Προς το περιεχόμενο

Forza Horizon 3 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε τα car packs είναι για τους εντελώς καμμένους-φανατικούς με τα ραλάκια. Standard edition(Σε προσφορά στα 45 ευρώ) συν τα δύο expansions και έχεις όλη την εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 596
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κάτσε να τελειώσω το βασικό παιχνίδι και βλέπω αν θα έχω όρεξη και για τα expansions. στα 45 που το πήρα σε έκπτωση (black friday) δε το λέω άσχημο και από τη στιγμή που άλλαξα και κάρτα τρέχει καλά γιατί αυτό ήταν και το 1ο που με την 7950 ήταν unplayable ότι και να έκανα (εκτός αν το έπαιρνα απόφαση να παίζω με 30αρια που δεν το άντεχα)  και εκεί αποφάσισα να την αλλάξω 

 

αλλά για να δώσω κι άλλα λεφτά ακόμα δε νιώθω έτοιμος και για να δώσω λεφτά για "χάντρες και καθρεφτάκια" δε θα νιώσω ποτέ έτοιμος

 

το πιο πιθανό είναι απλά να μείνω στο 45αρι , αν μου βγάλει καμιά 60αρια ώρες θα είμαι οκ

 

το gears από την άλλη που το πλήρωσα φουλ 70αρι μου έχει ήδη βγάλει κάποιες 100αδες και θα μου βγάλει κι άλλες τους επόμενους μήνες, αλλά και πάλι αυτό δεν ισχύει για όλους τους παίκτες. δε θα κάτσουν όλοι να παίζουν online πολλοί μπορεί απλά να πέρασαν το campaign και ελάχιστο online 

 

και φυσικά μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν παιχνίδια στο steam ή origin που μπορεί να σου βγάλουν 100αδες ώρες και να κοστίζουν και κάτω από 40€.. 

 

η ms βέβαια έχει το μονοπώλιο αυτών των τίτλων και η αλήθεια είναι ότι εγώ προσωπικά τους ήθελα πάρα πολύ στο pc για αυτό και τους τιμώ, αλλά ο κώλος πιάνεται όπως και να χει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μέσα στις πόλεις δεν τρέχει καθόλου καλά το παιχνίδι σε 1440P + 4xMSAA με 1070(OC'ed) και [email protected], έχει μπόλικα drops/stuttering, είναι playable δεν λέω αλλά στο ραλάκι εγώ προσωπικά θέλω αυστηρά ακατέβατα 60άρια για να το ευχαριστηθώ. Είναι παιχνιδάρα αλλά δυστυχώς δεν το κατέχουν με το optimization στην Turn 10 studios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι από την άλλη είναι open world και έχει γραφικάρες, έχεις αλληλεπίδραση με το περιβάλλον σου, έχεις φανταστικά textures και στο τελευταίο χόρτο (δεν έχω διαπιστώσει πολλά τεμπέλικα σημεία και για ένα τόσο τεράστιο χάρτη είναι αξιοθαύμαστο) οπότε το δικαιολογώ

 

και πάλι καλά να λες που δε μας κλείδωσαν κι εμάς στα 30 όπως στις κονσόλες, γιατί αν το κλειδώσεις 30 είναι ακατέβατο αλλά εμένα με στραβώνει, δε το μπορώ

 

οπότε δέχομαι να πέφτει που και που στο 40κατι δε χάθηκε ο κόσμος

 

εκεί που μπορεί να είναι ενοχλητικό είναι αν ανεβαίνει πάνω από 100 ας πούμε και βουτάει στα 40, αλλά επειδή εγώ παίζω με vsync και παίζει μεταξύ 40κατι και συνήθως 60αρι δε μου φαίνεται τόσο κακό

 

στις πόλεις που λες τη νιώθω τη πτώση, αλλά είναι ανεκτή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά γραφικάρες δεν έχει, δηλαδή στο PC θα μπορούσε να ήταν 2 σκάλες καλύτερο οπτικά. Τα rain effects είναι αρκετά κατώτερα από το PCars και το foliage(Τα δέντρα κυρίως) εάν κλείσεις το MSAA είναι αίσχος. Έχει ωραίες φάρμες, ωραία αμάξια, οι δρόμοι είναι καλοί και ο φωτισμός του επίσης δεν είναι άσχημος. Αλλά ένα σύστημα με μια 480/1060 θα έπρεπε να το τρέχει άνετα, όχι να ζορίζεται με 1070/1080. Δυστυχώς τερματίζει τον core 0 στον CPU που σημαίνει ότι ζητάει πολύ δυνατό IPC/Single thread performance. Διάβασα στο neoGAF έναν ο οποίος πήγε από 3570K σε 6700K και λέει ότι πάλι έχει drops στα 45άρια, αλλά φαντάζομαι μιλάει για stock καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 480/1060 σε 1080p και η 1070 σε 1440p νομίζω ότι είναι οκ, όχι τρελά fps που θα περίμενε κανείς αλλά αρκετά καλά να το ευχαριστηθείς 

 

