγήκε.

προσωπικά για 1080 πιστεύω ότι είναι future proof , στο απολύτως χειρότερο σενάριο που στο μέλλον κάποιο παιχνίδι μπορεί να αξιοποήσει παραπάνω θα χάνεις λιγότερο από 10% απόδοση λόγω της περιορισμένης ram , για 1080 προσωπικά δεν θα προβληματιζόμουν για 8GB.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sjtak είπε

Καλημέρα, βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης κάρτας γραφικών(όχι απαραίτητα άμεσα). Πριν λίγο καιρό έκανα αναβάθμιση σε 13700κ και ddr5 αλλά έχω ξεμείνει με μια 1660 super σε 1080p 240hz monitor. Ιδανικά θα ήθελα να πάω σε nvidia 4xxx γενιά (λόγω rt, dlss3 και κατανάλωσης) αλλά για την ώρα οι τιμές είναι  ψηλές (π.χ 4070 ti θα σκεφτόμουν να αγοράσω αν είχε ως ~600-700€... ίσως η 4070 παίξει σε αυτές τις τιμές αλλά φαίνεται στα χαρακτηριστικά ότι έχει πέσει αρκετό  πετσόκομμα σε σχέση με την ti... για 4060(ti) βλέπω 8gb vram και με προβληματίζει) και τα φθηνότερα μοντέλα αργούν να βγουν (κάτι είπαν για Απρίλιο). Έχει νόημα να κοιτάξω προσωρινά/μεταβατικά στα μεταχειρισμένα για καμιά 6700xt/3070 (ti) στα ~350-450€ να έχω κάρτα μέχρι να προσγειωθούν κάπως οι τιμές ή θα χάσω πολλά λεφτά από την μεταπώληση αργότερα που θα έχουν βγει και οι μικρότερες κάρτες από nvidia/amd (μετά από ~5-6+ μήνες);

το έχω πει ξανά και το έχουν πει και άλλοι για κάποιο λογο ρτχ 4000 και ρχ 7000 είναι χάλια για τιμη/αυτά που προσφέρουν.

καλό θα ήτανε να πας σε 6700xt ή κάτι ανάλογο από nvidia και να περιμένεις για ρτχ 5000 ή αν αποδειχθούν οι υπόλοιπες ρχ 7000 (7600-7800) καλές αλλιώς ούτε αυτές...

ειδικά αν μείνεις σε 1080p 240hz απόλαυσε το με 6700xt ή κάτι ανάλογο από nvidia. Αν θες να πας σε 1440p 240hz η 4070ti είναι μονόδρομος και βέβαια αν δεις καμια έκπτωση δεν το συζητώ την τσιμπάς. για 4Κ είναι τραγική η κατάσταση.

εδιτ: επειδή είδα οτι σε ενδιαφέρουν νέοι τίτλοι να αναφέρω ότι πολλά από τα παιχνίδια που βγαίνουν τώρα είναι φτιαγμένα να παίζουν με ωραία γραφικά μόνο με RT δηλαδή χωρις RT δεν έχουν reflections και baked φωτισμούς κλπ οπότε και για 1080p 240hz αν πας σε 4070ti θα είσαι μέσα σε όλα

Επεξ/σία από dreamerchris
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση... Προσπαθώ να κάνω μια μικρή αναβάθμιση από την 1060 3gb που έχω 5-6 χρόνια τώρα, γιατί δε σηκώνει ούτε valhalla, ούτε RDR2, ούτε στα minimum, εκτός άμα βάλω τέρμα low settings και βλέπω το χιόνι τετράγωνο. Επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ με τιμές και λοιπά, μια medium κάρτα για την εποχή υπάρχει περίπτωση να είναι κάτω από 400 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, variemai είπε

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση... Προσπαθώ να κάνω μια μικρή αναβάθμιση από την 1060 3gb που έχω 5-6 χρόνια τώρα, γιατί δε σηκώνει ούτε valhalla, ούτε RDR2, ούτε στα minimum, εκτός άμα βάλω τέρμα low settings και βλέπω το χιόνι τετράγωνο. Επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ με τιμές και λοιπά, μια medium κάρτα για την εποχή υπάρχει περίπτωση να είναι κάτω από 400 ευρώ;

Ή πας με 400€ για 6700ΧΤ/3060 Ti, ή κάνεις λίγους μήνες ακόμη υπομονή να δούμε και τις καινούργιες σειρές τι θα δώσουν (και σε τι τιμές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, πολύσυζητημένη ερώτηση, αλλά έχω να ασχοληθώ πολύ καιρό με κάρτες γραφικών:

Για casual gaming, γύρω στα 150-200 ευρώ τι θα προτείνατε;

Με ενδιαφέρουν πιο πολύ fighting τίτλοι (Mortal Kombat 11, Soul Calibur 6, Τα επερχόμενα Street Fighter 6 και Tekken 8 κτλ κτλ) όπως και Sports (ΝΒΑ 2Κ κ FIFA). Πέρα από αυτά το πολύ να παίξω κανένα δωρεάν παιχνίδι από αυτά που δίνει το Epic Stores 😄

