Προς το περιεχόμενο

Αγορά σπιτιού και επιπλέον έξοδα


Pintsie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κλασική περίπτωση βλάβης,

αυτός που πουλάει θεωρεί ότι το δίνει τζάμπα και αυτός που αγοράζει θεωρεί ότι είναι πανάκριβα.

 

δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα οπότε ίσως κάνω λάθος αλλά εμένα μου φαίνεται ότι τώρα οι τιμές είναι περισσότερο οκ. και όχι οι προ κρίσης.

πριν έπρεπε να γκρινιάζουν κι όχι τώρα.

απλά μερικοί δώσανε τόσα λεφτά για σπίτια και τώρα βλέπουν ότι η επένδυση τους έγινε σκόνη.

 

ημι-υπόγεια 30τμ του 60 σε περιοχές ό,τι να ναι.. πόσο έπρεπε να κοστίζουν δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα ηταν πανάκριβα και παντα ήταν και θα είναι μια φούσκα.

 

Δηλαδη εσύ το ημιυπόγειο το θεωρεις σπιτι; το ημιυπόγειο είναι ενα υπόγειο που προορίζονταν για αποθήκη και οι ελληναρες το βάφτισαν κατοικία. Οπως βάφτισαν κατοικία και κάτι πιλοτες ,ημιυπαιθριους κτλ που τα έχτισαν νύχτα. Μετα τα νομιμοποίησαν παλι νύχτα στη μπανανιά και τέλος τα βάζουν 40.000 αγγελία....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα οπότε ίσως κάνω λάθος αλλά εμένα μου φαίνεται ότι τώρα οι τιμές είναι περισσότερο οκ. και όχι οι προ κρίσης.

πριν έπρεπε να γκρινιάζουν κι όχι τώρα.

απλά μερικοί δώσανε τόσα λεφτά για σπίτια και τώρα βλέπουν ότι η επένδυση τους έγινε σκόνη.

 

Ποια επενδυση φιλε μου, ενα σπιτακι θελανε να μπουνε μεσα. Τοσο ηταν οι τιμες τοτε, τοσο πληρωσανε. Αυτοι φταινε που κατερρευσαν οι αξιες(ελεω κρισης) και τωρα βρισκονται να πληρωνουν στεγαστικο 200.000€ σε μια διαρκεια 30 ετων για σπιτι που εχει πλεον αντικειμενικη 50.000€?...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε βαριεσαι πες καμια πληροφορια κ τιμη για τα σπιτια που βρηκες, να ψηθουμε κι εμεις ν αγορασουμε τιποτα...

 

Με ειχε απασχολησει κ εμενα το ενδεχομενο αγορας ενος μικρου διαμερισματος απ το να δινω καθε μηνα νοικια κλπ, και πιστευω αν δεν χειροτερεψουν τα πραγματα κι οι φοροι θα ειναι καλη κινηση.

εγώ κοιτάω προς Κυψέλη . γύρω στα 30-35 τμ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Για να μη ανοιγω καινουριο θεμα. Αγορα σπιτιου πλεον με ποιους τροπους γινεται; Δινουν στεγαστικα δανεια;

 

Παντως οι τιμες που κοιταω δεν εχουν πεσει αρκετα.. Υπαρχουν σπιτια σταθερα εδω και μηνες στις 150.000-200.000 με ακλονητη αυτη τη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη ανοιγω καινουριο θεμα. Αγορα σπιτιου πλεον με ποιους τροπους γινεται; Δινουν στεγαστικα δανεια;

 

Παντως οι τιμες που κοιταω δεν εχουν πεσει αρκετα.. Υπαρχουν σπιτια σταθερα εδω και μηνες στις 150.000-200.000 με ακλονητη αυτη τη τιμη.

Οι τιμές έχουν πέσει και είναι χαμηλά σε σχέση με παλιά. Δεν έχει γίνει ακόμα Βουλγαρία (εκτός Σοφιας) η φάση.

