Προς το περιεχόμενο

Πώς και γιατί το NES Classic Edition μπορεί να αλλάξει την αγορά;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζω και διαβάζω για απαρχαιωμενες rom σε ένα πλαστικό κουτάκι κτλ. Το κύκλωμα που μετατρέπει το 8bit σήμα σε hdmi έχει υπόψιν κάνεις πόσο πωλείται στην ελεύθερη αγορά. Έναν τέτοιο ανταπτορα αγόρασα τις προάλλες για τις παλιές μου κονσόλες και τον πλήρωσα 60 ευρώ. Ξαναλέμε πώς η τιμή είναι πόλυ καλή. Όσο για την τροφοδοσία του που διάβασα πως δεν θα περιλαμβανεται στις ευρωπαϊκές εκδόσεις , όλες οι σύγχρονες τηλεοράσεις έχουν είσοδο usb που τροφοδοτεί mediaplayer. Ακόμα και το cromecast της Google που αγόρασα, ήθελε τροφοδοσία και δεν περιελάμβανε τροφοδοτικό. Ακόμα πάντως και στην περίπτωση που δεν έχει κάποιος είσοδο usb στην TV του μπορεί να χρησιμοποιησει έναν παλιό φορτιστή από κινητά. Στην ακόμα χειρότερη περίπτωση που δεν έχει μπορεί να αγοράσει τροφοδοτικό usb με 2.99 ευρώ από Ελλάδα. Επίσης για αυτούς που θέλουν ασύρματο χειριστήριο, κυκλοφορεί ανταπτορας στο net που κουμπώνει επάνω στην αυθεντική είσοδο του nes (παλιού και νέου) και συνδέεται με όλα τα ασύρματα χειριστήρια. (ps3-ps4 και άλλα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή κίνηση !

Αλλά.....

Emulator/mame FTW !

Γιατί να έχεις 30 ενώ μπορείς να τα έχεις όλα !!!

Με ένα οτι να ναι PC τα παίζεις στο σαλόνι σου και όχι μόνο !

 

Ασε που θα έπρεπε να είναι ασύρματα τα controllers.

Σε λαθος νημα εισαι φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως ένα λάθος έκανε ή Nintendo. Δεν έβαλε ασύρματα controllers. Εγώ πχ που έχω TV 50 ίντσες πως θα παίξω? Θα έχω 3μετρο HDMI στη μέση του σαλονιού και το Nintendo στο τραπέζι του σαλονιού? Κατά τα άλλα πολύ καλή πρόταση.

και εγω φιλε που ειχα xbox,gamecube,n64,dreamcast,psx,supernes, παλια τι ειχα μικρο σαλονι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως αρκετοι απο εμας που θα αγορασουμε την κονσολα γνωριζουμε και τα emulators στον υπολογιστη  και αλλα διαφορα συστηματα που μπορουν να παιξουν περισσότερα απο 30 παιχνιδια και με λιγοτερα λεφτα και εντελως νομιμα παντα .

 

Εγω προσωπικά το θελω στην συλλογη μου και τα 70 ευρω που θα δωσω θα τα ευχαριστηθώ γιατι γνωριζω οτι θα περασω αρκετες ωρες στην κονσολα.

 

Το θεμα ειναι πως δεν καταλαβαίνω γιατι πολλοι απο εσας τρελαίνεστε με το να δωσει καποιος 70 ευρω . Δεν λεω οτι ειναι λιγα λεφτα αλλα ο καθενας μπορει να κανει το κουμάντο του.  

 

Απο εμενα πολυ καλη η κίνηση της Nintendo !!

συμφωνω κοστιζει οσο ένα παιχνιδι για το ps4 του γιου μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Nintendo όσο και να την λατρεύω σαν εταιρία στο συγκεκριμένο κάνει αρπαχτή. Το HW που θα έχει μέσα δεν είναι τα chips του Original αλλά πιο πιθανόν κάποιος ARM με emulator. Απλά η Roms θα είναι Legal.

