Προς το περιεχόμενο

Πώς και γιατί το NES Classic Edition μπορεί να αλλάξει την αγορά;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) δεν είναι αληθηνό hardware αυτό που πουλάει η nintendo είναι ενα τσιπάκι (arm μάλλον) που παίζει 30 roms απο μνήμη flash

 

2) υπάρχουν κονσόλες όπως το Analogue Nt που έχουν 100% το ίδιο hardware με το NES

 

3) υπάρχουν FPGA που προσομοιώνουν 100% το hardware του NES (και δεν θεωρείται emulation αυτό)

 

4) τα 2,3 ειναι για αυτούς που τα πιστεύουν ότι έχει διαφορά το emulation απο το πραγματικό παιχνίδι... για 8-bit παιχνίδια προσωπικα πολύ σπάνια έχω δει να συμβαίνει αυτό αν ρυθμίσεις καλά τον emulator ή πάρεις κονσόλα όπως το retron 5 δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορά εδώ δεν την καταλαβαίνουν τρελοί Nostalgia τύποι που παίζουν όλη μέρα τέτοια απο το 80 μέχρι σήμερα...

Δεν το ήξερα κι έριξα μια ματιά...αν λέμε ακριβό αυτό που έβγαλε η Nintendo αυτό τι είναι;! Εξωφρενικά ακριβό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η καλυτερη μαγκια που θα εκανε η nintendo θα ηταν με καποιο τροπο να μπορουσε να παρει η κονσολα τα cartridges του nes.εκει αξιζει να το παρει καποιος συλλεκτης και να παιζει ολα τα παλια του games με hdmi στην τηλεοραση του..δεν λεω,ωραιο μηχανηματακι αλλα απλα πουλα το ρε ninty..μην το πασαρεις για συλλεκτικο γτ δεν ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει σχέση αυτό που λες γιατι περιγράφεις καταναλωτικές επιλογές (πχ άλλος δίνει τα λεφτά του για iphone άλλος για παντελόνια..)

 

εδώ όμως έχουμε να κάνουμ απλά με πέταμα χρημάτων γιατι έχουμε απο την μία πχ Iphone που να στέλενει μόνο SMS με 70 ευρώ και iphone που να στέλνει και MMS με λιγότερα χρήματα

 

και τα 2 iphone είναι (αυτό που πουλάει η nintendo ειναι ενα τσιπάκι που θα παίζει rom και rom απο rom δεν διαφέρουν)

 

ΜΑ καταναλωτική επιλογή είναι να διαθέσω 70 ευρώ στην nintendo από το να στήσω ένα πειρατικό mame system. Μην ξεχνάς πως από τα 70 ευρώ το 24% πάει στο κράτος δλδ το ένα τέταρτο των χρημάτων. Η τιμή του gadget είναι πολύ καλή για αυτό που προσφέρει. Εγώ προσωπικά έχω και το κανονικό NES και ακόμα 10 κονσόλες και ps4 και Amiga 1200 και είμαι πια σε ηλικία που δεν παίζω όλη μέρα. Το έχω παραγγείλει λοιπόν ήδη γιατί γουστάρω να το βλέπω, όπως συμβαίνει και με όλα τα άλλα μηχανήματα που έχω. Ακόμα και σας διακοσμητικό το συγκεκριμένο ξυπνά μια γλυκιά νοσταλγία που αν δεν έχει ζήσει εκείνες τις εποχές δεν μπορείς να καταλάβεις... Για εσένα μπορεί να φαντάζει πέταμα χρημάτων και να θες να τα φας σε σουβλάκια ή στον Οικονομόπουλο το Σαββατοκύριακο.... Ο κάθε ένας με τις επιλογές του 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά αυτό ειναι το 100% ίδιο με το NES  (προσωπικα και αυτό το θεωρώ πεταμένα λεφτά retron 5 και άγιος ο θεός :P  το πολύ πολύ κάποιο FPGA σαν το AVS ) 

Το πλεονέκτημά του σε σχέση με το NES είναι το HDMI; Νομίζω θα προτιμούσα ένα αυθεντικό NES με μια CRT τηλεόραση! Φτηνότερο και αυθεντική εμπειρία! :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοσταλγια... αν βγαλει για το SNES κατι αντιστοιχο στανταρ θα το αγορασω (εγω εζησα περισσοτερο αυτη την εποχη).

