Προς το περιεχόμενο

[Γυαλιά Ηλίου] Hawkers - 50% Σε Όλα [ΤΕΛΟΣ]


Themos3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι?Εγω παραγγελια Πεμπτη απογευμα οπως εσυ,την αλλη μερα πηρα tracking και απο οτι βλεπω στην DHL,σημερα εφτασαν Αθηνα και αυριο λεει οτι θα μου παραδοθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν έβαλα πρώτη φορά πολωτικά γυαλιά στο αμάξι που έχω φιμέ στα τζάμια,κοιτώντας το πίσω τζάμι έβλεπα μπλέ-μώβ ιριδίζουσες γραμμές.Ισως επειδή τα συγκεκριμένα φιμέ είναι reflective.Το έχει προσέξει κανείς σε φιμέ; Τα συγκεκριμένα γυαλιά είναι Rayban με γυάλινο φακό.Η έξω μεριά καθαρίζεται εύκολα,η μέσα δύσκολα,είναι σπαστικό.Μήπως επειδή έχουν επίστρωση εξωτερικά απο την μέσα μεριά;Οταν τα κοιτάζω απο την μέσα μεριά βλέπω μπλέ-μώβ αντανάκλαση.Πώς θα καταλάβω αν το πολωτικό φίλτρο είναι εσωτερικά η εξωτερικά;

 

Πριν λίγα χρόνια πήγα σε μαγαζί και ζήτησα γυαλιά πολαριζέ για μέσα απο το κράνος.

Δοκίμασα, διάλεξα και πήρα ένα ζευγάρι με ~100€ Polaroid.

 

Πάνω να το βάλω και να πάω στη δουλειά με το μηχανάκι και δεν μπορούσα να δώ μπροστά μου.

Το κράνος είχε φίλτρο UV (το ήξερα) και όπως και με τα φιμέ του αυτοκινήτου που πάλι έχουν UV φίλτρο,

δημιουργούν χρωματικές αλλοιώσεις. Σε λιγότερο απο 5 λεπτά είχα πονοκέφαλο.

 

Τα πήγα πίσω και εξήγησα το πρόβλημα και ευτυχώς η οπτικός αφεντικό το γνώριζε και δέχτηκαν να μου δώσουν τα λεφτά μου πίσω.

Αφενός είχα κάνει λάθος που ήθελα πολαριζέ για μέσα απο το κράνος και αφετέρου αυτοί που όφειλαν να το ξέρουν δεν με ενημέρωσαν.

 

Αν και μάλλον άργησα, αν κάποιος τα θέλει για μέσα απο το κράνος απλά δεν κάνουν.

Αν τύχει και σας κάνουν, τότε το κράνος σας δεν έχει φίλτρο UV και εγώ θα το πετούσα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, πηγα σημερα σε οφθαλμιατρο για κατ μυγακια που εβλεπα. Έλεγξε απο μονος του τα γυαλια σε ενα μηχανημα και μου ειπε οτι απορροφουν την ακτινοβολια. Μαλιστα, μου ειπε απο μονος του οτι τα φιλτρα ειναι γενικα φθηνα και οτι αυτο που πληρωνουμε ειναι ο σχεδιασμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα το κρανος μου εχει φιλτρο uv καθως και τα τζαμια στο αμαξι μου εχουν επισης.

 

Τα εχω συνηθισει εδω και πολλα χρονια φοραω πολωτικα γυαλια και απλα εχω συμβιβαστει με τους ιριδισμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα το κρανος μου εχει φιλτρο uv καθως και τα τζαμια στο αμαξι μου εχουν επισης.

 

Τα εχω συνηθισει εδω και πολλα χρονια φοραω πολωτικα γυαλια και απλα εχω συμβιβαστει με τους ιριδισμους.

 

Δεν χωράνε όλα τα γυαλιά ηλίου μέσα από το κράνος.Τα κράνη με UV είναι με διαφανές ζελατίνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μάλλον άργησα, αν κάποιος τα θέλει για μέσα απο το κράνος απλά δεν κάνουν.

Αν τύχει και σας κάνουν, τότε το κράνος σας δεν έχει φίλτρο UV και εγώ θα το πετούσα!

ετσι και αλλιώς δε πολυ κάνουν για κράνος καθώς ο βραχίονας ειναι κάπως χοντρός. Τουλάχιστον εμένα δε με βολεύουν.

 

Παιδια, πηγα σημερα σε οφθαλμιατρο για κατ μυγακια που εβλεπα. Έλεγξε απο μονος του τα γυαλια σε ενα μηχανημα και μου ειπε οτι απορροφουν την ακτινοβολια. Μαλιστα, μου ειπε απο μονος του οτι τα φιλτρα ειναι γενικα φθηνα και οτι αυτο που πληρωνουμε ειναι ο σχεδιασμος.

Μούφα δηλαδή;;;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χωράνε όλα τα γυαλιά ηλίου μέσα από το κράνος.Τα κράνη με UV είναι με διαφανές ζελατίνες;

 

Εξαρταται τη ζελατινα. Τα περισσοτερα κρανη 150-200€ και πανω ομως εχουν φιλτρο uv στη ζελατινα. Εγω εχω ενα uvex carbon και εχει φιλτρο uv. Σπανια με ενοχλουν οι ιριδισμοι απο τα πολωτικα γιαλυα. Σε ενα 2ο φτηνο κρανος των 70€ που εχω , εχει εντελως διαφανη ζελατινα και δεν κανει κανενα ιριδισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από τα γαλάζια suarez είμαι απογοητευμένος... Bλέπω από μέσα πάνω στο φακό την αντανάκλαση από το μάγουλό μου... Ειδικά όταν έχει αρκετό ήλιο και τον έχεις στο πλάι ή ελαφρώς πίσω, είναι ζόρικο...

Αντιθέτως τα λαδί uncharted dark είναι και πολύ όμορφα και ο φακός τους ικανοποιητικός!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα το κρανος μου εχει φιλτρο uv καθως και τα τζαμια στο αμαξι μου εχουν επισης.

 

Τα εχω συνηθισει εδω και πολλα χρονια φοραω πολωτικα γυαλια και απλα εχω συμβιβαστει με τους ιριδισμους.

 

Ουάου!!!!

Μιλάμε για άλλα χρώματα σε άλλα σημεία σε κάθε μάτι!

Εκτός ότι είναι και επικίνδυνο, δεν υποφέρεται ούτε με το ζόρι!

Άσε που φοβάμαι ότι θα κάνει και ζημιά κάπου.

Μιλάμε για διαφορετική εικόνα απο το κάθε μάτι!!!!

 

Με εκπλήσσεις που λές ότι έχεις συμβιβαστεί.

 

Αν υποφέρεις απο πονοκεφάλους δές αυτό πρώτα!

 

ΥΓ. Εκτός αν δεν βλέπεις ότι έβλεπα, αλλά το βλέπω χλομό λόγω των φίλτρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα τα γυαλιά!

Για τα λεφτά τους υπέρ του δέοντος τίμια! :)

Η κατασκευή, ποιοτική μεν αλλά δεν διεκδικεί και δάφνες!

Οι φακοί είναι πραγματικά ξεκούραστοι (polarized γαρ) σε σχέση με αυτούς των κλασικών Rayban Aviator που έχω.

 

Να δούμε πόσο θα κρατήσουν! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...