 

Αν κάποιος θέλει να στήσει ένα οραίο συστηματάκια μπορεί με ένα Rasberry Pi http://lifehacker.com/how-to-turn-your-raspberry-pi-into-a-retro-game-console-498561192

 

Αλλά εκεί τα Roms αν δεν έχεις τα Original Cartridges είναι πειρατεία.

 

Για μένα το μόνο κακό είναι η έλλειψη επεκτασιμότητας του συστήματος. Παίρνεις 30 Rom and that's it.

 

Παρόλα αυτά θυμάμαι 3-4 ετών που ζαχάρωνα το Snes και έπρηζα τους γονείς μου να με πηγαίνουν στο Μινιον.

 

Όσο για την Sega στην Ελλάδα δυστυχώς πέρασε και δεν ακούμπησε , η δημοτικότητα της σε σχέση με την Nintendo και την Sony μετέπειτα δε συγκρίνεται.    

 

 

Α και στους ανιστόρητους εδώ μέσα. Πρέπει να βαράτε όλοι σας τουλάχιστον Respect στην Nintendo γιατί χωρίς το Famicom ( aka NES) μπορεί να μην είχαμε βιντεοπαιχνίδια σήμερα. Η Atari σχεδόν σκότωσε τον κλάδο το 83. 

 

 

Για να μαθαίνετε 

 

 

 

Και ούτε Nintendo fanboy (Pc Master Race) είμαι αλλά της έχω άπειρα respect. Σχεδόν όλα τα Console Innovations έχουν ξεκινήσει από την Nintendo. Ακόμα και το WiiU που δεν πέτυχε είναι καινοτόμο. Η τα Amiibos . Από την άλλη και MS και Sony η κονσόλες τους δεν έχουν αλλάξει καθόλου γενιά με την γενιά.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Nintendo όσο και να την λατρεύω σαν εταιρία στο συγκεκριμένο κάνει αρπαχτή. Το HW που θα έχει μέσα δεν είναι τα chips του Original αλλά πιο πιθανόν κάποιος ARM με emulator. Απλά η Roms θα είναι Legal.

 

Αν κάποιος θέλει να στήσει ένα οραίο συστηματάκια μπορεί με ένα Rasberry Pi http://lifehacker.com/how-to-turn-your-raspberry-pi-into-a-retro-game-console-498561192

 

Αλλά εκεί τα Roms αν δεν έχεις τα Original Cartridges είναι πειρατεία.

 

Για μένα το μόνο κακό είναι η έλλειψη επεκτασιμότητας του συστήματος. Παίρνεις 30 Rom and that's it.

 

Παρόλα αυτά θυμάμαι 3-4 ετών που ζαχάρωνα το Snes και έπρηζα τους γονείς μου να με πηγαίνουν στο Μινιον.

 

Όσο για την Sega στην Ελλάδα δυστυχώς πέρασε και δεν ακούμπησε , η δημοτικότητα της σε σχέση με την Nintendo και την Sony μετέπειτα δε συγκρίνεται.    

 

 

Α και στους ανιστόρητους εδώ μέσα. Πρέπει να βαράτε όλοι σας τουλάχιστον Respect στην Nintendo γιατί χωρίς το Famicom ( aka NES) μπορεί να μην είχαμε βιντεοπαιχνίδια σήμερα. Η Atari σχεδόν σκότωσε τον κλάδο το 83. 

 

 

Για να μαθαίνετε 

 

 

 

Και ούτε Nintendo fanboy (Pc Master Race) είμαι αλλά της έχω άπειρα respect. Σχεδόν όλα τα Console Innovations έχουν ξεκινήσει από την Nintendo. Ακόμα και το WiiU που δεν πέτυχε είναι καινοτόμο. Η τα Amiibos . Από την άλλη και MS και Sony η κονσόλες τους δεν έχουν αλλάξει καθόλου γενιά με την γενιά.   

οχι και δεν ακουμπησε η sega..παρα πολυς κοσμος ειχε master system(με ενσωματομενο το θεικο alex kidd,οπως και mega drive..για το respect στην nintendo συμφωνω παντως..οσο για τα roms δεν ειναι πειρατεια..εχουν ληξει τα δικαιωματα και μπορει να τα χρησιμοποιησει οποιος θελει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3-4 χρόνων το 91, που σημαίνει ότι το 83 δεν είχες καν γεννηθεί..

