Προς το περιεχόμενο

FIFA 17 [PC]


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tο παιχνιδι το χουν καταστρεψει στο πισι...δεν ξερω τι γινεται...θα ηθελα την γνωμη των πισακιδων που παιζουν UT....δεν μπορει να ειναι ιδεα μου....καταρχην η συνδεση τις περισσοτερες φορες ειναι για τον λουτσο! Σπαστικο λαγκ οπως και delay στην αποκριση...δεν πα να χω κανει τις ρυθμισεις...εντωμεταξυ κοβω το κεφαλι μου οτι καθε φορα ο ενας εχει θεμα, ποτε και οι 2 αντιπαλοι. Κι αυτο γιατι οι αντιπαλοι μου στα περισσοτερα ματς δειχνουν να παιζουν κανονικα.Γιατι το λεω αυτο....οι παιχτες τρεχουν πιο γρηγορα απο τη μπαλια/πασα μου! χα χα χα ή μεχρι να κοντρολαρω και να γυρισω να πασαρω ο αντιπαλος ξερει ηδη που θα δωσω και εχει ξεκινησει να τρεχει να κοψει...

 

Πριν απο λιγο 5 ματς στη σειρα στο UT και τα 5 disconnect ΣΑΝ να μην εγιναν.....ελεος! στο ενα εχανα κι ολας....αδικο για τον αντιπαλο μου.

Αλλο τωρα το οποιο κι αυτο δεν πρεπει να ειναι ιδεα μου.....πασες με εντελως γυρισμενη την πλατη και βγαινουν ολοσωστες!!!!!

 

 Αντε ρε ΕΑ φτιαξτο το ριμαδι σου επιτελους αλλιως θα φαει uninstalllll

 

edit: για τα disconnect μαλλον η αιτια ηταν ...update. Moλις εκανα εστρωσε.....

Τελικα δεν οφειλόταν στο update

https://www.youtube.com/watch?v=dMD4U7QiRaA

Επεξ/σία από Platini_Athens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

platini Μην το συζητας εφυγες για unistall με το σκουπιδι μια σελιδα μπορω να γεμισω με τα κατα του παιχνιδιου, ηταν καλο το γκαμε αλλα μετα απο τα patch Που το φορτωσαν το καταστρεψαν ας το παιξουν μονη τους .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση.....στις κονσολες ειναι δυνατον το παιχνιδι να παιζει καλυτερα? εστω να εχει λιγοτερα προβληματα (ονλαιν παντα)?

 ειναι καποιοι που ισχυριζονται για 40 σερι νικες σε ματς...σε ps4 ομως..

 

...με την εικονα που εχω στα ονλαιν ματς στο πισι κατι τετοιο μου ειναι εξωφρενικα αδιανοητο!!!!!!!!

... να σερνονται στα μισα ματς οι παιχτες μου και οι αλλοι να κανουν σκιλλς αγερωχοι 3 ταχυτητες πανω...

 

....Ή οι αντιπαλοι με δουλευουν τσιταροντας με καποιο προγραμμα...Ή ειναι αυτο που πιστευουμε δλδ χαντικαπ λογω χαμηλου VS ισχυρου ακαουντ και μας δουλευει κανονικα η ΕΑ επειδη ΔΕΝ ασχολουμαστε πολλες ωρες με το παιχνιδακι της.

 

Εχουμε ενα ποδοσφαιρακι που ΔΕΝ κερδιζει ο καλυτερος...ποσο τραγικο! ΔΕΝ γινεται να ιδρωνω να βγαζω φασεις για σιγουρο γκολ με πασες ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΕΙ με την καμια και ο αντιπαλος με μια σεντρα και ενα μακρινο απο το σπιτι του να κερδιζει......

