Προς το περιεχόμενο

Πώς και γιατί το NES Classic Edition μπορεί να αλλάξει την αγορά;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα λέμε τα ίδια.

ΜΑΜΕ (και σε Raspberry Pi). 6000+ games.

Σχεδόν όλοι όσοι θα πάρουν αυτό ξέρουν για το mame...είναι διαφορετικά πράγματα όμως! Κάποιοι δεν θα παίξουν καν τα παιχνίδια αλλά θα αγοράσουν τη συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάπως έτσι κατουράι η SEGA την NINTENDO αν ισχύη !

 

 

http://www.tweaktown.com/news/53137/sega-making-mega-drive-mini-console-80-games-plays-cartridges/index.html

http://www.toysrus.com/product/index.jsp?productId=62142356&cp=&parentPage=search

45Δολλαρια με 2 ασυρματα controller παρακαλω και μαλιστα και υποδοχη για τις κασετες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς από πού θα φυσαμε όταν δε θα ξεκινάει το παιχνίδι;;

Επίσης στα μάτια μου τα 70 είναι τρομερή τιμή. Αντί να πάρω ένα "COD black prrr 12" ή το τελευταίο "Assassin's Creed, τα πάθη του Χριστού", θα πάρω παιχνίδια που θα παίζω λίγο σήμερα, πολύ Αύριο, σε 2 χρόνια κτλ κτλ.

Υγ τελευταία φορά που μπήκε nes στο σπίτι, μου το είχε φέρει ο Άγιος Βασίλης απ το μινιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3-4 χρόνων το 91, που σημαίνει ότι το 83 δεν είχες καν γεννηθεί..

 

Οκ εγώ σαν ανιστορητος που το 83 ήμουν 10 χρόνων να σου πω ότι στην Ευρωπη δεν έγινε κανένα crash. Από αυτή την πλευρά του Ωκεανού οι περισσότεροι είχαν spectrum, oric atmos, commodore VIC και άλλους υπολογιστές της εποχής.

 

Υπήρχαν τα Atari βέβαια αλλά σε σαφώς λιγότερες ποσότητες. Ουσιαστικά την χρυση εποχή στην Ευρωπη την έφεραν οι spectrum, commodore 64 και Amstrad. Χαμπαρι δεν πήραμε από το crash.

 

http://nichegamer.com/2015/07/06/video-game-crash-of-1983-the-apocalypse-that-wasnt/

 

Μιλάμε για Home Consoles. Δεκαετία του 80 δεν υπήρχαν καν στην Ευρώπη αυτά. Η δικιά μας πλευρά όπως και πολύ σωστά αναφέρεις ήταν PC συστήματα. Και πολλοί από τους Devs κάναν το άλμα τέλη 80 αρχές 90 σε Home Consoles ( λαμπρό παράδειγμα Rareware). Παρόλα αυτά η Αμερική ακόμα και σήμερα είναι η πρώτη αγορά ενός προϊόντος. Αν δεν πιάσει εκεί δύσκολα θα έρθει προς Ευρώπη μεριά.  Έξου και αν η Nintendo με το NES δεν γύρναγε την αγορά του Home Console σήμερα πιθανόν να μην μιλάγαμε για PS4 κλπ. 

 

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό, master system και περισσότερο mega drive ήταν πετυχημένα μηχανήματα! Για το game gear οκ, αν και αυτό δεν πέτυχε πουθενά ιδιαίτερα, όπως και οι επόμενες κονσόλες (saturn, dreamcast).

 

 

Να απαντήσω και στους δυο. Ναι η Sega πούλησε κονσόλες αλλά και το Wii U έχει πουλήσει αλλά δεν το λες και πετυχημένο. Και ούτε η ίδια η Sega έκανε την επιθετική πολίτικη marketing που έκανε στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού και όντως κόντεψε να εκθρονίσει την Nintendo.

 

To Game Gear ήτανε μια από τις καλύτερες φορητές κονσόλες που βγήκαν ever αλλά την έφαγε ένα πράγμα. Η αυτονομία.

 

 Α και όπως έχασε η nintendo την μάχη απέναντι στην Sony ένα μεγάλο ρόλο στην Ελλάδα έπαιξε η πειρατεία. Αν είστε Αθηναίοι μετά το 97 είχαν ξεφυτρώσει σαν μανιτάρια τα Αντιγραφάδικα. 

 

Και μια μιλάμε για πειρατεία τα περισσότερα παιχνίδια σε NES/SNES/N64/GB/GBC/GBA  είναι ακόμα copyrighted. με αποτέλεσμα η κατοχή του ROM χωρίς νόμιμη άδεια να είναι παράνομη. 