 

Οκ εγώ σαν ανιστορητος που το 83 ήμουν 10 χρόνων να σου πω ότι στην Ευρωπη δεν έγινε κανένα crash. Από αυτή την πλευρά του Ωκεανού οι περισσότεροι είχαν spectrum, oric atmos, commodore VIC και άλλους υπολογιστές της εποχής.

 

Υπήρχαν τα Atari βέβαια αλλά σε σαφώς λιγότερες ποσότητες. Ουσιαστικά την χρυση εποχή στην Ευρωπη την έφεραν οι spectrum, commodore 64 και Amstrad. Χαμπαρι δεν πήραμε από το crash.

 

http://nichegamer.com/2015/07/06/video-game-crash-of-1983-the-apocalypse-that-wasnt/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσχετο εγώ ειχα λιώσει το ARCH RIVALS στο NES.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Arch_Rivals

Ο πρόγονος του nba jam!

 

Οσοι προλαβατε να κανετε παραγγελια, ξανατρεχτε να πληρωσετε και επιπλεον για τροφοδοτικο usb, μιας και δεν θα ξερετε τι να το κανετε οταν το παραλαβετε. Στο site της Nintendo, αναφερει ξεκαθαρα πως η ευρωπαϊκη εκδοση ΔΕΝ θα περιεχει τροφοδοτικο. Οποτε 70 ευρω συν οσο θα εχει το τροφοδοτικο για να λειτουργησει. Εκτος αν η Nintendo θεωρει πως ολοι διαθετουν τροφοδοτικο usb διαθεσιμο. Παλι καλα που δινει και το καλωδιο μαζι. Κελεπουρι πραμα. 

 

http://www.nintendo.co.uk/Misc-/Nintendo-Classic-Mini-Nintendo-Entertainment-System/Nintendo-Classic-Mini-Nintendo-Entertainment-System-1124287.html

(Τελευταια γραμμη με αστερακι)

 

Και γαμω τις εταιρειες. Αυτα δεν τα εκανε ουτε ο Sinclair! 

Εδώ που τα λέμε δύσκολο να μην έχει κάποιος! Άσχετα αν θα έπρεπε να βάλει ένα!

 

Η Nintendo όσο και να την λατρεύω σαν εταιρία στο συγκεκριμένο κάνει αρπαχτή. Το HW που θα έχει μέσα δεν είναι τα chips του Original αλλά πιο πιθανόν κάποιος ARM με emulator. Απλά η Roms θα είναι Legal.

 

Αν κάποιος θέλει να στήσει ένα οραίο συστηματάκια μπορεί με ένα Rasberry Pi http://lifehacker.com/how-to-turn-your-raspberry-pi-into-a-retro-game-console-498561192

 

Αλλά εκεί τα Roms αν δεν έχεις τα Original Cartridges είναι πειρατεία.

 

Για μένα το μόνο κακό είναι η έλλειψη επεκτασιμότητας του συστήματος. Παίρνεις 30 Rom and that's it.

 

Παρόλα αυτά θυμάμαι 3-4 ετών που ζαχάρωνα το Snes και έπρηζα τους γονείς μου να με πηγαίνουν στο Μινιον.

 

Όσο για την Sega στην Ελλάδα δυστυχώς πέρασε και δεν ακούμπησε , η δημοτικότητα της σε σχέση με την Nintendo και την Sony μετέπειτα δε συγκρίνεται.    

 

 

Α και στους ανιστόρητους εδώ μέσα. Πρέπει να βαράτε όλοι σας τουλάχιστον Respect στην Nintendo γιατί χωρίς το Famicom ( aka NES) μπορεί να μην είχαμε βιντεοπαιχνίδια σήμερα. Η Atari σχεδόν σκότωσε τον κλάδο το 83. 

