Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους. Ποια κάρτα να διαλέξω για να μην έχω μπουκάλι; Θα είμαι εντάξει με 6700 xt ή 4060 ti; Με τα 8gb Vram όμως γιατί με τα 16 που θα βγει, η τιμή θα ξεφεύγει λογικά. Και αν ναι, ποια απ' τις δύο; Μέχρι στιγμής έπαιζα σπάνια αλλά ίσως ξεκινήσω το gaming. Προς το παρόν παίζω forza horizon 5. Ίσως πάω και σε 2k οθόνη. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα, γι' αυτό θα ήθελα να είμαι καλυμμένος και σε 2k και σε 1080p.

Κουτί: Phanteks Enthoo Pro Tempered Glass Full Tower

Cpu: Amd Ryzen 9 5900x

Motherboard: MSI MBG B550 Gaming Plus

Ram:  G.SKILL F4-3200C16D-32GTZ 64GB (4X16GB) DDR4 3200MHZ

Gpu: Palit GeForce GTX 1060 6GB Dual

Psu: Corsair CX Series CX750F RGB 750W Full Modular 80 Plus Bronze

Monitor 1: LG 32MN500M-B IPS Monitor 31.5" FHD 1920x1080

Monitor 2: LG 32ML600M IPS Monitor 31.5" FHD 1920x1080

Os: Windows 10 Pro

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dj_takis είπε

Καλημέρα σε όλους. Ποια κάρτα να διαλέξω για να μην έχω μπουκάλι; Θα είμαι εντάξει με 6700 xt ή 4060 ti; Με τα 8gb Vram όμως γιατί με τα 16 που θα βγει, η τιμή θα ξεφεύγει λογικά. Και αν ναι, ποια απ' τις δύο; Μέχρι στιγμής έπαιζα σπάνια αλλά ίσως ξεκινήσω το gaming. Προς το παρόν παίζω forza horizon 5. Ίσως πάω και σε 2k οθόνη. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα, γι' αυτό θα ήθελα να είμαι καλυμμένος και σε 2k και σε 1080p.

Κουτί: Phanteks Enthoo Pro Tempered Glass Full Tower

Cpu: Amd Ryzen 9 5900x

Motherboard: MSI MBG B550 Gaming Plus

Ram:  G.SKILL F4-3200C16D-32GTZ 64GB (4X16GB) DDR4 3200MHZ

Gpu: Palit GeForce GTX 1060 6GB Dual

Psu: Corsair CX Series CX750F RGB 750W Full Modular 80 Plus Bronze

Monitor 1: LG 32MN500M-B IPS Monitor 31.5" FHD 1920x1080

Monitor 2: LG 32ML600M IPS Monitor 31.5" FHD 1920x1080

Os: Windows 10 Pro

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Από μπουκάλι δεν θα έχεις θέμα. Ανάμεσα σε αυτές τις 2, 4060 ti. Αν δεν έχεις θέμα με τα μεταχειρισμένα, κοίτα και για used 6800, 6800xt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, chrisde είπε

Από μπουκάλι δεν θα έχεις θέμα. Ανάμεσα σε αυτές τις 2, 4060 ti. Αν δεν έχεις θέμα με τα μεταχειρισμένα, κοίτα και για used 6800, 6800xt.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κανένα θέμα με τα μεταχειρισμένα, αλλά συνήθως δεν με συμφέρει λόγω ότι τα καινούργια τα παίρνω χωρίς ΦΠΑ. Ανάλογα και την τιμή του μεταχειρισμένου φυσικά. Και πάλι ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, dj_takis είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κανένα θέμα με τα μεταχειρισμένα, αλλά συνήθως δεν με συμφέρει λόγω ότι τα καινούργια τα παίρνω χωρίς ΦΠΑ. Ανάλογα και την τιμή του μεταχειρισμένου φυσικά. Και πάλι ευχαριστώ.

Σε αυτήν την περίπτωση πας σε 4060ti. Για να είμαι ειλικρινής όμως, στη θέση σου κάρτα με 8gb δεν θα έπαιρνα σήμερα με αυτά τα λεφτά, θα προτιμούσα να έδινα κάτι παραπάνω για να πάω σε 4070. Αν όμως δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις σου κάνει και η 4060ti. Σε amd από 6700xt και κάτω δεν θα κοίταζα σε σύγκριση με 4060ti.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από nvidia η 4060ti 8gb δεν βγάζει πολύ νόημα από specs / τιμή, καλύτερα να περιμένεις την 4060 (non ti) σαν την φθηνότερη 8gb από team green αλλιώς να πας σε 4070.

Από AMD έχεις σήμερα επιλογές 6700xt/ 6800 / 6800xt και αν μπορείς να περιμένεις την 7700 / 7700xt που αν θυμάμαι καλά βγαίνουν μέχρι τέλος Ιουλίου or something.