Για οσους μιλανε για αρμεγμα, καταλαβαινεται οτι αν αφαιρεσουμε τα 10 ευρω του χειριστηριου και πες μολις αλλα 10 για το hardware ουσιαστηκα κοστιζει λιγοτερο απο 1,7 ευρω το καθε παιχνιδι. Εκτος εαν η συγκριση σας ειναι με το τσαμπατζιδικο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε παιδια, πριν 10 ημερες τα ιδια δε λεγαμε? Ιδιο (σχεδον) topic καθε λιγο και λιγακι? http://www.insomnia.gr/topic/615483-%CE%B7-nintendo-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF-%CF%84%CE%BF-nes-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-5999-%CF%83%CE%B5-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%BF/

 

Anyway, η γνωμη μου ειναι ακριβως η ιδια με τις προαλλες.

 

 

Κλαιν μαιν. Για καποιους συλλεκτες ναι οκ. Για οποιον δεν εχει παιξει τα παιχνιδια του NES δεν νομιζω να περιμενε να βγει κατι τετοιο για να τα παιξει. Μεχρι κ σε κινητα τα παιζεις πλεον.


Πραγματικη αξια εχει μονο το πρωτοτυπο και αυτο σαν vintage για συλλογη. Ηταν η πρωτη μου σοβαρη κονσολα (μετα το 2600 και amstrad6128+ ) το 1987-88 μου το ειχαν φερει οι γονεις μου απο Γερμανια και θυμαμαι ηρθε αρκετα αργοτερα εδω. Το αλμα ηταν μεγαλο για την εποχη αφου απο τα atari παιχνιδια οποιος ερχοταν σπιτι κ εβλεπε το mario τοτε ετριβε τα ματια του θυμαμαι. Ακομα το εχω σε καποιο παταρι με καμια 30αρια τιτλους και καποιους σπανιους οπως gum shoe, faxanadu, bram stokers dracula, ninja gaiden εκτος απο τους κλασικους γνωστους mariozeldametroid κλπ.


Αυτα ναι εχουν αξια, αλλα μια επανεκδοση στην τιμη των 60 plus ευρω με πραγματικο κοστος κατασκευης ισως και 5-6 ευρω για την nintendo απλα για να λεει οτι ξαναβγαλε το NES συγνωμη δεν θα παρω


Και κατι ασχετο, συμβατοτητα με τα cartridges θα υπαρχει?

 

 

Μαλιστα τωρα που βλεπω οτι ΔΕΝ υπαρχει καν συμβατοτητα με τα παλια cartidges ουτε 5 ευρω δεν αξιζει να δωσει καποιος. Για να μην μιλησω για τα καλωδια των controllers. Παει για 1000% κερδος η nintendo. Οχι ευχαριστω, δεν θα παρω.

 

ΥΓ. αυτα που ακουω για καποιους που λενε θα το παρουν για συλλογη, τι συλλογη ακριβως? Να ειναι το γνησιο ΟΚ, αυτο απο που κι ως που συλλογη, ειναι συλλεκτικο? Εκτος αν παιρνουν ΟΤΙ κονσολα κυκλοφορει ναι ΟΚ.

 

Ειναι σαν να συλλεγω κινητα και να παιρνω για συλλογη τους κλωνους και τις ρεπλικες των καταστηματων :-D  :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) δεν μιλάμε για πειρατεία.. τα ROM ειναι PUBLIC DOMAIN 

 

έχε λήξει εδώ και δεκαετίες το πνευματικό δίκαιωμα σε αυτα ειναι δωρεάν και τα βρίσκεις σε site

 

2) δεν χρειάζεται να στήσεις κάποιο σύστημα υπάρχουν κονσόλες που παίζουν απεύθειας απο τις αυθεντικές σου κασέτες με το αυθεντικό σου κοντρόλ (αλλά παίζουν και ROM απo micro SD )

 

3) αυτό που πουλάει η nintendo ειναι ενα τσιπάκι που κάνει emulation 30 ROM που βρίσκεις όπου θες τζάμπα και νόμιμα και τα βάζεις στην Micro sd κάρτα σου αυτά και άλλα 100 και τα παίζεις στην κονσόλα σου που την πείρες με 30 ευρώ και μετά αν θες βάζεις πάνω της και μια αυθεντική κασέτα να παίξεις έτσι για αλλαγή... 

 

 

 

 

Ακόμα δεν εχεις καταλάβει τι εννοώ. Τα παιχνίδια  εκείνης της εποχής αν τα παίζεις με τα κανονικά τους χειριστήρια δίνουν μια διαφορετική αίσθηση.  Αυτό το gadget πέρα από την όψη της παλιάς κονσόλας έχει και το κοντρόλ που σου ξυπνάει αναμνήσεις ακόμα και στο πιάσιμο του. Πέρα από αυτό δεν είναι όλοι συλλέκτες ώστε να έχουν παλιά παιχνίδια για να τα παίξουν σε μια third party κονσόλα.  

