Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, totalius είπε

το ανώτερο 150 ε

σε κάθε περίπτωση θα δεις οριακή έως μικρή βελτίωση λόγω παλιάς CPU , επίσης πρόσεχε μην αγοράσεις gpu εκτός εγγύησης που είναι υπερβολικά ταλαιπωρημένη και τα "τινάξει" στα χέρια σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά βελτίωση θα δεις (γι' αυτά που θα δώσεις), δε θα σε κρατήσει πίσω η CPU σου, εγώ είμαι με τρίτης γενιάς και παίζω ακόμα όλους τους τίτλους, στα παπάρια μου κι αν έχουν βγει εικοστής τρίτης γενιάς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με μια μελλοντική αναβάθμιση. Έχω το παρακάτω σύστημα:

MOBO: Asus Rog Strix B350 - F

CPU: Ryzen 5 2600

Ram: 16 gb 3000 mhz

GPU:RX 480 8 gb.

Περιμένω να βγουν οι mid tier καρτες απο NVIDIA και AMD. Με το παραπάνω CPU υποθέτω θα υπάρχει bottleneck. Αξίζει να πάω στον 5800x3D ή θα μπορώ να κάνω την δουλειά μου και μ'ένα Ryzen 5800x; Έχετε να προτείνετε κάποια εναλλακτική; 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με μια μελλοντική αναβάθμιση. Έχω το παρακάτω σύστημα:

MOBO: Asus Rog Strix B350 - F

CPU: Ryzen 5 2600

Ram: 16 gb 3000 mhz

GPU:RX 480 8 gb.

Περιμένω να βγουν οι mid tier καρτες απο NVIDIA και AMD. Με το παραπάνω CPU υποθέτω θα υπάρχει bottleneck. Αξίζει να πάω στον 5800x3D ή θα μπορώ να κάνω την δουλειά μου και μ'ένα Ryzen 5800x; Έχετε να προτείνετε κάποια εναλλακτική; 

Ευχαριστώ.

Ψηφίζω 5800x3d για να τερματίσεις την πλατφόρμα σου και να ξέρεις ότι και τα επόμενα χρόνια θα έχεις επαρκή ταχύτητα. Στο μακρινό μέλλον θα ξέρεις ότι έκανες αυτό που έπρεπε και όταν σταματήσει να σου είναι επαρκές πας σε καινούργιο μηχάνημα. Για αρχαία παιχνίδια ο συγκεκριμένος επεξεργαστής είναι αχτυπητος.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2023 στις 2:04 ΜΜ, Tribal21 είπε

Καλησπέρα και από μένα!

Μετά από 7,5 χρόνια ήρθε και σε μένα η ώρα για αλλαγή της GPU.

Έχω Ryzen 5600X με 16Gb Ram.

Το pc το έχω κυρίως για απλή καθημερινή χρήση αλλά κανα ΣΚ μπορεί να παίξω κανα παιχνιδάκι αν βρω χρόνο.

Επίσης ασχολούμαι λίγο με φωτογραφία και video (Lightroom και filmora12 αντίστοιχα).

Budget 300 max!!

Είμαι μεταξύ της Nvidia rtx 2060 6gb και της AMD rx6600 8gb.

Τι προτείνετε?

 Μεταχειρισμένη μέχρι 300 λογικά μια 6600xt και θα πετάς αν μπορείς λίγο παραπάνω είναι οι 3060ti αφού λες και για editing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αν και ειχα πει θα περιμενω τα καινουρια μικρομεσαια μοντέλα, μου ήρθε mail απο σκρουτζ για 20% έκπτωση σήμερα και με εχει βαλει σε πειρασμό... Ενδεικτικά η 3060 ti/6700xt βγαίνει περιπου στα 350€ και η 6800/3070 στα 450 περίπου... Το μόνο "θέμα" είναι το τροφοδοτικό μου που είναι 650w (corsair rm650x). Παίζει να εχω πρόβλημα με την 6800/3070? (Υπολοιπο συστημα 13700k, z790  μητρική, 1 nvme pci-e 4.0, 2 sata hdds, 2 ram dimms ddr5, 6 case fans 120mm). Αναλυση είναι 1080p (100+fps, ιδανικα 144fps minimum). Υπαρχει καποιος λογος να μην προτιμησω amd? Σε αυτην την κατηγορια τιμης, απο οτι εχω δει, δεν θεωρω οτι ειναι playable το ray tracing σε nvidia ( στο cyberpunk πχ). Το μονο + απο οτι εχω διαβασει ειναι το dlss2 που ειναι (ελαφρως) καλυτερο απο το fsr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, sjtak είπε

Καλησπέρα, αν και ειχα πει θα περιμενω τα καινουρια μικρομεσαια μοντέλα, μου ήρθε mail απο σκρουτζ για 20% έκπτωση σήμερα και με εχει βαλει σε πειρασμό... Ενδεικτικά η 3060 ti/6700xt βγαίνει περιπου στα 350€ και η 6800/3070 στα 450 περίπου... Το μόνο "θέμα" είναι το τροφοδοτικό μου που είναι 650w (corsair rm650x). Παίζει να εχω πρόβλημα με την 6800/3070? (Υπολοιπο συστημα 13700k, z790  μητρική, 1 nvme pci-e 4.0, 2 sata hdds, 2 ram dimms ddr5, 6 case fans 120mm). Αναλυση είναι 1080p (100+fps, ιδανικα 144fps minimum). Υπαρχει καποιος λογος να μην προτιμησω amd? Σε αυτην την κατηγορια τιμης, απο οτι εχω δει, δεν θεωρω οτι ειναι playable το ray tracing σε nvidia ( στο cyberpunk πχ). Το μονο + απο οτι εχω διαβασει ειναι το dlss2 που ειναι (ελαφρως) καλυτερο απο το fsr.

