Προς το περιεχόμενο

Πώς και γιατί το NES Classic Edition μπορεί να αλλάξει την αγορά;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά κάποιοι γουσταρουν να το ξαναδουν,ουτε εγώ θα το ήθελα ,αυτό που θα αγοραζα θα ταν ένα snes με hardware του saturn και τα 2ď παιχνίδια του ειδικά τα japan rpg ,θα γινόταν χαμός με κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως ένα λάθος έκανε ή Nintendo. Δεν έβαλε ασύρματα controllers. Εγώ πχ που έχω TV 50 ίντσες πως θα παίξω? Θα έχω 3μετρο HDMI στη μέση του σαλονιού και το Nintendo στο τραπέζι του σαλονιού? Κατά τα άλλα πολύ καλή πρόταση.

Ότι έκανες και πρίν 30 χρόνια. Σκαμπό μπροστά στην τηλεόραση για να μην μπορεί να περάσει και κανείς μπροστά σου και αρχίσεις τα μπινελίκια. Και δεν θα είναι 50 inches γιατί εσένα είναι ευρυγώνια ενώ η έξοδος του Nintendo καρατετράγωνη. Εγώ πάνως σε retropie emulator στην 50" τραβάω το τραπεζάκι του σαλονιού μπροστά στην τηλεόραση και κάθομαι δίπλα δίπλα με την κόρη μου και παίζουμε καμια φορά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλεπω το λογο καποιοι κομλεξικοι να κατακρινουν τις επιλογες καποιων. Δωξα τω θεω εχουμε και την επιλογη του emulator αλλα και την επιλογη ενος αξιολογου προιοντος.

 

Τουλάχιστο οι "κομπλεξικοί" ως επί το πλείστον το κάνουν χωρίς χαρακτηρισμούς. 'Αλλωστε δε θα βγάλει κανείς από αυτούς νόμο απαγόρευσης εισαγωγής του NES Classic στην Ελλάδα, όποιος θέλει να το πάρει θα μπορέσει να το κάνει. Απλά όσο ελεύθεροι είναι κάποιοι να κράζουν τους emulators και ταυτόχρονα να σκάνε μια 70αρού για κλειδωμένο emulator επειδή είναι σε "γνήσια" συσκευασία Nintendo, τόσο ελεύθεροι είναι και οι υπόλοιποι να κάνουν χαβαλέ με το γεγονός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Distixos den tha yparxei h dinatotita gia na prostithoun kai alla paixnidia NES... diladi tha eisai periorismenos sta 30 afta paixnidia.

 

Distixos: EPIC Fail!

Και σε Atari dedicated consoles δεν μπορούσες να βάλεις cartirdge αλλά δεν παραπονέθηκε ποτέ κανείς. Και μην μου πείς ότι είχανε χιλιάδες μέσα γιατί όσοι είχανε παίξει ξέρουνε ότι αυτά που αξίζανε και δεν ήτανε ρεπλικες άλλων παιχνιδιών μέσα στην ίδια την κονσόλα, ήτανε μετρημένα στα δάχτυλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε Atari dedicated consoles δεν μπορούσες να βάλεις cartirdge...

Εντελως ακυρος και αδιαβαστος εδω..  http://atariage.com/forums/topic/79421-fb2-fb2-instructions-mod-links-faq-fb2-portable/

 

Τα Atari ειχαν κανονικο hardware μεσα που το επετρεπε αυτο. Και ηταν στο 1/2+ της τιμης του NES Mini, και περιειχε και τροφοδοτικο και δυο joystick, και ολα αυτα 11 χρονια πριν. Τα συμπερασματα δικα σου για το αν κανει αρπαχτη η Nintendo η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όλοι από οτι φαίνεται έχουν συνηθίσει τη μετατροπή των 60 δολλαρίων ΗΠΑ σε 70 ευρώ. ΜΠΡΑΒΟ.