Ετσι για καληνύχτα στέλνω και μια φώτο με bluetooth NES control δίπλα στο πρώτο Game boy. Και τα δυο όταν τα πιάνεις στα χέρια ξυπνούν αναμνήσεις και ας κοντεύω τα 40... 

 

DSC_0140.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλα ρε παιδια, πριν 10 ημερες τα ιδια δε λεγαμε? Ιδιο (σχεδον) topic καθε λιγο και λιγακι? http://www.insomnia.gr/topic/615483-%CE%B7-nintendo-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF-%CF%84%CE%BF-nes-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-5999-%CF%83%CE%B5-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%BF/

 

Anyway, η γνωμη μου ειναι ακριβως η ιδια με τις προαλλες.

 

 

 

Μαλιστα τωρα που βλεπω οτι ΔΕΝ υπαρχει καν συμβατοτητα με τα παλια cartidges ουτε 5 ευρω δεν αξιζει να δωσει καποιος. Για να μην μιλησω για τα καλωδια των controllers. Παει για 1000% κερδος η nintendo. Οχι ευχαριστω, δεν θα παρω.

 

ΥΓ. αυτα που ακουω για καποιους που λενε θα το παρουν για συλλογη, τι συλλογη ακριβως? Να ειναι το γνησιο ΟΚ, αυτο απο που κι ως που συλλογη, ειναι συλλεκτικο? Εκτος αν παιρνουν ΟΤΙ κονσολα κυκλοφορει ναι ΟΚ.

 

Ειναι σαν να συλλεγω κινητα και να παιρνω για συλλογη τους κλωνους και τις ρεπλικες των καταστηματων :-D  :-D

 

Είναι μια αυθεντική κονσόλα nintendo, ίσως μετράει αυτό για πολλούς συλλέκτες και μη.

Ακόμα δεν εχεις καταλάβει τι εννοώ. Τα παιχνίδια  εκείνης της εποχής αν τα παίζεις με τα κανονικά τους χειριστήρια δίνουν μια διαφορετική αίσθηση.  Αυτό το gadget πέρα από την όψη της παλιάς κονσόλας έχει και το κοντρόλ που σου ξυπνάει αναμνήσεις ακόμα και στο πιάσιμο του. Πέρα από αυτό δεν είναι όλοι συλλέκτες ώστε να έχουν παλιά παιχνίδια για να τα παίξουν σε μια third party κονσόλα.  

Ετσι για καληνύχτα στέλνω και μια φώτο με bluetooth NES control δίπλα στο πρώτο Game boy. Και τα δυο όταν τα πιάνεις στα χέρια ξυπνούν αναμνήσεις και ας κοντεύω τα 40... 

 

DSC_0140.jpg

Like για το gameboy, το άλλο το έκτρωμα με τα 4 κόκκινα κουμπιά αντί για 2 δεν το αναγνωρίζω! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ένθερμος οπαδός της Nintendo από την εποχή του NES, μέχρι και το Wii U υπερασπίζομαι που πολλοί το κράζουν και το προτιμώ από PS4 και Xbox One αλλά βρίσκω τον τίτλο του άρθρου και το ίδιο το άρθρο υπερβολικό.

 

Η Nintendo έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα που έκαναν ήδη αρκετές άλλες εταιρείες πριν απ' αυτήν: Sega, Atari, Namco, Konami, Capcom...Η μόνη διαφορά είναι ότι το NES χειριστήριο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για Wii U. Το να δώσω 60 ευρώ και μάλιστα με τα μισά από τα παιχνίδια του να μην μ' ενδιαφέρουν καν και με την έλλειψη δεν είναι κι η καλύτερη επιλογή για μένα.

 

Την διαφορά θα την έκανε αν υπήρχε δυνατότητα να κατεβάσεις εξτρά παιχνίδια μέσω Virtual Console όπως γίνεται σε Wii, WII U και 3DS. Κι αν έβγαζε μια εξτρά έκδοση με λιγότερα παιχνίδια για να είναι πιο φτηνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια αυθεντική κονσόλα nintendo, ίσως μετράει αυτό για πολλούς συλλέκτες και μη.

Like για το gameboy, το άλλο το έκτρωμα με τα 4 κόκκινα κουμπιά αντί για 2 δεν το αναγνωρίζω! :D

 

Δίνει όμως το ίδιο Grip με το αυθεντικό και φυσικά καταργεί τα καλώδια για 10 μέτρα :)

 

Επίσης υπάρχει αντάπτορας από την ίδια εταιρεία που κουμπώνει στην θύρα του αυθεντικού NES και μέσω bluetooth συνδέεται με το συγκεκριμένο κοντρόλ ή κοντρόλ από ps3- ps4 κ.α

 

http://www.8bitdo.com/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...