 

Και οι 2 εταιρίες είναι χάλια από άποψη τιμών, έχουν "μικρύνει συσκευασία" (σαν τα δημητριακά ένα πράμα, μόνο που αυτοί άλλαξαν ονόματα π.χ. 7500 -> 7600, 4050τι -> 4060ti κτλ) και προσπαθούν παράλληλα να ανεβάσουν τιμές ωστόσο από ότι είδα με το launch 4070 / 4060ti / rx7600 οι αγοραστές που έμειναν δεν τσιμπάνε με αποτέλεσμα οι τιμές να πέσουν λίγο και αυτό μάλλον θα ξαναγίνει όταν βγουν και οι υπόλοιπες κάρτες, οπότε αν μπορείς να περιμένεις περίμενε.

8gb + 1440p ξεχνάς το "futureproof"

Επεξ/σία από Havik
added 6700xt
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποιο VFM αυτή την στιγμή είναι οι 6700XT & 6800XT αλλά έχουν 2 σοβαρά κατ'εμένα μειονεκτήματα

α) καίνε υπερβολικό ρεύμα για τις επιδόσεις τους

β) έχουν RDNA2 που πιθανότατα η AMD δεν θα υποστηρίξει στο νέο FSR που ετοιμάζει και λείπουν και άλλα features στυλ AV1 encode/decode (έχουν οι RDNA3)

Επίσης πρέπει να σκεφτείς αν θες RTX/DLSS γιατί τότε πρέπει να πας υποχρεωτικά σε NVIDIA

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisde είπε

Σε αυτήν την περίπτωση πας σε 4060ti. Για να είμαι ειλικρινής όμως, στη θέση σου κάρτα με 8gb δεν θα έπαιρνα σήμερα με αυτά τα λεφτά, θα προτιμούσα να έδινα κάτι παραπάνω για να πάω σε 4070. Αν όμως δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις σου κάνει και η 4060ti. Σε amd από 6700xt και κάτω δεν θα κοίταζα σε σύγκριση με 4060ti.

Εκεί κολλάω κι εγώ. Από τα λίγα που ξέρω γιατί τώρα αρχίζω και ψάχνομαι, υπάρχει μια φαγωμάρα με την vram. Κι εμένα 8gb μου φαίνονται λίγα για future proof. Όσο μπορείς να το πεις αυτό.Δεν σκοτώνομαι κιόλας. Μπορώ να περιμένω  λίγο για να δω και την 7700 xt

 

1 ώρα πριν, Havik είπε

Από nvidia η 4060ti 8gb δεν βγάζει πολύ νόημα από specs / τιμή, καλύτερα να περιμένεις την 4060 (non ti) σαν την φθηνότερη 8gb από team green αλλιώς να πας σε 4070.

Από AMD έχεις σήμερα επιλογές 6800 / 6800xt και αν μπορείς να περιμένεις την 7700 / 7700xt που αν θυμάμαι καλά βγαίνουν μέχρι τέλος Ιουλίου or something.

 

Και οι 2 εταιρίες είναι χάλια από άποψη τιμών, έχουν "μικρύνει συσκευασία" (σαν τα δημητριακά ένα πράμα, μόνο που αυτοί άλλαξαν ονόματα π.χ. 7500 -> 7600, 4050τι -> 4060ti κτλ) και προσπαθούν παράλληλα να ανεβάσουν τιμές ωστόσο από ότι είδα με το launch 4070 / 4060ti / rx7600 οι αγοραστές που έμειναν δεν τσιμπάνε με αποτέλεσμα οι τιμές να πέσουν λίγο και αυτό μάλλον θα ξαναγίνει όταν βγουν και οι υπόλοιπες κάρτες, οπότε αν μπορείς να περιμένεις περίμενε.

8gb + 1440p ξεχνάς το "futureproof"

To bold είναι αυτό ακριβώς που λες. Συν ότι τα έχουν κάνει μαντάρα όλοι τους όσον αφορά το vfm. Το να περιμένω λίγο όπως έγραψα και πιο πριν, ίσως είναι η καλύτερη επιλογή.

 

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

ποιο VFM αυτή την στιγμή είναι οι 6700XT & 6800XT αλλά έχουν 2 σοβαρά κατ'εμένα μειονεκτήματα

α) καίνε υπερβολικό ρεύμα για τις επιδόσεις τους

β) έχουν RDNA2 που πιθανότατα η AMD δεν θα υποστηρίξει στο νέο FSR που ετοιμάζει και λείπουν και άλλα features στυλ AV1 encode/decode (έχουν οι RDNA3)

Επίσης πρέπει να σκεφτείς αν θες RTX/DLSS γιατί τότε πρέπει να πας υποχρεωτικά σε NVIDIA

Επειδή τώρα αρχίζω και μπαίνω στο παιχνίδι και μαθαίνω, να σου πω την αλήθεια δεν έχω μέτρο σύγκρισης για να ξέρω τι χάνω ή τι κερδίζω. Μόνο ότι διαβάζω και βλέπω στο youtube. Που κι αυτό πολλές φορές σε μπερδεύει, ειδικά αν είναι από χορηγίες τα βίντεο και τα παρουσιάζουν μονόπατα.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τον χρόνο που αφιερώσετε, λέω να περιμένω κανά μήνα-δίμηνο, καθώς με καλύπτει η 1060 για το 1080p, και θα επανέρθω όταν θα βγουν οι 7700 xt και 4060 ti 16gb, μπας και γίνει κανά θαύμα και τιμολογηθούν λίγο τίμια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, επειδή δεν σκοπεύω να κάνω σοβαρή αναβάθμιση ούτε τώρα ούτε μελλοντικά γιατί έχω το ps5 σαν κυρία gaming πλατφόρμα, μπορείτε να μου πείτε μια gpu για το σύστημα της υπογραφής που να τρέχει σε 1080p 60 fps άνετα indies, platform και το counter strike 2 που θα βγει το καλοκαίρι. Το monitor επίσης είναι basic 1080p 60 fps χωρίς vsync κτλπ οπότε δεν με ενδιαφέρουν μεγαλύτερες αναλύσεις.