Επειδή έχω ξεμείνει με μια 7770 1GB δεκαετίας και τα παιχνίδια που παίζω δεν είναι βαριά, δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις. Ποιά είναι όμως η πιο συμφέρουσα λύση σε αυτό το εύρος τιμής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, nickts1 είπε

Καλησπέρα παιδιά, πολύσυζητημένη ερώτηση, αλλά έχω να ασχοληθώ πολύ καιρό με κάρτες γραφικών:

Για casual gaming, γύρω στα 150-200 ευρώ τι θα προτείνατε;

Με ενδιαφέρουν πιο πολύ fighting τίτλοι (Mortal Kombat 11, Soul Calibur 6, Τα επερχόμενα Street Fighter 6 και Tekken 8 κτλ κτλ) όπως και Sports (ΝΒΑ 2Κ κ FIFA). Πέρα από αυτά το πολύ να παίξω κανένα δωρεάν παιχνίδι από αυτά που δίνει το Epic Stores 😄

Επειδή έχω ξεμείνει με μια 7770 1GB δεκαετίας και τα παιχνίδια που παίζω δεν είναι βαριά, δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις. Ποιά είναι όμως η πιο συμφέρουσα λύση σε αυτό το εύρος τιμής;

να πούν και πιο γνώστες (και θυμάμαι υπάρχει ένα θέμα με την 6500xt που θέλει pcie 4.0 νομίζω?) αλλά στη τιμή που λες πρέπει να είναι μονόδρομος RX 6500XT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Age4Greeks είπε

@nickts1 Δε θα ήταν κακή ιδέα να πας και εδώ με λίγα παραπάνω:

https://www.bestprice.gr/item/2157159658/asrock-radeon-rx-6600-8gb-challenger-d.html?qo=6600&from=cat

80 Ευρώ διαφορά από την 6500 δεν τα λες και λίγα...

To 200 είναι ταβάνι, δεν θα πάω παραπάνω. Θα την κοιτάξω αν βρώ κάτι μεταχειρισμένο, με σοβαρό υπόλοιπο εγγυησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nickts1 είπε

Καλησπέρα παιδιά, πολύσυζητημένη ερώτηση, αλλά έχω να ασχοληθώ πολύ καιρό με κάρτες γραφικών:

Για casual gaming, γύρω στα 150-200 ευρώ τι θα προτείνατε;

Με ενδιαφέρουν πιο πολύ fighting τίτλοι (Mortal Kombat 11, Soul Calibur 6, Τα επερχόμενα Street Fighter 6 και Tekken 8 κτλ κτλ) όπως και Sports (ΝΒΑ 2Κ κ FIFA). Πέρα από αυτά το πολύ να παίξω κανένα δωρεάν παιχνίδι από αυτά που δίνει το Epic Stores 😄

Επειδή έχω ξεμείνει με μια 7770 1GB δεκαετίας και τα παιχνίδια που παίζω δεν είναι βαριά, δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις. Ποιά είναι όμως η πιο συμφέρουσα λύση σε αυτό το εύρος τιμής;

δεν υπάρχει καλή επιλογή κάτω από 200ευρώ , είναι όλες για τα μπαζα

2 ώρες πριν, nickts1 είπε

80 Ευρώ διαφορά από την 6500 δεν τα λες και λίγα...

To 200 είναι ταβάνι, δεν θα πάω παραπάνω. Θα την κοιτάξω αν βρώ κάτι μεταχειρισμένο, με σοβαρό υπόλοιπο εγγυησης.

δεν θα μείνεις ευχαριστημένος , θα το μετανιώσεις σε λίγες εβδομάδες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nickts1 είπε

Για την 1660 super τι λέτε;

Αν καταλαβαίνω καλά, σαν απόδοση είναι λίγο πιο κάτω από 6600xt?

Την κοιτάζω για μεταχειρισμένη.

στην περίπτωση σου πρέπει να αλλάξεις και cpu ( R5600X ή R7600X) γιατί ότι κάρτα και να βάλεις δεν θα έχεις αποτέλεσμα

αν μπορείς να αγοράσεις R5600X + 1660super ειναι πραγματικά καλός συνδιασμός για 1080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποια κάρτα θα μπορούσα να αλλάξω την Sapphire Nitro+ Vega 64 που έχω τώρα;

Gaming σε 1440p 144Hz μόνιτορ σε σύστημα με 3700Χ και X570.

Με ενδιαφέρει και το streaming. Πως τα πηγαίνουν οι νέες AMD με αυτό το θέμα;

Budget 500-600€ αν είναι δυνατόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Με ποια κάρτα θα μπορούσα να αλλάξω την Sapphire Nitro+ Vega 64 που έχω τώρα;

Gaming σε 1440p 144Hz μόνιτορ σε σύστημα με 3700Χ και X570.

Με ενδιαφέρει και το streaming. Πως τα πηγαίνουν οι νέες AMD με αυτό το θέμα;

Budget 500-600€ αν είναι δυνατόν.

για streaming απ' ότι διαβάζω μόνο nvidia. κάνεις record χωρίς καθόλου impact ενώ με amd έχει αρκετό.

τσίμπα μια 3060ti στη τιμή που λες ή ποιο πάνω καμιά μεταχειρισμένη

Επεξ/σία από dreamerchris
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...