Αν δεν βιαζεσαι , περιμενε περισσοτερες επιλογες σε 2 εβδομαδες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Αν δεν βιαζεσαι , περιμενε περισσοτερες επιλογες σε 2 εβδομαδες

Πέρα από 4070 υπάρχει κάτι άλλο που θα βγει τώρα κοντά; (4060 ti ή τίποτα από amd μεριά;) Με προβληματίζει που όλες οι καινούργιες κάρτες έχουν ξεφύγει στις τιμές και από τις 2 εταιρείες σε σχέση με τις τιμές το προηγούμενων μοντέλων... Από ότι εικάζεται, η 4070 θα είναι στην καλύτερη περίπτωση 150€ κάτω από την ti που και πάλι την καθιστά αρκετά ακριβή άμα σκεφτείς ότι η 3070 παίζει στα ~550€+. Με αυτήν την τιμολογιακή πολιτική, μάλλον η 4060 ti θα παίζει σε αυτές τις τιμές όταν βγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2023 στις 11:46 ΠΜ, totalius είπε

Καλημέρα παιδιά . Για το σύστημα της υπογραφής μου αξίζει να κάνω μια αναβάθμιση σε gpu μεταχειρισμένη ; Θέλω να δώσω το ανώτερο 150 ε κ βρίσκω κάποιες 1070 σε αυτή τη τιμή . Θα δω διαφορά με βάση ότι δε με παίρνει σκομα για αλλαγή επεξεργαστή κ δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις για ανάλυση πάνω από 1080p ή ultra graphics ; 

Έχω δει και 2060 σε αυτά τα χρήματα στα μεταχειρισμενα, εάν έχεις λίγο υπομονή και με λιιιγο παζάρι πιστεύω πως είναι αρκετά καλύτερη αγορά από την 1070 λόγω rtx cores που έχουν εφαρμογή σε όλο και περισσότερα tasks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω για το αν άξιζει η αναβάθμιση με κάρτα γραφικών για 1440p στο παρακάτω σύστημα η αν θα είταν καλύτερα να το δώσω και να στηθεί ένα καινούργιο, παίζω κανένα παιχνίδι μόνο το σαββατοκύριακο και όταν υπάρχει χρόνος, τα παιχνίδια που παίζω είναι κυρίως Simulator όπως Euro Truck Simulator, Farm Simulator 22, forza horizon και gta5. Αν δεν κάνω λάθος ο επεξεργαστής μου υποστηρίζει μόνο Pci express 3 τουλάχιστον για τον m2 που γνωρίζω σίγουρα.

Case be quiet 500dx

PSU be quiet system power 9 600w "αυτό σίγουρα θα το αλλάξω"

Motherboard msi b550 mpg gaming edge wifi 

CPU  ryzen 7 5700g 

RAM g.skill DDR4 3600 2x8gb

Monitor/Resolution  4k

ΟS win11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Nikoskoulaxidis είπε

Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω για το αν άξιζει η αναβάθμιση με κάρτα γραφικών για 1440p στο παρακάτω σύστημα η αν θα είταν καλύτερα να το δώσω και να στηθεί ένα καινούργιο, παίζω κανένα παιχνίδι μόνο το σαββατοκύριακο και όταν υπάρχει χρόνος, τα παιχνίδια που παίζω είναι κυρίως Simulator όπως Euro Truck Simulator, Farm Simulator 22, forza horizon και gta5. Αν δεν κάνω λάθος ο επεξεργαστής μου υποστηρίζει μόνο Pci express 3 τουλάχιστον για τον m2 που γνωρίζω σίγουρα.

Case be quiet 500dx

PSU be quiet system power 9 600w "αυτό σίγουρα θα το αλλάξω"

Motherboard msi b550 mpg gaming edge wifi 

CPU  ryzen 7 5700g 

RAM g.skill DDR4 3600 2x8gb

Monitor/Resolution  4k

ΟS win11

ο 5700g είναι "αδύναμος" για ΣΟΒΑΡΌ GAMING , πούλα τον και πάρε 5800Χ3d μαζί με μια κάρτα γραφικών νέας γενιάς , σε 3-4 εβδομάδες θα έχιε πολλές επιλογές και από AMD και ΙΝΤΕL. Τα έχουμε πει 100 φορές για τις AMD APUs , αν θελήσουμε σοβαρό gaming δεν κάνουν και κακώς τις αγοράζουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

ο 5700g είναι "αδύναμος" για ΣΟΒΑΡΌ GAMING , πούλα τον και πάρε 5800Χ3d μαζί με μια κάρτα γραφικών νέας γενιάς , σε 3-4 εβδομάδες θα έχιε πολλές επιλογές και από AMD και ΙΝΤΕL. Τα έχουμε πει 100 φορές για τις AMD APUs , αν θελήσουμε σοβαρό gaming δεν κάνουν και κακώς τις αγοράζουμε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! όταν είχα στήσει το pc ήταν αποκλειστικά για χρήση ίντερνετ και youtube στην τηλεόραση όχι για παιχνίδια απλά με τον καιρό άρχισα να ξανάναπαίζω κάποια, σε 1080p τα πηγαίνει μια χαρά σε medium έως και high σε κάποια παιχνίδια χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και χαμηλές θερμοκρασίες με μηδενικό θόρυβο,  απλά σου μπαίνει το μικρόβιο πάλι και θέλεις κάτι καλύτερο, έτσι σκέφτηκα να ρωτήσω αν άξιζει να βάλω μια 6700 η 6750xt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...