Το pc αυτή τη στιγμή έχει τα ενσωματωμένα γραφικά και δε παίζει ούτε τετρις σέρνετε. 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, θα ήθελα την βοήθεια σας για την αναβάθμιση της GPU . Η χρήση της είναι για gaming σε 1080p οθόνη 144hz και αυτό μόνο σε κανένα fps online παιχνίδι όπως το rainbow six . Αυτή την στιγμή έχω την rx580  μέχρι στιγμής με καλύπτει στα παιχνίδια που παίζω αλλά με το Diablo 4 τα πράγματα ζορισαν. Οπότε ακούω προτάσεις μέχρι 300 ευρώ πάνω κάτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Καλησπέρα, επειδή δεν σκοπεύω να κάνω σοβαρή αναβάθμιση ούτε τώρα ούτε μελλοντικά γιατί έχω το ps5 σαν κυρία gaming πλατφόρμα, μπορείτε να μου πείτε μια gpu για το σύστημα της υπογραφής που να τρέχει σε 1080p 60 fps άνετα indies, platform και το counter strike 2 που θα βγει το καλοκαίρι. Το monitor επίσης είναι basic 1080p 60 fps χωρίς vsync κτλπ οπότε δεν με ενδιαφέρουν μεγαλύτερες αναλύσεις.

amd rx 6600  6600xt 6650

η nvidia 3060 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Καλησπέρα, επειδή δεν σκοπεύω να κάνω σοβαρή αναβάθμιση ούτε τώρα ούτε μελλοντικά γιατί έχω το ps5 σαν κυρία gaming πλατφόρμα, μπορείτε να μου πείτε μια gpu για το σύστημα της υπογραφής που να τρέχει σε 1080p 60 fps άνετα indies, platform και το counter strike 2 που θα βγει το καλοκαίρι. Το monitor επίσης είναι basic 1080p 60 fps χωρίς vsync κτλπ οπότε δεν με ενδιαφέρουν μεγαλύτερες αναλύσεις.

Το pc αυτή τη στιγμή έχει τα ενσωματωμένα γραφικά και δε παίζει ούτε τετρις σέρνετε. 

ξεχνάς 6600 λόγω pci lanes , πας σε AMD 6700XT/6750XT/6800 που έχουν πέσει οι τιμές

Nvidia δεν έχει πολύ νόημα γιατί τα "καλούδια" της δεν μπορείς να τα αξιοποιήσεις λόγω ανεπαρκούς cpu.

1 ώρα πριν, geovolara είπε

Καλησπέρα στην παρέα, θα ήθελα την βοήθεια σας για την αναβάθμιση της GPU . Η χρήση της είναι για gaming σε 1080p οθόνη 144hz και αυτό μόνο σε κανένα fps online παιχνίδι όπως το rainbow six . Αυτή την στιγμή έχω την rx580  μέχρι στιγμής με καλύπτει στα παιχνίδια που παίζω αλλά με το Diablo 4 τα πράγματα ζορισαν. Οπότε ακούω προτάσεις μέχρι 300 ευρώ πάνω κάτω. 

ισχύει και για εσένα το ίδιο όπως με από πάνω

πρέπει να πληρώσετε απο 350+ ευρώ

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn/f/1298413/Radeon-RX-6700-XT.html?o=amd+6700xt&order_by=pricevat&order_dir=asc

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

ξεχνάς 6600 λόγω pci lanes , πας σε AMD 6700XT/6750XT/6800 που έχουν πέσει οι τιμές

Nvidia δεν έχει πολύ νόημα γιατί τα "καλούδια" της δεν μπορείς να τα αξιοποιήσεις λόγω ανεπαρκούς cpu.

ισχύει και για εσένα το ίδιο όπως με από πάνω

πρέπει να πληρώσετε απο 350+ ευρώ

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn/f/1298413/Radeon-RX-6700-XT.html?o=amd+6700xt&order_by=pricevat&order_dir=asc

Πολλά λεφτά για να παίζω μονο counter strike μιας και δε με ενδιαφέρει κάτι άλλο στο pc, θα μείνω με το ps5 και ίσως σε κάνα 2 χρόνια άμα πέσουν και άλλο οι τιμές να τσιμπήσω καμια 6700. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βάζω και εδώ. Δεν έχει θέμα η 6600 σε pcie3. Μην μπερδεύουμε 6600 με την 6500ΧΤ που είχε αρκετή διαφορά

 

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...