 

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να σε πυροβολαει ετσι ξεδιαντροπα η λαλακια της ΕΑ!! ΔΕΝ το δεχομαι  :-D (πως να το κανουμε δλδ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες ντε και καλα να παιζεις, παιξε κανα career mode :P Θα βρεις την υγεια σου , και θα σου φυγει σιγα-σιγα η ορεξη, καποια στιγμη, θα το παρατησεις αναποφευκτα. Και ξερεις, θα περασει το καλοκαιρι , θα φτασει ο Οκτωβρης και θα θελεις να παρεις το καινουριο , γιατι θα ελπιζεις οτι η ΕΑ εβαλε μυαλο, αλλα δεν θα βαζει μυαλο.

 

Ο καλυτερος δεν κερδιζει παντα στο ποδοσφαιρο παντως. Εχε το λιγο στο νου αυτο. Ποσες φορες εχω κερδισει ενω ειχα 2 τελικες ενω ο αλλος 15 , και αντιστροφως. Και ΔΕΝ παιζω το fut που παιζετε εσεις παιδες. Παιζω μονο το κλασικο Mode , αλλα για να αποφασισω να μπω ονλαιν και να βρω αντιπαλο, θελει σκεψη :P 

Αν θελω να παιξω ντε και καλα ποδοσφαιρακι , εχω ενα career mode να τρεχει, και μπαινω παιζω 1-2 ματς, και βγαινω. Ετσι να φυγει η ορεξη. Ναι, ξερω, δεν εχει ανταγωνισμο, αλλα και παλι, η ορεξη να φευγει και κλαιν μαιν ο ανταγωνισμος, αν ειναι να σου βγαινει η ψυχη καθε φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο καλυτερος δεν κερδιζει παντα στο ποδοσφαιρο παντως. Εχε το λιγο στο νου αυτο. Ποσες φορες εχω κερδισει ενω ειχα 2 τελικες ενω ο αλλος 15 , και αντιστροφως.

αλλο το πραγματικο ποδοσφαιρο....εκει μπορει το κορακι να τα χει πιασει και να σε χαντακωσει....ή να ειναι σικε το ματς λογω τζογου ή να χεις την ευνοια του ανεμου δλδ να εισαι φαρδοκ....λος  :-D

 

εδω δεν μπορει ο αλλος να σκοραρει ευκολα/ξεκουραστα γκολ για Χ λογους και το παιχνιδι να σε πυροβολαει ενω εχεις μαγεψει..ενω εχει χαθει η μπαλα...ειναι ΑΔΙΚΟ πως να το κανουμε...ισως γι αυτο να βγηκε ο ορος μουφιφα τελικα. 

 

Και γω εχω νικησει ετσι....ολα αυτα ειναι κοινα βιωματα ονλαιν αφου παιζουμε το ιδιο παιχνιδακι.

Πιανομαι λοιπον απο αυτο που ειπες και ποσταρω αυτο: https://postimg.org/image/a1uilclun/

Πριν απο λιγο...πηρα αυτη την κουπα....ειχα αγωνια/αγχος κι ολας τρομαρα μου! χα χα χα :-D

Ο ημιτελικος και ο τελικος δεν ολοκληρωθηκαν ποτε!!! (στον ημιτελικο 1-1 γινεται ντισκοντεκτ και παιρνω το τικετ για τελικο και στον τελικο κερδιζω 1-0 και αφου χανω τη μια φαση με την αλλη γινεται ντισκονεκτ και παιρνω το τζετζερεδι χα χα χα)

HMOYNA  ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΤΑ DISCONNECTIONS LOL

Το παιχνιδι στο πισι ειναι τραγελαφικα ΓΕΛΟΙΟ!!!!!

Μου αρεσει που βγαζουν καθε τοσο update...να χαμε να λεγαμε! B)

 

 

edit: για την ιστορια παιζεται και μπαλιτσα...οταν παιζεται βεβαια...πριν απο λιγο, πρεπει να ομολογησω οτι ΑΝ και οι 2 αντιπαλοι ηταν πολλοι καλοι, ειδικα στον ημιτελικο απορω πως νικησα με 2-1 (πεναλτυ στο 90 καθαρο ομως), στον τελικο με πηγε τραινο το παιχνιδι αφου εβγαιναν ολα, πηρα αλλο ενα κυπελακι και προστεθηκε στην βιτρινα.

