Προς το περιεχόμενο

Τι να δω; Προτείνετε μου ταινίες


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Ποιος γερμανικός κινηματογράφος;; Δεν είναι ο Φασμπίντερ το ίδιο με τον Βεντερς, με το The lives of Others ή με τον Christian Petzold.

Ιταλία και Γαλλία δηλαδή μηδέν μέχρι στιγμής;; Δεν είχα πετάξει εγώ καννα Ιταλικό νεορεαλιστικό ή καννα nouvelle vague;; Όπως και να'χει, Ladri di biciclette, Miracolo a Milano, Les quatre cents coups, Pierrot le Fou. Το πρόβλημα εδώ είναι πως οι ταινίες αυτές είναι πολύ ΠΟΛΥ καλύτερο να τις δει κανείς σινεμά για να τις δει σωστά. Εγώ θα έλεγα να μην βιαστείς να δεις ορισμένες ειδικά παλιότερες ταινίες, μπορείς να τις δεις αργά ή γρήγορα (όταν βγουν ξανά σε κάποιο σινεμά και έχεις χρόνο) σωστά δεν υπάρχει βιασύνη.

από τις δημοφιλείς δεν υπάρχει κατι που να μην έχω είτε δει είτε στο backlog /ακόμη και σε Ιταλία Γαλλία. Τώρα ψάχνω πιο hidden gems. Μου άρεσε πολύ το γερμανικό the captain, ίσως η κορυφαία ταινία που είδα το 2018, και ξεκίνησα ένα μαραθώνιο με παγκόσμιο πόλεμο και ss που έχει πολύ υλικό ο γερμανικός Κινηματογράφος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

^Οπότε δεν θέλεις τις κλασσικές Γκοντάρ, Βεντερς, Ταρκοφσκι κλπ ...αυτό υποθέτω πως εννοείς όταν λες "δημοφιλείς". 

Πιάσε μερικά hidden gems που μου ήρθαν τώρα στο μυαλό: A thousand clownsSharaNun va GoldoonChronique d'un eteKin-dza-dzaTo shoot without shootingBlack SunNachaloGarlic is as good as ten mothersVengoDe poolse bruidKarafuru.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/3/2019 στις 11:59 ΜΜ, Black_Dahlia είπε

Κατάλαβε κανείς γιατί η ταινία του Λάνθιμου θεωρείται τόσο καταπληκτική; Μήπως παραείμαι ρηχή;

η μια ητανε νυφίτσα και κερδισε την βασιλισα, ενω πραγματικα η αλλη την αγαπουσε αληθινά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2019 στις 11:07 ΜΜ, Andre7w είπε

Καλησπέρα παιδιά.  Όπως πολλοί εδώ μέσα, έτσι και εγώ ξέμεινα από υλικό. Από κάτω σας παραθέτω κάποιες από τις σειρές που μου άρεσαν. 

Breaking Bad , Game of Thrones, The Wire, The Sopranos, Banshee, True Detective, The Walking Dead, Black Mirror, Narcos,

Vikings, Sons of Anarchy,  Westworld, Altered Carbon, House M.D, Peaky Blinders, Utopia, Sherlock, Prison Break, Oz, Supernatural, Mindhunter etc. 

Δεν μπορώ τα sitcoms( έβλεπα κάποτε Big bang theory και Friends). 

Από DC και Marvel έχω δει λίγο Flash, Arrow και Daredevil τα οποία δεν με τράβηξαν.

Επίσης δεν μου αρέσουν τα πολιτικά (π.χ. House of Cards). 

Δεν έχω δει Spartacus, Deadwood. Αν κάποιος τις έχει δει,  να μου πει αν αξίζουν και γενικά προτείνετε σειρές που πιστεύετε ότι αξίζουν.  