αν πας σε χειρότερες κάρτες σε αυτές τις αναλύσεις έχεις θέμα 

 

εγώ εκεί πάντως ένιωσα τη διαφορά της 480 από την 7950 γιατί σε λοιπούς μέχρι τώρα τίτλους απλά έριχνες από ultra σε high που η διαφορά ήταν άνευ σημασίας και έπαιζες

 

στο forza πρώτη φορά είχα το θέμα playable (για τα δικά μου γούστα) και μη playable 

 

YΓ το project cars δεν είναι open world, όταν έχουμε να κάνουμε με open world τα κριτήρια νομίζω ότι πρέπει να αλλάζουν και να συγκρίνουμε γενικά με αυτό το δεδομένο 

 

ακόμα και αν σε κάποια σημεία υπερτερεί, το εγχείρημα του ανοικτού κόσμου είναι πολύ πιο δύσκολο και απαιτητικό για το hw 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλυτερα γραφικα σε arcade racing παιχνιδι τα εχει το Driveclub το εχουμε ξαναπει.Και εν μερη ετσι επρεπε να ηταν και η pc εκδοση του Forza Horizon 3.Αλλα με τοσο κραξιμο που εχουν φαει στο pc και οταν οι περισσοτερες πωλησεις γινονται κλασσικα στην κονσολα(για να λεμε και την αληθεια)ειναι αναμενομενο να παιρνουμε τα γραφικα που παιρνουμε.

Είναι παιχνιδάρα αλλά δυστυχώς δεν το κατέχουν με το optimization στην Turn 10 studios.

Ειναι κυριως τιτλος της playground και απλα η turn10studios βοηθησε.

 

Στην περιπτωση του Gears η ultimate edition και τα dlc οντως αφορουν κυριως το multiplayer αρα μικρο το κακο,αλλα στην περιπτωση του Forza μιλαμε για επιπλεον περιεχομενο. Και καλα τωρα η τιμη του που ειναι καλυτερα λογω της εκπτωσης,οσοι το πηραν στα 70ευρω ομως?

 

Παντως αν και εξακολουθουν αυτη τη γενια τα Forza(μαζι με Gears και Halo)να θελει η MS να ειναι τα ισχυροτερα exclusives της,οι πωλησεις οσο πανε πεφτουν κατακορυφα,αρα λογικο να προσπαθει να αρμεξει οσο μπορει με Ultimate edition και season pass

Εν μερη σαν κατοχος Xbox πλακα πλακα δεν εχεις και τιποτα αλλο να αγορασεις αξιολογο απο exclusives πλεον(εκτως απο Sunset κλπ).

http://www.vgchartz.com/gamedb/?name=Forza

http://www.vgchartz.com/gamedb/?name=gears+of+war

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στην περιπτωση του Gears η ultimate edition και τα dlc οντως αφορουν κυριως το multiplayer  

κι εκεί τα πράγματα είναι κάπως παράξενα, αλλά πρακτικά ναι μιλάμε για το multi που απλά ενοχλείσαι λίγο αν δεν έχεις την ακριβή έκδοση αλλά δεν αλλάζει ουσιαστικά η εμπειρία σου, αλλάζει όμως σε κάποια σημεία αλλά ίσα ίσα που αγγίζει το μισητό "pay to win" 

(επίσης το gow4 καλώς ή κακώς όπως σε όλα τα γνωστά shooter στο multi του είναι το ζουμί, όχι στο campaign, το ότι δεν έχει 5ωρο campaign ίσα ίσα για να υπάρχει όπως στο call of duty δεν αναιρεί τη βασική σημασία του multi όπου θα αφιερώσεις πολλαπλάσιες ώρες) 

 

σκέψου όμως ότι και εκεί πολλοί που αγόρασαν την ακριβή έκδοση δεν κατάλαβαν τι ακριβώς αγόρασαν και στη συνέχεια αρκετοί ξενέρωσαν :lol:

 

το χειρότερο με τη φάση της ms είναι ότι δεν καταλαβαίνεις τι ακριβώς αγοράζεις όταν παίρνεις τις πιο ακριβές εκδόσεις, πρέπει να μπεις σε φόρουμ για να δεις αν θα ήθελες πραγματικά τα έξτρα ή όχι 

 

οι περιγραφές τους στο store είναι τελείως αερολογίες και λένε πράγματα με τρόπο που μπορεί να νομίζεις εσύ άλλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 480/1060 σε 1080p και η 1070 σε 1440p νομίζω ότι είναι οκ, όχι τρελά fps που θα περίμενε κανείς αλλά αρκετά καλά να το ευχαριστηθείς 

 

Οχι.Οι παραπανω καρτες ειναι εν μερη overkill για console port της κακιας ωρας.

Επισης δεν ειναι η πολιτικη της ms με τα Dlc.Η ολη αντιμετωπιση του Pc gamer ειναι το λιγοτερο απαραδεκτη.

