Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδες, προτεινετε ενα οικονομικο cooler για Am4... Στην αρχη θα χρισημοποιηθει για εναν athlon 200GE αλλα σε κανα μηνα θα μπει πανω πιθανων ενας ryzen 3600.. 

Κατα 99% δεν θα γινει overclocking, και στο κουτι εχω αρκετο καλο airflow.. 

budget θα θελα να ειναι γυρω στα 30-40 max... και μελοντικα αν θελω πχ βαζω καναν ποιο καλο fan..

Κυριως με νοιαζει να ειναι οσο ποιο αθορυβο γινεται και αν γινεται να μην ειναι κανα τερας. Νοιωθω ανασφαλεια να χω μια τεραστια γκουμουτσα να κρεμεται πανω απτο mobo..

H be quiet pure rock slim φαινεται πολυ καλη... και παμφθηνη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεχε γιατί σε ΑΜ4 η pure rock slim τοποθετείται με το fan να βγαζει προς τα πάνω και θα παίρνει θερμότητα απο την gpu.

IMG_20180810_100515386_HDR.jpg.b4c1afc74

Εγώ πήρα αυτή αλλά δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.Είναι από τις καλύτερες φθηνές.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο forum.

Έχω αυτή τη motherboard αυτές τις μνήμες και τον i5-9400. Ψάχνω για ψύκτρα. Δεν πρόκειται να κάνω O.C. ούτε έχω πρόβλημα με τις θερμοκρασίες με την stock ψύκτρα, αλλά θέλω κάτι αισθητά πιο αθόρυβο με την ίδια απόδοση. Μέχρι 50€ με τα ταχυδρομικά λέω και έχω περιορισμό στο κουτί τα 10εκ. Δεν ξέρω πώς μετράνε τις διαστάσεις στις ψύκτρες, αλλά η απόσταση από το επίπεδο της motherboard (όχι της cpu) μέχρι το ανώτερο σημείο της ψύκτρας να μην είναι πάνω από 10εκ. Δεν με ενδιαφέρουν φρου-φρου και αρώματα.

Τι μου προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phph είπε

Καλησπέρα στο forum.

Έχω αυτή τη motherboard αυτές τις μνήμες και τον i5-9400. Ψάχνω για ψύκτρα. Δεν πρόκειται να κάνω O.C. ούτε έχω πρόβλημα με τις θερμοκρασίες με την stock ψύκτρα, αλλά θέλω κάτι αισθητά πιο αθόρυβο με την ίδια απόδοση. Μέχρι 50€ με τα ταχυδρομικά λέω και έχω περιορισμό στο κουτί τα 10εκ. Δεν ξέρω πώς μετράνε τις διαστάσεις στις ψύκτρες, αλλά η απόσταση από το επίπεδο της motherboard (όχι της cpu) μέχρι το ανώτερο σημείο της ψύκτρας να μην είναι πάνω από 10εκ. Δεν με ενδιαφέρουν φρου-φρου και αρώματα.

Τι μου προτείνετε;

cryorig h7 , cryorig m9i , coolermaster 212 black edition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, phph είπε

Καλησπέρα στο forum.

Έχω αυτή τη motherboard αυτές τις μνήμες και τον i5-9400. Ψάχνω για ψύκτρα. Δεν πρόκειται να κάνω O.C. 

Και να ήθελες πως θα έκανες OC σε κλειδωμένο cpu & B360 motherboard? 
Για να δεις αν σε χωράει η ψύκτρα, κοιτάζεις στο site του κουτιού σου, εκεί θα αναφέρει το μαξ ύψος ψύκτρας που υποστηρίζει.  

50€ ψύκτρα για τον 9400 δεν πολύ αξίζει... Ακόμα και με αυτή: https://www.skroutz.gr/s/2794870/Deepcool-Gammaxx-400-Black.html δεν θα έχεις θόρυβο, αλλά και πολύ καλές θερμοκρασίες.

Για κάτι καλύτερο: https://www.skroutz.gr/s/17625619/Arctic-Freezer-34-Esports-Duo-White.html ή https://www.skroutz.gr/s/17624185/Arctic-Freezer-34-Esports-Duo-Red.html που ταιριάζει και στα χρώματα της μητρικής σου

 

 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατ΄αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

15 ώρες πριν, life is music είπε

cryorig h7 , cryorig m9i , coolermaster 212 black edition

Τις 2 πρώτες δεν τις βρίσκω Ελλάδα. Η τρίτη έχει ύψος 158mm και δε χωράει με τίποτα.

 

12 ώρες πριν, leros2004 είπε

Και να ήθελες πως θα έκανες OC σε κλειδωμένο cpu & B360 motherboard? 
Για να δεις αν σε χωράει η ψύκτρα, κοιτάζεις στο site του κουτιού σου, εκεί θα αναφέρει το μαξ ύψος ψύκτρας που υποστηρίζει.  

50€ ψύκτρα για τον 9400 δεν πολύ αξίζει... Ακόμα και με αυτή: https://www.skroutz.gr/s/2794870/Deepcool-Gammaxx-400-Black.html δεν θα έχεις θόρυβο, αλλά και πολύ καλές θερμοκρασίες.