Γενικά στεγαστικό θα πάρεις δύσκολα κι αν έχεις μεγάλο εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως αγοραζει καποιος σπιτι σημερα; Ρευστο προφανως και δεν υπαρχει. Μια ζωη στο ενοικιο; Ή με τα πεθερικα;

Ή που βάζει εγγυητής πλάτη για δάνειο ή που έχεις μεγάλο σταθερό εισόδημα.

 

Είσαι σίγουρος ότι θες σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως αγοραζει καποιος σπιτι σημερα; Ρευστο προφανως και δεν υπαρχει. Μια ζωη στο ενοικιο; Ή με τα πεθερικα;

Υπάρχει κάποιο ρευστό. Όπως υπάρχουν και στεγαστικά δάνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως αγοραζει καποιος σπιτι σημερα; Ρευστο προφανως και δεν υπαρχει. Μια ζωη στο ενοικιο; Ή με τα πεθερικα;

 

Προφανώς ξεχνάς τη Stroma Bank...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει ρευστο απο δικη μου πλευρα εννοω.

 

Προφανως και θελω δικο μου σπιτι. Το να δινω ενοικιο για 50 χρονια θα πληρωσω 1,5 φορες την αξια τους σπιτιου που θα αγοραζα.

 

Ηδη ειμαι 8 χρονια στο ενοικιο, δλδ στις 35.000 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει ρευστο απο δικη μου πλευρα εννοω.

Sorry δεν το κατάλαβα, έτσι όπως τόχες διατυπώσει ήταν γενικό και όχι προσωπικό.

 

Προφανως και θελω δικο μου σπιτι. Το να δινω ενοικιο για 50 χρονια θα πληρωσω 1,5 φορες την αξια τους σπιτιου που θα αγοραζα.

Ενώ αν το αγοράσεις θα σου κοστίσει φτηνότερα νομίζεις? Βάλε κάτω εκτός από την αξία του και τους τόκους(μια και δεν έχεις ρευστό), βάλε κάτω τις επισκευές/συντηρήσεις/ΕΝΦΙΑ που θα πληρώνεις για 50 χρόνια, και στο τέλος θα σου μείνει ένα σπίτι 50+ ετών ευτελούς αξίας... Πιο οικονομικά σου βγαίνει το ενοίκιο.

 

Ηδη ειμαι 8 χρονια στο ενοικιο, δλδ στις 35.000 ευρω.

Για φαντάσου να είχες αγοράσει σπίτι πριν 8 χρόνια... θα χρωστούσες περισσότερο κεφάλαιο από όσο θα ήταν η σημερινή του αξία...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ αν το αγοράσεις θα σου κοστίσει φτηνότερα νομίζεις? Βάλε κάτω εκτός από την αξία του και τους τόκους(μια και δεν έχεις ρευστό), βάλε κάτω τις επισκευές/συντηρήσεις/ΕΝΦΙΑ που θα πληρώνεις για 50 χρόνια, και στο τέλος θα σου μείνει ένα σπίτι 50+ ετών ευτελούς αξίας... Πιο οικονομικά σου βγαίνει το ενοίκιο.

 

Εαν ο τοκος της τραπεζας ειναι παρομοιος με το ενοικιο που πληρωνεις καθε μηνα, αξιζει να παρεις ενα μικρο δανειο, συμπληρωματικο του βασικου ποσου, το οποιο μπορεις να ξεχρεωσεις σε μερικα χρονια, σαν να πληρωνες νοικι,αλλα θα μενεις σε δικο σου σπιτι. Για κανενα λογο δεν αξιζει να παρεις full δανειο για αγορα σπιτιου για να το ξεχρεωνεις ισοβια (25χρονια+). Κατα τα αλλα δεν εχω ακουσει ποτε ξανα πιο πριν οτι το ενοικιο αξιζει περισσοτερο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...