Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά.Εχω τον i7-4770k ακόμα με την μαμά ψύχτρα.Θέλω να βάλω μια απλή ψύχτρα για καλύτερσ θερμοκρασίες,ειδικά τώρα το καλοκαίρι.Σκεφτόμουν την  coolermaster TX3i.Υπάρχει κάποια καλύτερη απο αυτήν;Θέλω να έχει αυτό περίπου το μέγεθος,αλλιώς θα έβαζα την 212.

Δεν κάνω oc,και ούτε πρόκειται.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 14/7/2020 στις 2:02 ΜΜ, Tsakalos! είπε

Παιδες να ρωτησω κατι?.. Χθες εστησα ενα μηχανηματακι για το σαλονακι μου.. Asus Tuf b450 gaming, ryzen 5 3600, και ψυκτρα την bequiet pure rock 2..  Εβαλα την ψυκτρα πολυ προσεκτηκα με χρηση παστας arctic silver 5.. Παρατηρω το εξης.. Πχ  idle η θερμοκρασια ειναι 50 βαθμους.. αλλα πιανοντας την ψυκτρα και στα fins αλλα και στο block , ειναι κρυα!.. παιζει να διαβαζει λαθος θερμοκρασιες το Bios?,,  στο κουτι εχω αρκετα καλο airflow..

Την μεταλικη μπαρα που κρατα την ψυκτρα στον επεξεργασστη, ποσο την σφιγκουμε? εγω την βιδωσα σχεδον τερμα..πηγε ανετα.. σε βαθμο που σκεφτομαι μη τυχον και ζοριζεται η μητρικη...

σημερα θα κανω μερικα stress tests να δω που φτανει με φορτιο κτλ..

Ηwinfo64 για θερμοκρασιες ryzen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι να αγοράσω το Cougar MX330-X για το παλιό μου σύστημα και τη νέα μου κάρτα γραφικών.

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την επιλογή και τη σύνδεση ανεμιστήρων επειδή η μητρική μου έχει μόνο ένα system fan header.

Λέω να μη χρησιμοποιήσω το stock fan και να παω σε  3 Arctic F12 PWM PST και 1 Arctic F12 PWM, λογικά 2 μπροστά (intake), 1 πίσω (exhaust) και 1 πάνω (exhaust). Για πλαινό ανεμιστήρα δεν ξέρω πόσος  χώρος θα υπάρχει, θα το κοιτάξω όταν μπει στο κουτί, αν μάλλον θα βάλω κάποιο φίλτρο εκεί. Η βασική μου απορία είναι η εξής : Πόσα τέτοια ανεμιστηράκια μπορεί να σηκώσει ένα system fan header;

Θεωρείτε πως είναι καλό το configuration που σκέφτομαι σχετικά με τις θέσεις των intake και exhaust; Ο πάνω με προβληματίζει λίγο, εδώ θα πρέπει να αναφέρω πως η ψύκτρα του επεξεργαστή σπρώχνει τον αερά πρός το πίσω μέρος του κουτιού.

Επίσης αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση στο budget των 20 euro για ανεμιστηράκια είναι ευπρόσδεκτη, αλλά όσο και να το έχω ψάξει δεν μπορώ να πω πως έχω βρεί κάτι άλλο σε αυτή την τιμή. Γλυτώνω τα έξτρα καλώδια και hub αφού συνδέονται μεταξύ τους τα συγκεκριμένα.

Κάποιες πληροφορίες για το σύστημα:

(Mελλονικό) Kουτί: Cougar MX330-X
Μητρική: GA-78LMT-USB3 (rev 4.1)
Επεξεργαστής: AMD FX-8350 + Be Quiet Pure Rock
Μνήμη: Low profile

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Cih είπε

Καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι να αγοράσω το Cougar MX330-X για το παλιό μου σύστημα και τη νέα μου κάρτα γραφικών.

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την επιλογή και τη σύνδεση ανεμιστήρων επειδή η μητρική μου έχει μόνο ένα system fan header.

Λέω να μη χρησιμοποιήσω το stock fan και να παω σε  3 Arctic F12 PWM PST και 1 Arctic F12 PWM, λογικά 2 μπροστά (intake), 1 πίσω (exhaust) και 1 πάνω (exhaust). Για πλαινό ανεμιστήρα δεν ξέρω πόσος  χώρος θα υπάρχει, θα το κοιτάξω όταν μπει στο κουτί, αν μάλλον θα βάλω κάποιο φίλτρο εκεί. Η βασική μου απορία είναι η εξής : Πόσα τέτοια ανεμιστηράκια μπορεί να σηκώσει ένα system fan header;

Θεωρείτε πως είναι καλό το configuration που σκέφτομαι σχετικά με τις θέσεις των intake και exhaust; Ο πάνω με προβληματίζει λίγο, εδώ θα πρέπει να αναφέρω πως η ψύκτρα του επεξεργαστή σπρώχνει τον αερά πρός το πίσω μέρος του κουτιού.

Επίσης αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση στο budget των 20 euro για ανεμιστηράκια είναι ευπρόσδεκτη, αλλά όσο και να το έχω ψάξει δεν μπορώ να πω πως έχω βρεί κάτι άλλο σε αυτή την τιμή. Γλυτώνω τα έξτρα καλώδια και hub αφού συνδέονται μεταξύ τους τα συγκεκριμένα.