https://postimg.org/image/iqof3ar99/

Επεξ/σία από Platini_Athens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω γράψει εδώ και πολλά FIFA, το παιχνίδι με κάθε installment βελτιώνεται σε gameplay και χειροτερεύει σε scripting. Έχει τύχει αρκετές φορές να απεγκαταστήσω το παιχνίδι λόγω εκνευρισμού για μήνες, αλλά φέτος απλά βαρέθηκα κι έγινε fade out η φάση. Δεν βρίσκω τον λόγο να παίζω ένα παιχνίδι που θεωρητικά θα έπρεπε να είναι εξόχως ανταγωνιστικό, μόνο και μόνο για να αποφασίζει το script το αποτέλεσμα της κάθε μου ενέργειας. Πήρα τέσσερα πρωταθλήματα στην div 1 για την τιμή των όπλων και αυτό ήταν. Τώρα για τον επόμενο Σεπτέμβρη/Οκτώβρη, θα δούμε. Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια τύπου "μποϊκοτάζ" κλπ, αλλά πλέον με το 17 φαίνεται να παγιώνεται η ατυχής - κατ' εμέ - λογική της ΕΑ (momentum, scripting) μέσω της οποίας προσπαθεί να εξομοιώσει τις διαφορές δυναμικότητας, υποκαθιστώντας έτσι σε πολύ μεγάλο βαθμό το ατομικό skill του gamer. Βέβαια μού βγήκε σε καλό η φάση, αφού κατάφερα επιτέλους να ασχοληθώ με απείρως πιο ψυχαγωγικά και rewarding παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να μπει στη μέση ένας τρίτος να ταράξει τα νερά για να αποφασίσουν να βελτιωθούν δραματικά αυτοί οι 2. Το φαβορί για κάτι τέτοιο θα ήταν η 2Κ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν την ενδιαφέρει, απ' τη στιγμή που είναι στον χώρο των sports games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πρέπει να μπει στη μέση ένας τρίτος να ταράξει τα νερά για να αποφασίσουν να βελτιωθούν δραματικά αυτοί οι 2. Το φαβορί για κάτι τέτοιο θα ήταν η 2Κ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν την ενδιαφέρει, απ' τη στιγμή που είναι στον χώρο των sports games.

 

Γιατί η ανάπτυξη ενός τέτοιου παιχνιδιού θα ήταν πανάκριβη, γιατί δεν θα πουλούσε στην Αμερική και γιατί ό,τι βγάζει η 2k δεν είναι πάντα καλό (πχ. τα MLB 2k ήταν εντελώς μάπα μπροστά στο MLB The Show).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η ανάπτυξη ενός τέτοιου παιχνιδιού θα ήταν πανάκριβη, γιατί δεν θα πουλούσε στην Αμερική και γιατί ό,τι βγάζει η 2k δεν είναι πάντα καλό (πχ. τα MLB 2k ήταν εντελώς μάπα μπροστά στο MLB The Show).

 

Η Αμερική που κολλάει; Επειδή τα γραφεία της 2Κ είναι εκεί; Και της ΕΑ που φτιάχνει το FIFA είναι στον Καναδά, επίσης χώρα που δεν ασχολείται με το άθλημα, σε τι διαφέρει; Όλος ο υπόλοιπος κόσμος παίζει, δεν είναι η μόνη αγορά. Με αυτή τη λογική δεν θα έφτιαχνε ούτε η ΚΟΝΑΜΙ ποδοσφαιράκι και δεν θα έκανε πωλήσεις, τα χρόνια που ήταν κυρίαρχη.

