Προς το περιεχόμενο

Όνειρα


xpapias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας εχει "κάτσει" ποτέ κάτι που ειδατε;

 

Μια φορα πριν 15 χρονια, τον πρωτο καιρο του "Παμε Στοιχημα' ειχα δει ενα δυσκολο να κατσει αποτελεσμα,  ενα "Χ" σε ιταλικο αγωνα που πληρωνε αποδοση 10.

 

Το παιξα και το πιασα, Αλλα εχασα αλλα στο ιδιο δελτιο... :)

Εγω αυτο που καταφερα να κανω μια φορα ηταν να παρω τον ελεγχο του ονειρου μου. Μιλουσα σ'εναν αντρα και τοτε συνειδητοποιησα οτι ονειρευομαι και του ειπα "Αυτο ειναι ονειρο" xD Και εμεινε και με κοιτουσε σαν τα 'χασε. Καπως creepy ηταν, μου θυμισε και λιγο Inception.

 

Εγω μια φορα ειχα συναντησει το Χριστο. Συζητησαμε λιγο, καποια στιγμη τον ρωτησα πότε θα πεθανω, αλλα δεν απαντησε τιποτα.

 Εχω διαβασει για ιστοριες που αλλοι παιρνουν τον ελεγχο και κανουν ο,τι θελουν στον υπνο τους.

 

Σαν τι μπορεις να κανεις δηλαδη στον υπνο σου? Να δεις οτι κερδισες πολλα λεςφτα, ας πουμε. Και σε λιγο ξυπνας και διαπιστωνεις οτι εισαι ακομα απενταρος.

Εχει τυχει να συνειδητοποιησω οτι κοιμαμαι βλεποντας στον υπνο μου ενα φιλαρακι μου που εχει φυγει απο την ζωη..εκει τρομαξα και ειπα ξυπνα!Ψιλοκρουγκερ κατασταση :P

 

Εχω δει πολλες φορες τον μακαριτη πατερα μου, αλλα δε τρομαζω, αντιθετα οταν τον βλεπω δε σκεφτομαι οτι ειναι μακαριτης, δε περναει αυτο απ το μυαλο μου εκεινη τη στιγμη.

Εκτος απο 1-2 φορες που σκεφτομουν "Α ειναι ζωντανος τελικα. Και τον νομιζα για πεθαμενο".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είδα μια φορά ότι έπαιξα 25 κινο.

 

Την άλλη μέρα ξύπνησα,βγήκα για καφέ και θυμήθηκα το όνειρο.

 

Πήγα σε ένα προπο και έπαιξα τέσσερις στήλες από πέντε νούμερα η κάθε μια και έπιασα 5/5.

 

(κινο γενικά δεν έπαιζα... από φίλους μου άκουγα που παίζανε τότε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 7,8 μέρες είμουν σε φανάρι. Άναψε πράσινο αλλά πέρναγε ακόμα κόσμος στη διάβαση. Ένα βλαχαδερό με αγροτικό από πίσω άρχισε να κορνάρει δαιμονισμένα.

Χτες το βράδυ είδα στον ύπνο ότι βγήκα έξω από το αμάξι με μια καραμπίνα, του την έχωσα στο στόμα και τράβηξα. Φαίνεται ότι υποσυνείδητα το σκεφτόμουν όλες αυτές τις μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εχω δει πολλες φορες τον μακαριτη πατερα μου, αλλα δε τρομαζω, αντιθετα οταν τον βλεπω δε σκεφτομαι οτι ειναι μακαριτης, δε περναει αυτο απ το μυαλο μου εκεινη τη στιγμη.

Εκτος απο 1-2 φορες που σκεφτομουν "Α ειναι ζωντανος τελικα. Και τον νομιζα για πεθαμενο".

Μα μιλαω για την κατασταση που ξυπναει η συνειδηση σου στον υπνο σου και σκεφτεσαι "οχι ρε πουστη μου κοιμαμαι και βλεπω την νεκρη θεια μου" ξερω'γω..εκει ψιλοφρικαρεις. Κατα τα αλλα και εγω σε νορμαλ ονειρα με νεκρους δεν τρομαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μιλαω για την κατασταση που ξυπναει η συνειδηση σου στον υπνο σου και σκεφτεσαι "οχι ρε πουστη μου κοιμαμαι και βλεπω την νεκρη θεια μου" ξερω'γω..εκει ψιλοφρικαρεις. Κατα τα αλλα και εγω σε νορμαλ ονειρα με νεκρους δεν τρομαζω.

Καπως ετσι! 

Μικρη ειχα ακουσει πως αν ονειρευτεις νεκρο και δεχτεις κατι,που σου προσφερει. τοτε θα σε παρει μαζι του ταχα. Οταν λοιπον μετα απο χρονια  ειδα τη γιαγια μου να μου δινει ενα αντικειμενο της ειπα .."Δεν κανει! Βλεπω ονειρο τωρα και αν το παρω θα πεθανω!" 

(Γι αυτο ζω ακομα!   :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπως ετσι! 