 

60 δολλαρια ειναι ~55 ευρω + 24% ΦΠΑ παμε 68.20, βαλε 69.90 να εισαι μεσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι emulators δεν μπορουν να συγκριθουν με το αληθινο hardware. οσα tweaks και να εφαρμοστουν η εμπειρια παντα θα ειναι χειροτερη, ενω υπαρχουν παιχνιδια που ακομα δεν εξομειωνονται σωστα (street fighter alpha 2 - super nintendo ή οποιος mode 7 τιτλος εχει βγει). επισης το να καθεσαι μπροστα απο ενα monitor και να παιζεις το θεωρω αποχαυνωση και το να συνδεσεις τον πυργο με την τηλεοραση ημιμετρο (με πολλες φορες αστεια αποτελεσματα αναλογα της καρτας γραφικων σου).

 

επισης μην ξεχναμε πως το gaming ηταν για πολλα σπιτια οικογενειακο χομπυ και οχι ατομικο (κατι που καταφερε το Atari 2600), και το να μπορεις να παιξεις στην τηλεοραση ετσι αμεσα ειναι ο πρωτος στοχος για αυτους που μεγαλωσανε με αυτες τις κονσολες.

 

πολλοι απο εμας φαινεται πως μαθαμε στο τσαμπα και ελαχιστα εχουμε πληρωσει για παιχνιδια. επειδη πολλα ατομα δεν μαθανε τι σημαινει "πληρωνω για κατι που αγαπω", να θυμησω τι τιμες ειχανε τα cartridge καποτε και ας το πολλαπλασιασει καποιος x30 συν την κονσολα.

 

 

 DSC02617.JPG?dl=1

 

να θυμησω οτι οι πιο δυνατοι τιτλοι (οι περισσοτεροι απο αυτους που περιλαμβανει μεσα στην μνημη του το NES Classic) κοστιζανε μεχρι και 32.000 δρχ (σχεδον 100 ευρω ο ενας τιτλος δηλαδη), δυστυχως τα πιο παλια περιοδικα δεν τα εχω προχειρα διπλα μου για να βγαλω φωτογραφια.

 

 

 

Pixel? ή User?  Θεούλης!

το Υ.Γ. "Αδερφια πάρτε τίποτα γιατι μας ρουφάν το αίμα με την διαφήμιση τουτοι εδώ"

 

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πω εγώ καλά μυξιάρικα όλα που νομίζατε οτι το Candy Crash και το Angry Birds είναι δύσκολα παιχνίδια.

Θα γίνετε άνθρωποι ρε.

Πόσο δίκιο έχεις φίλε!!! :D Με το κατάλληλο μάρκετινγκ και μερικές ψιλο-αλλαγές (βλέπε 60 fps!!!) + την ελκιστική τιμή....ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!!! Και καλλώς φυσικά!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην νομίζετε ότι τα games του 80 έχουν και μεγάλη διαφορά με τα σημερινά pay to win. Ο λόγος που ήταν τόσο δύσκολα ήταν γιατί ήταν σχεδιασμένα για Arcades, aka insert coin to continue.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να βρούμε γρήγορα τροπο να φορτώσουμε έξτρα games μέσω sd!!

έχει sd αυτό το πράγμα; δε βλέπω να έχει. Εχει μόνο μία usb θυρα που συνδέεται η τροφοδοσία ρεύματος ή τουλάχιστον έτσι λέει επισήμως η εταιρία. Ισως να έχει και άλλη χρήση και να δούμε στο μέλλον αναβαθμίσεις με το αζημίωτο βεβαίως βεβαίως..

 

Αυτοί που θα το πάρω θα το πάρουν για τα παιχνίδια πιο πολύ (είτε τα έπαιξαν σε κονσόλα είτε σε amiga/atari/pc) να τα δούνε τα παιδιά τους, να δούνε πως μεγάλωσαν οι μπαμπάδες τους. Βεβαίως κάποια παιδιά θα τα καραευχαριστηθούν το ίδιο και κάποια άλλα (κακομαθημένα :P) όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...