Κάποιες πληροφορίες για το σύστημα:

(Mελλονικό) Kουτί: Cougar MX330-X
Μητρική: GA-78LMT-USB3 (rev 4.1)
Επεξεργαστής: AMD FX-8350 + Be Quiet Pure Rock
Μνήμη: Low profile

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Τα εχω παρει και εγω τα arctic τιμια ειναι για τα λεφτα τους κανουν δουλιτσα . Να δεις αν το 4πινο π θα τα συνδέσεις ειναι ικανο να αντεξει τα αμπερ που ζητανε. Σε αυτη τη κατηγορια παιζουν μονα τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2020 στις 2:02 ΜΜ, Tsakalos! είπε

Παιδες να ρωτησω κατι?.. Χθες εστησα ενα μηχανηματακι για το σαλονακι μου.. Asus Tuf b450 gaming, ryzen 5 3600, και ψυκτρα την bequiet pure rock 2..  Εβαλα την ψυκτρα πολυ προσεκτηκα με χρηση παστας arctic silver 5.. Παρατηρω το εξης.. Πχ  idle η θερμοκρασια ειναι 50 βαθμους.. αλλα πιανοντας την ψυκτρα και στα fins αλλα και στο block , ειναι κρυα!.. παιζει να διαβαζει λαθος θερμοκρασιες το Bios?,,  στο κουτι εχω αρκετα καλο airflow..

Την μεταλικη μπαρα που κρατα την ψυκτρα στον επεξεργασστη, ποσο την σφιγκουμε? εγω την βιδωσα σχεδον τερμα..πηγε ανετα.. σε βαθμο που σκεφτομαι μη τυχον και ζοριζεται η μητρικη...

σημερα θα κανω μερικα stress tests να δω που φτανει με φορτιο κτλ..

Στο Bios πάντα η θερμοκρασία είναι λίγο τσιμπημένη, σωστά διαβάζει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2020 στις 5:19 ΜΜ, alsakari είπε

καλησπέρα παιδιά.Εχω τον i7-4770k ακόμα με την μαμά ψύχτρα.Θέλω να βάλω μια απλή ψύχτρα για καλύτερσ θερμοκρασίες,ειδικά τώρα το καλοκαίρι.Σκεφτόμουν την  coolermaster TX3i.Υπάρχει κάποια καλύτερη απο αυτήν;Θέλω να έχει αυτό περίπου το μέγεθος,αλλιώς θα έβαζα την 212.

Δεν κάνω oc,και ούτε πρόκειται.Ευχαριστώ.

Πάρε την be quiet pure rock 2 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Enough Internet for today. Φαντάζομαι θα είναι καφέ και πανάκριβα.. :P

Spoiler

pe82k583asd51.png.d63c2b4f8ceb67136a98d2479c241eec.png

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα, στο κουτι CoolerMaster Masterbox TD500 Mesh ποιο 120αρι φανακι θα βαζατε που να δειχνει ωραια με τα 3 μπροστινα RGB? Διαβαζω της coolermaster κανουν φουλ θορυβο οποτε δεν ξερω αν παιζει καποιο αλλο πιο ποιοτικο. 

Επισης ποια ψυκτρα ειναι πιο ποιοτικη/αποδοτικη κατω απο 40Ε για τον Ryzen 3600?

Ευχαριστω προκαταβολικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Prospector8 είπε

Καλησπερα, στο κουτι CoolerMaster Masterbox TD500 Mesh ποιο 120αρι φανακι θα βαζατε που να δειχνει ωραια με τα 3 μπροστινα RGB? Διαβαζω της coolermaster κανουν φουλ θορυβο οποτε δεν ξερω αν παιζει καποιο αλλο πιο ποιοτικο. 

Επισης ποια ψυκτρα ειναι πιο ποιοτικη/αποδοτικη κατω απο 40Ε για τον Ryzen 3600?

Ευχαριστω προκαταβολικα. 

https://www.skroutz.gr/s/17625619/Arctic-Freezer-34-Esports-Duo-White.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακομα ψαχνω 120αρι φανακι rgb, που να μην χρειαζεται καποιο hub ή δεν ξερω και εγω τι αλλο και θελω απλα να μπει και να δουλεψει! Οσο το ψαχνω τοσο πελαγωνω, διοτι δεν θελω να δειχνει μονο ενα χρωμα καθε φορα αλλα να ειναι σε rainbow effect πχ..

https://www.skroutz.gr/s/18632809/Enermax-SquA-RGB.html

Aυτο θα κανει την δουλεια του και θα γινει sync με του CM ΤD500 Mesh και μητρικη b550 a pro?

Επεξ/σία από Prospector8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ήξερα που να ρωτήσω, όποτε εάν λάθος ας μεταφερθεί στο κατάλληλο νήμα.
 Η μητρική μου (ΜΗΤΡΙΚΗ ASUS H110M-A RETAIL.   https://www.e-shop.gr/mitriki-asus-h110m-a-retail-p-PER.524429) έχει μόνο μια θήρα για ανεμιστήρα και σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το https://www.e-shop.gr/ek-water-blocks-ek-cable-splitter-4-fan-pwm-extended-p-PER.818054 ώστε να συνδέσω τρεις ανεμιστήρες,  Είναι κάλο; υπάρχει κάποιο καλύτερο; 


Y.Γ διαγράψτε το  γιατί θα ανοίξω νέο θέμα. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ενθουσιαστηκα με τα noctua a12x25. Ποιοτητα? Παρελκομενα? Αποδοση? ολα 100%

Εν τω μεταξυ πηρα 3 και πηρα το κουτι απο κουριερ και μου φανηκε αρκετα βαρυ για 3 φανακια. Λογικο οταν το καθενα απο αυτα ζυγιζει οσο 3 enermax φουλ πλαστικουρα που ειχα.

Τωρα τα εβαλα τα 2 κατω και το 3ο να τραβαει πισω αερα, με curve με βαση το temp της gpu. Λογικα θα παρω αλλα 3 να μπει και 3ο κατω και τα αλλα 2 push pull στην aio

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...