 

Όσον αφορά τα έξοδα ανάπτυξης, επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί είναι αρνητικός παράγοντας, όταν μιλάμε για ένα απ' τα μεγάλα studios με οικονομικές δυνατότητες να αναπτύξουν οποιοδήποτε είδος τίτλου τους ενδιαφέρει. Ούτε είπα ότι θα ήταν καλύτερο απ' τα άλλα δύο, να μπει στη μέση να δημιουργήσει μεγαλύτερο ανταγωνισμό είπα και μην κολλάμε στην 2Κ που την έφερα ως παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον nzeppos ότι θα ήταν αυτοκτονία για κάποιον να προσπαθήσει να μπει σφήνα σε αυτές τις δύο εταιρείες με ένα προϊόν με αντίστοιχα production values (και μόνο τα λεφτά που θα πρέπει να σκάσουν για τα δικαιώματα ονομάτων, kits και rosters είναι απαγορευτικά). Το πρόβλημα δεν είναι ότι έχουν καβαλήσει καλάμι οι ΕΑ και Konami. Η ΕΑ ειδικά το έχει καβαλήσει το καλάμι εδώ και χρόνια - αν όχι δεκαετίες - και γράφει το community feedback στα παλιά της τα παπούτσια. Εδώ προσπαθούν ακόμη να μας πείσουν ότι δεν υπάρχει momentum και scripting (γελάει ο κόσμος). Το μόνο που τους νοιάζει είναι τα microtransactions. Το πρόβλημα είναι ότι το PES απλά καβαλά ακόμη το κύμα της χρυσής εποχής του τίτλου της ΚΟΝΑΜΙ, με την ίδια την εταιρεία να μη δείχνει πρόθυμη να αντεπιτεθεί στα ίσια στον "σφετεριστή". Το κύμα όμως έχει ήδη αρχίσει να εξασθενεί πολύ, με μόνο τους πλέον die hard φίλους του PES να μην παραδέχονται τη συντριπτική ανωτερότητα του FIFA. Οπότε ουσιαστικά η ΕΑ παίζει χωρίς αντίπαλο. Η λύση θα ήταν να ήταν πρόθυμη η ΚΟΝΑΜΙ να κάνει το come back, αλλά το πώς αντιμετωπίζει το gaming γενικότερα τελευταία έχει γίνει σαφές κι από άλλες περιπτώσεις (Silent Hills κλπ κλπ), οπότε δεν το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται αγορά δικαιωμάτων σε κανέναν τίτλο οποιουδήποτε είδους για να έχει το κατάλληλο gameplay που είναι η ουσία. Παραδείγματα υπάρχουν αρκετά. Δηλαδή αν κάποιος τρίτος παρέδιδε ένα πολύ καλό ποδοσφαιρικό τίτλο σε gameplay, αλλά χωρίς πολλά δικαιώματα όπως η ΚΟΝΑΜΙ, παρέχοντας όμως την δυνατότητα να δημιουργούνται patches θα σας χάλαγε; Γιατί αν συνεχίζατε να παίρνετε το FIFA επειδή έχει τα σωστά ονόματα, τότε δεν διαφέρετε σε τίποτα από αυτούς που κατηγορείτε ως "φανατικό πυρήνα" των 2 και δεν σας ενδιαφέρει πραγματικά να αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, μιλάς σε κάποιον που έπαιζε Kick Off 2 και Sensible Soccer. Προφανώς και για εμένα το άλφα και το ωμέγα είναι το gameplay, οπότε αν καταφέρει κάποιος να φτιάξει κάτι πραγματικά ρεαλιστικό, συναρπαστικό και ισορροπημένο, ευχαρίστως να το τιμήσω. Κι ας μην κάνει καν τις αστείες προσπάθειες της ΚΟΝΑΜΙ να "περιγράψει" το όνομα της ομάδας που προσπαθεί να απεικονίσει. Ας είναι απλά οι κόκκινοι και οι μπλε.

 

Το παραπάνω σχόλιο που έκανα δεν αφορά στην προσωπική μου προτίμηση, αλλά στην - προφανώς εντελώς προσωπική και αυθαίρετη - εκτίμησή μου του πώς θα δεχόταν η αγορά μια τέτοια κίνηση.

 

Την πάγια θέση μου ότι στα ανταγωνιστικά διαδικτυακά παιχνίδια ο καθοριστικός και απόλυτος παράγοντας της νίκης θα έπρεπε να είναι το skill του παίκτη και μόνο την έχω εκφράσει πολλές φορές εδώ μέσα.