Για κάτι καλύτερο: https://www.skroutz.gr/s/17625619/Arctic-Freezer-34-Esports-Duo-White.html ή https://www.skroutz.gr/s/17624185/Arctic-Freezer-34-Esports-Duo-Red.html που ταιριάζει και στα χρώματα της μητρικής σου

Προφανώς και δεν μπορώ, αλλά αν δεν το έγραφα πιστεύεις ότι δε θα με ρωτούσε κανείς;

Το κουτί είναι αυτό και χωράει μέχρι 135mm. Οπότε αυτές που προτείνεις δεν χωράνε αν καταλαβαίνω καλά. Γενικά ψύκτρα με 120άρι ανεμιστήρα "όρθιο", δε νομίζω να μπαίνει. Ίσως κάποια με 92άρη. Στην σύνθεση που αποσύρω είχα μία scythe που δούλευε άψογα για αρκετά χρόνια. Αυτή είχε 92άρη ανεμιστήρα που φύσαγε όμως προς τα κάτω και είχε μέγιστο ύψος από τη motherboard 100mm, γι' αυτό κι έθεσα αυτό το όριο. Αν και παίρνει 135mm αν βάλω με ανεμιστήρα που φυσάει προς τα κάτω, τότε προφανώς θα πρέπει να υπάρχει και κάποιο κενό από πάνω.

Κάποια άλλη πρόταση;

Επεξ/σία από phph
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, phph είπε

Κατ΄αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Τις 2 πρώτες δεν τις βρίσκω Ελλάδα. Η τρίτη έχει ύψος 158mm και δε χωράει με τίποτα.

Προφανώς και δεν μπορώ, αλλά αν δεν το έγραφα πιστεύεις ότι δε θα με ρωτούσε κανείς;

Το κουτί είναι αυτό και χωράει μέχρι 135mm. Οπότε αυτές που προτείνεις δεν χωράνε αν καταλαβαίνω καλά. Γενικά ψύκτρα με 120άρι ανεμιστήρα "όρθιο", δε νομίζω να μπαίνει. Ίσως κάποια με 92άρη. Στην σύνθεση που αποσύρω είχα μία scythe που δούλευε άψογα για αρκετά χρόνια. Αυτή είχε 92άρη ανεμιστήρα που φύσαγε όμως προς τα κάτω και είχε μέγιστο ύψος από τη motherboard 100mm, γι' αυτό κι έθεσα αυτό το όριο. Αν και παίρνει 135mm αν βάλω με ανεμιστήρα που φυσάει προς τα κάτω, τότε προφανώς θα πρέπει να υπάρχει και κάποιο κενό από πάνω.

Κάποια άλλη πρόταση;

https://www.skroutz.gr/s/16890893/Cryorig-M9-Plus.html#specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, life is music είπε

Αυτή μοιάζει να είναι καλή περίπτωση, αλλά κρίνοντας από τους χρόνους παράδοσης... Παίζει και να μην την βρω.

Επεξ/σία από phph
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, phph είπε

Αυτή μοιάζει να είναι καλή περίπτωση, αλλά κρίνοντας από τους χρόνους παράδοσης... Παίζει και να μην την βρω.

Θα την βρεις , κάνε έναν κόπο και ρώτα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα, μια πρόταση για ψύκτρα σε έναν 10700Κ? γιατί βλέπω το LGA2000 θέλει ειδικά κιτς και με έχει τρελάνει ο φίλος μου και είμαι στην δουλειά και με έπιασε λίγο σε δύσκολο timming γιατί βλέπω να τον στέλνω με την μια στο ΕΚ aio.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

καλησπέρα, μια πρόταση για ψύκτρα σε έναν 10700Κ? γιατί βλέπω το LGA2000 θέλει ειδικά κιτς και με έχει τρελάνει ο φίλος μου και είμαι στην δουλειά και με έπιασε λίγο σε δύσκολο timming γιατί βλέπω να τον στέλνω με την μια στο ΕΚ aio.. 

Το LGA 1200 που ειναι ο i7 10700k ειναι συμβατα με τα LGA 115x,οποτε μπορει να παρει πχ μια Noctua NH-D15S.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες να ρωτησω κατι?.. Χθες εστησα ενα μηχανηματακι για το σαλονακι μου.. Asus Tuf b450 gaming, ryzen 5 3600, και ψυκτρα την bequiet pure rock 2..  Εβαλα την ψυκτρα πολυ προσεκτηκα με χρηση παστας arctic silver 5.. Παρατηρω το εξης.. Πχ  idle η θερμοκρασια ειναι 50 βαθμους.. αλλα πιανοντας την ψυκτρα και στα fins αλλα και στο block , ειναι κρυα!.. παιζει να διαβαζει λαθος θερμοκρασιες το Bios?,,  στο κουτι εχω αρκετα καλο airflow..

Την μεταλικη μπαρα που κρατα την ψυκτρα στον επεξεργασστη, ποσο την σφιγκουμε? εγω την βιδωσα σχεδον τερμα..πηγε ανετα.. σε βαθμο που σκεφτομαι μη τυχον και ζοριζεται η μητρικη...

σημερα θα κανω μερικα stress tests να δω που φτανει με φορτιο κτλ..

Επεξ/σία από Tsakalos!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εχει κανενας να μου προτεινει κανενα καλο σετ τρομπας και ψυγειου για custom loop που να το εχει δοκιμασμενο και να μην ειναι και η τιμη στον θεο 

ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...