Αν εκτιμάς το καλοστημένο καδράρισμα, την υποβλητική ατμόσφαιρα, το περίτεχνο σενάριο, τις υποδειγματικές ερμηνείες, το πολυεπίπεδο περιεχόμενο που θεματοποιεί τόσο προβληματικές της ταυτότητας όσο και της ηθικής σε ψυχροπολεμική νεοnoir συσκευασία κλιμακούμενου σασπένς και οντολογικής εναλλακτικότητας, έχοντας αναφορές στο σινεμά του S. Pollack και εν γένει στα πολιτικά και κατασκοπευτικά thrillers του ΄60 και '70, τότε ρίξε μια ματιά στο Counterpart. 2 κύκλοι. Ο πρώτος πιο αργός και υπομονετικός με κοιλιές, ο 2ος πιο συναρπαστικός και καταληκτικός.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/3/2019 στις 9:06 ΠΜ, Silkcut είπε

Αν εκτιμάς το καλοστημένο καδράρισμα, την υποβλητική ατμόσφαιρα, το περίτεχνο σενάριο, τις υποδειγματικές ερμηνείες, το πολυεπίπεδο περιεχόμενο που θεματοποιεί τόσο προβληματικές της ταυτότητας όσο και της ηθικής σε ψυχροπολεμική νεοnoir συσκευασία κλιμακούμενου σασπένς και οντολογικής εναλλακτικότητας, έχοντας αναφορές στο σινεμά του S. Pollack και εν γένει στα πολιτικά και κατασκοπευτικά thrillers του ΄60 και '70, τότε ρίξε μια ματιά στο Counterpart. 2 κύκλοι. Ο πρώτος πιο αργός και υπομονετικός με κοιλιές, ο 2ος πιο συναρπαστικός και καταληκτικός.   

εμενα παντως με εψησε η περιγραφη σου. κατεβασα τα πρωτα 3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/4/2019 στις 3:29 ΜΜ, koularasss είπε

Υπαρχει καποια ταινια παρομοια με το Alita ?

Alita 2! :) Το περιμένουμε.

Μετά ghost in the shell και μου άρεσε και το real steel  αν και δεν είναι anime και φυσικά blade runner και mad max fury road. Κατά τ' άλλα, δεν έχει και πολλές αξιόλογες σε αυτό το θέμα, εκτός κι αν πας σε καθαρές cgi ταινίες όπως captain harlock, battleship yamato, the spirits within, appleseed, vexile, advent children κτλ

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
Στις 28/12/2018 στις 12:14 ΠΜ, costacurta είπε

Καλησπέρα ψάχνω καλές ταινίες foreign language, όχι αγγλικη γλώσσα , είτε προέλευσης Ευρώπη είτε Ασία, Νότια Αμερική κτλ. Έχω δει κάποιες δημοφιλείς γερμανικές /ισπανικές αλμοδοβαρ και Ιαπωνία - Κορέα. Καθώς επίσης κάτι λίγες από Σκανδιναβία και Βραζιλία 

Αυστηρά άνω 

7.5 αστέρια. 

Κατηγορία ανεξάρτητη (από θρίλερ ως δράμα ως πολεμικές ως δράση) 

Train to Busan. Εξαιρετική σύλληψη για κάτι τόσο κοινό (ζομπι).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, president1011 είπε

Train to Busan. Εξαιρετική σύλληψη για κάτι τόσο κοινό (ζομπι).

Καλή επιλογή αλλά αυτά τα δημοφιλή τα έχω δεί και τα έχω αφήσει πρό πολλού. Πλέον ψάχνω πιο κρυμμένες ταινίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, costacurta είπε

Καλή επιλογή αλλά αυτά τα δημοφιλή τα έχω δεί και τα έχω αφήσει πρό πολλού. Πλέον ψάχνω πιο κρυμμένες ταινίες 

Movies
------------
What happened to Monday
Children of men
Requiem for a dream
RockNRolla
The Jacket
Martyrs (το παλιό)
Hanna
The impossible
Love (2011)
Primer (2004)
The Prestige (2006)
Haispray
The girl with all the gifts
Labyrinth (1986)
Before the Devil Knows You’re Dead
Baby driver
The immitation game
Whiplash
Sunshine
P.S. I Love you
Point blank (2010)
 

Animated
----------------
Paprika (2006)
Kubo and the two strings
Rango
Coraline
Howl’s Moving Castle
Persepolis
Wall-E
The Lorax
Horton Hears a Who
Metropolis (2002)
Princess Mononoke
Nausicaä of the Valley of the Wind
The Nightmare Before Christmas
Song of the Sea
Mary and Max
Castle in the Sky
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...