Μικρη ειχα ακουσει πως αν ονειρευτεις νεκρο και δεχτεις κατι,που σου προσφερει. τοτε θα σε παρει μαζι του ταχα. Οταν λοιπον μετα απο χρονια  ειδα τη γιαγια μου να μου δινει ενα αντικειμενο της ειπα .."Δεν κανει! Βλεπω ονειρο τωρα και αν το παρω θα πεθανω!" 

(Γι αυτο ζω ακομα!   :-D )

Λολ!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρο εχω να δω ονειρο. Παλιοτερα εβλεπα συνεχεια ολων τον ειδων! Το πιο προσφατο ηταν οτι βρηκα λεει την γυναικα της ζωης μου αλλα ξυπνησα λολ. ονειρο ηταν αυτη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρο εχω να δω ονειρο. Παλιοτερα εβλεπα συνεχεια ολων τον ειδων! Το πιο προσφατο ηταν οτι βρηκα λεει την γυναικα της ζωης μου αλλα ξυπνησα λολ. ονειρο ηταν αυτη!

μια απο τα ιδια-πολυ καιρο να δω ονειρο-

μαλλον σημαινει οτι ειμαι ανησυχος και δεν κοιμαμαι καλα τι να πω-δεν θυμαμαι κανα καλο απο παλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σαν τι μπορεις να κανεις δηλαδη στον υπνο σου? Να δεις οτι κερδισες πολλα λεςφτα, ας πουμε. Και σε λιγο ξυπνας και διαπιστωνεις οτι εισαι ακομα απενταρος.

 

Μπορείς να κάνεις ένα σωρό σενάρια. Μπορείς να το παίξεις Superman ή Spiderman ξερω γω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μιλαω για την κατασταση που ξυπναει η συνειδηση σου στον υπνο σου και σκεφτεσαι "οχι ρε πουστη μου κοιμαμαι και βλεπω την νεκρη θεια μου" ξερω'γω..εκει ψιλοφρικαρεις. Κατα τα αλλα και εγω σε νορμαλ ονειρα με νεκρους δεν τρομαζω.

 

Δε καταλαβαινω τη διαφορά. Και στις δυο περιπτωσεις ονειρα δεν ειναι? Ασχετως που στη μια περιπτωση το καταλαβαινεις οτι ονειρευεσαι.

 

Tα όνειρα είναι βαρετά!

 

Μην το λες. Εχω δει ονειρα-ταινιες με πολυ σφιχτο σεναριο! Περνας πολυ καλα :)

Το κακο ειναι πως οταν ξυπνησεις δε θυμασαι σχεδον τιποτα, μονο οτι περασες καλα.

 

Ακομα και οτι παιζω κανονικες παρτιδες σκακι βλεπω.

 

Πριν 7,8 μέρες είμουν σε φανάρι. Άναψε πράσινο αλλά πέρναγε ακόμα κόσμος στη διάβαση. Ένα βλαχαδερό με αγροτικό από πίσω άρχισε να κορνάρει δαιμονισμένα.

Χτες το βράδυ είδα στον ύπνο ότι βγήκα έξω από το αμάξι με μια καραμπίνα, του την έχωσα στο στόμα και τράβηξα. Φαίνεται ότι υποσυνείδητα το σκεφτόμουν όλες αυτές τις μέρες.

 

Στα ονειρα συχνα βλεπεις οτι σε απασχολει, μπορει ομως να δεις και τελειως ασχετα πραγματα, εγω πχ. εχω δει οτι βιασα τους κολλητους μου, η  μανα μου οτι εσφαξε την αγαπημενη εγγονη της...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον τα όνειρα έχουν κάποια βάση γιατί πηγάζουν απο το υποσυνείδητο.Οταν είμαι αγχωμένος,η νευριασμένος η στεναχωρημένος η σε συνδυασμό των παραπάνω βλέπω άσχημα όνειρα χωρίς νόημα.Η οταν σκέφτομαι κάτι που με προβληματίζει θα το δω η θα δω κάτι σχετικό με αυτό.

 

ΥΓ:Ξυπνήστε αυτούς που «κοιμούνται»,αφήστε αυτούς που «ονειρεύονται».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μην το λες. Εχω δει ονειρα-ταινιες με πολυ σφιχτο σεναριο! Περνας πολυ καλα :)

Το κακο ειναι πως οταν ξυπνησεις δε θυμασαι σχεδον τιποτα, μονο οτι περασες καλα.

 

Ακομα και οτι παιζω κανονικες παρτιδες σκακι βλεπω.

 

 

Εσύ περνάς πολύ καλά. Γιατί κι εγώ βλέπω όνειρα-ταινίες αλλά όλες έχουν το εξής φινάλε: "Ξύπνα: δεν είναι πραγματικότητα/δεν είναι σωστό/μην το συνεχίσεις άλλο/βλέπεις όνειρο μπλα μπλα" (έχω αυτό το σπαστικό που ο εαυτός μου κοντρολάρει τον ύπνο μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...