 

 

Γενικά η Nintendo δεν τα έχε ποτέ καλά με την πειρατεία με αποτέλεσμα να της κοστίσει μακροπρόθεσμα

 

 

N64 Catridge 64MB vs Sony 640MB (pirated easy)

GameCube Mini Dvd 1.5GB  vs 4.7GB PS2 (pirated easy)/Xbox

DS 64Mb Catridge vs PSP 1.8 GB  (pirated easy)

 

Μια κονσόλα που έκανε επιτυχία για την Nintendo ήτανε το Wii που έσπαγε πιο εύκολα από τα PS3/XBox 360

 

Νομίζω βλέπετε ένα pattern :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συλλεκτης...

Νιντεντο...

Νες...

Εννοιες με τεραστια ιστορια ισως πολυ μεγαλυτερη απο τα λογια των φιλων παραπανω.

Θα μιλησω ισως απο τους τελευταιους που διαβασαν και θα κριτικαρουν.

Αν και η μιση ελλαδα με ξερει τι νιντεντακιας ειμαι + οτι μαζευω καθε λογης "σκουπιδι" χρυσοπληρωνοντας λοιπον εχω να πω το εξης.

Εχω στη κατοχη μου τα 260 περπ παιχνιδια απο τα 365+ που εβγαλε η νοντεντο για το ευρωπαικο (pal B) το παλιο.. 2€ το παιχνιδι δεν πληρωσα ποτε..

Οποτε το νες κλασσικ μινι για εμενα π μετα τα 32 bit σε κονσολα βγαζω σπυρακια..

Ναι ειναι ιατορικη ημερομονια η 11 νοεμβριου.

 

P.s τα παιχνιδια του τοτε μεγαλωσαν γεννιες .. Καθε κονσολα που βγαινει ειτε καινουργια ειτε παλια μεγαλωνει παιδια..

Δυστηχως το ps4 και πολλα αλλα λογο τις μικρης ιστοριας τους και της συντομης δειαρκειας ζωης τους (h sony βγαζει αμα 3 ετια κονσολα) δεν θα τα θυμαται ποτε καινκανενας και θα παρακαλανε -που ηδη το κανουν να τα πουλησουν (βκ. Αγγελειες ινσομνια) πολλοι ;)

 

Αρα ας ειμαστε ολοι προσεχτικοι για το πως μιλαμε για μια κονσολα που οι μισοι και παραπανω που σχολιασαν εδω ειναι μικροτεροι ηλικιακα απο αυτη.

Μν συγκρινεται μια κονσολα απο το 1986-1994 εβγαζε παιχνιδια σε μια εποχη που το ιντερνετ δεν υπηρχε καν ουτε η δυνατοτητα του on line multipĺayer καμια μεχρι στιγμης δνε μπορει να τη φτασει..

Και στο κατω κατω ειναι η ΜΑΜΑ ολων οσων ξερετε..

 

Keep retro!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια χαρά νήμα ήμαστε φίλε απλά σπαμάρεις

 

μπα να πας στο νημα για τα πισι και να μην σπαμαρεις εδώ φιλε

Μα ειναι κοροϊδια φιλε μου, αυτο λεω. Δεν νοειται προϊον να μην ειναι πληρες. Στο πακετο της αμερικανικης αγορας το διαθετει γιατι θα τους πεθαιναν στις μυνησεις αν δεν υπηρχε τροφοδοτικο. Εδω βρισκουν και τα κανουν. 

 

Το οτι μπορει να υπαρχει σε καθε σπιτι να το δεχτω, αλλα πες μου ποσο βολικο ειναι το να θελεις να χρησιμοποιησεις το τροφοδοτικο για καποια αλλη συσκευη, και να κανεις ανασκαφη πισω στο πολυμπιριζο στο επιπλο της τηλεορασης για να το παρεις (γιατι υποτιθεται πως το NES Mini θα αποκτησει μονιμη θεση στο σαλονι). Για τετοιο κοστος προϊοντος και να μην ειναι πληρες μεσα, μονο κοροϊδια μπορω να το θεωρησω. Δεν λεω για το ευλογο, πως αν σου καει δεν θα αναγνωριστει καμια εγγυηση καθως παιζει και το ενδεχομενο να σε ρωτησουν αν χρησιμοποιησες "επισημο" φορτιστη και οχι οτι να ναι. Εμμεσως σου ακυρωνει την εγγυηση με το που το παιρνεις.

 

να θυμησω πριν λιγο καιρο λεγανε ότι δεν θα βαζουν φορτιστες στα καινουργια κινητα γιατι ολοι θα ειχαν παλιους.

πηρα ένα 6128 και πως να το παιξω χωρις μόνιτορ για να εχει ρευμα;

με ένα φορτιστη από παλιο κινητο με στρογγυλο βυσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...