 

Π.χ. χθες έβαλα να παίξω BF4 μετά από καιρό. Εγώ lvl 26 αν θυμάμαι καλά. Αδειάζω ενάμισο γεμιστήρα στο κεφάλι ενός τύπου lvl 140. Αυτός μου έριξε δυο σφαίρες. Εγώ πέθανα κι αυτουνού του έπεσε η ενέργεια στο 75/100. Θα μου πεις "μα να μην επιβραβεύσει το παιχνίδι αυτόν που το λιώνει περισσότερο;" Ε λοιπόν όχι, να μην τον επιβραβεύσει. Ας υπάρχουν levels, ας υπάρχουν unlockables, τα οποία όμως να μην δίνουν πλεονέκτημα στον παίκτη. Να είναι καθαρά διακοσμητικά. Κι από εκεί και πέρα, όποιος είναι πραγματικά μάγκας και ικανός (και δεν έχει ξεκλειδώσει απλά το σούπερ ντούπερ πιστόλι που σε σκοτώνει από τα 3 χιλιόμετρα - είτε τσιτάροντας είτε απλά λιώνοντας το παιχνίδι), ας κερδίσει. Απορώ δλδ γιατί ακριβώς έχει πάψει να ισχύει το may the best man win. Ή μάλλον το γιατί το ξέρω, και λέγεται pay to win. Για αυτό και το αγαπημένο μου online FPS παραμένει το COD2.

 

Από τα παραπάνω αντιλαμβάνεσαι ότι προφανώς και βάζω πάνω από όλα το gameplay, αλλά έχω την εντύπωση ότι το καλύτερο που μπορούμε να περιμένουμε από την αγορά αυτή τη στιγμή - φυσικά και με ευθύνη ημών των καταναλωτών - είναι το... rocket league.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αμερική που κολλάει; Επειδή τα γραφεία της 2Κ είναι εκεί; Και της ΕΑ που φτιάχνει το FIFA είναι στον Καναδά, επίσης χώρα που δεν ασχολείται με το άθλημα, σε τι διαφέρει; Όλος ο υπόλοιπος κόσμος παίζει, δεν είναι η μόνη αγορά. Με αυτή τη λογική δεν θα έφτιαχνε ούτε η ΚΟΝΑΜΙ ποδοσφαιράκι και δεν θα έκανε πωλήσεις, τα χρόνια που ήταν κυρίαρχη.

 

Όσον αφορά τα έξοδα ανάπτυξης, επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί είναι αρνητικός παράγοντας, όταν μιλάμε για ένα απ' τα μεγάλα studios με οικονομικές δυνατότητες να αναπτύξουν οποιοδήποτε είδος τίτλου τους ενδιαφέρει. Ούτε είπα ότι θα ήταν καλύτερο απ' τα άλλα δύο, να μπει στη μέση να δημιουργήσει μεγαλύτερο ανταγωνισμό είπα και μην κολλάμε στην 2Κ που την έφερα ως παράδειγμα.

 

Σωστό ότι όλος ο υπόλοιπος κόσμος παίζει. Συνεπώς η αγορά είναι τεράστια και τα game dev studios πάμπολλα. Μεγάλο το βαρέλι με το μέλι. Το ότι εδώ και 15+ χρόνια πρακτικά κανένας άλλος δεν έχει τολμήσει να μπει σφήνα ανάμεσα σε Fifa και PES* κάτι θα έπρεπε να μας λέει. Δεν είναι τόσο εύκολο λοιπόν.

 

*με εξαίρεση κάποιες arcade προσπάθειες στα όρια του indie ή επανεκδόσεις παλιών τίτλων (βλ. Sensible Soccer, Kick Off Revival κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πάγια θέση μου ότι στα ανταγωνιστικά διαδικτυακά παιχνίδια ο καθοριστικός και απόλυτος παράγοντας της νίκης θα έπρεπε να είναι το skill του παίκτη και μόνο την έχω εκφράσει πολλές φορές εδώ μέσα.

αυτο εννοεις? https://postimg.org/image/5b8afysj1/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...