 

 

Για να μαθαίνετε 

 

 

 

Και ούτε Nintendo fanboy (Pc Master Race) είμαι αλλά της έχω άπειρα respect. Σχεδόν όλα τα Console Innovations έχουν ξεκινήσει από την Nintendo. Ακόμα και το WiiU που δεν πέτυχε είναι καινοτόμο. Η τα Amiibos . Από την άλλη και MS και Sony η κονσόλες τους δεν έχουν αλλάξει καθόλου γενιά με την γενιά.   

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό, master system και περισσότερο mega drive ήταν πετυχημένα μηχανήματα! Για το game gear οκ, αν και αυτό δεν πέτυχε πουθενά ιδιαίτερα, όπως και οι επόμενες κονσόλες (saturn, dreamcast).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ που τα λέμε δύσκολο να μην έχει κάποιος! Άσχετα αν θα έπρεπε να βάλει ένα!

Μα ειναι κοροϊδια φιλε μου, αυτο λεω. Δεν νοειται προϊον να μην ειναι πληρες. Στο πακετο της αμερικανικης αγορας το διαθετει γιατι θα τους πεθαιναν στις μυνησεις αν δεν υπηρχε τροφοδοτικο. Εδω βρισκουν και τα κανουν. 

 

Το οτι μπορει να υπαρχει σε καθε σπιτι να το δεχτω, αλλα πες μου ποσο βολικο ειναι το να θελεις να χρησιμοποιησεις το τροφοδοτικο για καποια αλλη συσκευη, και να κανεις ανασκαφη πισω στο πολυμπιριζο στο επιπλο της τηλεορασης για να το παρεις (γιατι υποτιθεται πως το NES Mini θα αποκτησει μονιμη θεση στο σαλονι). Για τετοιο κοστος προϊοντος και να μην ειναι πληρες μεσα, μονο κοροϊδια μπορω να το θεωρησω. Δεν λεω για το ευλογο, πως αν σου καει δεν θα αναγνωριστει καμια εγγυηση καθως παιζει και το ενδεχομενο να σε ρωτησουν αν χρησιμοποιησες "επισημο" φορτιστη και οχι οτι να ναι. Εμμεσως σου ακυρωνει την εγγυηση με το που το παιρνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειναι κοροϊδια φιλε μου, αυτο λεω. Δεν νοειται προϊον να μην ειναι πληρες. Στο πακετο της αμερικανικης αγορας το διαθετει γιατι θα τους πεθαιναν στις μυνησεις αν δεν υπηρχε τροφοδοτικο. Εδω βρισκουν και τα κανουν. 

 

Το οτι μπορει να υπαρχει σε καθε σπιτι να το δεχτω, αλλα πες μου ποσο βολικο ειναι το να θελεις να χρησιμοποιησεις το τροφοδοτικο για καποια αλλη συσκευη, και να κανεις ανασκαφη πισω στο πολυμπιριζο στο επιπλο της τηλεορασης για να το παρεις (γιατι υποτιθεται πως το NES Mini θα αποκτησει μονιμη θεση στο σαλονι). Για τετοιο κοστος προϊοντος και να μην ειναι πληρες μεσα, μονο κοροϊδια μπορω να το θεωρησω. Δεν λεω για το ευλογο, πως αν σου καει δεν θα αναγνωριστει καμια εγγυηση καθως παιζει και το ενδεχομενο να σε ρωτησουν αν χρησιμοποιησες "επισημο" φορτιστη και οχι οτι να ναι. Εμμεσως σου ακυρωνει την εγγυηση με το που το παιρνεις.

Λογικά είναι αυτά που λες. Κάτι αντίστοιχο είχε κάνει και η Motorola με το moto g νομίζω και μου είχε φανεί μεγάλη γυφτιά να μη δίνει φορτιστή στο πακέτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πήρα τηλέφωνο στα Public, τη μόνη αλυσίδα που είδα να το έχει βγάλει σε προπαραγγελία στην Ελλάδα (λέτε να έχουν καμιά αποκλειστικότητα;;) και μου είπαν ότι εξαντλήθηκε!!!! Το έβλεπα και στο site τους το εξαντλημένο αλλά δεν φαντάστηκα ότι θα έφευγε έτσι γρήγορα. Ούτε βδομάδα δεν έχει!

 

http://imgur.com/a/96hjl

 

96hjl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...