 

Και πληρωνουμε το παιχνιδι 70ευρω digital only(αρα εμφανως ακριβοτερα απο τις κονσολες,στις οποιες οπως μπορουν να το πουλησουν αν θελουν οι κατοχοι),και δεν τρεχει οπως πρεπει να τρεχει(παλι καλα που το Gears εδωσε μια ελπιδα)και το Windows Store ειναι κατωτερο απο τις αλλες πλατφορμες του pc(με λιγοτερο χρονο μεν,αλλα χρεωνουν αναλογα δε).

 

45ευρω επρεπε να ηταν η αρχικη τιμη κυκλοφοριας του εν λογω παιχνιδιου(να μην χτυπαγε τοσο εντονα το season pass)στο pc αν ειναι να ειναι σε τετοια μορφη,και αυτο παει και για τους υπολοιπους τιτλους.

Δεν μπορω να καταλαβω με ποια νοοτροπια πανε σε καινουργιο store(που ειδικα στα πρωτα παιχνιδια γινοταν χαμος)και συμπεριφερονται στους pc gamers με αυτο τον τροπο. Εδω μου κυκλοφορησαν το Quantum Break που ουτε στις τοτε δυνατοτερες καρτες δεν ετρεχε σε ολα full,ουτε Sli/Crossfire υποστηριζε(λογω store),ουτε Gsync/Freesync και αρχικη τιμη 70ευρω ακατεβατα.

σκέψου όμως ότι και εκεί πολλοί που αγόρασαν την ακριβή έκδοση δεν κατάλαβαν τι ακριβώς αγόρασαν και στη συνέχεια αρκετοί ξενέρωσαν :lol:

 

το χειρότερο με τη φάση της ms είναι ότι δεν καταλαβαίνεις τι ακριβώς αγοράζεις όταν παίρνεις τις πιο ακριβές εκδόσεις, πρέπει να μπεις σε φόρουμ για να δεις αν θα ήθελες πραγματικά τα έξτρα ή όχι 

Και ολα αυτα το 2016,στο αιωνα της πληροφοριας,των κινητων/tablet/laptop κλπ.

 

Παντως οχι δεν ειναι μονο η MS που το κανει και αυτο.Και η ΕΑ το εκανε αυτο,και η Ubisoft αν δεν κανω λαθος και η Capcom(RE7)και η Warner(batman)και παει λεγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τη νοοτροπία του ότι αυτά τα έχουμε μόνο εμείς και κανένας άλλος και πάλι καλά να λες που βάζουν και εκπτώσεις πού και πού πράγμα που δεν περίμενα :lol: 

 

επίσης υπάρχει η δικαιολογία ότι σου πουλάνε την έκδοση play anywhere (ακόμα και αν δε τη θες, αλλά η δυνατότητα υπάρχει)

 

και τέλος παρόλο που το θεωρούμε αυτονόητο ότι δε θα το ανεχόταν κανένας pc gamer, δεν μας χρεώνουν να παίζουμε στους server της όπως τους κατόχους κονσολών που τους παίρνουν συνδρομές 

 

έχει και τα συν και τα πλην η κατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χαρτης ειναι μια ιδεα τζενερικ...η διαφοροποίηση εχει να κανει κυριως με το "θεμα" της εκάστοτε περιοχης,η διαδρομές απο την αλλη,η χαραξη των δρόμων δηλαδή ειναι γενικα αδιάφορη και το πλάτος τους κανει το challenge να παει περιπατο...αν και εγω το εκανα refund παραμενει το πιο αξιόλογο arcade racer και για μενα αλλα το κόστος για ολα τα καλουδια ειναι αστειο ιδίως στο 70ρι που το ειχα παρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκδοση play anywhere αξιζει μονο για κατοχους Xbox κυριως αν παρουν/αναβαθμισουν στο μελλον κανενα Pc. Για μας τους pc gamers ειναι ενας απο τους λογους που πληρωνουμε ακριβοτερα το παιχνιδι.

 

Επισης ναι το Forza το εχει μονο το xbox δεν αντιλεγω αλλα υπαρχουν παρα πολλα ραλακια ουτως ή αλλως στο pc δεν ειναι κατηγορια πολυτελειας....

 

Οσο για το Online,ουτως ή αλλως στις κονσολες θα εχεις και συνδρομη και ειδικα στο Xbox απο εξωτερικο εχει παιξει η ετησια και 25-30ευρω αν δεν κανω λαθος.Ε ποιος θα δωσει 100+ευρω για το Forza και δεν θα εχει online συνδρομη μην τρελαθουμε κιολας :P

 

Τελος,με βαση του ποιοι τιτλοι πουλανε περισσοτερο δειχνει ακομα περισσοτερο πως στην παρουσα φαση ειναι σχεδον απιθανο καποιος κατοχος κονσολας να μην εχει ή σκοπευει να βαλει συνδρομη ουτως ή αλλως

http://www.vgchartz.com/yearly/2016/Global/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

It looks like Microsoft just accidentally released the debug version of Forza Horizon 3

 

Προσοχή, καταστρέφει τα save files. Μιλάμε το 'χουν τερματίσει εκεί στην Μ$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...